Συγκρίσεις aftermarket chokes ΡΜ-Κicks-Μüller (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυνηγετικά' που ξεκίνησε από το μέλος Grieko13, στις 20 Δεκεμβρίου 2015.

1. Grieko13

Grieko13

Περιοχή:
    Ηγουμενιτσα-Γιαννενα
    Όνομα:
    Κωστας
    Καλησπέρα στην ομαδα ανοιξα αυτο το ποστ αν ειναι εφικτο να μπουν οτι δοκιμες-προτασεις αγορας απο aftermarket τσοκακια

konstantinos and tolisr1 like this.
  2. tolisr1

tolisr1

Περιοχή:
    Σαλαμίνα
    Δύσκολο φιλαράκι. Λίγοι έχουν 2-3 είδη ΙΔΙΑΣ σύσφιξης.

3. Grieko13

Grieko13

Περιοχή:
    Ηγουμενιτσα-Γιαννενα
    Όνομα:
    Κωστας
    ας πιασουμε μονο τους αμερικανους μετα.....τολη λιγο πολυ για τα θηραματα που κυνηγαμε ειναι γνωστα....

4. tolisr1

tolisr1

Περιοχή:
    Σαλαμίνα
    Βρε γνωστά είναι αλλα για να κανεις ένα συγκριτικό πρέπει να έχεις τα ίδια τσοκ. Ποιος ο λόγος κάποιος να έχει π.χ. 3 aftermarket 3* διαφορετικά για το ίδιο όπλο; επίσης τα Muller κ patternmaster δουλεύουν σαν 2τσοκ σε ένα ... Οποτε πάλι άκρη δεν βγάζεις :)

5. Grieko13

Grieko13

Περιοχή:
    Ηγουμενιτσα-Γιαννενα
    Όνομα:
    Κωστας
    τωρα ερχεσαι στα λογια μου....καλυτερα δεν ειναι να εχεις ενα τσοκ 2 σε 1 απο 3???:)

6. tolisr1

tolisr1

Περιοχή:
    Σαλαμίνα
    Φυσικά...παντως από δικες μου εντυπώσεις στο Vinci το patternmaster midrange για περπατητο σε όχι πολύ πυκνό μέρος είναι πολυ καλό. Το Gemini ported 3* βγάζει σχεδόν ίδια συγκέντρωση με το μαμά αλλα πολύ καλύτερη κατανομή κ το Carlson 4* .....ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ στο όπλο μου κ στα γούστα μου δεν ξεκολα από πάνω. Τα αλλα τσοκακια π έχω είναι ενδιάμεσες συσφίξεις που δεν υπάρχουν στα μαμά για να συγκρίνω

7. Grieko13

Grieko13

Περιοχή:
    Ηγουμενιτσα-Γιαννενα
    Όνομα:
    Κωστας
    εγω αυτη την στιγμη πανω στην affinity εχω ενα carlson ported LM.....οντως αρκετα καλο αλλα μου αφηνει καποια καλα κενα στα 30-35 μετρα.....το αλλο carlson coyote που εχω ειναι διαολακος για ψηλες και μακρινες τουφεκιες....

8. konstantinos

konstantinos Moderator

Περιοχή:
    ΚΑΣΟΣ
    Ωραιο θέμα άνοιξες συνονοματε, επειδή είναι η συζήτηση των ημερών και λόγο εποχής (τσίχλα,περπατητο) θα ήταν ενδιαφέρουσα μια σύγκριση μεταξύ κυλίνδρου,spreader, diffusion η κάποιου άλλου τσοκ με αρνητική σύσφιξη με διαφορά φυσιγγια και αποστάσεις 20 μέχρι 30 μέτρα.

