Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

είχα όλη την σειρά στην Α5 δεν τρελάθηκα σαν τα Kicks
Συγγνώμη για την εμβόλιμη ερώτηση προκαταβολικά...Όσον αφορά το γρασαρισμα στα ερωτερικα συνήθιζα να βάζω μόνο στις βόλτες και στην αρχή της φουστας του τσοκ έβλεπα καπνά στην εξωτερική πλευρά που έρχεται πρόσωπο με την καννη.Αν βάλω σε όλο το μήκος θα γλιτώσω την οποιαδήποτε διαφυγή αερίων η θα γίνει ένα σώμα και θα θέλει κάβουρα να βγει?Συγκεκριμένα έχω ένα γρασακι της blaser...
 
Έχω πει πολλές φορές τη γνώμη μου για τα aftermarket τσοκ. Έχω σταματήσει να αγοράζω aftermarket τσοκ εδώ και 15 χρόνια περίπου. Έχω δοκίμασει πολλές από τις παλιότερες aftermarket μάρκες που υπήρχαν στην αγορά. Δεν είδα διαφορές τέτοιες η να το πω καλύτερα δεν είδα διαφορά στα κυνηγια που εγώ έκανα. Τότε που τα αγόραζα τα χρυσοπληρωνα και τελικά ήταν μόνο για την...εμφάνιση. Μόνο σε ένα όπλο είδα διαφορές κι αυτό ήταν το 525 με 18.4 άυλο το παλιό που φόραγε μάλιστα τσοκ 3,8 εκ. Έβαλα Briley και έιπα οκ κάτι είδα. Στα υπόλοιπα ήταν ότι και οι ζάντες αλουμινίου στο αυτοκίνητο. Εμφάνιση αλλά όταν το οδηγείς δε βλέπεις καμιά διαφορά με τις σιδερένιες...Τελευταίο τσοκ που αγόρασα ήταν ένα Carlsons για δώρο στον πατέρα μου ο οποίος βέβαια μου χε πει: τι πάτε και αγοράζετε ρε... Ο Γιώργος Altair έκανε μια ερώτηση πιο πάνω. Δοκιμάστε το να το κάνετε. Όλα τα καινούρια όπλα έχουν τσοκ που καλύπτουν σχεδόν τα πάντα.
Τώρα αν το γουστάρετε έτσι για την ψυχολογία της αγοράς εκει οκ, αυτό είναι άλλο πράγμα.
Υγ : Έχω δει σε μέρα περάσματος στα Ορτυκια μέσα στα χωράφια στον Χάρακα χωρίς εμπόδιο μπροστά πουθενά, ανθρώπους να σηκώνουν 2 φορές το ίδιο ορτυκι να ρίχνουν 3 αρες και να μην παίρνουν τίποτα. Εκεί ότι και να βάλει ο αλλος επάνω το αποτέλεσμα θα ναι ίδιο.
 
[QUOTE="BIRDY, post: 390028, member: 68"
Υγ : Έχω δει σε μέρα περάσματος στα Ορτυκια μέσα στα χωράφια στον Χάρακα χωρίς εμπόδιο μπροστά πουθενά, ανθρώπους να σηκώνουν 2 φορές το ίδιο ορτυκι να ρίχνουν 3 αρες και να μην παίρνουν τίποτα. Εκεί ότι και να βάλει ο αλλος επάνω το αποτέλεσμα θα ναι ίδιο.[/QUOTE]
στην περιπτωση αυτη το σκοτωνουν με τα ματια και οχι με το οπλο στη παρουσα φαση δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε το τσοκ αλλα αυτος που ειναι πισω απο το οπλο και με 1αστερι το ορτυκι το σκοτωνεις αμα το αφησεις και στρωση 20μετρα που θα παει
 
Skeet είναι μανούλα για αυτές τις κάνες. Ειδικά το Carlson h trulock
λογικό μου ακούγεται Νίκο, αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι τα 725 αλλά και 525 που κυκλοφορούν στην Ευρώπη έχουν αυλό κοντά στα 18,7.. το Skeet Carlson είναι κανονικός κύλινδρος , ενώ ο μαμά κύλινδρος έχει αρνητική σύσφιξη ;)
 
Έχω πει πολλές φορές τη γνώμη μου για τα aftermarket τσοκ. Έχω σταματήσει να αγοράζω aftermarket τσοκ εδώ και 15 χρόνια περίπου. Έχω δοκίμασει πολλές από τις παλιότερες aftermarket μάρκες που υπήρχαν στην αγορά. Δεν είδα διαφορές τέτοιες η να το πω καλύτερα δεν είδα διαφορά στα κυνηγια που εγώ έκανα. Τότε που τα αγόραζα τα χρυσοπληρωνα και τελικά ήταν μόνο για την...εμφάνιση. Μόνο σε ένα όπλο είδα διαφορές κι αυτό ήταν το 525 με 18.4 άυλο το παλιό που φόραγε μάλιστα τσοκ 3,8 εκ. Έβαλα Briley και έιπα οκ κάτι είδα. Στα υπόλοιπα ήταν ότι και οι ζάντες αλουμινίου στο αυτοκίνητο. Εμφάνιση αλλά όταν το οδηγείς δε βλέπεις καμιά διαφορά με τις σιδερένιες...Τελευταίο τσοκ που αγόρασα ήταν ένα Carlsons για δώρο στον πατέρα μου ο οποίος βέβαια μου χε πει: τι πάτε και αγοράζετε ρε... Ο Γιώργος Altair έκανε μια ερώτηση πιο πάνω. Δοκιμάστε το να το κάνετε. Όλα τα καινούρια όπλα έχουν τσοκ που καλύπτουν σχεδόν τα πάντα.
Τώρα αν το γουστάρετε έτσι για την ψυχολογία της αγοράς εκει οκ, αυτό είναι άλλο πράγμα.
Υγ : Έχω δει σε μέρα περάσματος στα Ορτυκια μέσα στα χωράφια στον Χάρακα χωρίς εμπόδιο μπροστά πουθενά, ανθρώπους να σηκώνουν 2 φορές το ίδιο ορτυκι να ρίχνουν 3 αρες και να μην παίρνουν τίποτα. Εκεί ότι και να βάλει ο αλλος επάνω το αποτέλεσμα θα ναι ίδιο.
Αν και οι εταιρίες βγάζουν πλέον καλά τσοκ αυτό πιστεύω δεν ισχύει για τα browning invector plus σπείρωματα. Κακοκομμενοι τενεκεδες ιδιαίτερα στα win εγώ τουλάχιστον είχα θέμα. Εδώ είναι σκόπιμο... Καλά έκανες και το πήρες το καρλσονς
 
