Συγκριτική δοκιμή ανοιχτών συσφίξεων Brain Bell-Seminole Spreader-Beretta Opt+ Cyl

Και τα τρία σκούπα ειναι Νίκο με διαφορές από 1% έως 2% δηλαδή μερικά σκάγια στα 15-30 μέτρα.
Η εικόνα της κατανομής σαφέστατα μου δείχνει ότι η μπερετα δεν φοβάται τα ξένα τσοκ...
 
Με πολύ κόπο μάζεψα αυτά τα 5 τουφέκια για δοκιμή. Σε βολές για πολύ κοντινές αποστάσεις, είναι όλα ποιοτικά και εκτός ενός αχρωμίωτα. 2 από αυτά γαλλικά έχουν κάννες ραγέ 70 και 61εκ. 18,5 αυλό, το άλλο είναι αφεντικό ρωσικό Τούλα 68εκ κάννη 18,5 αυλό, και τα άλλα 2 ιταλικά σκοπευτικά, το ένα με 65εκ κάννη 18,5 αυλό άτυπο Τούλα και το άλλο 70εκ κάννη 18,4 αυλό με τσοκ BRAIN BELL. Όλες οι βολές έγιναν με το ίδιο φυσίγγιο ιδιογόμωσης με μάλλινη τάπα Νο 8 32γρ. και στις ίδιες αποστάσεις 15/20 και 25 μέτρων.Σε λαμαρίνα 1χ1. Τα συμπεράσματα για κάθε κάννη-τσοκ στο τέλος.
Κάννη 70εκ 18,5 ραγέ 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη ραγέ 61εκ 18,5 15 / 20 / 25 μέτρα <αχρωμίοτη>






κάννη 70εκ 18,4 brain bell 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 68εκ. 18,5 tula 15 / 20 / 25 μέτρα






κάννη 65εκ. 18,5 άτυπο tula 15 / 20 / 25 μέτρα






Συμπέρασμα μετά από χρόνια κυνηγιού με τα συγκεκριμένα τσοκ κάννες. Ναι οι κάννες ραγέ ανοίγουν πολύ πιο γρήγορα από όλα τα τσοκ και κρατάνε την τουφεκιά το πολύ μέχρι τα 20-25 μέτρα. Αλλά χάνουν πολύ γρήγορα την δύναμη τους και είναι πάρα πολύ επιλεκτικά στα φυσίγγιά τους, να σημειώσω ότι με τα φυσίγγια της δοκιμής έδωσαν τις μικρότερες αρχικές 30 μέτρα ανά δευτερόλεπτο λιγότερο από όλες τις άλλες και η ταχύτητα τους μετρήθηκε στο στόμιο ενώ στις άλλες στο 1 μέτρο από το στόμιο. Είναι εξαιρετικές για πολύ κοντινές αποστάσεις, 5-15 μέτρων! Τα άλλα τσοκ είναι πάνω κάτω τα ίδια με περίπου 1-2 μέτρα διαφορά! Ίσως τα καλύτερα τσοκαρίσματα για τουφεκιές από 12-25 ίσως και 30 μέτρων.Ακόμα και αυτά τα 2 εκατοστά διαφοράς της μιας κάννης με την άλλη αλλάζουν και την ταχύτητα των σκαγιών κατά 3-5μ/δ.
Μετά από χρόνια κυνηγιού πέρδικας και μπεκάτσας θα έλεγα ότι η κάννη ραγέ θα την χρησιμοποιούσα μόνο στα πολύ σφικτά μέρη, ενώ τα τσοκ τύπου τούλα σχεδόν σε όλα τα κοντινά και μεσαία κυνήγια.
 
Καλημέρα, υπάρχει τρόπος να εμφανιστούν οι εικόνες, γιατί προφανώς λόγω παλαιότητας του νήματος έχουν διαγραφεί;
 
PPV σε χαιρετω επειδη δεν μπορω να δω τα iIMG που εχεις ανεβασει δεν ξερω πως να τα εμφανισω και επειδη με ενδιαφερει το BRAIN BELL για την SS μπορεις να μου πεις συγκριτικα με το SEMINOL και το BRILEY DIFFUSION τι αποδοση εχει εαν εχεις αποψη ;ALTAIR LUSSO για βαλε ενα χερακι και εσυ.......
 
