Συμβουλές και συνταγές ιδιογόμωσης

Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Όνομα
ΑΡΙΣ
Ξεκιναω με το φυσιγγι που εχω χαρει οσο κανενα αλλο σε ολα τα κυνηγια κ με ολους τους καιρους με την αγαπημενη μου MB32...
Για ψιλα σκαγια cx2000-1,73-34-z2m21-57,7
και για χοντρα cx2000- 1,77-33,5-z2m21-57,5
Το κλεισιμο ειναι αστεροειδες 8 πτυχων
Πολυ γρηγορο κ αρκετα συγκεντρωτικο...

Last edited:
Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Για καποιο περιεργο λογο, την ΜΒ προσπαθω να μην την ανεβασω πανω απο 1.65 στα 32 γρ. Δοκιμασα τη συνταγη 1.70 x 33 αλλα το λακτισμα μου φανηκε ιδιαιτερα εντονο. Ισως να εχω κακομαθει με τα σκοπευτικα φυσιγγια απο αποψη λακτισματος. Μερικες δοκιμες επισης εχω κανει (δοκιμες στο γεμισμα οχι στο ριξιμο) με την F2x28 στα 30γρ, αλλα δε ξερω τι λεει. Θα δουμε στο πινακα οταν ευκαιρησω να παω στο σκοπευτηριο.

Τελευταια μεγαλη αγαπη το χαρτινο ρελιαστο με μαλλινη. Ωραιο φυσιγγι, αλλα οχι για πολλα, και οχι για μεγαλη παραγωγη.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Θα καταλαβεις οταν σου εξηγησω πως το στηνω.

Καλυκας παλιος (με συγχρονο καψουλι) 67αρης και πραγματικη μαλλινη ταπα (οχι Diana)

To oχι για πολλα παει στο οτι τα υλικα που χρησιμοποιω ειναι δυσευρετα, ειδικα οι καλυκες που ειναι 20ετιας, αλλα και οι μαλλινες που νομιζω ειναι αναλογου ηλικιας, οποτε δεν ειναι για μεγαλη παραγωγη. Θα μου πεις, γιατι δε το στηνεις με συγχρονα υλικα; Δοκιμασε διαφορες στη τουφεκια απο μια συγχρονη σκληρη Diana, σε μια μαλακη λιπασμενη μαλλινη, και θα δεις.

Η ιδεα που ξεκινησε αυτο ηταν η κατασκευη ενος οσο το δυνατον πιο παραδοσιακου χαρτινου, για να ξαναζησουμε λιγη απο τη μαγεια των παιδικων μας χρονων στο κυνηγι του τρυγονιου. Περισσοτερο σαν ρετρο ιδεα ξεκινησε, αλλα στη πορεια μου αρεσε και σαν τουφεκια.

Περιοχή
Xανιά
Όνομα
Βικτωρας
Aυτο ακριβως. Γιαυτο σου λεω οτι δεν ειναι για πολλα (φυσιγγια) αλλα λιγα για να τα ευχαριστιεσαι

Καλησπέρα μπαρουτάδες.Καμιά καλή συνταγή για M92S υπάρχει και για μας; Θέλω γρήγορη ντουφεκιά!!!! Και μην αρχίσουν κάποιοι να προσπαθούν να ανακαλύψουν τι σκέφτομαι και αρχίσουν και λένε κακίες!!!!!!.very happy.

Manos

Staff member
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Μάνος
Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει πάλι από την αρχή τις πυρίτιδες και τις δοκιμάζψ λόγω αγοράς νέου όπλου. Από περιέργεια ξέρετε τι πυρίτιδα έχουν τα RC32; Είχα διαβάσει κάπου για SLC αλλά δεν ξέρω σίγουρα... Ο Διο που του ζήτησα 2 φυσίγγια να τα ανοίξω μου ζήτησε 5 ευρώ .very happy.

Καλησπέρα μπαρουτάδες.Καμιά καλή συνταγή για M92S υπάρχει και για μας; Θέλω γρήγορη ντουφεκιά!!!! Και μην αρχίσουν κάποιοι να προσπαθούν να ανακαλύψουν τι σκέφτομαι και αρχίσουν και λένε κακίες!!!!!!.very happy.
Μήτσο τώρα θα σου προτείνω εγώ τον ενα και μοναδικό σε αυτό το θέμα να σου απαντήσει...
aris_kalamata... Θα σου πει συνταγή αξέχαστη...

