Συζήτηση περί οπλοκατοχής και οπλοχρησίας

D

dionisis

Στην Αμερική τα όπλα πουλιούνται και στα περίπτερα , με αποτέλεσμα να μπορεί να έχει πρόσβαση σε όπλο ο κάθε ψυχάκιας ο οποίος ανάλογα με την τρικυμία του μυαλού του σκοτώνει όποιον γουστάρει.
Παραδείγματα άπειρα με τελευταίο την δολοφονία της δημοσιογράφου και του κάμεραμαν.
Μεγάλο θέμα η ελεύθερη οπλοκατοχή και οπλοχρησία (δεν μιλάμε για λειόκαννα κυνηγετικά όπλα) .
Εμείς τι λέμε για όλα αυτά;;;;;
Να επιτρέπεται η ελεύθερη πώληση πυροβόλων όπλων;;;;
Συμφωνούμε για το ήδη υπάρχον νομικό καθεστώς που υπάρχει στην χώρα μας;;;;


http://www.huffingtonpost.gr/2015/0...s-alitheies-gia-tin-oplokatoxi_n_7344806.html
 
Προσωπικα δεν συμφωνω.

Η ολικη απαγορευση των ραβδωτων εχει οδηγησει πολυ κοσμο (σε περιοχες οπως εδω πχ) σε αποκτηση οπλου μεσω παρανομων καναλιων, οποτε εν μερει αρκετο μαυρο χρημα διοχετευεται εκει. Το κρατος χανει εσοδα απο ΦΠΑ, και δημιουργει καινουριους παρανομους καθως και ο αγοραστης αλλα και ο πωλητης, ειδικα ο δευτερος που εχει και ευκολο κερδος, ειναι παρανομοι. Ταυτοχρονα δουλευει ενα κυκλωμα απο δικηγορους και δικαστικους, σε περιπτωσεις συλληψεων και δικων, με αποτελεσμα να επιβαρυνονται και τα δικαστηρια με εξτρα υποθεσεις αλλα και πολιτες με εξτρα χρηματικα ποσα για δικηγορους και δικες. Οσοι εχουν σκοπο την τελεση αδικηματος, οπως πχ ληστεια, φονο κλπ, φυσικα και παρανομο οπλο θα ψαχνουν, θα το κανουν ομως ακομα και αν τα οπλα πωλουνται στα περιπτερα.

Τι θα επρεπε να γινει;

Κατ'αρχην η πολιτεια να ελεγξει τα οπλα. Να δωσει κινητρα σε οσους εχουν κειμηλια, οπλα εως το 1945, να τα νομιμοποιησουν χωρις να χρειαζεται να αχρηστευτουν. Να τους δινει την δυνατοτητα να μπορουν να τα χρησιμοποιουν σε σκοπευτηρια. Ταυτοχρονα να τα ταυτοποιησει σε μια βαση δεδομενων ωστε εαν καποιο απο αυτα χρησιμοποιηθει σε εγκληματικη ενεργεια, να μπορει να βρεθει ο κατοχος του. Παραλληλα να ανοιξει η αγορα για αποκτηση οπλων ραβδωτων, ειτε bolt action ειτε αυτογεμων εως 3 φυσιγγια (οχι assault rifles), καθως και περιστροφων-πιστολιων εκτος των οπλων βολης κατα ριπας. Και φυσικα να γινεται ταυτοποιηση κατοχου ανα οπλο, σε ενα δελτιο που θα αναγραφονται ολα τα οπλα του κατοχου, με τους σειριακους αριθμους τους.
 
Το θέμα είναι Βίκτωρα ότι ο παράνομος ή αυτός τέλος πάντων που χρειάζεται το όπλο για να διαπράξει κάποια εγκληματική πράξη, όπλο θα βρει, είτε είναι ελεύθερη είτε είναι παράνομη η πώληση του.
Το πρόβλημα είναι με τους απλούς και νομοταγής πολίτες που αγοράζουν πανεύκολα όπλο ότι ώρα θέλουν (με πρόσχημα την αυτοάμυνα) .
Το όπλο αυτό πιθανόν το αγοράζουν σε κάποια στιγμή της ζωής τους που πάνε όλα καλά .'Ομως ως γνωστόν η ζωή έχει πολλές διακυμάνσεις και το όπλο είναι διαθέσιμο και σε στιγμές έντασης .
 
Θα συμφωνήσω με τον Βίκτορα στην Κρήτη ειδικά το θέμα είναι τεράστιο με το παρ εμπόριο, αν κάποιος θέλει να εγκληματήσει το τελευταίο που θα τον εμποδίσει είναι το που θα βρει πιστόλι. Τώρα όσων αφορά τις διακυμάνσεις της ζωής τα πάντα γύρο μας είναι ένα "όπλο", μπορείς με μεγάλη άνεση αν είσαι "ζωχαδιασμένος" να τρέμεις από τα νεύρα σου, να καβαλήσεις αυτοκίνητο η μηχανή και όποιον πάρει ο χάρος. Απλά το θέμα του σωστού ελέγχου των όπλων είναι λίγο μελανό για την χώρα μας.
 
