Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Χρηστο ειναι με μολυβδινα οι δοκιμες, εχουν γινει καιρο πριν...
Λεωνιδα ουτε κ εμενα με καλυψε η αποδοση στα ψιλα σκαγια κ το ειχα ξαναγραψει κ παλιοτερα, απλα μιας κ την ειχα κανει την εβαλα για να υπαρχει... Δεν θα το χρησιμοποιουσα ποτε σε τοσο ψιλα σκαγια...
Οριακα αρχιζει να αποδιδει καλα στα 5αρια κ πολυ καλυτερα απο 4αρια κ πιο χοντρα...
 
Δεν το έγραψα για να μειώσω το προϊόν, κάθε άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά τι κάνουν τα συγκεκριμένα τσοκ. Απλά έκανα μια παρατήρηση για τη συζήτηση.
 
Εκτός από ημερήσιο στα παπιά όπου οι βολές είναι κατά μέσο όρο μετά τα 35 - 40 μέτρα,σε πιο άλλο κυνήγι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο τσόκ; .xm.
 
Δεν το έγραψα για να μειώσω το προϊόν, κάθε άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά τι κάνουν τα συγκεκριμένα τσοκ. Απλά έκανα μια παρατήρηση για τη συζήτηση.
Ναι το ξερω Λεωνιδα, εννοειται... απλα μιας κ την ειχα κρατημενη ειπα να την βαλω, ειχε ρωτησει κ ο Γερασιμος σε παλιοτερο μυνημα κ ειχε πει κ ο Παυλος οτι το χρησιμοπουν στα μπασιματα της τσιχλας καποιοι φιλοι του...
Γιωργο, δεν ξερω να σου απαντησω...Η κυρια χρηση του ειναι στο κυνηγι των υδροβιων... Καποιοι θα μπορουσαν να πουν κ στα μπασιματα της φασσας, αλλα εμενα η γνωμη μου ειναι η φασσα χτυπιεται με το καλο καρτερι κ την υπομονη κ οχι με τα σφχιτα τσοκ κ τα χοντρα σκαγια...
Η μονη μου ενσταση ειναι στο κυνηγι της στον καμπο, στα καλαμποκια, που εκει οι βολες ειναι στην πλειοψηφια τους μακρινες...
Στα 35 μετρα παντως δημιουργει εναν κυκλο 65-75 εκατοστων, παρομοια εικονα εχουν κ τα 4αρια που το εχω δοκιμασει... ΔΕν ειναι καταστροφικα μικρη η διαμετρος της τουφεκιας του, ψυχραιμια και σωστη σκοπευση θελει κατι που το ειδα κ στην πραξη σε μερικα κοντινα παπια...
 
Εκτός από ημερήσιο στα παπιά όπου οι βολές είναι κατά μέσο όρο μετά τα 35 - 40 μέτρα,σε πιο άλλο κυνήγι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο τσόκ; .xm.

Γιωργο ο Μuller προτεινει UFO και μεχρι 6αρια (4,5,6) στη φασα στα 45+ μετρα. Οποτε στα περασματα της φασας τον Οκτωβρη ισως εχει καποια εφαρμογη. Μενει μονο η επαληθευση στο πινακα οτι ειναι οντως τοσο αποτελεσματικο οπως και στα 4αρια.
 
Τον πράσινο με μολύβδινα ν.4 στα 60 μέτρα, τον κάνει ρετάλι. Σπασμένες φτερούγες, σκάγια στην γούσα, στο κεφάλι, στην κοιλιά, ένα πόδι να κρέμεται. :confused: Δεν έχω συναντήσει τσοκ να τα κάνει αυτά.
Εγώ θα το έβαζα και στο καρτέρι του λαγού, σε ανοιχτά μέρη. Το πολύ-πολύ, αν έβγαινε κοντά, να έχανα το κεφάλι... :D

Υ.Γ. Όσο για την προσκόπευση των παπιών σε αυτές τις αποστάσεις είναι κάτι που βγαίνει μόνο του, αρκεί να έχεις μερικές τέτοιες επιτυχίες στο ενεργητικό σου. Η προσκόπευση δεν συζητιέται, απλά βιώνεται. Οι μέθοδοι συζητιούνται.
 
