Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Βρε δεν ειμαι κολλημένος απλα ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΑ τα ατσάλινα ΔΕΝ σκοτώνουν στα 60
Αλλιως θα ήταν τα σούπερ φυσίγγια κ κάνεις δεν θα έριχνε μολυβδινα. Επίσης τα Αμερικανάκια δεν θα έβγαζαν heavy shoot κ βισμουθίου
 
Καταρχήν η κουβέντα εδώ γίνεται για ένα συγκεκριμένο τσοκ , το οποίο ξαναλέω ΕΒΑΛΕ 17 ΣΚΑΓΙΑ Ν.1 ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΝΕΚΕ ΛΑΔΙΟΥ ΣΤΑ 60 ΜΕΤΡΑ.
Μπορείς να καταλάβεις το μέγεθος του γεγονότος;
Σε ξαναρωτάω, δεν θα μπορούσε ένα από αυτά τα σκάγια να σπάσει το κεφάλι του πράσινου ή να του κόψει το λαιμό;
Εγώ που έκανα το τεστ, σου απαντάω ... ΑΝΕΤΑ :)
 
Κ επαναλαμβάνω ... Όλοι θα βάζαμε το UFO κ ατσάλινα κ θα γαμουσαμε. Ρε κοιτα να δεις που τα Αμερικανάκια που έχουν χιλιάδες παπιοκυνηγους να μην το έχουν πάρει είδηση ακόμη κ να το πειραν οι Ελληναρες. Πρωτοφανές ... Ποσταρετε το σε κάνα αμερικανικο site για να ξυπνήσουν οι κοιμισμένοι που χάλουν τσάμπα $ σε ευγενοι κράματα σκαγιων
 
Κ επαναλαμβάνω ... Όλοι θα βάζαμε το UFO κ ατσάλινα κ θα γαμουσαμε. Ρε κοιτα να δεις που τα Αμερικανάκια που έχουν χιλιάδες παπιοκυνηγους να μην το έχουν πάρει είδηση ακόμη κ να το πειραν οι Ελληναρες. Πρωτοφανές ... Ποσταρετε το σε κάνα αμερικανικο site για να ξυπνήσουν οι κοιμισμένοι που χάλουν τσάμπα $ σε ευγενοι κράματα σκαγιων

I have all 3 waterfowl chokes for my SuperX2 and SP10. I got them too late to try them out on ducks or to pattern them on paper. I can tell you the UFO is no good with large steel shot (BB's on up). Jimmy told me it was designed for Heavy Shot and Tungsten and he recommends steel 1's and smaller if you must shoot steel. I did not get the chance to try that out but I will before next year. I also did not get a chance to try out the decoy choke. The passing choke is awesome on geese with large steel shot. Stoned one big Canada at 70 yards with 5 BBB pellets thru the head and neck. That leads me to believe that combo is going to pattern pretty dense on paper but I will find out for sure when the weather warms up.

http://www.refugeforums.com/refuge/showthread.php?t=917351
 
I just returned from Saskatchewan hunting with 4 A400's. We used my Decoy, Passing & UFO. We shot geese and ducks from 10 yards out to 100+ yards. They all worked amazingly well. If you shoot steel, I would highly recommend winchesters new Blind Side in #1, federal Black Cloud #1 or Kent Fasteel 1-3/8 ounce #1 from Mack's Prarie Wings. The decoy worked great out to 40 yards, the Passing out to 80 and the UFO beyond the outer limits.

http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=237&t=287989&start=40
 
Ρε Γιώργο όπως εσύ γράφετε για 60+ μέτρα ... Έτσι κ 2 post λενε για 80 γιάρδες από τους χιλιάδες παπιοκυνηγους. Τι σου κάνει εντύπωση;;;; ο καθένας ότι μαλάκια θέλει λέει στα forum.... Έχουμε διαβάσει πολλεςςςςςςςςςςςςςςς
 
Last edited:
Να κάνω μια παρένθεση;
Ο Αμερικάνος με τις φίντες και τις σφυρίχτρες έχει ανάγκη από τουφεκιές τόσο μεγάλων αποστάσεων;
Σωστοςςςςςς ..... Έχεις δει κάνα απο τα εκατοντάδες βιντεακια στο Αμερικα ... Να ρίχνουν στα 50+ μέτρα στο "φτερό" ;;;;; όλα τα παπιά & χήνες είναι με τα πόδια κάτω στα 20-35 μέτρα κ έτοιμα να πιάσουν!!!
 