Συμφωνώ ότι τα όπλα ειναι..όπλα απο την άλλη μεριά οποίος θέλει να σκοτώσει θα το κάνει και με το κουζινομαχαιρο η ακομα και με ένα σκεπαρνι..
Για τα ραβδωτα εχω να πω το εξής και να με συμπαθατε.Για να έρθουν τα ραβδωτα στην Ελλάδα πρέπει να υπάρξει κυνηγετική παιδεία σκεφτείτε πόσοι ανεγκέφαλοι υπάρχουν γύρω μας..που ρίχνουν όπου να νε. .Αν με τρομάζει κατι ειναι το βεληνεκές του..Θεωρώ ότι για να παρει κανείς ραβδωτα πρέπει να κάνει κάποιο σεμινάριο ασφαλείας.Ισως να φαίνετε αστείο αλλα αν το καλοσκεφτείτε θα δείτε ότι ίσως εδώ δίκιο.
 
Τάσο συμφωνώ απόλυτα αλλά το θέμα παιδείας υφίσταται και με τα λειόκανα. Εγώ πχ ήμουν μάρτυρας συμβάντος με έναν παλιό κυνηγό που μου είχε βάλει τις φωνές γιατί δεν τουφέκισα σειόμενο θάμνο με την λογική "τι θα μπορούσε να είναι μωρέ πάνω στο βουνό, σκύλος; Λαγός ήτανε".
Αν και οι εποχές έχουν αλλάξει, τα παλιά μυαλά έχουν αρχίσει να απέχουν και τουλάχιστον στην χώρα μας με την ελευθερία του λόγου και το internet και μια δόση κριτικής σκέψης την παιδεία την αποκτάς, θέληση να έχεις.
 
Φίλε Θεοφρστε,Εχω συναντηθεί(οπως και ολοι μας)με κυνηγούς διαφορετικής ηλικίας..Αυτό που κάποιες φορές μου έκανε εντύπωση ειναι ότι τα νέα παιδια κάποιες φορές προσεχαν καλύτερα απο καποιους μεγάλους...fff.
Ειναι θεμα χαρακτήρα και όχι ηλικίας πιστεψτε με..
Θα πω και κατι που τώρα που τώρα που το σκεφτομε ήταν τρομακτικό..Απο τα 11 μου χρονια με Φλομπέρ και απο τα 12 με 36αρι και απο τα 14 ήμουν με το μονοκαννο το 12αρι για τσίχλες σχεδόν μέρα παρά μέρα στο περπατητο και μόνος..Γιατι ειχα τρέλα με το κυνηγι και κανείς δεν με κράταγε..Δοξαζω το θεό που δεν έπαθα τίποτα.Ομως σας πληροφορώ ότι αν και ανήλικος προσεχα πολύ περισσότερο απο καποιους
μεγάλους...Πήγα περπατητο με 40χρ άνθρωπο πριν 4 χρόνια και τα σκάγια του,σφύριζαν δίπλα μου..Οτιδήποτε σεβαστείς δεν κινδυνεύεις απο αυτό..
Και την θάλασσα αν σεβαστείς δεν θα σε πνίξει ποτέ..Το ιδιο και τα όπλα..
Αλλα το ξαναλέω..ειναι θεμα χαρακτήρα..
 
Last edited:
Το πρόβλημα είναι με τους απλούς και νομοταγής πολίτες που αγοράζουν πανεύκολα όπλο ότι ώρα θέλουν (με πρόσχημα την αυτοάμυνα) . .
Nα προσθεσω και την μαγκια
Το θεμα είναι ότι ολοι αυτοι που αγοραζουν κουμπουρια είναι διαθετιμενοι στην δυσκολη στιγμη να τα χρησιμοποιησουν εχουν που λεμε το τσαγανο ?
Γιατι αυτος που θα σου σηκωσει το οπλο εναντιον σου πχ μπραβος-ληστης είναι αποφασισμένος να σε καθαρισει
δυσκολα κανει πισω
εσυ ο πιστολερο ?
Δυσκολες και περιεργες καταστασεις
 
ΑΝ το έχεις για αυτοάμυνα (και φυσικά σε περίπτωση που επιτρεπόταν) πρέπει να είσαι διατεθειμένος να το χρησιμοποιήσεις την κακιά στιγμή και να το κάνεις και σωστά, αλλιώς θα σου γυρίσει μπούμερανγκ...
 