Κύριοι διαβάζοντας τα παραπάνω ποσταρίσματα και αν και είμαι από τους φανατικούς των τσοκ και των δοκιμών που ανεβάζουμε εδώ, δεν μπορώ παρά να επισημάνω την απάντηση του Νικήτα Κυπρίδημου σε ερώτηση για το "σχήμα του τσοκ" που διάβασα εδώ - http://oplognosia.com/?p=11058 - . Αντιγράφω το σημείο που θέλω να τονίσω:

"Συνάδελφος κυνηγός-δημοσιογράφος πήρε μια παλιά καραμπίνα και έκοψε το τσοκ. Μετά πήρε ένα κωνικό καλούπι και πυρακτώνοντας το στόμιο της κάννης και βάζοντας το καλούπι στο στόμιο, με μια σφυριά έδινε μια κύρτωση των χειλιών του στομίου προς τα μέσα. Η τεχνική αντανακλάται και στον τίτλο του άρθρου Heat Ιτ and Beat It, πυράκτωσε το και δώσ’ του σφυριά, σε ελεύθερη μετάφραση.

Μετά την κύρτωση-σύσφιξη του στομίου, ο συνάδελφος έκανε δοκιμαστικές βολές στον πίνακα για να δει την απόδοση αυτού του πρωτόγονου τσοκαρίσματος.

Η απόδοση ήταν όμοια με αυτή των παράλληλων εργοστασιακών τσοκ! Και αυτή η απόδοση διατηρήθηκε από το πιο ελαφρύ «τσοκάρισμα» δια σφυριάς έως το φουλ τσοκ."

Στο άρθρο του έχει και δύο φωτογραφίες κατανομών με τις οποίες δικαιολογεί τα παραπάνω.

Ειλικρινά πιστεύω ότι ένα τσοκ μπορεί να μεταμορφώσει μία μέτρια ίσως και μία κακή κάννη (αν και κακές κάννες δύσκολα βρίσκεις πλέον). Με προβληματίζει όμως η άποψη του Νικήτα που τον θεωρώ από τους σοβαρούς αρθρογράφους και με βαθιά γνώση της οπλογνωσίας και μάλιστα την ίδια χρονική στιγμή που συνάδελφοι εδώ μέσα εκφράζουν ακριβώς την ίδια άποψη.

Από τότε που δοκίμασα τα Carlson και τα Briley και τα σύγκρινα με τα μανίσια inventor plus στο 525 και την sx3 μου και δεν είδα και τόσο τρανταχτές διαφορές με προβλημάτιζε το θέμα.

Δεν πρόκειται φυσικά να σταματήσω να τα ακουμπάω σε τσοκάκια και να κάνω δοκιμές. Αλλωστε σε κάποιες περιπτώσεις - δυστυχώς λίγες όμως - έχω ανακαλύψει θησαυρούς.

Αλλά μετά τα παραπάνω προβληματίζομαι σοβαρά αν οι διαφορές που επισημαίνουμε στις δοκιμές μας αξίζουν τα λεφτά τους .
 
Κύριοι διαβάζοντας τα παραπάνω ποσταρίσματα και αν και είμαι

Από τότε που δοκίμασα τα Carlson και τα Briley και τα σύγκρινα με τα μανίσια inventor plus στο 525 και την sx3 μου και δεν είδα και τόσο τρανταχτές διαφορές με προβλημάτιζε το θέμα.


Αλλά μετά τα παραπάνω προβληματίζομαι σοβαρά αν οι διαφορές που επισημαίνουμε στις δοκιμές μας αξίζουν τα λεφτά τους .
Αυτο δεν παιζει με την καμια.
Και ειμαι απολυτος σε αυτο.
 
Last edited:
Αυτο δεν παιζει με την καμια.
Και ειμαι απολυτος σε αυτο.

Και εμένα μάπα ήταν τα μαμά τσοκ στην μαξους και ποιο ανοιχτά και χειρότερη διασπορά από ένα απλό Carlson τουλάχιστον στα νούμερα 3-4 που δοκίμαζα εναλλάξ την ίδια μέρα. Κάποιες φουρνιές ήταν χάλια τα τσοκ σε όλα τα όπλα της Μπράουνινγκ .

Κάποια μεταγενέστερα και στο μάτι μου έμοιαζαν καλύτερα σαν κατασκευές ίσως να ήταν και καλύτερα.
 
Ειναι καλυτερες οι ντουφεκιες με το τζεμινι, κ το μαμα 3* της μπαικαλ καλα τα εχει παει, αν κ το μαμα μετραει κατι λιγοτερο απο 4/10 συσφιξη, μπορη το τζεμινι να ειναι 5/10, οποτε μονο μετρημα με παχυμετρο για να δουμε εαν υπαρχουν διαφορες σε τσοκ!
 
Back
Top