Last edited: 21 Δεκεμβρίου 2015
    Grieko13 likes this.
  9. milvus

milvus

Όνομα:
    Παυλος
    Κων/vε εχω χρησιμοποιησει ολα τα τσοκ που ανεφερες πιο πανω και επιπλεον το Anaconda Short Range. Χοντρικα τωρα θεωρω τα 30 μετρα οριακα για ολα αυτα τα τσοκ. Θα παρεις πουλια, θα σου φυγουν ομως και καμποσα λογω ελλειψης συγκεντρωσης της τουφεκιας. Στα 25 μετρα σκοτωνεις πολυ καλα με ολα τα παραπανω. Τα 20 μετρα ειναι η ιδανικη αποσταση. Στα 15 μετρα αρχιζει και υστερει ο κυλινδρος λογω μεγαλης συγκεντρωσης. Στα 10 μετρα καλυτερο ολων το diffusion. Στα 5 μετρα υστερουν ολα. Ολες αυτες οι εντυπωσεις μου ειναι απο το κυνηγι.

10. Μάκης

Μάκης

Περιοχή:
    Αττική
    συμφωνώ σε όλα με τον Παύλο δεν έχω δοκιμάσει το anaconda από τα άλλα τις καλύτερες εντυπώσεις τις έχω από το diffusion μ αυτό το τσοκ στη τσίχλα πρωί και αργά τ απόγευμα 9αρακι και απλά γύρναγα το όπλο προς το πουλί σε αποστάσεις μέχρι 15 μέτρα

11. Μύρος

Μύρος Guest

Όταν λες. Τolis 2 σε 1 τι ενώσεις;Το μεταφραζεις καλύτερα;

12. victor

victor

Περιοχή:
    Xανιά
    Όνομα:
    Βικτωρας
    Μυρο, το U2 που εχω εγω, στο πινακα βγαζει μια κατανομη πιο κοντα στο **** αλλα τα σκοτωματα/σπασιματα του ειναι περιπου κοντινοτερα στο LM

13. konstantinos

konstantinos Moderator

Περιοχή:
    ΚΑΣΟΣ
    Σωστοτατος, και γω τα θεωρώ υπερβολή τα 30μ με αυτού του είδους τα τσοκ, βρήκα καλύτερο το diffusion σε σχέση με τον εργοστασιακό κύλινδρο σε αποστάσεις 12 με 20 και μέτρα,στο περίπου βέβαια όσο μπορείς να εκτιμήσεις απόσταση στον κυνηγοτοπο.

14. tolisr1

tolisr1

Περιοχή:
    Σαλαμίνα
    Απλά τα συγκεκριμένα λογο κατασκευής βγάζουν ντουφέκια π.χ. 3* κ περιφέρεια 4* .....έτσι τουλάχιστον αναφέρουν στα site τους

Μύρος likes this.
  15. panos

panos

Περιοχή:
    ΡΟΔΟΣ
    μετά από καμιά 100στη φυσιγγια θα σας πω τι γνώμη μου για το anaconda mid range με benelli 18,4 αυλό. Είναι εξαιρετικό για αποστάσεις μέχρι 35 μέτρα. Αυτό που έχει κάνει τρομερή εντύπωση είναι η απόδοση του στα πολύ κοντινά. Έχω ρίξει και καθιστά και σε κίνηση στα 5-15 μέτρα με τρομερά αποτελέσματα, δεν χαλάει το πουλί και καθαρά σκοτώματα. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω για αυτό και θα κάνω κάποια στιγμή δοκιμη σε κοντινούς στόχους να το δω. Το συμπεράσμα είναι εξαιρετικό τσοκ για περπάτημα και το βάζω στην κατηγορία 3,5*-5*. Επίσης φαίνεται να έχει πολύ καλύτερη διατρηση και κοντίτερη ουρά (εδώ να αναφέρω ότι μέτρο σύγκρισης έχω μόνο τα εργοστασιακά τσοκ). Ακόμα και σε μέρες που τα φυσίγγια δεν τραβούσαν (όπως την προηγούμενη κυρικάκή με ψιλοβρόχι) τα πουλιά έστω και με δυσκολία έπεφταν πιο μακριά ή ζωντανά αλλά ανήμπορα να τρέξουν. Σε άλλο post έχω αναφέρει ότι παλαιότερα με τέτοιους καιρούς δεν μπορούσαν να σταυρώσω πουλί.
    Τώρα όσον αφορα, το long range το έχω δοκιμάσει λίγο και δεν έχω πάρει τα αποτελέσματα που περίμενα, δεν ξέρω ίσως να μην ήμουν πάνω στα πουλιά. Θέλω να πέσουν πουλιά στα καρτέρια κάποια στιγμή για να το δω...ελπίζω. Κάποιες τουφεκιές που έκανα στα 40+ μέτρα με 8αρια και 9αρια δεν τα πήρα τα πουλιά.

