Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Το ξερω Βικτωρα..το βαρος δεν ξερω γιατι λογικα θα ειναι υπερελαφρα..

Και τι θα πει αυτο οτι δικαιολημενα εσπασαν?
Δλδ δινουν στην αγορα ενα "αδοκιμαστο" προιον ως προς την αντοχη του...γιατι ετσι φανηκε..εγω αυτο καταλαβα.....
Οκ αν συνεβενε σε ενα-δυο θα λεγαμε ετυχε καποια κατασκευαστικη ατελεια σε αυτα..αλλα εδω απο οτι διαβαζω ηταν πολυ συχνο φαινομενο..
Παμε παρακατω,οταν ακουσε η εταιρια για τα πρωτα παραπονα δεν επρεπε να τα αποσυρει αμεσα απο την αγορα κ να ενημερωθουν οι αντιπροσωποι σε ολες τις χωρες οτι προκειται για επικυνδινο προιον(εγω ετσι το βλεπω)...
Είναι συχνό φαινόμενο παντού.δε συμβαίνει μόνο εδω
 
Tα συγκεκριμενα ειναι απο αλουμινιο και ειναι για το σκοπευτηριο. Εκ των πραγματων αποδειχτηκε πως οσα ειχαν φτιαχτει για κανες Οπτιμα ηταν πολυ λεπτα και σχιζοντουσαν, γιαυτο και η εταιρια εφτιαξε αντιστοιχη σειρα σε ατσαλινα. Το θεμα ειναι οτι οντως στο αλλαζει ο κατασκευαστης εαν του το στειλεις πισω, αλλα στο αλλαζει με ιδιο τσοκ, και οχι με αντιστοιχο ατσαλινο.
 
Δεύτερο μέσα στο φόρουμ και ποιος ξέρει ποσα ακόμα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ.... έχουν φτιαχτεί γιαυτη τη δουλειά και σπάνε σαν αυγά... .no.

οι Α400 με τα συγκεκριμενα τσοκ εχουν παχος τοιχωματος τσοκ πολυ μικρότερο απο την προηγουμενη γενιαΑ391.
Το αλουμήνιο εχει συγκεκριμενες αντοχές και δεν αντέχει σε τέτοια διατομη!
θέλει καλο ατσαλινο ή τιτανίου.
Τωρα λοιπον που υπαρχει ελληνικό τιτανίου που κατασκευάζεται σε ότι δεκατο θέλει ο αγοραστής υπαρχει λύση.
 
γι'αυτο έβγαλε τα ατσάλινα σκοπευτικά,υπήρχαν πολλά ραγίσματα στα αλουμινίου,,,το κακό είναι πώς δεν τα βγάζει για όλα τα σπειρώματα
Ναι η πλάκα όμως ξέρεις ποια είναι?όταν του ζήτησα να μου το αλλάξει με ατσάλινο ήθελε παραπάνω φράγκα γιατί είναι πιο ακριβό το ατσάλινο.αφου το ξέρει ότι έχει πρόβλημα το αλουμίνιο γιατί δε κάνει την αλλαγή χωρίς χρέωση?δεν το θεωρώ επαγγελματικό αυτό αλλά είναι άποψη μου
 
Ναι η πλάκα όμως ξέρεις ποια είναι?όταν του ζήτησα να μου το αλλάξει με ατσάλινο ήθελε παραπάνω φράγκα γιατί είναι πιο ακριβό το ατσάλινο.αφου το ξέρει ότι έχει πρόβλημα το αλουμίνιο γιατί δε κάνει την αλλαγή χωρίς χρέωση?δεν το θεωρώ επαγγελματικό αυτό αλλά είναι άποψη μου

Σαν επαγγελματιας ο νομος τον υποχρεωνει να στο αλλαξει με ενα ιδιο. Ως εκει ειναι καλυμενος. Για μενα επρεπε να τα αλλαζε με αντιστοιχα ατσαλινα, γιατι αλλιως χανει ο κοσμος την εμπιστοσυνη στο προιον του
 
Σαν επαγγελματιας ο νομος τον υποχρεωνει να στο αλλαξει με ενα ιδιο. Ως εκει ειναι καλυμενος. Για μενα επρεπε να τα αλλαζε με αντιστοιχα ατσαλινα, γιατι αλλιως χανει ο κοσμος την εμπιστοσυνη στο προιον του
Ποιος νόμος είναι αυτός?
 