Τον πράσινο με μολύβδινα ν.4 στα 60 μέτρα, τον κάνει ρετάλι. Σπασμένες φτερούγες, σκάγια στην γούσα, στο κεφάλι, στην κοιλιά, ένα πόδι να κρέμεται. :confused: Δεν έχω συναντήσει τσοκ να τα κάνει αυτά.
Εγώ θα το έβαζα και στο καρτέρι του λαγού, σε ανοιχτά μέρη. Το πολύ-πολύ, αν έβγαινε κοντά, να έχανα το κεφάλι... :D

Υ.Γ. Όσο για την προσκόπευση των παπιών σε αυτές τις αποστάσεις είναι κάτι που βγαίνει μόνο του, αρκεί να έχεις μερικές τέτοιες επιτυχίες στο ενεργητικό σου. Η προσκόπευση δεν συζητιέται, απλά βιώνεται. Οι μέθοδοι συζητιούνται.
Και που το χρησιμοποιησες βρε Γιωργη το UFO με μολυβδινα σε παπι???? Φανταζομαι οχι στον Εβρο εεεεεε .smashfrak.??? Εκτος εαν σου βγηκε σε κανα ελαιωνα που πας για τσιχλες .sarcastic.
 
Γιώργο αν σου έρθει το πράσινο στα 20 μέτρα τι γίνεται;
Ρωτάω γιατί από την εμπειρία του Παύλου (αν κάνω λάθος να με διορθώσει) υπάρχουν τσοκ για μακρινές βολές αλλά αν σου έρθει το θήραμα κοντά σου δίνει μια πολύ καλή κατανομή για επιτυχές αποτέλεσμα...
 
Γιώργο αν σου έρθει το πράσινο στα 20 μέτρα τι γίνεται;
Ρωτάω γιατί από την εμπειρία του Παύλου (αν κάνω λάθος να με διορθώσει) υπάρχουν τσοκ για μακρινές βολές αλλά αν σου έρθει το θήραμα κοντά σου δίνει μια πολύ καλή κατανομή για επιτυχές αποτέλεσμα...

Χρηστο το Patternmaster Anaconda long range εχει τη συμπεριφορα που λες. Στα μπασιματα της τσιχλας το ειχα βαλει πρωτη φορα γιατι περνουσαν στα μεσουρανα, ειχα μεγαλη επιτυχια, το ξεχασα πανω και με εξεπλησε οτι δεν εχανα ουτε κοντινη τουφεκια με αυτο (απροσμενο). Aπο τοτε γιναμε αχωριστοι φιλοι. Το Patternmaster classic που εχω επισης, εχει τελειως διαφορετικη συμπεριφορα, συμπεριφερεται σαν το UFO περιπου, αποδιδει ομως λιγοτερο πυκνοτερες συγκεντρωσεις απο το UFO.
 
Και που το χρησιμοποιησες βρε Γιωργη το UFO με μολυβδινα σε παπι???? Φανταζομαι οχι στον Εβρο εεεεεε .smashfrak.??? Εκτος εαν σου βγηκε σε κανα ελαιωνα που πας για τσιχλες .sarcastic.

Γιατί, του δασαρχείου είσαι ή κόπτεσαι για την νομιμότητα μου;
 
Γιατί, του δασαρχείου είσαι ή κόπτεσαι για την νομιμότητα μου;
Τίποτα απο τα δυο ... Απλα για να δούμε πως έγινε η δοκιμή.
Εκτός Εαν αγόρασες κάνα πράσινο κ το αμόλησες στον καμπο :)
 
Τίποτα απο τα δυο ... Απλα για να δούμε πως έγινε η δοκιμή.

