Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Έχεις και μια από τις αγαπημένες μου Μπερέτες που θα πάει θα έρθει και αυτή κάποια στιγμή στα χέρια μου το αν θα μείνει είναι άλλη ιστορία αλλά τη γουστάρω από τότε που βγήκε.
Με το καλό , σου το εύχομαι Γιάννη και να την γουστάρεις .
 
από φυσίγγια έχω δοκιμάσει πάρα πολλά, μ αυτό που έμεινα υπερευχαριστημένος αλλά δεν μπόρεσα να το ξαναβρώ ειναι τα diana 36 τα ισπανικά
Με ένα Ντιάνα μπλε, 34 γραμμάρια νούμερο 8 ,μια φασα στα 30 μέτρα με βελτιωμένο κύλινδρο, δε χρειάστηκε μάδημα‼️
 
Εξαρτάται Βασίλη έχω ακούσει από άνθρωπο που είχε πάει στην μπενελι στο εργοστάσιο στην Ιταλία πριν βγουν οι κριο μπενελι που θα σας γράψω τι μου είπε αλλά μην αρχισεται να με βριζεται ότι στη μπενελι στοίχιζε 20 ευρώ η κάθε κανη και λέω ρε πουστη αν αληθεύει δικαίως έχουν το όνομα τι οι Ιταλοί είναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες του πλανήτη μετά από μας χαχαχα.
Σκέψου το τσοκ πόσο στοιχίζει.
Ρε συ Γιάννη να λέμε και κάνα αστείο αλλά όχι και τόσο χοντρό!
Πήγε ο ελληναρας Ιταλία προσκεκλημένος από την Μπενέλι και γύρισαν και του είπαν που σαι ψηλέ σας πιάνουμε κορόιδα 20€ κοστίζουν οι κάννες. Α! Και όλα αυτά πριν βγει το ευρώ! (Πριν τις κρύο κάννες που βγήκαν το 2000)
 
Ρε συ Γιάννη να λέμε και κάνα αστείο αλλά όχι και τόσο χοντρό!
Πήγε ο ελληναρας Ιταλία προσκεκλημένος από την Μπενέλι και γύρισαν και του είπαν που σαι ψηλέ σας πιάνουμε κορόιδα 20€ κοστίζουν οι κάννες. Α! Και όλα αυτά πριν βγει το ευρώ! (Πριν τις κρύο κάννες που βγήκαν το 2000)
Γιου γκατ α πόιντ‼️‼️‼️
 
Εξαρτάται Βασίλη έχω ακούσει από άνθρωπο που είχε πάει στην μπενελι στο εργοστάσιο στην Ιταλία πριν βγουν οι κριο μπενελι που θα σας γράψω τι μου είπε αλλά μην αρχισεται να με βριζεται ότι στη μπενελι στοίχιζε 20 ευρώ η κάθε κανη και λέω ρε πουστη αν αληθεύει δικαίως έχουν το όνομα τι οι Ιταλοί είναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες του πλανήτη μετά από μας χαχαχα.
Σκέψου το τσοκ πόσο στοιχίζει.
τώρα εξηγείται γιατί δεν σκοτώνουν .sarcastic.
 
Ρε συ Γιάννη να λέμε και κάνα αστείο αλλά όχι και τόσο χοντρό!
Πήγε ο ελληναρας Ιταλία προσκεκλημένος από την Μπενέλι και γύρισαν και του είπαν που σαι ψηλέ σας πιάνουμε κορόιδα 20€ κοστίζουν οι κάννες. Α! Και όλα αυτά πριν βγει το ευρώ! (Πριν τις κρύο κάννες που βγήκαν το 2000)
Νομίζω ότι το θέμα είναι τι εννοούμε κόστος κάνης.
 