Πατε τη κουβεντα αλλου ομως. Ποσοι απο σας (μας) πραγματικα εκτιμουμε την ανθρωπινη ζωη τοσο λιγο ωστε να την αφαιρεσουμε; Και μη μου πειτε για αυτοαμυνες και τετοια, μιλαω γενικα. Απλα σκεφτητε μια κατασταση τετοια, αν θα πυροβολουσατε για να σκοτωσετε, ή απλα θα προσπαθουσατε να αποτρεψετε το συμβαν.
 
  • Like
Reactions: jnp
το συμβαν.
Βίκτορα... κάποια στιγμή περίπου στα 16, αφού είχα αρχίσει να κυνηγάω εντατικά με όπλο, συνειδητοποίησα ότι έχω μάθει να τραβάω τη σκανδάλη (με όλα τα επακόλουθα)... και στη σκέψη αυτή τότε μπορώ να σου πω ότι τρόμαξα λίγο, γιατί τότε κατάλαβα τι ευθύνη είναι το όπλο, ότι ΣΚΟΤΩΝΕΙ, όπως τα πουλιά έτσι και άνθρωπο... ποτέ δεν έχω κάνει μέχρι τώρα βλακεία με το όπλο, και όσο παιρνάει από το χέρι μου δεν πρόκειται (μιλάμε για ατύχημα έτσι, δεν θέλω να δολοφονήσω κανέναν .yel.), αν μπει ο άλλος σπίτι μου και είμαι οπλισμένος (απίθανη περίπτωση, γιατί τα έχουμε κλειδωμένα τα όπλα) τότε το πιο πιθανό είναι να μην διστάσω να του ρίξω... εξαρτάται το συμβάν, αλλά καλό είναι να μην τύχει ποτέ σε κανέναν μας κάτι τέτοιο...
και να απαντήσω στο ερώτημα σου... είναι σε τέτοιες φάσεις ο θάνατος σου η ζωή μου, δεν εκτιμά εκείνος τη ζωή μου μία, δεν εκτιμώ εγώ τη δική του δέκα...
(αν εχω το περιθωριο, η πρωτη μπορει να ειναι στον αερα η προς τα ποδια προειδοποιητικη, αλλιως...)
 
Δεν νομιζω να πηγε αλλου η κουβεντα
Είναι καταστασεις που τις εχουν βιωσει χιλιαδες συμπολίτες μας
Εγω αναφερθηκα καθαρα σε αυτους που αγοραζουν οπλα για αυτοαμυνα κατι που δεν ισχυει στις περισσοτερες περιπτώσεις
Η από μαγκια η από νταιλικι θα ελεγα
Το θεμα είναι αλλου
Είναι αποφασισμένοι να το χρησιμοποιοησουν στην δυσκολη περιπτωση όπως λενε
η είναι καθαρα κατι που δεν τους προσφερει τιποτα και πρεπει να αφαιρεθεί από την κατοχη τους ?
 
Δεν νομιζω να πηγε αλλου η κουβεντα
Είναι καταστασεις που τις εχουν βιωσει χιλιαδες συμπολίτες μας
Εγω αναφερθηκα καθαρα σε αυτους που αγοραζουν οπλα για αυτοαμυνα κατι που δεν ισχυει στις περισσοτερες περιπτώσεις
Η από μαγκια η από νταιλικι θα ελεγα
Το θεμα είναι αλλου
Είναι αποφασισμένοι να το χρησιμοποιοησουν στην δυσκολη περιπτωση όπως λενε
η είναι καθαρα κατι που δεν τους προσφερει τιποτα και πρεπει να αφαιρεθεί από την κατοχη τους ?
Ας μην ξεχνάμε Κώστα ότι υπάρχουν σπίτια σε ιδιαίτερα απομονωμενα μέρη που δεν τα βλέπουν θεοί και δαίμονες..Λογικό να μην υπάρχει και αστυνόμευση..Ιδιαίτερα τώρα με την κρίση(όχι ότι είμαστε καλύτερα)σε σφάζουν για 20€..Σε αυτους τους ανθρώπους ένα όπλο χρειάζεστε και καλό είναι να υπαρχει.Πεφτεις φατσα-καρτα με τον κακοποιο τι θα του πεις περίμενε να πάρω το 100?Για όνομα του θεού γνωρίζω τι θα πει ανθρώπινη ζωή.Αλλα σκέφτητε πχ έναν οικογενειάρχη με τα παιδιά του να δει τους τύπους με μαχαίρι η όπλο μπροστά του.θα μου πείτε του λέμε πάρε τα λεφτά και φύγε.Θα αρκεστεί σε αυτό όμως?Μην ξεχναμε τα βασανιστήρια που κανουν σε καποιους ανθρώπους.Δεν λέω να ρίξει κανείς στο ψαχνό..Αλλά αν κινδυνεύει άμεσα η σωματική του ακαιρεοτητα η τον δικών του ανθρωπον επιβαλλετε να το κάνει.(Αν προλάβει..)Το κυνηγετικό όπλο είναι και παραμένει κυνηγετικό και έτσι πρεπει να αντιμετωπίζετε.Ομως υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις ασφαλειας.
 
