Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Για την φουστα το καταλαβαινω...
Το κυαθειο μπροστα ομως ουτε το παραμικρο χαραγμα...???

Γιατι τα kikks τον κανουν ρεταλια και αυτο ουτε το παραμικρο...??
Μπα μη το λες Μιχάλη.. τους gt εμένα μου τους βγάζει άθικτους τους z2m φαγωμένους λίγο στη φούστα τους sg τους δαγκώνει αρκετά ίσως έχει να κάνει με τη διάμετρο του εκάστοτε συγκέντρωτηρα στο ποτήρι αλλά και το υλικό και το πάχος... think
 
Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγηση αυτο το φαινωμενο....???

2uqzxx1.jpg


Ενω η φουστα εχει γηνει ρεταλια ο υποληπος συγκεντρωτηρας αθηκτος....

Το τσοκ που περασε ειναι ιδιοκατασκευη XXF

bfgzv4.jpg
Ποια τα χαρακτηριστικά του φυσιγγιού;
 
Στρωματοποιηση 8βολο στα 470 m/s



Αν θημαμε καλα γυρω στο 16.80...καπου εκη....
Το τσοκ πιστευω εχει πολυ λιγες τρυπες για να φρεναρει οπως ενα kicks τον συγκεντρωτηρα και εχεις και παρα πολυ υψηλη ταχυτητα φιλαρακι στο μπουρλοτο σου...και ως γνωστον τα τσοκ φρενου δεν συμπαθουν πολυ υψηλες ταχυτητες.
 
Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγηση αυτο το φαινωμενο....???

2uqzxx1.jpg


Ενω η φουστα εχει γηνει ρεταλια ο υποληπος συγκεντρωτηρας αθηκτος....

Το τσοκ που περασε ειναι ιδιοκατασκευη XXF

bfgzv4.jpg
Rhino είναι Μάκη?
 
Rhino είναι Μάκη?
Επειδή είδα turkey επάνω μπακαλιστικα να σου πω αυτά τα τσοκ δεν είναι για να μην ανοίγουν. Είναι συγκεκριμένα για σταθερούς στόχους με ότι συνεπάγεται αυτό αν έχουμε απαίτηση για άλλα κυνηγια
 
Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγηση αυτο το φαινωμενο....???

2uqzxx1.jpg


Ενω η φουστα εχει γηνει ρεταλια ο υποληπος συγκεντρωτηρας αθηκτος....

Το τσοκ που περασε ειναι ιδιοκατασκευη XXF

bfgzv4.jpg
Τρεις παράμετροι για αυτό που συμβαίνει εδώ κατά τη γνώμη μου....
1)Η ταχύτητα όπως προειπαν παραπάνω κάποιοι συνάδελφοι είναι πολύ μεγάλη και τα φρένα παρόλο που μερικά προορίζονται για ατσαλια δεν αγαπάνε μεγάλες ταχύτητες.
2)Οι τρύπες του πορτινγκ είναι συναρτηση της διατομής της καννης(ο παπατσαρουχας στα hyper choke το τονίζει)
3)τα pattern που προορίζονται και για ατσαλια με τέτοιου τύπου συγκεντρωτηρες στην παρουσίαση τονίζουν ότι η φούστα σκαλωνει στο stud ring.
 
Γιώργο αν σου έρθει το πράσινο στα 20 μέτρα τι γίνεται;
Ρωτάω γιατί από την εμπειρία του Παύλου (αν κάνω λάθος να με διορθώσει) υπάρχουν τσοκ για μακρινές βολές αλλά αν σου έρθει το θήραμα κοντά σου δίνει μια πολύ καλή κατανομή για επιτυχές αποτέλεσμα...
Που τετια τύχη εκεί τα παπια είναι σε στάνταρ αεροδιαδρομους 40 + γκιαουρ αντας
 
Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγηση αυτο το φαινωμενο....???

2uqzxx1.jpg


Ενω η φουστα εχει γηνει ρεταλια ο υποληπος συγκεντρωτηρας αθηκτος....

Το τσοκ που περασε ειναι ιδιοκατασκευη XXF

bfgzv4.jpg
[/QUOTΕγω σε δοκιμές με το κικς im, με τους lb6 περίπου ετσι βγαίνουν...
 
Καλα ολα αυτα που λετε....
Αλλα παρολα αυτα ο συγκεντρωτηρας δεν εχει την παραμικρη αμηχη.....
Εγω δεν περημενα να τον βγαλη κοματια αλλα τουλαχιστον λιγες αμηχες απο της τρυπες της περημενα.....
Οση ταχυτητα και να ειχε.....ειναι τοσο σφηχτο που κατι επρεπε να του ειχε κανει.....
Και υποψην μηλαμε για 2 βολια στην σειρα 8.6 ×2 =17.2 διαμετρο σην το πλαστικο του συγκεντρωτηρα γυρω γυρω ......και ολο αυτο να περασει απο 16.80......
Αρα τελικα...μηπως τα βολια γηναν σουπα μεσα....????
Εδω θελω να καταληξω φιλοι μου......
 