Φίλε έτσι μου είπε έτσι σου λέω 20€ μου πε το πριν βγει η κριο το Γράψα εγώ γιατί είναι πίσω τουλάχιστον 15 χρόνια και σε συζήτηση πρόσφατη μου το ξαναανεφερε η κανες των μπενελι κοστίζουν 20€ μου λέει γιατί εγώ εκθείαζα την ςς έχει ασχοληθεί πολύ με τα όπλα έχει πάει Αγγλία έχει φτιάξει παραγγελία δίκανο και έχει συζητήσει με τους οπλουργους τους εκεί ενολιγοις έχει γνώσεις και άποψη διαμορφωμένη καθώς έχει συνομιλήσει κατά ιδίαν με κατασκευαστές στο εξωτερικό .Και μάλιστα μου χει πει αν είναι να κυνηγάς με καραμπίνα πάρε παλιά μπραουνιγκ η Μπερέτα ειδικά για την τελευταία μου λέει είναι κοιτώντας από όλες τις πλευρές σφαιρικά το καλύτερο αυτογεμη που βγαίνει σήμερα και η ποιότητα των κανών της Μπερέτα είναι με διαφορά πολύ υψηλότερη από όλες τις άλλες.Βεβαια άποψη του εγώ απλώς την μεταφέρω με αφορμή το σχόλιο του Βασίλη για την αξία των τσοκ .Όπως υπήρχε αναφορά ότι στη μπενελι το τελευταίο πράγμα για τους παλαιότερα που ασχολούνταν ήταν η κανη όλη η βάση δινόταν στην λειτουργία της αδράνειας και την εξέλιξη της και το ντιζαιντ τα τελευταία χρόνια μπήκαν στη διαδικασία να ασχοληθούν σοβαρότερα με το θέμα κάνης και όχι από πλευράς ποιότητας μεταλου αλλά χρησιμοποιώντας μια μέθοδο αυτή της κρυογενης διαδικασίας για να βελτιώσουν το χάλια μέταλο που χρησιμοποιούν .Ότι άκουσα γράφω .
 
Φίλε έτσι μου είπε έτσι σου λέω 20€ μου πε το πριν βγει η κριο το Γράψα εγώ γιατί είναι πίσω τουλάχιστον 15 χρόνια και σε συζήτηση πρόσφατη μου το ξαναανεφερε η κανες των μπενελι κοστίζουν 20€ μου λέει γιατί εγώ εκθείαζα την ςς έχει ασχοληθεί πολύ με τα όπλα έχει πάει Αγγλία έχει φτιάξει παραγγελία δίκανο και έχει συζητήσει με τους οπλουργους τους εκεί ενολιγοις έχει γνώσεις και άποψη διαμορφωμένη καθώς έχει συνομιλήσει κατά ιδίαν με κατασκευαστές στο εξωτερικό .Και μάλιστα μου χει πει αν είναι να κυνηγάς με καραμπίνα πάρε παλιά μπραουνιγκ η Μπερέτα ειδικά για την τελευταία μου λέει είναι κοιτώντας από όλες τις πλευρές σφαιρικά το καλύτερο αυτογεμη που βγαίνει σήμερα και η ποιότητα των κανών της Μπερέτα είναι με διαφορά πολύ υψηλότερη από όλες τις άλλες.Βεβαια άποψη του εγώ απλώς την μεταφέρω με αφορμή το σχόλιο του Βασίλη για την αξία των τσοκ .Όπως υπήρχε αναφορά ότι στη μπενελι το τελευταίο πράγμα για τους παλαιότερα που ασχολούνταν ήταν η κανη όλη η βάση δινόταν στην λειτουργία της αδράνειας και την εξέλιξη της και το ντιζαιντ τα τελευταία χρόνια μπήκαν στη διαδικασία να ασχοληθούν σοβαρότερα με το θέμα κάνης και όχι από πλευράς ποιότητας μεταλου αλλά χρησιμοποιώντας μια μέθοδο αυτή της κρυογενης διαδικασίας για να βελτιώσουν το χάλια μέταλο που χρησιμοποιούν .Ότι άκουσα γράφω .
Μη μασάς ,χαβαδακι κάνουμε ,να μας μπει καλά ο Νιού Γιαρ‼️
 
δεν είναι τα τσοκ φίλε Άρη,,η Α400 έχει πολύ καλά τσοκ, τα έχω δοκιμάσει εκτενώς σε αρκετές βολές μακριά κοντά με κρύα με ζέστες και διάφορα φυσίγγια

άλλαξε τα φυσίγγια που δουλεύεις και θα βρείς την υγεία σου !
Εγώ προσωπικά έχω ηλεκτροκολλησει ένα έσω έξω LM PORTED μαμμισιο και βαράω κυριολεκτικά παντού. Τέτοιο all around τσοκ δεν έχω ματαδει. Σε δοκιμές στον πίνακα,φίλος ιδιογωμωτης που ασχολείται πολύ με θέματα βλητικής, από 25 36 και 45 μέτρα έπαθε πλάκα. Επιμένω ότι τα τσοκ της Α400 είναι καταπληκτικά. Αυτό το όπλο δεν χρειάζεται after market choke. Προσωπική άποψη και δεν θέλω να με παρεξηγήσει κανείς
 