οι Α400 με τα συγκεκριμενα τσοκ εχουν παχος τοιχωματος τσοκ πολυ μικρότερο απο την προηγουμενη γενιαΑ391.
Το αλουμήνιο εχει συγκεκριμενες αντοχές και δεν αντέχει σε τέτοια διατομη!
θέλει καλο ατσαλινο ή τιτανίου.
Τωρα λοιπον που υπαρχει ελληνικό τιτανίου που κατασκευάζεται σε ότι δεκατο θέλει ο αγοραστής υπαρχει λύση.
Και τι μας ενδιαφέρει εμάς αυτό Αλέξανδρε; Πληρώνεις ένα τσοκ για μια συγκεκριμένη δουλειά, με ένα διολου ευκαταφρόνητο ποσό και μετά από λίγα φυσιγγια ανοίγει σαν ανοιξιάτικο γαρύφαλο.. τον αγοραστή δεν τον ενδιαφέρει το υλικό που είναι κατασκευασμένο αλλα θέλει ένα τσοκ να κάνει αυτό για το οποίο αγοράστηκε.. τα μέταλλα οι διατομες οι συσφιξεις η αντοχή ΠΡΕΠΕΙ να έλεγχονται και να δοκιμάζονται από πριν... δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να υπολογίσει ότι επειδή έχει α400 τα τσοκ ίσως είναι λίγο λεπτότερα από τα αλλα της 391 και μπορεί να σπάσουν... δεν γίνεται αυτά.. συν όπως λέει και ο γιουρι πιο πάνω γιατί δεν στο αλλάζει με το ατσάλινο που έβγαλε αλλα σου δίνει το ίδιο; Να τρέχεις πάλι να αλλάζεις τσοκ σε δυο χρόνια... δεν είναι σωστά αυτά τα πράγματα... στα brain δεν έχω ακούσει ούτε σπασίματα ούτε παράπονα.. πολύ πιο ποιοτικά και με πολλές επιλογές..
 
Συνεχιζουμε να τραβαμε την ιστορια απο τα μαλλια, και να συγκρινουμε ενω δεν τεθηκε καν θεμα συγκρισης ομως. Τα συγκεκριμενα τσοκ στις συγκεκριμενες συσφιξεις εβγαλαν προβλημα. Κακως; Κακως. Καποιοι ηρθαν αντιμετωποι με το προβλημα, και καποιοι οπως εγω οχι ακομα, ισως και να μην ερθουμε. Αν θα τα αγοραζα παλι, τωρα που ξερω το θεμα τους; Οχι, θα προτιμουσα τα αντιστοιχα ατσαλινα ή καποιας αλλης εταιριας.

Αν θελετε να συγκρινουμε, τοτε να συγκρινουμε αλουμινενια αλλης εταιριας, αν βγαινουν, ή τις ατσαλινες σειρες απο διαφορες εταιριες. Συγκριση σε αντοχες με τσοκ φτιαγμενα απο διαφορετικα υλικα, θαρρω πως ειναι αστοχη
 
