Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Μόλις διάβασα τους προβληματισμούς του Χρήστου με την benelli s.s. και τις καθιστες φάσες...
Η απορία που μου δημιουργήθηκε είναι η εξής.Γιατι οι περισσότεροι του προτεινεται το kick's LF και όχι το F; Θεωρητικά ο ανθρωπος χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συγκέντρωση την οποία επίσης θεωρητικά θα δώσει το F και όχι το LF.(Μέγιστη συγκτρωση καθώς ο στόχος είναι ακινητος)
Μήπως λοιπόν αυτοί που του προτείνουν το LF το κάνουν γιατί διαπίστωσαν ότι το F λόγο υπερβολικής σύσφιξης έχει αντιστρόφως αναλογα αποτελέσματα και σκορπάει τα σκάγια;Ρωταω γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοιες δοκιμές και είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω στο να πάρει το LF και όχι το F.
Υ.γ1τρωμερη συγκεντρωση το baby Magnum...
Υ.γ2 chrisbss καλό θα ήταν να μετράς την αποσταση με μέτρο και όχι με μεγάλα βηματα.Καποτε το εφάρμοζα και εγώ αυτό και όταν μετρησα με μεζούρα τα 36 μεγαλα βήματα που έκανα διαπίστωσα ότι ήταν 44,5 μέτρα.
Υ.γ3 γιατι δεν κανεις δοκιμές στα 50-55 μετρα που ειναι η απόσταση που σε ενδιαφέρει και κανείς στα 35;
Και εγω να σου πω την αληθεια μπερδευτηκα λιγο με τις γνωμες φιλων και εγω υπεθεσα μηπως το full smoke με 6αρια η 5αρια θα με χαλαει συγκεντρωση γιαυτο μου προτεινουν το LF.και δεν ξερω το φοβαμαι λιγο το full αν δεν με πει καποιος με δοκιμες οτι οκ δεν θα εχεις κανενα προβλημα με κανενα νουμερο σκαγιων απο 3 μεχρι 7.Γιατι ξαδερφος μου πηρε το brain bx για τον ιδιο λογο και κατεληξε να ριχνει σε λευκαδια με το im smoke και του βγαζει ποιο σφιχτη κατανομη και το μετανιωσε για το brain του σκορπαει τα σκαγια δεν μπορει να βρει φυσιγγι να του δουλευει.γιαυτο φοβαμαι μην παθω το ιδιο και με το full smoke.
Υγ.2 αυτο με τα μετρα εχεις δικιο ειμαι 1.81 και τα μεγαλα βηματα ισως βγαινουνε λιγο παραπανω απο μετρο.Αλλα οταν παω για φασσα σε λευκες για να κανω φυλαχτρα μετραω με βηματα απο φυλαχτρα μεχρι τον κορμο του λευκαδιου υψος στο περιπου το λευκαδι βγαζω διαγωνιο και υπολογιζω μετα ποσο κοντα πρεπει να παω σε κορμο.και πανω κατω ειμαι απο 25 εως 55 μετρα αναλογα το μερος και το υψος της λευκας.Δεν την παλευω να περνω και μεζουρα κοντα.Που συτο ειναι και το σωστο ετσι?
Υ.γ 3 δεν κανω δοκιμες στα 55 μετρα γιατι σκαγια στον πινακα βλεπω μονο με remington φυσιγγι τα αλλα ενα στην δυση και εναν στην ανατολη.Δεν υπαρχει περιπτωση να παρω φασσα καθιστη μετα τα 45 μετρα μονο απo τυχη με τα δεδομενα που εχω τωρα.Γιαυτο ψαχνω τσοκακι αν καταληξω στο full η στο LF smoke με baby magnum με 5 νουμερο πιστευω στα 50,55μετρα να με δωσει αποτελεσμα.Αλλα διαβαζω διαβαζω μηνυματα απο φιλους εδω μεσα για να δω που θα καταληξω.
 
Last edited:
ξαδερφος μου πηρε το brain bx για τον ιδιο λογο και κατεληξε να ριχνει σε λευκαδια με το im smoke και του βγαζει ποιο σφιχτη κατανομη και το μετανιωσε για το brain του σκορπαει τα σκαγια δεν μπορει να βρει φυσιγγι να του δουλευει.
δηλαδή
 
Το μόνο κακό με αυτό είναι ότι δεν ξέρω πότε ή μάλλον ποια χρονιά θα φτάσει Γιάννενα :D
Θα το παρεις μονος σου φιλε απο Αμερικη θα πληρωσεις λιγα αργυρια παραπανω αλλα θα γλιτωσεις την υστερια του περιμενε περιμενε περιμενε....σε δυο βδομαδουλες βαρια θα το εχεις.
 
Θα το παρεις μονος σου φιλε απο Αμερικη θα πληρωσεις λιγα αργυρια παραπανω αλλα θα γλιτωσεις την υστερια του περιμενε περιμενε περιμενε....σε δυο βδομαδουλες βαρια θα το εχεις.
Alex τα σχέδια γίνονται για τη νέα χρονιά και λογικά θα έχω την ευκαιρία να το δοκιμάσω κιόλας μέχρι τέλους γιατί το έχει ο Νικόλας. Θα φανεί και θα πέσει και μελέτη με τη λήξη της χρονιάς ... να έχουμε και κάτι να ασχολούμαστε .sarcastic.
 
δηλαδή
Λογικα θελει να πει Αλεξανδρε οτι λογω μεγαλης συσφιξης αντι να τα μαζεψει τα σκαγια τα στραπατσαριζε και τα σκορπουσε...