Καλα ολα αυτα που λετε....
Αλλα παρολα αυτα ο συγκεντρωτηρας δεν εχει την παραμικρη αμηχη.....
Εγω δεν περημενα να τον βγαλη κοματια αλλα τουλαχιστον λιγες αμηχες απο της τρυπες της περημενα.....
Οση ταχυτητα και να ειχε.....ειναι τοσο σφηχτο που κατι επρεπε να του ειχε κανει.....
Και υποψην μηλαμε για 2 βολια στην σειρα 8.6 ×2 =17.2 διαμετρο σην το πλαστικο του συγκεντρωτηρα γυρω γυρω ......και ολο αυτο να περασει απο 16.80......
Αρα τελικα...μηπως τα βολια γηναν σουπα μεσα....????
Εδω θελω να καταληξω φιλοι μου......
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις εννιαβολα για να κρίνουμε καλύτερα...σημαντικό ρόλο παίζει η γωνία που γίνεται το πορτινγκ.Επίσης το κωνικο-παράλληλο στα kicks που έχουν την ίδια φιλοσοφία είναι σημαντική παράμετρος...Με λίγα λογιαισως η γεωμετρία του ΤΣΟΚ και τα 8 βολά που προορίζονται για σφιχτά ΤΣΟΚ να μην βοηθούν να βγει συμπέρασμα...
 
Καλα ολα αυτα που λετε....
Αλλα παρολα αυτα ο συγκεντρωτηρας δεν εχει την παραμικρη αμηχη.....
Εγω δεν περημενα να τον βγαλη κοματια αλλα τουλαχιστον λιγες αμηχες απο της τρυπες της περημενα.....
Οση ταχυτητα και να ειχε.....ειναι τοσο σφηχτο που κατι επρεπε να του ειχε κανει.....
Και υποψην μηλαμε για 2 βολια στην σειρα 8.6 ×2 =17.2 διαμετρο σην το πλαστικο του συγκεντρωτηρα γυρω γυρω ......και ολο αυτο να περασει απο 16.80......
Αρα τελικα...μηπως τα βολια γηναν σουπα μεσα....????
Εδω θελω να καταληξω φιλοι μου......
Να εισαι σιγουρος παντως οτι τον συγκεντρωτηρα τον φρεναρισε το τσοκ ασχετως αν δεν ειχε την παραμικρη γρατσουνια μπροστα, ριξε και ενα κανονικο φυσιγγι οταν βρεις χρονο να δουμε πως θα ειναι ο συγκεντρωτηρας.
 
Δεν θελω να ανεβω σε γρ γιατι θα χασω σε ταχυτητες σην του οτι το 9βολο ειχε δοκημαστη περησι και δεν ειχε δωσει τιποτα ιδιαιτερο......
Παντως δημητρη ακομα δεν μπορω να δωσω εξηγηση σε αυτο ...
 
Να εισαι σιγουρος παντως οτι τον συγκεντρωτηρα τον φρεναρισε το τσοκ ασχετως αν δεν ειχε την παραμικρη γρατσουνια μπροστα, ριξε και ενα κανονικο φυσιγγι οταν βρεις χρονο να δουμε πως θα ειναι ο συγκεντρωτηρας.
Με κανονικο συγκεντρωτηρα παλη το ιδιο αποτελεσμα εχω....τρωει μονο την φουστα...
 
Δεν θελω να ανεβω σε γρ γιατι θα χασω σε ταχυτητες σην του οτι το 9βολο ειχε δοκημαστη περησι και δεν ειχε δωσει τιποτα ιδιαιτερο......
Παντως δημητρη ακομα δεν μπορω να δωσω εξηγηση σε αυτο ...
Όπως λέει και ο Άλεξ παραπάνω δοκίμασε με ένα φυσιγγι με κανονικό συγκεντρωτηρα...Θα σου πρότεινα κάνα mb winter μιας και ο συγκεκριμένος συγκεντρωτηρας αν είδες τη φωτο εμφανίζει τη μεγαλύτερη ζημιά από τους εμπορικούς...
 
Με κανονικο συγκεντρωτηρα παλη το ιδιο αποτελεσμα εχω....τρωει μονο την φουστα...
Τι να πω φιλε δεν ξερω, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ειναι πολυ κοντο το τσοκ και πολυ λιγες οι τρυπες, δεν εχουμε ιδιο σπειρωμα να σου εστελνα το kicks xfull να εκανες δοκιμη τα μπουρλοτα σου....yel.
 
Back
Top