Οπότε με όλα τα δεδομένα, το "passing" θα ήταν καλύτερο για γενική ελληνική χρήση;

Λεωνιδα το passing θα το παραλαβω τον επομενο μηνα στην Αμερικη. Πιστευω πως ναι. Αν εχεις ατομα στο σκοπευτηριο που χρησιμοποιουν τα Featherlites του Muller, μπορει ηδη να βγαλεις καποια συμπερασματα καθως αυτα τα τσοκ οπως και τα Η2Ο εχουν ακριβως την ιδια γεωμετρια και μονο το υλικο κατασκευης αλλαζει. Το passing πρεπει να ειναι μεταξυ U2 kai U3.
 
Λεωνιδα το passing θα το παραλαβω τον επομενο μηνα στην Αμερικη. Πιστευω πως ναι. Αν εχεις ατομα στο σκοπευτηριο που χρησιμοποιουν τα Featherlites του Muller, μπορει ηδη να βγαλεις καποια συμπερασματα καθως αυτα τα τσοκ οπως και τα Η2Ο εχουν ακριβως την ιδια γεωμετρια και μονο το υλικο κατασκευης αλλαζει. Το passing πρεπει να ειναι μεταξυ U2 kai U3.
Τα choke αυτα,του muller,που τα βρισκει κανεις??
 
Οπότε με όλα τα δεδομένα, το "passing" θα ήταν καλύτερο για γενική ελληνική χρήση;

Λεωνιδα το passing θα το παραλαβω τον επομενο μηνα στην Αμερικη. Πιστευω πως ναι. Αν εχεις ατομα στο σκοπευτηριο που χρησιμοποιουν τα Featherlites του Muller, μπορει ηδη να βγαλεις καποια συμπερασματα καθως αυτα τα τσοκ οπως και τα Η2Ο εχουν ακριβως την ιδια γεωμετρια και μονο το υλικο κατασκευης αλλαζει. Το passing πρεπει να ειναι μεταξυ U2 kai U3.

Παύλε σύμφωνα με τις εντυπώσεις σου για ελληνική χρήση και σαν ένα τσοκ οποιωνδήποτε συνθηκών δεν θα μπορούσε να είναι και το anaconda;
Πάντως για ελληνική χρήση και μόνο για ημερήσιο μαζί με τον κατάλληλο καιρο νομίζω πως τo UFO πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον...
 
Να κάνω μια παρένθεση;
Ο Αμερικάνος με τις φίντες και τις σφυρίχτρες έχει ανάγκη από τουφεκιές τόσο μεγάλων αποστάσεων;

Ακριβώς αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο Τόλης και βιάζεται να αποκαλέσει τα γραφόμενα μας, μαλακίες των forums. Ο Αμερικάνος, που μας προτρέπει να του ανοίξουμε τα μάτια, δεν έχει ανάγκη να ψαχτεί για τόσο extreme καταστάσεις. Οπότε λογικό είναι τέτοια προϊόντα να μην έχουν τεράστια απήχηση. Έχω διαβάσει αμέτρητες σελίδες από Αμερικάνικα forum και το 90% παρόμοιων συζητήσεων επικεντρώνονται μόνο στην απόδοση των τσοκ με μηδενικά με σκοπό τις καναδέζες. Δεν ασχολούνται με τα παπιά.

Οπότε με όλα τα δεδομένα, το "passing" θα ήταν καλύτερο για γενική ελληνική χρήση;

Για μένα όχι και θα το εξηγήσω. Για το δικό μου το τουφέκι, έχω τσοκ για να σκοτώνω εκεί που προορίζεται το passing. Το μαμίσιο 3άρι στην Urica κάνει παπάδες, ειδικά με ένα καλό φυσίγγι. Βέβαια παίζουν πάρα πολλά ρόλο, με τι τουφέκι ρίχνει κάποιος, με τι φυσίγγια, τι εμπειρίες έχει, που σηκώνει το τουφέκι όχι για πλάκα αλλά για να σκοτώσει ...κτλ κτλ κτλ

Σκεπτόμενος λοιπόν τις δικές σου σκοπευτικές ικανότητες, θεωρώ το ufo ιδανικό.

Τα choke αυτα,του muller,που τα βρισκει κανεις??

Αν έχεις γνωστό από Αμερική, μπορεί να στα φέρει από εκεί, αλλιώς από τον ευρωπαικό αντιπρόσωπο http://mullerchokes.eu/ ο οποίος είναι Άγγλος. Ο Άγγλος θέλει παζάρια γιατί ζητάει αρχικά ότι να ναι.
 
