Συμβουλές και συνταγές ιδιογόμωσης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ιδιογόμωση' που ξεκίνησε από το μέλος Hunterslife Team, στις 11 Δεκεμβρίου 2014.

1. Με τη νεας κοπής psb1, την εχω φτιάξει στο 1,75χ33/6 με συγκεντρωτήρα γιοβαννι 22 . Το εχω φτιάξει και με cx2000 kai με 686 .Πολύ ωραία τουφεκιά,πολύ συγκεντρωτικό και αποτελεσματικό σε όλες τις νορμαλ αποστάσεις.Με το 686 μου άρεσε καλύτερα.

2. Dimitris a

Dimitris a

Όνομα:
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Γιαννη κ εγώ το κανα τελικά με gt 21 στα 33 γρ με cx 2000 και το δοκίμασα με 0 βαθμούς και χιονόπτωση σε επιβλαβή και περιστερια.Τα πουλιά κόκαλο περίπου μέχρι και τα 40 μέτρα.Εσυ σε τι καιρό το ριξες;

3. Γενικώς σε ήπιους καιρούς ,πέρσι το κυνήγησα σχεδόν όλη τη χρονιά,απο Οκτωβρη εως τέλος σεζόν,με θερμοκρασίες 10+ συνήθως, άλλωστε εδω κατω στη νοτιοδυτική Ελλαδα λίγες ειναι οι μέρες που θα συναντήσουμε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες :)

4. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Καλημέρα παιδιά!! Σε ιδιογώμοση π.χ. για έναρξη τη θα πρωτήνατε σε φυσίγγι 30gr No6 κ τη setup θα βάζατε; Να μπωρούρε όμως να ανταποκριθεί κ στο βάλτο τους πρώτους μήνες της έναρξης.

konstantinos likes this.
  5. gp106

gp106

Όνομα:
    Γεράσιμος
    Sipe 1,45 gr, gualandi rex, καψούλι 686 για ζεστό καιρό, cx2000 για πιο κρύο και υγρασία. Ρέλιασμα στα 57,8-58.

6. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Σ'ευχαριστώ πολύ.

konstantinos and gp106 like this.
  7. KoTzi

KoTzi

Περιοχή:
    Πετρούπολη
    Όνομα:
    Κώστας
    Ερωτηση: μπορει ενα κυαθιο να αλλαξει τη συγκεντρωση-διασπορα του σε διαφορετικο set up παντα μεσα σε λογικα ορια κ χωρις μεγαλες διαφορες μεταξυ των set up?
    Ας πουμε σε μια συνταγη 32gr με ιδια πυριτιδα, ιδιο καλυκα, ιδιο κυαθιο, ιδιο κλεισιμο αλλα διαφορετικο καψυλλιο?

tallas 22 and konstantinos like this.
  8. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο,
    Θεωρο πως ναι μπορει

Nikws7, konstantinos and KoTzi like this.
  9. KoTzi

KoTzi

Περιοχή:
    Πετρούπολη
    Όνομα:
    Κώστας
    Και ιδιο υψος κυαθιου!
    Ξεχασα να πω...

10. KoTzi

KoTzi

Περιοχή:
    Πετρούπολη
    Όνομα:
    Κώστας
    Τι θα μπορουσε να αλλαξει τη συμπεριφορα του?
    Η ταχυτητα ας πουμε?

11. Το ιδιο ειναι να κάψεις μια πυριτιδα με cx1000και το ιδιο με 688
    Εάν το ρίξεις σε ίδιες καιρικές συνθήκες ας πουμε ζέστη το 688 θα σου ανοίξει την κατανομή λόγο βίαιης καυσης

tallas 22, gp106 and KoTzi like this.
  12. KoTzi

KoTzi

Περιοχή:
    Πετρούπολη
    Όνομα:
    Κώστας
  13. Doctor

Doctor

Περιοχή:
    ΑΘΗΝΑ Μελισσια
    Όνομα:
    Δημήτρης
    2.10 Χ 36 SOKOL ΣΕ 6 Νο 15ετιας τι λετε να δοκιμασω να τα ριξω η θα την παρω στο χερι την beretta?