Μήτσο τώρα θα σου προτείνω εγώ τον ενα και μοναδικό σε αυτό το θέμα να σου απαντήσει...
aris_kalamata... Θα σου πει συνταγή αξέχαστη...
Άντε αρχίσαμε πάλι τα ίδια!!!!!!! Αυτό φοβόμουν και εγώ !!!!! την αξέχαστη συνταγή του ειδικού!!!!!!.buy buy.

Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Όνομα
ΑΡΙΣ
Άντε αρχίσαμε πάλι τα ίδια!!!!!!! Αυτό φοβόμουν και εγώ !!!!! την αξέχαστη συνταγή του ειδικού!!!!!!.buy buy.
Εμαθα να μαστορευω κ γ@μω το μαστορα μου....xm.:p
Εχω ακουσει οτι η Beretta θελει πολλα γραμμαρια για αν δουλεψει...:D Στα 34 παιξε με 2,20...

Όνομα
Παυλος
Καλησπέρα παιδιά, έχω πάρει πάλι από την αρχή τις πυρίτιδες και τις δοκιμάζψ λόγω αγοράς νέου όπλου. Από περιέργεια ξέρετε τι πυρίτιδα έχουν τα RC32; Είχα διαβάσει κάπου για SLC αλλά δεν ξέρω σίγουρα... Ο Διο που του ζήτησα 2 φυσίγγια να τα ανοίξω μου ζήτησε 5 ευρώ .very happy.
H RC χρησιμοποιει μασκαρισμενες πυριτιδες για να μπερδεψει τον ανταγωνισμο. Το RC32 εχει γεμιστει με Α1, με S4 και αποτι ακουω απο Ιταλια η τωρινη παρτιδα ειναι με G3000. Λογω μεγαλης τεχνογωσιας η εταιρεια καταφερνει να εχει παντα ενα πολυ καλο φυσιγγι παρολλες τις αλλαγες που κανει στην πυριτιδα ανα καιρους.

Manos

Staff member
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Μάνος
H RC χρησιμοποιει μασκαρισμενες πυριτιδες για να μπερδεψει τον ανταγωνισμο. Το RC32 εχει γεμιστει με Α1, με S4 και αποτι ακουω απο Ιταλια η τωρινη παρτιδα ειναι με G3000. Λογω μεγαλης τεχνογωσιας η εταιρεια καταφερνει να εχει παντα ενα πολυ καλο φυσιγγι παρολλες τις αλλαγες που κανει στην πυριτιδα ανα καιρους.
Μου φαίνεται απίστευτο αυτό που λες. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το νόημα σε αυτή την πρακτική. Και φυσικά ότι μα ότι τεχνογνωσία κι αν έχουν δεν είναι δυνατό να βγαίνει η ίδια τουφεκιά όταν αλλάζει την πυρίτιδα πόσω μάλλον όταν αλλάζει και από μονοβασική σε διβασική και τούμπαλιν.

Με την ευκαιρία του σχόλιού σου να πω ότι όταν αρχίσαμε οικογενειακώς τις ιδιογομώσεις και ανοίγωντας φυσίγγια της αγοράς τα οποία απέδιδαν μέχρι τότε στο κυνήγι για να δούμε τη γόμωσή τους παρατηρήσαμε ότι πολλά ήταν διαφορετικά το ένα με το άλλο σε όλα τα σημεία. Εννοώ στην πυρίτιδα, στο ποτηράκι, καλά για τα σκάγια πραγματικά όοοοοοτι να'ναι!

Μανο ετσι ειναι ακριβως... Κανεις δεν καθεται να ασχοληθει με ακριβεια σε αυτες τις παρτιδες...
Αυτη ειναι και η μαγεια στην ιδιογομωση... Οταν χασεις το θηραμα που σκοπευσεις, ξερεις οτι δεν φταιει το φυσιγγι... Εφυγε απο δικο σου λαθος...
Στο εμποριο δεν ξερεις τι ριχνεις... (μερικες φορες επικινδυνο...):mad: