Συνταγές για Ορτύκια

Αφού καθαριστούν και πλυθούν καλά, τα βάζουμε από το βράδυ σε ξυδόνερο με ένα κρεμμύδι κομμένο στα 4 και μια σκελίδα σκόρδο.
Το πρωί τα ξεπλένουμε καλά.
Ζεσταίνουμε σε μια κατσαρόλα το λάδι και ροδίζουμε τα ορτύκια από όλες τις πλευρές και μετά τα βγάζουμε.
Στο ίδιο λάδι ρίχνουμε κρεμμύδια, κόκκινη και πράσινη πιπεριά μέχρι να μαραθούν. Στο τέλος ρίχνουμε φρέσκια ντομάτα, μια κουταλιά πελτέ, ζεστό νερό, μπαχάρι, κανέλα ξυλάκι, αλάτι και πιπέρι.
Μετά βάζουμε μέσα τα ορτύκια μέχρι να δέσει η σάλτσα τους.

Καλή Όρεξη.
 
Φετος ειπα οτι ολα τα ορτυκια θα τα κανω παστα σαν τον κυρ Νικο στο καλυτερο ντι βι ντι που ειδα ποτε για ορτυκια.
Το νιωθω σαν υποχρεωση γιατι πραγματικα μας χάρισε ιστορια σε εκεινη την ταινία.
Δεν εχω πηλινο στο σπιτι κ δεν εχει καπου κοντα στο χωριο.
αν βαζω τα πουλια σε πλαστικο δοχειο που κλείνει με πωμα θα νε ενταξει?
εστω προσωρινά. ?
 
Χρυσανθε έχω δει σε ντιβιντι που το έκαναν αυτό στα τσιχλοκοτσυφα στο Γύθειο Λακωνίας..Πλαστικό μεγάλο βάζο οπου έβαζαν τα πουλιά μέσα(φυσικά πασπαλισμενα με χοντρό αλάτι)και γέμιζαν το δοχείο με ελαιόλαδο..Απαραίτητο τα πουλιά να είναι μέσα στο ελαιόλαδο..να μην εξέχουν έξω από το λάδι δλδ.Αυτο που δεν θυμαμε είναι αν μετά το έβαζαν στην συντήρηση του ψυγείου..
 
Φετος ειπα οτι ολα τα ορτυκια θα τα κανω παστα σαν τον κυρ Νικο στο καλυτερο ντι βι ντι που ειδα ποτε για ορτυκια.
Το νιωθω σαν υποχρεωση γιατι πραγματικα μας χάρισε ιστορια σε εκεινη την ταινία.
Δεν εχω πηλινο στο σπιτι κ δεν εχει καπου κοντα στο χωριο.
αν βαζω τα πουλια σε πλαστικο δοχειο που κλείνει με πωμα θα νε ενταξει?
εστω προσωρινά. ?
Μήπως θα ήταν καλύτερα σε γυάλινο βάζο?
 
αν βαζω τα πουλια σε πλαστικο δοχειο που κλείνει με πωμα θα νε ενταξει?
Συμφωνω στο γυαλινο.

Αυτο που δεν θυμαμε είναι αν μετά το έβαζαν στην συντήρηση του ψυγείου..
Αν μπουν ψυγειο τα γεμιζουμε με σπορελαιο που δεν παγωνει.
Το ψυγειο δεν ειναι απαραιτητο,ενας δροσερος τοπος αρκει.
Παντως στην επεξεργασια με χοντρο αλατι δεν νομιζω οτι εβαζαν λαδι.
Απλα φροντιζαν να ειναι καλα πατημενα χωρις αερα αναμεσα.
 
Εβαζαν λαδι στο δοχείο μέχρι πάνω.
Θυμήθηκα ότι πριν τα βάλουν στο λαδι τα τσιγαριζαν ελαφρώς με λίγο λαδι ρίχνοντας κ λίγο λεμόνι και κατόπιν τα έβαζαν στο δοχείο.Εκοβαν τις φτερουγιες των πουλιών με ψαλίδι κ τα παστωναν όπως ακριβώς ο μπαρμπα Νίκος στην ταινία.
 
Τασο μην μπερδευουμε τα τηγανητα με τα σκετα παστα.
Στα τηγανητα βεβαιως θελει λαδι ,στα παστα οχι.
Τα τσιγαριζαν και μετά τα παστωναν κανονικά κ τα διατηρούσαν στο λαδι.
Θα ξαναδώ το ντιβιντι κ θα γράψω πιο σιγουρα.Για να μην σας μπερδεύω άθελα μου
 
Ευχαριστω για τις αποψεις:)
Οπως τα λεει ο Γιάννης. Παιδιά.
Αλλο το παστο που ψηνεται ελαφρα και το διατηρουσαμε στο λιωμενο χοιρινο λιπος και αλλο το παστο που το κανεις με το αλατι και ουσιαστηκα ψηνετε σε αυτο.

Εμεις εδω εχουμε τα ΠΑΣΤΑ του χειμωνα που ειναι κομματια χοιρινο που εχει τηγανιστει αλλα οχι ψηθει το οποιο πρωτα εχει μεινει γιαμ ερες σε ξηρο κρασι χωριατικο με κολιανδρο και αρωματικα και ακολουθως αφου αλατιστηκε εχει ξεραθει στον ηλιο για μερες.

Αφου τηγανιστουν ελαφρα λοιπον τα βαζεις σε γυαλινο το οποιο μετα γεμιζεις με ζεστο λιωμενο λαρδι και αφου αυτο γινει ασπρο και στερεο τα φυλας σε δροσερο μερος του σπιτιου και χωρις φως.