Οπτιμα ή οπτιμα HP γραφει πανω;
Optima HP
Πω πω να δινεις κοντα 150 ευρω για τσοκ και να παθεις τετοια πατατα και δεν ειναι το θεμα οτι εγινε μια φορα παντου στον κοσμο βλεπω συζητησεις με σπασμενα muller!
Ευτυχως δεν τα είχα πάρει 150€ αλλά 50€ .δεν νομίζω να δώσω ποτέ 150€ για ένα τσοκ.ειναι παρά πολλά.
Γιάννη στείλε του ένα mail με την φώτο και θα στο αλλάξει. Εδώ και χρόνια έχει βγάλει τα αντίστοιχα σκοπευτικά σε ατσάλινα και δεν παθαίνουν τίποτα . Τα optima feartherlite όντως εσπαγαν, ήταν τα μόνα που εσπαγαν. Γενικά είναι στην φύση μας να τα τσουβαλιάζουμε όλα και να λέμε π.χ. τα muller σπάνε. Δεν είναι όμως έτσι....:)
Ακριβώς έτσι άνοιξε και το δικό μου.κρατα το στειλτου ένα mail με φωτο και θα στο αλλάξει.θα σου ζητήσει να το στείλεις πίσω και μόλις το πάρει θα σου στείλει το καινουργιο
Γιωργο,Ευριπιδη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.θα στείλω email και βλεπουμε..
Ποσο ζυγιζουν αυτα τα τσοκ ξερουμε?
Τασο για σενα η φωτο και για τον Βικτωρα για το optima HP.
4jG8sWX.jpg
 
Και τι μας ενδιαφέρει εμάς αυτό Αλέξανδρε; Πληρώνεις ένα τσοκ για μια συγκεκριμένη δουλειά, με ένα διολου ευκαταφρόνητο ποσό και μετά από λίγα φυσιγγια ανοίγει σαν ανοιξιάτικο γαρύφαλο.. τον αγοραστή δεν τον ενδιαφέρει το υλικό που είναι κατασκευασμένο αλλα θέλει ένα τσοκ να κάνει αυτό για το οποίο αγοράστηκε.. τα μέταλλα οι διατομες οι συσφιξεις η αντοχή ΠΡΕΠΕΙ να έλεγχονται και να δοκιμάζονται από πριν... δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να υπολογίσει ότι επειδή έχει α400 τα τσοκ ίσως είναι λίγο λεπτότερα από τα αλλα της 391 και μπορεί να σπάσουν... δεν γίνεται αυτά.. συν όπως λέει και ο γιουρι πιο πάνω γιατί δεν στο αλλάζει με το ατσάλινο που έβγαλε αλλα σου δίνει το ίδιο; Να τρέχεις πάλι να αλλάζεις τσοκ σε δυο χρόνια... δεν είναι σωστά αυτά τα πράγματα... στα brain δεν έχω ακούσει ούτε σπασίματα ούτε παράπονα.. πολύ πιο ποιοτικά και με πολλές επιλογές..

Συμφωνώ μαζί σου, δεν θα επρεπε να τα πουλάει αν σπάνε......
Εχω δεί σπασμένα μόνο τσοκ Α400 και αυτό εγραψα.
Οσο για τα Brain και παλι συμφωνώ μαζί σου. Μονο το γεγονός ότι μπορείς να πας να δεις απο κοντά τον κατασκευαστή των τσόκ και να του ζητησεις ότι θές μετραει.
 
Το χω δει Παύλο αλλά γιατί είναι τρελαμένοι όλοι με τα kicks άραγε?
Το kicks δεν είναι porting είναι φρένου.
Τα kicks λίγοι τα έχουν κρατήσει ,οι περισσότεροι τα πούλησαν :).
Είναι αβάσταχτη η στενοτουφεκιά, δεν αντέχεται :cool:
 
Το kicks δεν είναι porting είναι φρένου.
Τα kicks λίγοι τα έχουν κρατήσει ,οι περισσότεροι τα πούλησαν :).
Είναι αβάσταχτη η στενοτουφεκιά, δεν αντέχεται :cool:
Αυτοι που τα κρατησαν προφανως Γιωργο εχουν ενα οπλο ακριβως στα μετρα τους..για να σ αρεσει η στενη τουφεκια πρεπει να μπορεις να την στειλεις ολη πανω στο στοχο κατ επαναληψη
 
Back
Top