Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα ένα anaconda mid range για την beretta 391 teknys με αυλό 18.6 και μόλις βιδωσα το τσοκ είδα ότι μένει ένα κομμάτι στο πάνω μέρος ένα χιλιοστό που δεν βιδωνει . Σας παραθέτω και φωτογραφία
Είναι φυσιολογικό να είναι έτσι η έχω πρόβλημα;
IMG-20190124-113719.jpg
Δημήτρη καλόριχτο καλές βολές
το κενό που αφήνει συμβαίνει αρκετές φορές,είναι άσχημο λιγάκι οπτικά,αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα :)
 
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα ένα anaconda mid range για την beretta 391 teknys με αυλό 18.6 και μόλις βιδωσα το τσοκ είδα ότι μένει ένα κομμάτι στο πάνω μέρος ένα χιλιοστό που δεν βιδωνει . Σας παραθέτω και φωτογραφία
Είναι φυσιολογικό να είναι έτσι η έχω πρόβλημα;
IMG-20190124-113719.jpg
Δημήτρη είναι απόλυτα φυσιολογικό έτσι είναι και το δικό μου.
Κοιτά να συνηθίσεις αυτή την εικόνα γιατί δεν βλέπω να το βγάζεις πάνω απ το όπλο..my man.
 
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα ένα anaconda mid range για την beretta 391 teknys με αυλό 18.6 και μόλις βιδωσα το τσοκ είδα ότι μένει ένα κομμάτι στο πάνω μέρος ένα χιλιοστό που δεν βιδωνει . Σας παραθέτω και φωτογραφία
Είναι φυσιολογικό να είναι έτσι η έχω πρόβλημα;
IMG-20190124-113719.jpg
Καλορίζικο Δημήτρη και να σου κάνει όλα τα γούστα!
Με την 302 τι έκανες τελικά ;
 
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα ένα anaconda mid range για την beretta 391 teknys με αυλό 18.6 και μόλις βιδωσα το τσοκ είδα ότι μένει ένα κομμάτι στο πάνω μέρος ένα χιλιοστό που δεν βιδωνει . Σας παραθέτω και φωτογραφία
Είναι φυσιολογικό να είναι έτσι η έχω πρόβλημα;
IMG-20190124-113719.jpg
Δημητρη καλημέρα.
Οπως βλεπεις δεν εισαι ο μονοςΤην ιδια απορια ειχα κι εγω όταν τα αγόρασα πριν 5χρονια.Στην πορεια ειδα οτι ολοι οσοι τα αγόραζαν ειχαν τον ιδιο προβληματισμό.
Ενταξει, ετσι κάθονται σε ολα .Ομως τα γιατι δεν το καταλαβα ποτέ.
 
Last edited:
Καλύτερα να έχει ΜΙΑ με ΔΥΟ στροφές περισσότερο παρα να έχει λιγότερο και να μην το αφήνει να τερματίζει στον αυλό του όπλου, δεν είναι εσωτερικό που θα τερματίσει σίγουρα, αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας.
 
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα ένα anaconda mid range για την beretta 391 teknys με αυλό 18.6 και μόλις βιδωσα το τσοκ είδα ότι μένει ένα κομμάτι στο πάνω μέρος ένα χιλιοστό που δεν βιδωνει . Σας παραθέτω και φωτογραφία
Είναι φυσιολογικό να είναι έτσι η έχω πρόβλημα;
IMG-20190124-113719.jpg

Καλορίζικο και καλόριχτο ....
 