Antonis N and leonidas g like this.
  16. tolisr1

tolisr1

Περιοχή:
    Σαλαμίνα
    Πανο ετσι ειναι για το Mid και εγω για περπατητο πιστευω οτι κανει , επ ουδενι καρτερισιο οπως το διαφημιζει ο κατασκευαστης, ισως για μπερετα να ειναι μια χαρα. Εγω φιλε το 4* carlson extended δεν το ξεκολαω απο πανω παντως .... και ειδικα σε αυτες τις αποστασεις ... η λιγη ουρα χρειαζετεαι , ειναι μια παραπανω διορθωση λαθους

17. Πανο αυτο που λες και στα μέτρα που λες μου εχει τύχει πολλές φορές κ με 3* και με 1 * τσοκ στο φτερό κ στα καθιστά..
    Άπλα θεωρώ οτι σε αυτη την περίπτωση που δεν χάλασε τα πουλιά απο τόσο κοντά ειναι οτι άπλα στραβοσημαδεψαμε κ δεν πήγε κέντρο η βολή..και καλύτερα δηλαδη.sarcastic.
    Έχω ρίξει κ σε καθιστά στα 8μ κ λίγο μακρύτερα τα οποία καθόντουσαν σε πυκνή βλάστηση με 3* και δεν διαλύθηκαν γιατί άπλα υπήρχε το πυκνό..Αν ήταν σε καθαρό θα τα έσκαβε..
    Όμως για μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω τι γίνεται με το τσοκ που αναφέρεις..

Last edited: 23 Δεκεμβρίου 2015
    giannis corfu and jnp like this.
  18. panos

panos

Περιοχή:
    ΡΟΔΟΣ
    δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω και ούτε εννούσα ότι λειτουργεί σαν σουπερ διασπορέας, απλώς μου έδειξε ότι υπάρχει μια ανεκτή κατανομή από τα πρώτα μέτρα. όταν θα κάνω δοκιμή σε πίνακα στα 10-15 μέτρα τότε μόνο θα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τι κατανομή έχει. Γενικά όμως η συμπεριφορά του για κοντινά εως μεσαία, 30 μέτρα, πουλιά είναι φανταστική...και πάλι μετά τα 1000 φυσσιγια θα επανέλθω γιατί πολλές φορές όταν το δείγμα είναι μικρο η στατιστική ανάλυση μπορεί να είναι λίγο ως και πολύ τυχαία και όχι πραγματική.

19. Grieko13

Grieko13

Περιοχή:
    Ηγουμενιτσα-Γιαννενα
    Όνομα:
    Κωστας
    καλησπερα πανο...το long range το περιμενω να μου ερθει για αυλο 18.4 και εμενα και θα το δοκιμασω και θας σας πω και εγω εντυπωσεις μαζι με ενα kicks high flyer mod

jnp likes this.
  20. jnp

jnp

Περιοχή:
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Δεν βλέπω το λόγο γιατί να περιμένεις να ρίξεις πρώτα 1000 φυσιγγια.Το αντίθετο έπρεπε να έχεις κάνει μόλις πήρες τα τσοκ. Τρεις τουφεκιες λοιπόν με το mid στα 15, 22.5 και 30 μέτρα.
    Και άλλες τρεις με το long στα 35,40 και 45 μέτρα. Όλα τα φυσιγγια από το ίδιο κουτί και τα χαρτιά 1,20χ1,20 μέτρα. Μέτρημα με ταινία από την άκρη της καννης του οπλου. Βρες ένα ίσιο χωράφι με συρματοπλεγμα για να πιάνεις με μανταλακια τα χαρτιά.
    Οι εικόνες που θα πάρεις από τα χαρτιά θα ενισχύσουν την άποψή σου για τα αποτελέσματα στο κυνήγι.

Μοιραστείτε τη σελίδα

Νέες Δημοσιεύσεις