Ας μην ξεχνάμε Κώστα ότι υπάρχουν σπίτια σε ιδιαίτερα απομονωμενα μέρη που δεν τα βλέπουν θεοί και δαίμονες..Λογικό να μην υπάρχει και αστυνόμευση..Ιδιαίτερα τώρα με την κρίση(όχι ότι είμαστε καλύτερα)σε σφάζουν για 20€..Σε αυτους τους ανθρώπους ένα όπλο χρειάζεστε και καλό είναι να υπαρχει.Πεφτεις φατσα-καρτα με τον κακοποιο τι θα του πεις περίμενε να πάρω το 100?Για όνομα του θεού γνωρίζω τι θα πει ανθρώπινη ζωή.Αλλα σκέφτητε πχ έναν οικογενειάρχη με τα παιδιά του να δει τους τύπους με μαχαίρι η όπλο μπροστά του.θα μου πείτε του λέμε πάρε τα λεφτά και φύγε.Θα αρκεστεί σε αυτό όμως?Μην ξεχναμε τα βασανιστήρια που κανουν σε καποιους ανθρώπους.Δεν λέω να ρίξει κανείς στο ψαχνό..Αλλά αν κινδυνεύει άμεσα η σωματική του ακαιρεοτητα η τον δικών του ανθρωπον επιβαλλετε να το κάνει.(Αν προλάβει..)Το κυνηγετικό όπλο είναι και παραμένει κυνηγετικό και έτσι πρεπει να αντιμετωπίζετε.Ομως υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις ασφαλειας.
Συμφωνω Τασο σε ολα
αλλα στην χωρα μας οι κατοχοι κουμπουριων στην πλειοψηφια τους δεν ειναι απλοι πολιτες που ισως εχουν και περισσοτερη αναγκη προστασιας αφου ειναι απομονωμενοι απο το Κρατος
αλλα φραγκατοι του συστηματος που εχουν την ευνοια της Πολιτειας
Σκεψου ενας απλος πολιτης που θα κοιταξει να προστατεψει την οικογενεια του απο ενα δολοφονο τι αντιμετωπισει θα εχει απο το Κρατος και αντιθετα ενας Πολιτης της υψηλης κοινωνιας με δεκα μεγαλο δικηγορους στο πλευρο του τι ποινη θα εισπραξει
Θυμαμαι ενα περιστατικο με τον Καρβελα στην παραλιακη οταν δεν σταματησε σε μπλοκο της αστυνομιας
Τον καταδιωξαν και μολις τον επιασαν εβγαλε το κουμπουρι και τους απειλησε στεγνα
Ποινη που του υποβληθηκε ?
60.000 ευρω προστιμο και ολα οκ .violin..violin.
 
Καρβελα
Το άκουσα το περιστατικό τότε..Η ποινή αυτή ειναι πρόσφατη αν δεν κάνω λάθος..Για πεσμου κατι γιατι δεν έδωσα πολύ σημασία στο συμβάν...Δηλαδη ο Καρβελας απείλησε αστυνόμο με όπλο?????????????.fff.
 
Το άκουσα το περιστατικό τότε..Η ποινή αυτή ειναι πρόσφατη αν δεν κάνω λάθος..Για πεσμου κατι γιατι δεν έδωσα πολύ σημασία στο συμβάν...Δηλαδη ο Καρβελας απείλησε αστυνόμο με όπλο?????????????.fff.
Κανονικα στα ισα γιατι τον σταματησε
 
Όσον αφορά τα ραβδωτά, θα μπορούσα να συμφωνήσω να επιτραπούν και εδώ. Όμως ο λόγος που δεν συμφωνώ να επιτραπούν, είναι ένας και μοναδικός. Είναι ο τόπος που ζω και οι ιδιαιτερότητές του. Ο νοών νοείτω...
 
Όσον αφορά τα ραβδωτά, θα μπορούσα να συμφωνήσω να επιτραπούν και εδώ. Όμως ο λόγος που δεν συμφωνώ να επιτραπούν, είναι ένας και μοναδικός. Είναι ο τόπος που ζω και οι ιδιαιτερότητές του. Ο νοών νοείτω...
Εννοεις οτι σαν χώρα έχουμε εγκληματικοτητα και αν επιτραπούν τότε ο κάθε εγκληματίας-κακοποιος θα μπορεί να τα βρίσκει ευκολα χωρίς να τα φέρνουν από έξω?
 
Back
Top