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος της benelli super sport με αυλό 18,4 μετά από πολύ διάβασμα θέλω να προβώ στην αγορά 2 τσοκ.θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας και θα με βοηθούσε κάποιος αν έχει το ίδιο όπλο με εμένα λόγω ιδιαιτερότητας porting με συνέπεια άλλη συμπεριφορά στους πίνακες λόγω porting.Βασικα λόγω ότι κυνηγω πολύ φάσσα και καποιες φορές σε Λευκαδια τα μαμά δεν με καλυπτουνε λόγω μεγαλου ύψους και καθισμένα πουλιά και οι βολές να είναι οριακές και δυσκολες.Το νούμερο σκαγιων που χρησιμοποιω είναι από 5-6-7 και από 36γρ έως 42γρ.ποιο τσοκ θα με κάλυπτε στην δικιά μου περίπτωση?Να πάω σε smoke lf η f,σε αnakoda pm long,η με προτεινεται καποιο άλλο?και για γενικό κυνήγι σε καρτέρι από 25-50μετρα για κυνηγι φασσα-τρυγονι-τσιχλα,τι θα με προτείνατε πιο τσοκακι?Η να παραμείνω με τα δικά μου και τζάμπα λεφτα.Ο Άρης που δοκιμασε της super sport τα τσοκακια στην m2 και εχει και την εικόνα από άλλα aftermarket μπορεί να μου πει την γνωμη του αν αξιζει η αγορά για ακόμα ένα τσοκ για καρτέρι.παντως για full θα χρειαστω σιγουρα βαρέθηκα να κάνω δοκιμες να βρω σφιχτό φυσίγγι.
 
Last edited:
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος της benelli super sport με αυλό 18,4 μετά από πολύ διάβασμα θέλω να προβώ στην αγορά 2 τσοκ.θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας και θα με βοηθούσε κάποιος αν έχει το ίδιο όπλο με εμένα λόγω ιδιαιτερότητας porting με συνέπεια άλλη συμπεριφορά στους πίνακες λόγω porting.Βασικα λόγω ότι κυνηγω πολύ φάσσα και πολύ Λευκάδια τα μαμά δεν με καλυπτουνε λόγω μεγαλου ύψους και καθισμένα πουλιά και οι βολές να είναι οριακές και δυσκολες.Το νούμερο σκαγιων που χρησιμοποιω είναι από 5-6-7 και από 36γρ έως 42γρ.ποιο τσοκ θα με κάλυπτε στην δικιά μου περίπτωση?Να πάω σε smoke lf η f,σε αnakoda pm long,η με προτεινεται καποιο άλλο?και για γενικό κυνήγι σε καρτέρι από 25-50μετρα για κυνηγι φασσα-τρυγονι-τσιχλα,τι θα με προτείνατε πιο τσοκακι?Η να παραμείνω με τα δικά μου και τζάμπα λεφτα.Ο Άρης που δοκιμασε της super sport τα τσοκακια στην m2 και εχει και την εικόνα από άλλα aftermarket μπορεί να μου πει την γνωμη του αν αξιζει η αγορά για ακόμα ένα τσοκ για καρτέρι.παντως για full θα χρειαστω σιγουρα βαρέθηκα να κάνω δοκιμες να βρω σφιχτό φυσίγγι.
Βάλε πιο χοντρό σκαγι νο 4-3 για να κανεις δουλειά αν εχει και κρύο ειναι η μόνη λύση
 
Βάλε πιο χοντρό σκαγι νο 4-3 για να κανεις δουλειά αν εχει και κρύο ειναι η μόνη λύση
Την έχω δουλέψει και αυτήν την λύση αφηνει κενα πολλά όταν μιλάμε για 40 μέτρα Λευκάδια σε καθιστο πουλί θέλεις πολύ πυκνή κατανομή με 4 και 3 δεν μόνο αν πάω σε αμερικανικό φυσίγγι αλλά 2 ευρώ και μπαμ μπήκαμε φυλακή.
 
