Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Πάλι τα ίδια ???

Παράδειγμα πρώτο.
View attachment 43251
Το νερό βρύσης κοστίζει 0,98€ το m3 δηλαδή 0,00098€ το λίτρο και το αγοράζουμε 1€ το λίτρο στο περίπτερο.
1000 φορές παραπάνω !!!
Δεν είδα να διαμαρτυρηθεί κανένας και όλοι έχουμε αγοράσει νερό.
Η βενζίνη κοστίζει 2 € το λίτρο, πρέπει να χτιστεί διυλιστήριο για να παραχθεί και μας φαίνεται ακριβούτσικη.
Αν η κάνη κοστίζει 20€ με την ίδια λογική (του νερού) θα έπρεπε να πωλείται 20.000€.

Παράδειγμα δεύτερο.
Μια κάνη κοστίζει 20€ (έστω).
Ωραία, να σας δώσω 25€ να μου φτιάξετε μια κάνη, να την βάψετε να την τεστάρετε και να μου την παραδώσετε.
Επειδή προφανώς θα ζητήσουν και άλλοι, χτίστε μια μονάδα παραγωγής κανών στην Ελλάδα ή στην Βουλγαρία που να παράγει πχ 100 κάνες το 8ωρο και συνεχίστε να τις πουλάτε με 25€ το τεμάχιο.
Επίσης να δώσετε εγγύηση 10 χρόνια.

Παράδειγμα τρίτο
Μα οι τούρκικες κοστίζουν 50€ η μία στα μαγαζιά και με "ακριβούτσικα" μέταλλα.
Τι επενδύσεις έχουν κάνει ? Πού βρήκαν τα μηχανήματα ψυχρής σφυρηλάτησης ? Ποιος γνωρίζει το κράμα που χρησιμοποιούν ? Που είναι οι σφραγίδες δοκιμών ? Γιατί δεν είναι μέλη της C.I.P. ? Περιβάλλον ? Ποιότητα ? Ασφάλεια ? Εγγύηση ? Σταθερότητα ? Ανοχές ? Πως διαχειρίζονται τις εκτός ανοχών ? Επιδοτήσεις για εξαγωγές από την τουρκική κυβέρνηση ? Κάθε τουρκική εταιρία παράγει η ίδια της κάνες της ή υπάρχει μια και φτιάχνει φασόν ? R&D ? και πολλά άλλα ...

Τα 20€ μπορεί να είναι αλήθεια (κόστος υλικών) αλλά σίγουρα δεν είναι το κόστος με το οποίο η εταιρία θα κάνει απόσβεση σε παραγωγική μονάδα.
Να πω ένα απλό παράδειγμα. Με το που ανοίξει η Beretta τις φαμπρικες μια τυχαία μέρα το εργοστάσιο έχει κόστος περίπου 200.000 ευρώ ανά ημέρα μόνο για σταθερά κόστη. Χωρίς όλα τα άλλα που αναφέρεις. Αυτά όλα πρέπει να τα διαιρέσει η εταιρεία ανά μονάδα δηλαδή όπλα η ότι άλλο παράγει και να βγάλει και ένα κέρδος. Και σου λέει μετά ο φίλος του φίλου μα η κάννη κάνει 20 ευρώ.
 
Επειδή συχνά αναγράφεται για σφραγίδες κανών και καλά κάνετε .Πιστεύει κανείς ότι μπορεί σε κανονικές συνθήκες αν δεν κάνεις μαλάκια να σπάσει η κανη .Αν το πιστεύεται ξεκινήστε να αλλάζεται άποψη .Αφού δεν είμαστε σίγουροι για την ασφάλεια αυτών των όπλων χωρίς σφραγίδες δοκιμής γιατί επιτρέπεται να πωλούνται σε όλο το κόσμο ένας μαλακας δε σκεφτείτε ότι μπορεί να σκοτωθεί κάποιος και μετά να υπάρχουν δικαστήρια κτλ και να βρουν πολλοί τον μπελά τους τόσο μεγάλο κενό ασφαλείας έχουμε στο κόσμο ή μήπως λέμε μαλακίες εμείς .Επειδή δεν νομίζω να μη το έχει σκεφτεί κάποιος όλες οι κανες που κατασκευάζονται και πωλούνται επισήμως διακρατικά δεν σπάνε με τα φυσίγγια που αναγράφεται ότι πρέπει να ρίχνουν ποτέ και πρέπει να ρίχνουν μόνο εμπορικα γιατί η ιδιογομωση να ξερεται απογορεύεται να ρίχνεις βάση εγγύησης αντιπροσωπείας ούτε με όπλο που έχει 27 σφραγίδες όχι μια .Επομένως άλλο δεν μας αρέσει ένα όπλο και άλλο αυτή η χώρα δεν ανήκει στην εταιρία πιστοποίησης δεν έχει άδεια δεν δεν δεν και γιατί πωλείται σε όλο το κόσμο επιτρέπουν να πωλείται προϊόν επικίνδυνο παντού .Τότε να ξεκινήσουμε από αυτή τη χώρα επίσημη καταγγελία ότι όσα όπλα δεν έχουν σφραγίδα δοκιμών να μην εισάγονται .
 
