Συντήρηση φτερωτών θηραμάτων στον κυνηγότοπο

γιασας παιδεςςςς,,ανοιγω αυτο το θεμα για την σωστη συντηρηση του θηραματος στον κυνηγοτοπο απο την ωρα που το εχουμε καρπωθη.well done.,,,,,κανονικα θα πρεπη να εχουμε μαζιμας χαρτινες σακουλες ωπος στην μαναβικη,,η χρηση αυτης της χαρτινης εχη το πλεωνεχτημα οταν βαλουμε μεσα το θηραμα να απωροφαη το αιμα και να αφηνη καθαρο το θυραμα χωρις αιματα επανωτουυυ και βεβαια μπωρουμε μετα να βγαλουμε και φωτο το κυνηγιμας καθαροοο,,,εαν το τοποθετουσαμε σε μια σακουλα ναυλον το θηραμα με της θερμοκρασιες που επικρατουν αυτην την εποχη θα εβραζεεεεε θα ητανε σαν να το ειχαμε μεσα σε θερμοκηπιο και φανταστητε με τα αιματα που θα ειχε πως θα ητανε δεν μηλαω ουτε για φωτοφραφια θα ητανεεεεε.no.,,,,,αυτα τα εχω αντιμετωπιση εδω και χρονια στον κυνηγοτοπο και οταν εβγαζα το θηραμα απο το γυλεκο δεν καταλαβαινες τη κυνηγι ητανε.hair.,,ετσι δωκιμαζωντας της χαρτινες σακουλες το θηραμα ητανε παντα καθαροοοο και μπωρουσα να το βγαλω και φωτο.well done.,,,,,οταν εχης στα χεριασου ενα θηραμα που εχης καρπωθη και το εχης ωσο μπωρης καλοσυντηρημενω αυτο δειχνη οτι σεβεσαι και το θηραμα και δεν το πετας σαν σκουπηδη μεσα στην σακουλα.well done.,,,ΥΓ δωκιμαστε αυτα που σας εγραψα και ωντος θα συνφωνησεται μαζιμου.well done..well done.

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Αν βάλω την χάρτινη σακούλα μέσα σε πλαστική πειράζει; Ρωτάω γιατί η χάρτινη σακούλα θα απορροφησει το αίμα και ίσως λερώσει την τσάντα ή το γιλέκο. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα σακούλα πλαστική για να μην λερωθώ το γιλέκο.

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Στο γιλέκο του κυνηγού πρέπει πάντα να υπάρχουν λεκέδες από αίματα κ παλιά πούπουλα..στα καλλιστεία θα πάμε ωρε Βασίλη?.yelling.
Έτσι σκεφτόμουν και εγώ μέχρι που βρώμησε χαχαχα

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Νομίζω το καλύτερο ειναι κρεμασμένα στην πουλιαστρα μέχρι να φύγουμε. Μετά έχω σακούλα ναύλον, χάρτινη δεν παίρνει μου φαίνεται περίεργο λες και τα πήρα από λαϊκή χάχα.
Μετά τα 5-6 πουλιά ενοχλούν στο περπάτημα. Τσίχλα πάντα μιλώντας...

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Εγώ δεν έχω θέμα..μέχρι κ στις πλαϊνες τσέπες του παντελονιού τα στριμωχνω αν πάω χωρίς γιλέκο...sarcastic.

Ενα καλο πλυσιμο στο πλυντήριο κ ξεβρωμισε...sarcastic.
Εννοούσα την μυρωδιά! Αλλά και το πλύσιμο δεν είναι εύκολο όταν δεν μένεις μονος! Με κυνηγούσε η γυναίκα μου πέρυσι επειδή έβαζα ρούχα με αίματα στο πλυντήριο .sarcastic.

D

DrV

Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά πουλιάστρα, ακόμη και όταν φοράω γιλέκο. Και σαν τον Τάσο, όταν γεμίσει η πουλιάστρα (η καμιά που την έχω πετσοκόψει και φοβάμαι ότι θα κοπεί στην πουλιάστρα) την βάζω στο παντελόνι στις πλαϊνές τσέπες. Φέτος που πήρα καινούριο γιλέκο και δεν θα χρησιμοποιώ το καλό του πατέρα μου θα τα βάζω πίσω στο σακίδιο, και θα εφαρμόσω το σύστημα με τη χάρτινη σακούλα, γτ μ' άρεσε. Το χειμώνα χρησιμοποιώ καμιά φορά και πλαστική-πολυμπαγκ, δεν έχουν θέμα. καλοκαίρι ποτέ!

Κρεμασμα στην πουλιαστρα και έξω στον καθαρό αερα, ή σε κανα κρικο του γιλεκου.
Δεν την πάω την πουλιαστρα..αλλα αυτή πρέπει να είναι η καλύτερη λυση... το καλοκαίρι όμως με τις αλογομυγες είναι λίγο κίνδυνος..

Περιοχή
Αχαρνές
Όνομα
Στέφανος
Καλή η πουλιαστρα αλλά με ενοχλεί στο περπάτημα και τη φοβάμαι γιατί είναι αρκετές οι φορές που βρήκα μόνο το κεφάλι πάνω. Και εγώ χύμα στο σακίδιο τα βάζω. Στα μπασιματα τα αφήνω κάτω ή κρεμασμένα σε δέντρο. Αργότερα χύμα στο σακίδιο και σε σακούλα όταν φτάσω στο αυτοκίνητο. Εκεί το γυρίζω και ανάποδα να φύγουν ότι φτερά και φύλλα έχει μέσα.

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Καλησπέρα σύντροφοι!
Πλαστικές σακούλες...και ναυλον σακούλες...ΠΕΤΑΞΤΕ τες από την ζωή σας αλλά και από το κυνήγι!
Λερώστε τα γιλέκα σας...είναι φτιαγμένα για αυτό! Βάλτε τα στο πλυντήριο το μέσα έξω...να πλυθούν καλά..αφού έχετε βγάλει όλα τα πουπούλα για να μην βουλώσει το φίλτρο του πλυντηρίου!
Εναλλακτικές λύσεις είναι η πουλιάστρα ή πάνινες σακούλες και τσάντες! Μπορείτε ακόμα να έχετε μια παλιά...βαμβακερή μαξιλαροθήκη.
Είναι βέβαιο...ότι οι πλαστικές σακούλες..με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα καταλήξουν στον κυνηγότοπο!

Vasilis

Staff member
Περιοχή
Δραπετσώνα-Δίστομο
Όνομα
Βασίλης
Καλησπέρα σύντροφοι!
Πλαστικές σακούλες...και ναυλον σακούλες...ΠΕΤΑΞΤΕ τες από την ζωή σας αλλά και από το κυνήγι!
Λερώστε τα γιλέκα σας...είναι φτιαγμένα για αυτό! Βάλτε τα στο πλυντήριο το μέσα έξω...να πλυθούν καλά..αφού έχετε βγάλει όλα τα πουπούλα για να μην βουλώσει το φίλτρο του πλυντηρίου!
Εναλλακτικές λύσεις είναι η πουλιάστρα ή πάνινες σακούλες και τσάντες! Μπορείτε ακόμα να έχετε μια παλιά...βαμβακερή μαξιλαροθήκη.
Είναι βέβαιο...ότι οι πλαστικές σακούλες..με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα καταλήξουν στον κυνηγότοπο!
Δίκιο έχεις! Δύσκολο όμως να γίνει! Καλώς ή κακώς οι πλαστικές σακούλες χρειάζονται για τα σκουπίδια..