Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Αυτοι που τα κρατησαν προφανως Γιωργο εχουν ενα οπλο ακριβως στα μετρα τους..για να σ αρεσει η στενη τουφεκια πρεπει να μπορεις να την στειλεις ολη πανω στο στοχο κατ επαναληψη
Τ οποίο όμως αν δεν φέρεις αρκετά τ όπλο στα μέτρα σου και δεν κάψεις φυσίγγια γενικώς δεν θα τη στείλεις ποτέ εκεί που πρεπει
 
Τ οποίο όμως αν δεν φέρεις αρκετά τ όπλο στα μέτρα σου και δεν κάψεις φυσίγγια γενικώς δεν θα τη στείλεις ποτέ εκεί που πρεπει
Για μενα Ευρυπιδη θελω να ειναι το οπλο μου στα απολυτα μετρα μου οχι στο περιπου..δαπανηρη μεν παρεμβαση αλλα αυτο το παααφ που κανουν τα σκαγια οταν πανε ολα πανω στο θηραμα και βλεπεις ενα συννεφο πουπουλα και το πουλι σαν να εφαγε τηγανια στο πεταγμα ειναι σκετη τρελα
 
Για μενα Ευρυπιδη θελω να ειναι το οπλο μου στα απολυτα μετρα μου οχι στο περιπου..δαπανηρη μεν παρεμβαση αλλα αυτο το παααφ που κανουν τα σκαγια οταν πανε ολα πανω στο θηραμα και βλεπεις ενα συννεφο πουπουλα και το πουλι σαν να εφαγε τηγανια στο πεταγμα ειναι σκετη τρελα
.shake hands.
 
Το kicks δεν είναι porting είναι φρένου.
Τα kicks λίγοι τα έχουν κρατήσει ,οι περισσότεροι τα πούλησαν :).
Είναι αβάσταχτη η στενοτουφεκιά, δεν αντέχεται :cool:
Οι τρύπες πως λέγονται breaks.my man.
Δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα .9
Βέβαια όλοι οι ελεύθεροι σκοπευτες.
 
Last edited:
Για μενα Ευρυπιδη θελω να ειναι το οπλο μου στα απολυτα μετρα μου οχι στο περιπου..δαπανηρη μεν παρεμβαση αλλα αυτο το παααφ που κανουν τα σκαγια οταν πανε ολα πανω στο θηραμα και βλεπεις ενα συννεφο πουπουλα και το πουλι σαν να εφαγε τηγανια στο πεταγμα ειναι σκετη τρελα
Χωρις αυτη την επεμβαση δεν γινεται?
Εγω φιλε Μιλτο θα σου πω οτι αν σου βαλουν δεκα διαφορετικα οπλα μπροστα σου κ διαλεξεις ενα απο αυτα αργα η γρηγορα θα το δεις..
Ας αφησουμε τα σκαγια..ο παππους σου μεχρι κ σημερα(να νε καλα) εχει καψει του κοσμου τα γουρουνια,εχει κανει αυτη την επεμβαση κ ξαναλεω πως εδω δεν μιλαμε για σκαγια...ουτε ειναι καποιο πχ γουρουνοτουφεκο με καννες slug..
Βαλε ομως ποσα χρονια κυνηγαει με το ιδιο οπλο(οτι καλυτερο θα μπορουσε να κανει..) οποτε κ οι επιτυχιες του ειναι απολυτως δικαιλογημενες..
Φυσικα δεν θα χρειαστει να περασουν τοοσα χρονια για να συμβει αυτο..
Ομως οταν κυνηγας με ενα - δυο οπλα κ τα μαθεις ολα γινονται παντα σε συνδιασμο με το καψιμο αρκετων φυσιγγιων..topic.
 
Χωρις αυτη την επεμβαση δεν γινεται?
Εγω φιλε Μιλτο θα σου πω οτι αν σου βαλουν δεκα διαφορετικα οπλα μπροστα σου κ διαλεξεις ενα απο αυτα αργα η γρηγορα θα το δεις..
Ας αφησουμε τα σκαγια..ο παππους σου μεχρι κ σημερα(να νε καλα) εχει καψει του κοσμου τα γουρουνια,εχει κανει αυτη την επεμβαση κ ξαναλεω πως εδω δεν μιλαμε για σκαγια...ουτε ειναι καποιο πχ γουρουνοτουφεκο με καννες slug..
Βαλε ομως ποσα χρονια κυνηγαει με το ιδιο οπλο(οτι καλυτερο θα μπορουσε να κανει..) οποτε κ οι επιτυχιες του ειναι απολυτως δικαιλογημενες..
Φυσικα δεν θα χρειαστει να περασουν τοοσα χρονια για να συμβει αυτο..
Ομως οταν κυνηγας με ενα - δυο οπλα κ τα μαθεις ολα γινονται παντα σε συνδιασμο με το καψιμο αρκετων φυσιγγιων..topic.
Τασο καταλαβαινω τι λες αλλα αν δεν εχεις ενα οπλο που ειναι στην κυριολεξια στα μετρα σου δεν μπορεις να το αντιληφθεις ευκολα..για να στο φερω σαν παραδειγμα ειναι σαν να εχουμε ενα αμαξι..εγω ειμαι 1.85 και με αρκετα μεγαλα ποδια και εχω το καθισμα του οδηγου σε μια συγκεκριμενη θεση και με ευκολια παταω το γκαζι το φρενο και γενικα οδηγαω ανετα..και ερχεται ενας αλλος να το οδηγησει που ειναι 1.50 με μικρα ποδια αλλα με την θεση του οδηγου οπως την εχω εγω..το σιγουρο ειναι οτι θα το οδηγησει απλα θα δυσκολευτει πολυ και θα του παρει καιρο να το συνηθισει γιατι θα δυσκολευεται να πατησει τα πενταλ και πολυ πιθανο να μην ευχαριστιεται την οδηγηση..ετσι ειναι και τα μετρα στο κοντακι..
Τωρα οσον αφορα τον παππου μου ναι ειναι θεμα συνηθειας και εχει παρει παρα πολλα γουρουνια αλλα αν του δωσω το οπλο μου που εχει μακρυ κοντακι θα μου πει παρτο πισω μου ειναι πολυ μεγαλο..κατι ξερανε και αυτοι μην νομιζεις μπορει να το ερμηνευαν καπως μπακαλιστικα..και τωρα που το σκεφτομαι δεν ηταν τυχαια η επιλογη του σε ενα δικαννο με μηδενικο cast.
Αν ηταν μονο να ακολουθω μονο αυτα που λεγοντε για μετρα καταλληλα οπλα για το ταδε κυνηγι κλπ σιγουρα δεν θα κυνηγουσα γουρουνια με ενα οπλο με ριγα και κλειστα τσοκ αλλα με μια καννη slug κυλινδρο ή δεν θα κυνηγουσα μπεκατσα με οπλο 71 εκ αλλα με ενα δικαννο 61 εκ παραδειγμα..απλα ειμαι ανοιχτος στο να δεχτω κατι που μπορει να μου φανει χρησιμο στο κυνηγι και απο εκει και περα να κανω και γω τις επιλογες μου
 
Last edited:
Οι τρύπες πως λέγονται breaks.my man.
Δεν μιλάω μόνο για Ελλάδα .9
Βέβαια όλοι οι ελεύθεροι σκοπευτες.
Κωνσταντίνε, πάρε στα χέρια σου ένα kikcs και μία κάννη με porting, σύγκρινε τις τρύπες και πες μου αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Καθαρά και μόνο για την ορολογία το διευκρίνησα, όχι επειδή είμαι ελεύθερος σκοπευτής. Του εναντίον μάλιστα, συχνά τον απλώνω τον τραχανά στις πλαγιές. Κοινώς.....τραχανοπλαγιάς καψοφυσέκης .bye.
 
Κωνσταντίνε, πάρε στα χέρια σου ένα kikcs και μία κάννη με porting, σύγκρινε τις τρύπες και πες μου αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Καθαρά και μόνο για την ορολογία το διευκρίνησα, όχι επειδή είμαι ελεύθερος σκοπευτής. Του εναντίον μάλιστα, συχνά τον απλώνω τον τραχανά στις πλαγιές. Κοινώς.....τραχανοπλαγιάς καψοφυσέκης .bye.


Vasili....cover me i'm reload....terror..terror..my man..my man..sarcastic..sarcastic.
 
Κωνσταντίνε, πάρε στα χέρια σου ένα kikcs και μία κάννη με porting, σύγκρινε τις τρύπες και πες μου αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Καθαρά και μόνο για την ορολογία το διευκρίνησα, όχι επειδή είμαι ελεύθερος σκοπευτής. Του εναντίον μάλιστα, συχνά τον απλώνω τον τραχανά στις πλαγιές. Κοινώς.....τραχανοπλαγιάς καψοφυσέκης .bye.
Όλα τα τρύπια ασχέτως λειτουργίας φρένου η μη ονομάζονται ported ακόμα και τα pattern με τα παπαρακια μέσα . Ξέρω την διαφορά αυτών στην κάνη με αυτών των τσοκ έχω δει πολλά όπλα αρκετά θα έλεγα .
Όλοι μας έχουμε τις καλές και κακές μέρες είτε σκοπευτήριο είτε κυνήγι .
 
Δεν μου φαίνεται και τόσο αψεγάδιαστη η δουλειά βρε Κωνσταντινε. Ανομοιόμορφες μοιάζουν οι τρύπες εκτός αν ξεγελάει η φωτογραφία.
Κάνουν διαφορετικές αναλόγως τα γούστα μπορείς να διαλέξεις
 
Κάνουν διαφορετικές αναλόγως τα γούστα μπορείς να διαλέξεις
Μια που είσαι εκεί και τα βλέπεις από κοντά, σας έδωσαν κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας για την επέμβαση ή γενικότερα κάτι που να επιβεβαιώνει την ασφαλή χρήση της κάννης;
Ρωτάω επειδή για τέτοιες επεμβάσεις στην Ελλάδα διαβάζουμε ότι πρέπει να ξαναπερνάει η κάννη από τράπεζα δοκιμών, ότι πρέπει να σου υπογράφει χαρτιά ο μάστορας ότι θα είσαι ασφαλής κτλ κτλ. Διάβαζα στο site της Briley σχετικά με modifications στα όπλα και δεν είδα πουθενά να κάνουν λόγο για τέτοια χαρτιά.
 
Τίποτα Γιώργο, νομίζω σαν εταιρεία θα αναλάβει ευθύνες αν γίνει κάτι αλλά εγγυήσεις και χαρτουρα δεν δίνει, απλά τους λες τι θέλεις και το κάνουν το φιλαράκι επέλεξε οβάλ τρύπες και αυτό έκαναν, μπορεί να μην φαίνεται καλά στη φωτο αλλά η δουλειά είναι άριστη .
http://www.magnaport.com/sgun.html
 
Και για του λόγου του αληθές ένα ρεμι ideal 300 πρόσφατα τρυπημένο από την magna port .

Αψεγάδιαστη δουλειά τους έχουμε στείλει αλλά δύο όπλα για τρύπημα .
Κάνουν διαφορετικές αναλόγως τα γούστα μπορείς να διαλέξεις
Δηλαδή φίλε konstantinos σου λένε, διάλεξε τι θες εμείς θα το φτιάξουμε αλλά από εκεί και πέρα στοπ. Δεν προτείνουν ή δεν συμμετέχουν στην διαδικασία της επιλογής;
 
Παλιότερα (ευτυχώς πλέον μου έφυγε αυτή η τρελα) είχα διάφορα τσοκ briley Carlsons κλπ... Με αυτά που το όπλο είχε διαφορά προς το καλύτερο αισθητή θα έλεγα ήταν με Briley black oxide χωρίς porting.
 
Δηλαδή φίλε konstantinos σου λένε, διάλεξε τι θες εμείς θα το φτιάξουμε αλλά από εκεί και πέρα στοπ. Δεν προτείνουν ή δεν συμμετέχουν στην διαδικασία της επιλογής;
Επιλέγεις τι θέλεις αλλά σίγουρα θα σου πουν τι και πώς .
 
Back
Top