Ρε Γιώργο όπως εσύ γράφετε για 60+ μέτρα ... Έτσι κ 2 post λενε για 80 γιάρδες από τους χιλιάδες παπιοκυνηγους. Τι σου κάνει εντύπωση;;;; ο καθένας ότι μαλάκια θέλει λέει στα forum.... Έχουμε διαβάσει πολλεςςςςςςςςςςςςςςς

Καπετάνιε επειδή εγώ το έργο το έζησα απο κοντά αυτά που λένε τα παιδιά για τις αποστάσεις είναι περα για πέρα αληθινά!!!!!!!Παρήγγειλα και εγώ το ufo για την βερεττα μου και το περιμένω αυτές τις ημέρες.Επίσης του είπα να μου δώσει μία τιμή για να πάρω το passing για την benelli!!!!!!!;).
 
Τι το θες για την Benelli βρε ... Αφού πάνω απο 35 μέτρα δεν ρίχνει.
Το θέμα Δημήτρη είναι να έχεις τα σίγουρα παπια αντε εως τα 40 μέτρα π.χ. Αν είναι να κατεβαζω 1 στα 5 στα 60μετρα .... Αν έχω την προσκοπευση βεβαια... Κ να αστοχώ όλα τα εύκολα γιατι η βολή θα είναι "μπάλα" .... Εεεε χεστα τοτε
 
Τολη οταν με το καλο ανεβεις επανω θα δεις οτι τα πραγαμτα ειναι εντελκως διαφορετικα απο αυτο που φανταζεσαι... ;) κ καλο ειναι να μην δινουμε λανθασμενες εντυπωσεις...
Αν παντως ειναι να τουφεκαω παπια μεχρι τα 40 μετρα, με το Lm πρεπει να εχω κανει εγω σκοπευτικη μαλακια για να μην γινει κοσκινο το παπι...
 
Ακριβώς αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο Τόλης και βιάζεται να αποκαλέσει τα γραφόμενα μας, μαλακίες των forums. Ο Αμερικάνος, που μας προτρέπει να του ανοίξουμε τα μάτια, δεν έχει ανάγκη να ψαχτεί για τόσο extreme καταστάσεις. Οπότε λογικό είναι τέτοια προϊόντα να μην έχουν τεράστια απήχηση. Έχω διαβάσει αμέτρητες σελίδες από Αμερικάνικα forum και το 90% παρόμοιων συζητήσεων επικεντρώνονται μόνο στην απόδοση των τσοκ με μηδενικά με σκοπό τις καναδέζες. Δεν ασχολούνται με τα παπιά.



Για μένα όχι και θα το εξηγήσω. Για το δικό μου το τουφέκι, έχω τσοκ για να σκοτώνω εκεί που προορίζεται το passing. Το μαμίσιο 3άρι στην Urica κάνει παπάδες, ειδικά με ένα καλό φυσίγγι. Βέβαια παίζουν πάρα πολλά ρόλο, με τι τουφέκι ρίχνει κάποιος, με τι φυσίγγια, τι εμπειρίες έχει, που σηκώνει το τουφέκι όχι για πλάκα αλλά για να σκοτώσει ...κτλ κτλ κτλ

Σκεπτόμενος λοιπόν τις δικές σου σκοπευτικές ικανότητες, θεωρώ το ufo ιδανικό.



Αν έχεις γνωστό από Αμερική, μπορεί να στα φέρει από εκεί, αλλιώς από τον ευρωπαικό αντιπρόσωπο http://mullerchokes.eu/ ο οποίος είναι Άγγλος. Ο Άγγλος θέλει παζάρια γιατί ζητάει αρχικά ότι να ναι.
Thanks!:)
 
Λεωνιδα το passing θα το παραλαβω τον επομενο μηνα στην Αμερικη. Πιστευω πως ναι. Αν εχεις ατομα στο σκοπευτηριο που χρησιμοποιουν τα Featherlites του Muller, μπορει ηδη να βγαλεις καποια συμπερασματα καθως αυτα τα τσοκ οπως και τα Η2Ο εχουν ακριβως την ιδια γεωμετρια και μονο το υλικο κατασκευης αλλαζει. Το passing πρεπει να ειναι μεταξυ U2 kai U3.
To Passing είναι μια ιδέα πιο σφικτό από το U3, ενώ το το Decoy είναι ανάμεσα στο U1 και το U2. Αυτά από τα γραφόμενα του Jimmy Muller.
 
Back
Top