14. ....ίσως στο τζάκι για προσάναμμα????

Γιάννης d likes this.
  15. Άσε τα κόλπα τον διάφορων ειδικών, γιατί εγώ που ευτυχώς δεν άκουσα την πήγα 1,90 Χ 32 και κουδούνισα και η Μπενελι στήθηκε όρθια σαν αλογο. Και μετά σκέφτηκα ποσό ηλίθιος είμαι, η ρωσοι την βάζουν 2 και , αλλα στους -15 εγώ το έριξα στους +18. Ποιος φταίει αυτός που μου ειπε να την πάω στο 2,30 x 32 η εγώ που τον άκουσα και δεν έβαλα το μυαλό μου να δούλεψη και να σκέφτει ότι δεν είμαι στην Σιβηρία.

PPV, Manos, Doctor and 5 others like this.
  16. Kαλημέρα .
    Κυριακή σήμερα καί αντί για κυνήγι μόλις τέλειωσα 2 κουτάκια AS 1.45 *29 N.9 λόγω του ότι η ώρα 10.30 υπάρχει κοινωνική υποχρέωση όπου δέν υπήρχε κανένα περιθώριο να ......αποφύγω ..hair..hair..hair.

17. Καπως ετσι και γω...Δυο μερες με βροχή και χωρίς αυτοκίνητο,εκατσα και εφτιαξα οτι υπόλοιπα είχα απο ολες τις 28αρες, d20x28 kai f2x28 στο 1,50χ30 με 686 με στόχο φετος να εχω φτιάξει απο νωρίς ολα τα τσιχλοφυσιγγα του Φλεβαρη

18. Pazi84

Pazi84

Όνομα:
    Panagiotis
    Καλησπερα συναδελφοι,γνωριζει καποιος να μου πει μια συνταγη για τσιχλοφυσιγγο με gm3 κ ρελιαστο κλεισιμο;εψαξα στα προηγουμενα σχολια αλλα δεν βρηκα κατι.ευχαριστω

Manos and outlander like this.
  19. Σου έδωσαν και άλλη απάντηση απο άλλη διάσταση στο ράδιο
    Αν θες να την δουλέψεις 1,70χ 32 Μαυροπούλου 22αρι cx2000 απο 68,5 στα 57 πολυσταδιακο

gp106, Βαγγέλης and Doctor like this.
  20. ΗΛΙΑΣ_Τ

ΗΛΙΑΣ_Τ

Περιοχή:
    Αττική
    Όνομα:
    ΗΛΙΑΣ
    Όσον αφορά την πρώτη ερώτηση βεβαίως και μπορεί. Στην ανάκρουση { bar}, στην ταχύτητα που σου έγραψε ο < Adros Hunter>, στην κατανομή, στην βλητικότητα. Σε δοκιμή θα τα δείς αυτά. Δεν αποκλείει την πιθανότητα όμως να σου βγεί καλύτερο αποτέλεσμα.
    Στην δεύτερη ερώτηση τα καψύλλια 688 και 2000 ανήκουν στην κατηγορία μεγάλης ισχύος, το 686 και το 616 ( παλαιότερα ήταν ασταθές συμπεριφερόταν πότε σαν μέσης
    ισχύος και πότε σαν μεγάλης, δεν ξέρω τι κάνει τώρα), είναι μέσης ισχύος. Τους κάλυκες με μέσης ισχύος καψύλλια τους γεμίζουμε με 0,10 το πολύ παραπάνω απ΄ότι τους
    κάλυκες με 688 ή 2000 καψύλλια π.χ εάν γεμίζουμε με 688 ή 2000 1,65-1,70 (υγρασία- κρύο) στο 686,616 (παίρνοντας ως δεδομένο ότι είναι μέσης ισχύος} πάμε στο
    1,70- 1,75 {υγρασία- κρύο}.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Νέες Δημοσιεύσεις