Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Επιτέλους τουφέκισα το εν λόγω τσοκ και τα αποτελέσματα ήταν πέραν του αναμενόμενου θετικά. Εμπειρία σε πολύ στενές συσφίξεις δεν έχω αλλά ήθελα να δοκιμάσω αυτό το εξειδικευμένο τσοκ για να δω αν το λογότυπο που το συνοδεύει, "beyond the outer limits", είναι απλά ένα ακόμα πιασάρικο διαφημιστικό λογοπαίγνιο ή κρύβει κάποια αλήθεια.

Εξ αρχής μου έκανε εντύπωση η οδηγία του κατασκευαστή για χρήση του συγκεκριμένου τσοκ από τις 51 γιάρδες και πάνω. Όντως έμεινα έκπληκτος σε κάποιες περιπτώσεις ακαριαίων σκοτωμάτων σε αποστάσεις που μέχρι τώρα ήλπιζα μόνο σε κάποιο σπάσιμο φτερούγας. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για μέρες που τα πουλιά επιλέγουν την σιγουριά του μεγάλου ύψους, αρκεί να είμαστε υποψιασμένοι με τις προσκοπεύσεις που απαιτούν οι αποστάσεις αυτές.
 
Ηταν μακραν πολυ καλυτερο απο ολα τα φουλ κ εξτρα φουλ που εχω δοκιμασει ως τωρα... Οι αποστασεις που μπορει να καπνιζαν τα πουλια ηταν πραγματικα Beyond the outer limits... Καποια πουλια εδιναν πργαμτικα την αισθηση οτι επεφταν μετωπικη με τοιχο...
 
Οι επαναλαμβανόμενες επιτυχίες του δείχνει ότι δεν είναι τυχαίο, όπως βέβαια και οι αστοχίες που είχα σε κάποια μικρά παπιά μέχρι τα 30 μέτρα. Να κάνει όμως τον πράσινο "ρετάλι" στα 50-70 μέτρα, δεν το περίμενα. Η πλάκα είναι που σε δύο περιπτώσεις έτρεχα να πιάσω τα πουλιά για να μην προλάβουν να βουτήξουν και όταν τα σήκωνα διαπίστωνα ότι τα είχε κάνει σκόνη.
 
Γερασιμε στον πινακα με 7αρια δεν ειδα ιδιαιτερες διαφορες σε σχεση με ενα καλο ΙΜ αλλα εριξα ελαχιστα φυσιγγια κ δεν ειναι μετρο συγκρισης... Δεν νομιζω βεβαια οτι χρειαζεται στην τσιχλα ας πουμε...
Αυτο που κατλαβα εγω ειναι οτι τον εαυτο του αρχιζει κ τον βρισκει σε σκαγια απο 4αρια και πιο χοντρα...;)
 
Γερασιμε στον πινακα με 7αρια δεν ειδα ιδιαιτερες διαφορες σε σχεση με ενα καλο ΙΜ αλλα εριξα ελαχιστα φυσιγγια κ δεν ειναι μετρο συγκρισης... Δεν νομιζω βεβαια οτι χρειαζεται στην τσιχλα ας πουμε...
Αυτο που κατλαβα εγω ειναι οτι τον εαυτο του αρχιζει κ τον βρισκει σε σκαγια απο 4αρια και πιο χοντρα...;)

4αρια σε ατσάλι ή μολύβι?
 
Επιτέλους τουφέκισα το εν λόγω τσοκ και τα αποτελέσματα ήταν πέραν του αναμενόμενου θετικά. Εμπειρία σε πολύ στενές συσφίξεις δεν έχω αλλά ήθελα να δοκιμάσω αυτό το εξειδικευμένο τσοκ για να δω αν το λογότυπο που το συνοδεύει, "beyond the outer limits", είναι απλά ένα ακόμα πιασάρικο διαφημιστικό λογοπαίγνιο ή κρύβει κάποια αλήθεια.

Εξ αρχής μου έκανε εντύπωση η οδηγία του κατασκευαστή για χρήση του συγκεκριμένου τσοκ από τις 51 γιάρδες και πάνω. Όντως έμεινα έκπληκτος σε κάποιες περιπτώσεις ακαριαίων σκοτωμάτων σε αποστάσεις που μέχρι τώρα ήλπιζα μόνο σε κάποιο σπάσιμο φτερούγας. Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για μέρες που τα πουλιά επιλέγουν την σιγουριά του μεγάλου ύψους, αρκεί να είμαστε υποψιασμένοι με τις προσκοπεύσεις που απαιτούν οι αποστάσεις αυτές.

Tελικα η γεωμετρια τοσο στο τσοκ οσο και στην καννη ειναι ολα τα λεφτα στη βλητικη.
Ο Jimmy Muller οταν εδωσε το λογοτυπο beyond the outer limits εννοουσε πολυ περισσοτερο. 100 γιαρδες που τις επιανε επανειλημενα σε σκοτωματα καναδοχηνας με φυσιγγια βολφραμιου. Το τσοκ αυτο πριν κυκλοφορησει ειχε συγκριθει με τα τοπ 2 της αγορας, το patternmaster και το Kicks highflyer και βγηκε στην αγορα αφοτου ειχε εξακριβωθει η υπεροχη του. Παντως τα αλλα δυο ακομη κρατουν τη μεριδα του λεοντος της αμερικανικης αγορας, οπου το πιο διαδεμονενο τσοκ στα υδροβια λογω φιντας και κραχτη ειναι το ΙC.
 