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος της benelli super sport με αυλό 18,4 μετά από πολύ διάβασμα θέλω να προβώ στην αγορά 2 τσοκ.θα ηθελα να μου πείτε την γνώμη σας και θα με βοηθούσε κάποιος αν έχει το ίδιο όπλο με εμένα λόγω ιδιαιτερότητας porting με συνέπεια άλλη συμπεριφορά στους πίνακες λόγω porting.Βασικα λόγω ότι κυνηγω πολύ φάσσα και πολύ Λευκάδια τα μαμά δεν με καλυπτουνε λόγω μεγαλου ύψους και καθισμένα πουλιά και οι βολές να είναι οριακές και δυσκολες.Το νούμερο σκαγιων που χρησιμοποιω είναι από 5-6-7 και από 36γρ έως 42γρ.ποιο τσοκ θα με κάλυπτε στην δικιά μου περίπτωση?Να πάω σε smoke lf η f,σε αnakoda pm long,η με προτεινεται καποιο άλλο?και για γενικό κυνήγι σε καρτέρι από 25-50μετρα για κυνηγι φασσα-τρυγονι-τσιχλα,τι θα με προτείνατε πιο τσοκακι?Η να παραμείνω με τα δικά μου και τζάμπα λεφτα.Ο Άρης που δοκιμασε της super sport τα τσοκακια στην m2 και εχει και την εικόνα από άλλα aftermarket μπορεί να μου πει την γνωμη του αν αξιζει η αγορά για ακόμα ένα τσοκ για καρτέρι.παντως για full θα χρειαστω σιγουρα βαρέθηκα να κάνω δοκιμες να βρω σφιχτό φυσίγγι.
Καλώς ήρθες Χρήστο. Βάλε πιο χοντρά σκάγια όπως λέει ο Κώστας, κοίταξε τα kicks που δίνουν σφικτές τουφεκιές, περισσότερα θα σου που οι κάτοχοι τους.
 
Καλώς ήρθες Χρήστο. Βάλε πιο χοντρά σκάγια όπως λέει ο Κώστας, κοίταξε τα kicks που δίνουν σφικτές τουφεκιές, περισσότερα θα σου που οι κάτοχοι τους.
Έχω βάλει και πιο χοντρά και magnum αλλά δεν είδα αποτελεσμα.
 
Την έχω δουλέψει και αυτήν την λύση αφηνει κενα πολλά όταν μιλάμε για 40 μέτρα Λευκάδια σε καθιστο πουλί θέλεις πολύ πυκνή κατανομή με 4 και 3 δεν μόνο αν πάω σε αμερικανικό φυσίγγι αλλά 2 ευρώ και μπαμ μπήκαμε φυλακή.

Στα 40 μέτρα Χρήστο, ακόμα και με το δικό της το 3* τις ρίχνεις ξερές, το νοέμβρη έριχνα σε φάσες που περνάγαν πάνω απ τα πλατάνια με 34-6 και πέφταν για πλάκα,
Αν πραγματικά θες να παρεις το τσοκάκι για να καλύψεις τα 40(η και 50) μετρα σε καθιστό πουλι για μενα παίξε με τα μαμα τσοκ, και όπως είπανε και τα παιδία ανέβα λίγο σε νούμερο σκαγιων εαν φοβάσε τα 6ρια και τα 5ρια...
40 μέτρα, καθιστή με 4ρια ή 3ρια σκάγια και με 2* ή 1* πέφτει ξερή και με πολλά σκάγια...Αρκεί να εχεις το όπλο στα μέτρα σου και να εχεις ρίξει σε πίνακα για να ξερεις οτι η τουφεκιά παει εκει που θες... η υπερηψομένη απ ότι εχω δει εγω θέλει το θήραμα να φαίνεται ολόκληρο, και όχι σκεπασμένο...οπότε στα 40 μέτρα ίσως να σου φευγει λιγο ψηλά η τουφεκια εαν δεν το δουλεψεις..
Αν παλι τα δοκίμασες όλα και εχεις καταλήξει πως θες έξτρα τσοκάκι, αυτά που ανέφερες τα έχουν τα μέτρα που θες και με το παραπάνω, οπότε δύσκολα θα "χασεις"....
 
Back
Top