Επειδή συχνά αναγράφεται για σφραγίδες κανών και καλά κάνετε .Πιστεύει κανείς ότι μπορεί σε κανονικές συνθήκες αν δεν κάνεις μαλάκια να σπάσει η κανη .Αν το πιστεύεται ξεκινήστε να αλλάζεται άποψη .Αφού δεν είμαστε σίγουροι για την ασφάλεια αυτών των όπλων χωρίς σφραγίδες δοκιμής γιατί επιτρέπεται να πωλούνται σε όλο το κόσμο ένας μαλακας δε σκεφτείτε ότι μπορεί να σκοτωθεί κάποιος και μετά να υπάρχουν δικαστήρια κτλ και να βρουν πολλοί τον μπελά τους τόσο μεγάλο κενό ασφαλείας έχουμε στο κόσμο ή μήπως λέμε μαλακίες εμείς .Επειδή δεν νομίζω να μη το έχει σκεφτεί κάποιος όλες οι κανες που κατασκευάζονται και πωλούνται επισήμως διακρατικά δεν σπάνε με τα φυσίγγια που αναγράφεται ότι πρέπει να ρίχνουν ποτέ και πρέπει να ρίχνουν μόνο εμπορικα γιατί η ιδιογομωση να ξερεται απογορεύεται να ρίχνεις βάση εγγύησης αντιπροσωπείας ούτε με όπλο που έχει 27 σφραγίδες όχι μια .Επομένως άλλο δεν μας αρέσει ένα όπλο και άλλο αυτή η χώρα δεν ανήκει στην εταιρία πιστοποίησης δεν έχει άδεια δεν δεν δεν και γιατί πωλείται σε όλο το κόσμο επιτρέπουν να πωλείται προϊόν επικίνδυνο παντού .Τότε να ξεκινήσουμε από αυτή τη χώρα επίσημη καταγγελία ότι όσα όπλα δεν έχουν σφραγίδα δοκιμών να μην εισάγονται .
Γιάννη δεν "διαφωνούμε" στο σπάσιμο ... η κάνη είναι το πιο ανθεκτικό στοιχείο σε ένα όπλο γιατί είναι το μοναδικό που πρέπει να ανταπεξέλθει σε πιέσεις 1300bar.
Χωρίς να έχω στοιχεία θεωρώ ότι μια σωστά φτιαγμένη και ελεγμένη κάνη μπορεί να διαρραγεί αρκετά πάνω από τα 2000bar.

ΑΛΛΑ !!!
Από την άλλη η κάνη είναι το ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ στοιχείο σε ένα όπλο.

Μπορεί να μου πεις εσύ ή κάποιος άλλος ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ σε ποιους μη καταστροφικούς ελέγχους υποβάλλει τις κάνες της πχ η Remington, η Beretta, η Winchester, η Browning και ποιους από αυτούς επιλέγουν να κάνουν οι 20 κατασκευαστές όπλων στην γείτονα ;
Προφανώς δεν πιστεύεις πως ο μόνος έλεγχος που γίνεται σε μια κάνη είναι στις διαστάσεις και στο να ανταπεξέλθει στα 2 φυσίγγια υψηλών πιέσεων προς πιστοποίηση ... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ...
Ακόμα όμως και σε αυτό, αν εσύ ή εγώ είμασταν μπροστά στην δοκιμή θα είχαμε την εμπειρία να δούμε αν η κάνη έχει υποστεί καταπόνηση ή θα λέγαμε "δεν έσκασε άρα είναι εντάξει, φορτώστε την για πούλημα" πιθανώς σε χώρα που δεν απαιτεί πιστοποίηση από ανεξάρτητο φορέα C.I.P. ;;;;
Ο καημένος ο Longthorn περίμενε στο proof house του Λονδίνου με ανυπομονησία για τα αποτελέσματα των κανών από τιτάνιο και εμείς όλα ίσωμα ?
Τι γίνεται αν υπάρχει εσωτερική ρωγμή ή φυσαλίδα η οποία δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα με τις 2 τουφεκιές υψηλών πιέσεων και η οποία με την συνεχή καταπόνηση ανοίξει σε σκάσει το όπλo στα χέρια σου όχι στα 1300bar που είναι πιστοποιημένο αλλά στα 700bar ?
Αυτό νομίζεις είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ?
Επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια φίλε προτιμώ την σφραγίδα (την πιστοποίηση τρίτου, εξειδικευμένου και ανεξάρτητου φορέα) από το τι πιστεύω εγώ ή τι θα ήθελα να πιστεύω ή τι νομίζω.
Ενδιαφέρον πάλι θα είχε να είχαμε πρόσβαση σε εσωτερικές πληροφορίες proof houses για το ποσοστό των όπλων που αποτυγχάνουν να περάσουν τα τεστ ανά κατασκευαστή.
Το δεν περνάει μια κάνη το τεστ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι σκάει ... άλλη λεπτομέρεια αυτή.


Δες μερικές τυχαίες δημοσιεύσεις που έχω κρατήσει (Remington 1100 και ATA 5-shot semi-automatic)
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/ Διάβασε το πρώτο και τελευταίο ποστ.
https://www.abc.net.au/news/2016-09-17/farmers-call-for-ban-of-imported-shotgun/7851508

Ελπίζω να έγινα κατανοητός ...
Όπλα χωρίς CIP και made in Τουρκμενιστάν εκτός από Ρωσία, USA, Ιαπωνία ούτε για πλάκα (για εμένα).
 
Last edited:
Το εχεις τσεκαρει αυτο Μαριε? Δεν ετυχε να δοκιμασω ποτε μου τα συγκεκριμενα για να εχω αποψη
Όλα τα τσοκ φρένου δεν συνεργάζονται με τον Flightcontrol συγκεντρωτήρα της Federal.
Την καλύτερη ντουφέκια μου την έκαναν με τον μαμά κύλινδρο. Μιλάω για δράμια πάντα. Αλλά φαντάζομαι το ίδιο λίγο πολύ να γίνεται και με σκάγια.
 
Back
Top