Δηλαδή υπερέχει από το anaconda;

Χρηστο, το anaconda long range ειναι ενα τσοκ που αποδιδει σε μενα παρα πολυ καλα σε μακρινες εως και παρα πολυ μακρινες βολες. Το UFO αποδιδει σε παρα πολυ μακρινες εως εξωφρενικες στα χοντρα κυριως σκαγια.
 
Χρηστο, το anaconda long range ειναι ενα τσοκ που αποδιδει σε μενα παρα πολυ καλα σε μακρινες εως και παρα πολυ μακρινες βολες. Το UFO αποδιδει σε παρα πολυ μακρινες εως εξωφρενικες στα χοντρα κυριως σκαγια.

Οπότε αν σου έρθει κάπως κοντά με UFO "την έκατσες"... ;
 
Οπότε αν σου έρθει κάπως κοντά με UFO "την έκατσες"... ;

Η την έκατσες ή το έλιωσες. :)
Εγώ πάντως πράσινο να καπνίζει στα 25-30 μέτρα, σαν τρυγόνι, δεν είχα ξαναδεί. .fff.

Ο Παύλος τα λέει ακριβώς όπως είναι, όσο μεγαλώνει το σκάγι, το UFO κάνει εξωγήινα πράγματα. Δεν θα ξεχάσω ένα πράσινο με ατσάλινα Rotweill n.2 36gr τι έπαθε στα 55-65 μέτρα.
 
Ρε παιδιά σιγά με τα μέτρα ... Γίνατε όλοι long range ...60 μέτρα κ με ατσάλινα πρέπει να είναι παγκόσμιο ρεκόρ... Απ την μια λέτε εως 35 μέτρα κ μετα 60!!!!!
Κόφτε κάνα μετρο απ την σαρδέλα... Γιατι θα ρίχνω κ εγώ με το Vinci στα 80
 
Τολη ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη, αλλα να ξερεις περα απο σκαγια κ τα σχετικα πηραμε αρκετα πρασινα σε μεγαλυτερες αποστασεις απο τα 55-60 μετρα...
 
Ρε παιδιά σιγά με τα μέτρα ... Γίνατε όλοι long range ...60 μέτρα κ με ατσάλινα πρέπει να είναι παγκόσμιο ρεκόρ... Απ την μια λέτε εως 35 μέτρα κ μετα 60!!!!!
Κόφτε κάνα μετρο απ την σαρδέλα... Γιατι θα ρίχνω κ εγώ με το Vinci στα 80

Κάθεσε στα 60 μέτρα να σου ρίξω ένα rotweil n.2 magnum ατσαλινο με το UFO?
 
Ασε ρε Γιώργο έχουν κάνει εκατοντάδες μελέτες οι Αμερικάνοι ειδικά για τα ατσάλινα.
Τεσπα χωρίς μετρο σύγκρισης κ σε λόγια όλοι γαμαμε κ ρίχνουμε στην στρατόσφαιρα
 
Τολη ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη, αλλα να ξερεις περα απο σκαγια κ τα σχετικα πηραμε αρκετα πρασινα σε μεγαλυτερες αποστασεις απο τα 55-60 μετρα...
Αρη βάλε ένα χαρτόνι στα 60 κ ρίξε κ ποσταρε το.
Έτσι κ αλλιως έχεις κάνει παμπολες δοκιμές ... Κάνε κ αυτη. Αλλα 60 .... Όχι να είναι 45-50 κ να το βαπτισουμε 60 ;-)
 
Τολη δεν εχω λογο να πω ψεμματα ουτε εχω κανενα ωφελος να διαφημισω ενα τσοκ η να κοροιδεψω καποιον... Στα 50 μετρα εχω αρκετες δοκιμες, θα τις ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια... Στα 60 μετρα με μετροταινια το UfO εβαλε 17 σκαγια στον τενεκε απο φυσιγγι 33 γραμμαριων νουμερο 1 με ατσαλινα...
Αν θες την επομενη φορα που θα πας για παπια στη Ρουμανια μπορω να στο δανεισω κ θα δεις οτι με 3αρια μολυβδινα κ τις αναλογες προσκοπευσεις παντα θα παιρνεις ανετα πρασινα μετα τα 60 μετρα...
 
Ασε ρε Γιώργο έχουν κάνει εκατοντάδες μελέτες οι Αμερικάνοι ειδικά για τα ατσάλινα.
Τεσπα χωρίς μετρο σύγκρισης κ σε λόγια όλοι γαμαμε κ ρίχνουμε στην στρατόσφαιρα

Βρε αδερφέ, γιατί είσαι επιθετικός και αρνητικός; Το test που λέει ο Άρης το έκανα εγώ και ήταν μπροστά ο Γεράσιμος και ο Πανούτσος. Ομολογώ ότι έκανα μαλακία που δεν έβγαλα φωτογραφία αλλά στα 60 μέτρα το muller έβαλε 17 άσσους στο κέντρο του τενεκέ του λαδιού, τον τρύπησε και για λίγο δεν βγήκαν από την άλλη. Το φυσίγγι ήταν γεμισμένο από τον Kouno στα 33γρ με σκάγια ατσάλινα ν.1.
Γιατί δηλαδή είναι τόσο τρομερό αν πήγε κέντρο η τουφεκιά, το Rotweil n.2 στα 36γρ να μην έκαψε τον πράσινο; Που είναι το περίεργο;
Τόλη μην είσαι δογματικός, δεν τρώω ψωμί ούτε από τον Muller ούτε από κανέναν κατασκευαστή ;)
 
Back
Top