Alex τα σχέδια γίνονται για τη νέα χρονιά και λογικά θα έχω την ευκαιρία να το δοκιμάσω κιόλας μέχρι τέλους γιατί το έχει ο Νικόλας. Θα φανεί και θα πέσει και μελέτη με τη λήξη της χρονιάς ... να έχουμε και κάτι να ασχολούμαστε .sarcastic.
Παρε ενα F να καψαλισεις τις ρουφιανες γιατι τον τελευταιο καιρο με βασανισαν πολυ ασχημα.....sarcastic.
Παλι καλα που δεν εχω προβλημα με πιεση γιατι με τα νευρα που ειχα καποιες φορες θα ειχα μεινει καγκελο....sarcastic.
 
νομίζω ότι αν επερνε τηλ.. τον Σωτηρόπουλο και το συζητούσε θα μπορούσε να το αλλάξει το τσοκ.
μου είχε πει ο Σωτηρόπουλος ότι άλλες κανες θέλουν κλειστά τσοκ και άλλες ανοικτότερα για τα δράμια.
Μπορεί να θέλει κατι λιγο πιο ανοικτό???
Ο ανθρωπος είναι πολύ σωστος και το μοτο του είναι ''Θέλω ευχαριστημένους πελάτες''
 
νομίζω ότι αν επερνε τηλ.. τον Σωτηρόπουλο και το συζητούσε θα μπορούσε να το αλλάξει το τσοκ.
μου είχε πει ο Σωτηρόπουλος ότι άλλες κανες θέλουν κλειστά τσοκ και άλλες ανοικτότερα για τα δράμια.
Μπορεί να θέλει κατι λιγο πιο ανοικτό???
Ο ανθρωπος είναι πολύ σωστος και το μοτο του είναι ''Θέλω ευχαριστημένους πελάτες''
Δεν αμφιβαλω οτι θα το αλλαζε, ναι θελει καποιο τσοκ πιο ανοιχτο πχ το brain LR η το TM
 
σε τι οπλο
Σε m2 το πηρε.Αυτο ειπαμε και εμεις πρεπει να τα στραπατσαρει τα σκαγια.Μιλησανε τηλ.με τον Σωτηροπουλο πριν την αγορα και οντως ο ανθρωπος του ειπε οτι ειναι ενα ιδιαιτερο τσοκ και πρεπει να βρει το καταλληλο φυσσιγγι που το πηγαινει.Αυτος του προτεινε το ΤΜ γιαυτο που το ηθελε.Και αποφασισε να παρει το BX ο λογος οτι που θα παει θα το βρω το φυσιγγακι και μετα θα γινουνε κηδειες.αλλα κουρασαν οι δοκιμες και δεν βρεθηκε ακομα.....φυσιγγακι με αποτελεσμα κουμπωθηκε πανω μονιμα το ΙΜ της smoke και κελαειδαει το τουφεκι...
 
Άρη αστειευόμενος το έγραψα φυσικά...εννοείτε ότι έχετε δίκιο σε αυτά που γράφεται!! Όσον αφορά τον κώνο έχετε δίκιο στα όσα γράφεται και άλλωστε το γράφω συνέχεια για αυτά που βλέπω με τη maxus σε σχέση με την μπενέλι που χρησιμοποιούσα....πραγματικά μέρα με τη νύχτα η τουφεκιές!
Πρόχειρα έκανα μια τουφεκια με ένα percorso No5 σήμερα το απόγευμα στα 45μ με κορδέλα σε ένα πρόχειρο χαρτόνι που βρήκα για να δει και ο φίλος τη σημαίνει ότι όλα ξεκινάνε από τη θαλάμη όπως έγραψε και ο Παύλος παραπάνω....
Η φωτογραφία είναι από την πίσω μεριά του χαρτιου για να φαίνονται τα σκαγια και το χαρτονι ήταν ορθογώνιο για αυτό 1,30*0,75 και σημάδεψα με ένα τετράγωνο 10*10 το σημείο που σημάδεψα.
Percorso No5, 45m, τσοκ carlson's F (βγάζει στην κάννη μου σύσφιξη 0,66 δηλαδή ανοιχτό 2* (0,75 η σύσφιξη για το 2*))
IMG-20190130-174841.jpg

Νομίζω για αυτά τα μέτρα και την συγκεκριμένη σύσφιξη δεν μπορώ να περιμένω κάτι παραπάνω.....Φαντάσου με πιο κλειστό τσοκ τι θα κάνει....
Παρόλα αυτά την αμαρτία μου θα την πω και την έχω ξαναγράψει ότι επέμβαση κώνου δεν θα έκανα και για αυτό μπήκα στα έξοδα και άλλαξα όπλο και απολαμβάνω βολές πραγματικά.
Δηλαδή εγώ Κώστα που έχω το ίδιο αλλά σε Mod είναι ουσιαστικά 4* και όχι 3*;
 
καλησπερα σε ολους.παιδια μια ερωτηση.μπορω σε τσοκακι gemini ported 4 αστρα να ριξω δραμια και μονοβολο η να προτημησω τα δραμια με συγκεντρωτηρα και τα μονοβολα τυπου sabot?σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
καλησπερα σε ολους.παιδια μια ερωτηση.μπορω σε τσοκακι gemini ported 4 αστρα να ριξω δραμια και μονοβολο η να προτημησω τα δραμια με συγκεντρωτηρα και τα μονοβολα τυπου sabot?σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Εγώ με δύο άστρα το ίδιο τσοκ τα μαύρα τα καινούργια μονοβολο palla και δράμια 10βολο που έριξα είχα φανταστικά αποτελεσματα αλλά το καλύτερο είναι να κάνεις δοκιμές τώρα για μένα με ανοιχτό τσοκ δοκιμάστε federal fight control
 
Last edited:
Back
Top