Αν θες να αμφισβητείς τα λεγόμενα μου σχετικά με τις αποδόσεις του τσοκ, έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Τα υπόλοιπα όμως είναι εκτός θέματος. Εδώ μιλάμε για ένα συγκεκριμένο τσοκ. Αν έχεις ανησυχίες για την νομιμότητα μου, άνοιξε ένα άλλο θέμα.
 
Αν θες να αμφισβητείς τα λεγόμενα μου σχετικά με τις αποδόσεις του τσοκ, έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις. Τα υπόλοιπα όμως είναι εκτός θέματος. Εδώ μιλάμε για ένα συγκεκριμένο τσοκ. Αν έχεις ανησυχίες για την νομιμότητα μου, άνοιξε ένα άλλο θέμα.
Μην τσιμπάς τόσο εύκολα ρε Γιώργο
 
Μην τσιμπάς τόσο εύκολα ρε Γιώργο
Οκ, πάμε παρακάτω.

Γιώργο αν σου έρθει το πράσινο στα 20 μέτρα τι γίνεται;
Την μέρα που θα έχεις διαλέξει να βιδώσεις αυτό το τσοκ επάνω, πίστεψε με, δεν θα σου έρθει στα 20 μέτρα ο πράσινος. ;)
Αυτά τα τσοκ δεν τα βιδώνουμε από την νύχτα επάνω, αφήνουμε να ξημερώσει, να δούμε τι σκοπό έχουν και αναλόγως πράττουμε. Αν κόψουν αλφάδι να περνάνε στα 50-100 μέτρα, δεν χαμηλώνουν με τίποτα. :)
 
...
Την μέρα που θα έχεις διαλέξει να βιδώσεις αυτό το τσοκ επάνω, πίστεψε με, δεν θα σου έρθει στα 20 μέτρα ο πράσινος. ;)
Αυτά τα τσοκ δεν τα βιδώνουμε από την νύχτα επάνω, αφήνουμε να ξημερώσει, να δούμε τι σκοπό έχουν και αναλόγως πράττουμε. Αν κόψουν αλφάδι να περνάνε στα 50-100 μέτρα, δεν χαμηλώνουν με τίποτα. :)

Αν έχουμε μαζί μας διάφορα τσοκ για την επιλογή του κατάλληλου, τότε αυτό που γράφεις είναι λογικότατο.
 
Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τις συσφίξεις και τα ονόματα αυτών για τα muller;;
 
Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει τις συσφίξεις και τα ονόματα αυτών για τα muller;;

Πανο, για σκοπευτικη η κυνηγετικη χρηση μεχρι και νουμερο σκαγιων 7 τα Featherlites απο το πιο ανοιχτο στο πιο σφικτο, Ü0, Ü1,Ü2,Ü3,Ü4.
Υπολογισε οτι με τα λεγομενα του muller το καθε τσοκ καλυπτει το πεδιο 2 συσφιξεων κλασσικων τσοκ, πχ Ü0 κυλινδρος/skeet κλπ

Για καθαρα κυνηγετικη χρηση και καθε ειδος η νουμερο σκαγιων τα Waterfowl τσοκ over decoys, passing και UFO.

H ιστιοσελιδα του εχει παρα πολυ καλες πληροφοριες για τις αποστασεις που συνιστουνται. Στην πραξη τωρα το UFO πχ ξετρελλαινει κοσμο με τις αποδοσεις του στις μακρινες βολες στα παπια με χοντρα σκαγια, αποδιδει σαν περιπου Μ στα ψιλα. Γενικα οσο χοντροτερα τα σκαγια τοσο καλυτερα αποδιδουν τα waterfowl
 
Mια πολύ μικρή διόρθωση σε αυτά που γράφει ο Παύλος, το U0 είναι μόνο κυλινδρος. Μετά U1 skeet/ic, U2 lm/m, U3 im/lf, U4 f/xf.
Το Ufo είναι τρέλα για σκαγια από νούμερο 1 - 4, πιο πάνω και πιο κάτω χαλάει, γι αυτό τον λόγο δεν θα ξαναεχω μηδενικά πάνω μου για χηνες αλλά μερικούς ασσους.
 
Back
Top