Α!!!! Να πω και κάτι άλλο. Μετά από συζητήσεις εδώ στο HL παρασυρθηκα και αγόρασα ένα SK SKEET μαμμα. Σας λέω λοιπόν ότι παίρνω τσίχλες έως και 28-30 μέτρα. Το συγκεκριμένο είναι πιο ανοιχτό από το 5αρι. Άρης Καλαμάτα ακούει;;;;; Από εσένα παρασύρθηκα και δεν το μετανοιωσα
 
Α!!!! Να πω και κάτι άλλο. Μετά από συζητήσεις εδώ στο HL παρασυρθηκα και αγόρασα ένα SK SKEET μαμμα. Σας λέω λοιπόν ότι παίρνω τσίχλες έως και 28-30 μέτρα. Το συγκεκριμένο είναι πιο ανοιχτό από το 5αρι. Άρης Καλαμάτα ακούει;;;;; Από εσένα παρασύρθηκα και δεν το μετανοιωσα
10m με 20m ψάχνω εγώ.
Έκανα βλακεία που δεν δοκίμασα ένα ραβδωτό ενός φίλου που το πούλησε.
 
Σε α350 που λογικά έχει ίδια κανη με α400 αφού δοκίμασα με σκάγια κ δράμια το 3* και το φουλ που είχε το όπλο από την αγορά κατεληξα ότι έχει φοβερά τσοκ αλλά επειδή δεν αλλάζω τσοκ ήθελα κάτι ανάμεσα στα 1* κ 3* πήρα το μάνα 2*κ όντως ήταν όπως το φαντάστηκα τέλειο.αππ τα 20 μέτρα έως τα 45 .λαγό γουρουνια φάσσα.
 
καλησπερα σε ολη την παρεα
μια ερωτηση εχω μια franchi affynity με αυλο 18,4 οχι μετρημενο θα εχει αποδοση ενα τσοκ pattermaster anaconda mind raenge στα μετρα που λεει η εταιρια γαιτι βαση αυλου ειναι πολυ ανοιχτο αν το εχει δοκιμαση καποιος να μας πει
 
Μεγαλύτεροι απατεώνες είναι. Κλέφτες και προδότες σαν κ εμάς δεν είναι..
Αυτή την πληροφορία για το πόσο πληρώνει η κάννη την Benelli την ξέρουν 3-4 άτομα στο διοικητικό συμβούλιο. Και μας λέει ο φίλος ότι τον έπιασε ένας εκ των 4 που κλείνουν το bulk το ατσάλι σε μετρικό τονο και του είπε κάτι που ουσιαστικά καταστρέφει την εταιρεία και κινδυνεύει και ο ιδίως με τσιμέντομα. Αν πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο μπορει να πιστέψει οτιδήποτε. Δεν ξέρω πόσο απατεώνες είναι οι Ιταλοί αλλά εμείς από σουπα μούπες είμαστε μακράν οι δυνατότεροι.
 
Μπορεί να πιστεύει ο κάθε ένας ότι θέλει γιατί αν οποίαδηποτε ιταλική καραμπινα αν σου πουν ότι δε κοστίζει όλη μαζί πάνω από 500 € στην εταιρία και πολλά λέω θα το πιστέψει κανένας και η εταιρία να το βγάλει ανακοίνωση θα λέμε ότι είναι πρωταπριλιατικο ψέμα .Θέλεις να σου πω ότι το κουτάκι το red bull στοιχίζει χονδρική 60/70 λεπτά το περίπτερο το πουλάει 2€ και για κάθε κιβώτιο red bull παραγγελία έδιναν και δύο κιβωτιακια νερό δώρο 48 μπουκαλάκια των 500 ml.Κανενα όπλο μέχρι σχεδόν 3000€ δεν έχει κόστος παραγωγής πάνω από 300/400 € και πολλά λέω πάρα πολλά
 