Τελευταια φορα εφτιαξα το 2009. Πραγματικα υπεροχος μεζες για τις κρυες νυκτες με το ποτο σου.

Εχουμε και το παστο του τυπου μονο με αλατι και μπαχαρικα και ψησιμο αποκλειστικα στον ηλιο.
Αυτο το λεμε τσαμαρελλα και η οικογενεια μου την εφτιαχνε μεχρι προσφατα με βαση ενα μυστικο οικογενειακο που την αφηνε μαλακη και σε ''ξανθο χρωμα.

Ειναι γιδα, μεγαλη σε ηλικια απο την οποια αφαιρουνται ολα τα κοκκαλα σχολαστικα και αφου βρασεις το κρεας το γεμιζεις παντου με χοντρο αλατι και μπαχαρικα και ριγανη και στεγνωνει για μερες.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ τσιμπημα.

Τα ορτυκια ο μπραμπα Νικος δεν τα εβαζε σε λιπος.
Ψηνονταν απο το αλατι και εμεναν σε κλειστο πηλινο δοχειο, φανταζομαι σε δροσερο κα ισκιερο μερος του σπιτιου.

Απλα ειχα την απορια εαν μπορουν να μπουν σε πλαστικο.

Θα βρω ομως πηλινο το ποιο πιθανον:)
 
τις καλημερεςμου
και εμενα τα ορτυκια βεβεα μου αρεσουν πολυ στα καρβουνα πασπαλησμενα με τρημενη φρυγανια 2-3 φορες μεχρη να ψυθουν..
ειναι λες και τρος καπνοιστο μπεικον..

βαιβαια ειναι και ο πασπαλας οπου θελω πολυ να δωκημασω να τον φτιαξω αλλα εβελπιστω του χρωνου οπου θα ποιασουμαι ποιο πολλα πουλια οπου γεινεται με τα συκοτια και στομαχια του ορτυκιου..

δεν ξερω βαιβαια εαν εβαζα και απο τσιχλες μπορει να ηταν το ιδιο..
 
Last edited:
για μενα πρωσοπικα οκαλητερως μεζες ειναι τα ορτυκιαααα,,, μαριναρουμε τα πουλια μεσα σε ενα μπωλ με λαδι ενα 24ωρο με υλικα θυμαρι ριγανι λεμονοπιπερο ξυσμα δεντρολιβανο και λιγο κοκκινο κρασακι,,,την αλη μερα στην σκαρα,πρωσοχηηηηηη τα πουλια δεν τα αφηνουμε να στεγνωσουνε επανω στην σχαρα τα βγαζουμε με ελαφρως αιμα, καλη ωρεξηbbq2ffffbeer.lazy. photo hosting image uploading
 
για μενα πρωσοπικα οκαλητερως μεζες ειναι τα ορτυκιαααα,,, μαριναρουμε τα πουλια μεσα σε ενα μπωλ με λαδι ενα 24ωρο με υλικα θυμαρι ριγανι λεμονοπιπερο ξυσμα δεντρολιβανο και λιγο κοκκινο κρασακι,,,την αλη μερα στην σκαρα,πρωσοχηηηηηη τα πουλια δεν τα αφηνουμε να στεγνωσουνε επανω στην σχαρα τα βγαζουμε με ελαφρως αιμα, καλη ωρεξηbbq2ffffbeer.lazy. photo hosting image uploading
Γεια σου φιλε Σακη με τα ορτυκια σου! Ωραια συνταγη θα την κανω του χρονου,γιατι φετος μου τα τρυγησαν ολα νωρις-νωρις...
 
Θέλω να βγάλω τα τελευαταία από τον καταψύκτη. Έχουμε κάτι σπέσιαλ που δεν έχει γραφτεί;
Τα έχω φάει μόνο στις κλασικές συνταγές αλλά ειναι από τα αγαπημένα θηράματα στη γαλλική κουζίνα. Γτ δε ρίχνεις καμία ματιά και εκεί μήπως βρεις τπτ ενδιαφέρον.
 
Φίλε Χρήστο κάτι απλό δοκιμασμενο(όταν καταφέρω και μαζέψω μερικά ορτύκια) και εξαιρετικά νόστιμο είναι το εξής»αφού πλύνεις καλά τα ορτύκια κοψτα κατά μήκος της πλάτης με ένα ψαλίδι πέρασε τα από τριμμένη φρυγανιά και Βαλέτα στα κάρβουνα!!!πιανουν μια κρουστά από έξω τρομερή σαν τα KFC και από μέσα παραμένουν ζουμερά και πεντανόστιμα,προσοχή όμως μην καταπιείς και κανα δάχτυλο ομως’τοσο νόστιμα γινονται!!!!!bbq2
 
Φίλε Χρήστο κάτι απλό δοκιμασμενο(όταν καταφέρω και μαζέψω μερικά ορτύκια) και εξαιρετικά νόστιμο είναι το εξής»αφού πλύνεις καλά τα ορτύκια κοψτα κατά μήκος της πλάτης με ένα ψαλίδι πέρασε τα από τριμμένη φρυγανιά και Βαλέτα στα κάρβουνα!!!πιανουν μια κρουστά από έξω τρομερή σαν τα KFC και από μέσα παραμένουν ζουμερά και πεντανόστιμα,προσοχή όμως μην καταπιείς και κανα δάχτυλο ομως’τοσο νόστιμα γινονται!!!!!bbq2
Οκ. Καταγραφηκε Αλεξανδρε! ;)
 
Back
Top