  • Like
Reactions: PPV
PPV σε χαιρετω επειδη δεν μπορω να δω τα iIMG που εχεις ανεβασει δεν ξερω πως να τα εμφανισω και επειδη με ενδιαφερει το BRAIN BELL για την SS μπορεις να μου πεις συγκριτικα με το SEMINOL και το BRILEY DIFFUSION τι αποδοση εχει εαν εχεις αποψη ;ALTAIR LUSSO για βαλε ενα χερακι και εσυ.......
Δυστυχώς χάθηκαν οι φωτογραφίες,αν μπορώ να τις βρω στην φωτογραφική θα τις ανεβάσω.
Δεν έχω τα seminol & Briley diffusion για να κάνω δοκιμή. To brain bell που το έχω για πρώτο σε μπεκάτσα πέρδικα είναι εξαιρετικό για 15-25 μέτρα όπως το έχω γράψει ποιο πάνω, αλλά με μεσόταπα, μάλλινη κτλ. Αν θες για ποιο μακριά θα πρέπει να το φορτώσεις σκάγια αλλά κατεμέ πας σε κλειστότερο τσοκ. Ναι έχει ανοιχτότερη κατανομή και ποιο ομοιόμορφη από τον κύλινδρο, η διαφορά τους είναι όση έχει ο κύλινδρος από τον βελτιωμένο κύλινδρο σε διάμετρο.
 
Ναι έχει ανοιχτότερη κατανομή και ποιο ομοιόμορφη από τον κύλινδρο, η διαφορά τους είναι όση έχει ο κύλινδρος από τον βελτιωμένο κύλινδρο σε διάμετρο.
Σε τι όπλο;
 
Σε τι όπλο;
Δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά το όπλο στο να δεις ότι η αρνητική σύσφιξη θα σου δώσει ποιο ανοιχτή τουφεκιά από ότι ο κύλινδρος, αλλά το τονίζω, ότι αυτά τα τσοκ δεν θέλουν φυσίγγια με συγκεντρωτήρα για να πάρεις αυτό το λίγο παραπάνω άνοιγμα.
Αν το Τούλα τσοκ ανοίγει γρηγορότερα από τον κύλινδρο και αυτό δεν αμφισβητείτε από κανέναν, τότε το μπελ της brain που έχει ένα ελάχιστο παραπάνω άνοιγμα στα ίδια μέτρα από το τούλα, τότε δεν νομίζω ότι ο κύλινδρος υπερτερεί σε άνοιγμα τουφεκιάς και σίγουρα όχι σε ισοκατανομή!
Το όπλο ήταν mx8 και την σύγκριση την έκανα με Vostok mu8.
 
Δεν νομίζω ότι κάνει διαφορά το όπλο στο να δεις ότι η αρνητική σύσφιξη θα σου δώσει ποιο ανοιχτή τουφεκιά από ότι ο κύλινδρος, αλλά το τονίζω, ότι αυτά τα τσοκ δεν θέλουν φυσίγγια με συγκεντρωτήρα για να πάρεις αυτό το λίγο παραπάνω άνοιγμα.
Αν το Τούλα τσοκ ανοίγει γρηγορότερα από τον κύλινδρο και αυτό δεν αμφισβητείτε από κανέναν, τότε το μπελ της brain που έχει ένα ελάχιστο παραπάνω άνοιγμα στα ίδια μέτρα από το τούλα, τότε δεν νομίζω ότι ο κύλινδρος υπερτερεί σε άνοιγμα τουφεκιάς και σίγουρα όχι σε ισοκατανομή!
Το όπλο ήταν mx8 και την σύγκριση την έκανα με Vostok mu8.
Εγώ πάντως με τον κύλινδρο της beretta είχα πιο ανοιχτή τουφεκιά από το BL με όσα gr και να έριξα ,εννοώ ότι έριξα στον πίνακα και 28 και 32 και 34 στα 20 μέτρα το BL δεν μου έδειξε πιο ανοιχτή τουφεκιά από τον κύλινδρο HP της beretta ,δεν εριξα όμως με μάλλινη μιας και έτσι και αλλιώς δεν είναι επιλογή μου ,φίλος με το Bl σε παγανες τσίχλες που το έριξε δεν του φάνηκε πολύ ανοιχτό και επερνε πουλιά μακρινά σαν να έριχνε με 4* χωρίς να έχει παράπονο στα σκοτωματα απλά του φάνηκε πιο 4 παρά bell ,βέβαια και αυτός με συγκεντρωτηρα έριχνε 30 και 32 gr ,στον πίνακα το bl είχε όμορφη κατανομή όπως όμορφη κατανομή είχε και το 5
 
Και εμένα στο beretta al 391 teknys που έχω ο κυλινδρος έχει πιο ανοιχτή τουφέκια από το bell. Παρόλαυτα επειδή το bell έχει κουμπώσει πάνω στο όπλο την προηγούμενη χρονιά και τα πήγε εξαιρετικά στις μπεκατσες δεν το βγάζω από πάνω . Αλλά ίσως αυτό είναι και θέμα ψυχολογίας και τίποτα παραπάνω.
 
Back
Top