Μπορεί να πιστεύει ο κάθε ένας ότι θέλει γιατί αν οποίαδηποτε ιταλική καραμπινα αν σου πουν ότι δε κοστίζει όλη μαζί πάνω από 500 € στην εταιρία και πολλά λέω θα το πιστέψει κανένας και η εταιρία να το βγάλει ανακοίνωση θα λέμε ότι είναι πρωταπριλιατικο ψέμα .Θέλεις να σου πω ότι το κουτάκι το red bull στοιχίζει χονδρική 60/70 λεπτά το περίπτερο το πουλάει 2€ και για κάθε κιβώτιο red bull παραγγελία έδιναν και δύο κιβωτιακια νερό δώρο 48 μπουκαλάκια των 500 ml.Κανενα όπλο μέχρι σχεδόν 3000€ δεν έχει κόστος παραγωγής πάνω από 300/400 € και πολλά λέω πάρα πολλά
Άλλο 500 το οπλο σαν ξερό κόστος άλλο σαν τελικό με τα τσαρούχια μέσα και άλλο ευαγγελιο 20 ε η κάννη που είναι το πιο ακριβό ανταλλακτικό σε ένα όπλο. Το βιομηχανικό κόστος έχει συνισταμένες όπως το φιξαρισμενο κόστος οπως εργοστάσιο νοίκια ηλεκτρικά μονάδα παραγωγής κτλ και εναλλασσόμενο κόστος/ μονάδες παραγωγής. Τώρα βάλε σε αυτο μισθούς Ιταλίας νοίκια Ιταλίας δημοτικά τέλη Ιταλίας κτλ συν r&d και quality control και διαφήμιση και πηγαινε πες τους ότι είστε απατεώνες και πρέπει για να είστε τίμιοι να πουλάτε 500 ευρώ τις Μπενελες γιατί ψωνίζετε το σίδερο 100/οπλο.
Επίσης κάθε προϊόν που έχει κάτι έξτρα που βγαίνει από την κεντρική γραμμή παραγωγής
εκτοξεύει κατακόρυφα το κόστος ανα παραγωμενη μονάδας. Ο Τούρκος πχ πουλάει φτηνότερα γιατί πουλάει ένα προϊόν Αβάβα με εγγύηση αλά τούρκα με κόστος παραγωγής και ανάλογα υλικά 40-50% κάτω.
 
Last edited:
Πάλι τα ίδια ???

Παράδειγμα πρώτο.
1645918458500.png
Το νερό βρύσης κοστίζει 0,98€ το m3 δηλαδή 0,00098€ το λίτρο και το αγοράζουμε 1€ το λίτρο στο περίπτερο.
1000 φορές παραπάνω !!!
Δεν είδα να διαμαρτυρηθεί κανένας και όλοι έχουμε αγοράσει νερό.
Η βενζίνη κοστίζει 2 € το λίτρο, πρέπει να χτιστεί διυλιστήριο για να παραχθεί και μας φαίνεται ακριβούτσικη.
Αν η κάνη κοστίζει 20€ με την ίδια λογική (του νερού) θα έπρεπε να πωλείται 20.000€.

Παράδειγμα δεύτερο.
Μια κάνη κοστίζει 20€ (έστω).
Ωραία, να σας δώσω 25€ να μου φτιάξετε μια κάνη, να την βάψετε να την τεστάρετε και να μου την παραδώσετε.
Επειδή προφανώς θα ζητήσουν και άλλοι, χτίστε μια μονάδα παραγωγής κανών στην Ελλάδα ή στην Βουλγαρία που να παράγει πχ 100 κάνες το 8ωρο και συνεχίστε να τις πουλάτε με 25€ το τεμάχιο.
Επίσης να δώσετε εγγύηση 10 χρόνια.

Παράδειγμα τρίτο
Μα οι τούρκικες κοστίζουν 50€ η μία στα μαγαζιά και με "ακριβούτσικα" μέταλλα.
Τι επενδύσεις έχουν κάνει ? Πού βρήκαν τα μηχανήματα ψυχρής σφυρηλάτησης ? Ποιος γνωρίζει το κράμα που χρησιμοποιούν ? Που είναι οι σφραγίδες δοκιμών ? Γιατί δεν είναι μέλη της C.I.P. ? Περιβάλλον ? Ποιότητα ? Ασφάλεια ? Εγγύηση ? Σταθερότητα ? Ανοχές ? Πως διαχειρίζονται τις εκτός ανοχών ? Επιδοτήσεις για εξαγωγές από την τουρκική κυβέρνηση ? Κάθε τουρκική εταιρία παράγει η ίδια της κάνες της ή υπάρχει μια και φτιάχνει φασόν ? R&D ? και πολλά άλλα ...

Τα 20€ μπορεί να είναι αλήθεια (κόστος υλικών) αλλά σίγουρα δεν είναι το κόστος με το οποίο η εταιρία θα κάνει απόσβεση σε παραγωγική μονάδα.
 
Back
Top