Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Πληρωνω πολλα και κουραζομε φιλε με ιδιογωμωση οταν παω κυνηγι δλδ οτι φυσιγγι και να χω δε μπωρω να αντισταθω στις κουρουνες καρακαξες και αλλα επιβλαβοι οποτε ειναι κριμα
Πιο οικονομικα θα σου βγαινει να ξερεις με 10 ευρω βαρια οι καλυκες η 100αδα δεν ειναι τιποτα..να ξερες τι εχω ριξει σε κορακοειδη θα κλαιγες..μεχρι φυσιγγι χαρτινο επιστημονικα στημενο για λαγο εριξα
 
Πιο οικονομικα θα σου βγαινει να ξερεις με 10 ευρω βαρια οι καλυκες η 100αδα δεν ειναι τιποτα..να ξερες τι εχω ριξει σε κορακοειδη θα κλαιγες..μεχρι φυσιγγι χαρτινο επιστημονικα στημενο για λαγο εριξα
Πο φιλε δε κρατιεμε αν δω
 
Καλησπέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς τσοκ Patternmaster με φυσίγγια διασποράς; Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα λόγω φρένου;
Εγώ που είχα ρίξει ένα direct στο χαρτί απλά μου έκλεισε κάπως την τρύπα στη μέση σε σχέση με τα **** αστρα μαμά. Ίσως να γινόταν και με οποιοδήποτε πιο κλειστό τσοκ αυτό βέβαια. Δν παρατήρησα κάτι άλλο
 
Εγώ που είχα ρίξει ένα direct στο χαρτί απλά μου έκλεισε κάπως την τρύπα στη μέση σε σχέση με τα **** αστρα μαμά. Ίσως να γινόταν και με οποιοδήποτε πιο κλειστό τσοκ αυτό βέβαια. Δν παρατήρησα κάτι άλλο
Ευχαριστώ.
 
Φιλε Στελιο πριν 2 χρονια οταν ειχα παρει τα τσοκ με ειχε παρακαλεσει ο Λεωνιδας να γραψω εντυπωσεις. Τοτε ειχα παρει to short και το medium range μολις κυκλοφορησαν Αμερικη και ενω ειχα σκοπο να παρω αλλο τσοκ που δεν ηταν διαθεσιμο τοτε. Το long range το αγορασα μολις ειδα τα αποτελεσματα με αυτα. Παραθετω τις εντυπωσεις μου οπως τις εγραψα τοτε καθοτι τιποτα δεν αλλαξε.

Anaconda Short Range : Το χρησιμηποιησα στις μαυρες με πολυ καλα αποτελεσματα και βολες μεχρι τα 25 με 30 μετρα. Ακαριαια σκοτωματα στις αποστασεις που το κυνηγησα. Σου εδινε μια αισθηση οτι πυροβολεις με ενα choke με το ανοιγμα του κυλινδρου κοντα και του IC στις μακρινοτερες. Οι κατανομες του πρεπει να ειναι αρκετα ανοιχτες στα κοντινα καθοτι δεν πηρα κανενα πουλι διαλυμενο απο οσα τουφεκισα στα 10/15 μετρα. Ομως διατηρουν τη κατανομη ικανοποιητικη στα 25 με 30 μετρα για ακαριαιες καταβολες. Τα δοκιμασα και μολις βγηκε η μερα σε λιγο πιο μακρινα πουλια αλλα καταλαβα γρηγορα οτι τουλαχιστον με τα ψιλα σκαγια τα ορια αυτου του choke ειναι τα 30 περιπου μετρα. Πανω απο τα 30 και μεχρι τα 40 μετρα τα πουλια σκαγιωνονταν χωρις να πεφτουν επι τοπου.

Anaconda Mid Range: Το καλυτερο choke που εχω κυνηγησει ποτε στη ζωη μου. Απιστευτες και επαναλαμβανομενες τουφεκιες μεχρι και τα 50+ μετρα. Αυτοι που κυνηγησαν διπλα μου περναν ορκο οτι οι βολες μου ηταν ανω των 60 μετρων και πραγματικα αρρωστησαν με αυτο που ειδαν. Εμενα προσωπικα το choke μου εδινε την αισθηση οτι κυνηγουσα με κατι που ανοιγε την τουφεκια κοντα σαν IC και σκοτωνε τα μακρινα πουλια σαν XF. Ουτε εδω ειχα πουλια διαλυμενα απο αυτα που τουφεκισα κοντα. Φοβερη οικοιοτητα αμεσως με αυτο το choke, ειχα ελαχιστες αστοχιες ειτε κοντα ειτε μακρια

Mε το long range πηρα ακομη 10 με 15 μετρα μεγαλυτερο δραστικο βεληνεκες σε σχεση με το medium range. To παραξενο και εδω ηταν που δεν ειχα αστοχιες κοντα, νομιζα πως εριχνα ΙC. Στα μπασιματα περσι και επειδη σε μας περνουν πολυ ψηλα χρησιμοποιησα αποκλειστικα αυτο.

Εκτος απο τσιχλες τα χρησιμοποιω και στα υδροβια με πολυ καλα αποτελεσματα

Φιλικα
Παυλος
I
 
Πανεμορφο φυσιγγι το condor Τασο.
Superfiocchi καλυκας, ωραιο χρωμα, ωραιο τυπωμα, ωραιο κουτι.
Απο την αλλη η ασχημη 48ΑL, κ στραγαλια να της βαλεις θα βγαλει τουφεκια
Δυναμη βγάζει όπως όλες οι 70 χιλ κανες
 
Δυναμη βγάζει όπως όλες οι 70 χιλ κανες
Μιας κ ανάφερες την θαλάμη 70mm...
Μια μέρα συγκρινα 1 setup με τη Fabarm κ με την SX1....θα μου πεις διαφορετικές γεωμετρίες όπλων..οκ ναι...αλλά τη δύναμη που βλέπω στην sx1 η Jupiter την έχει μισή...
 
Μιας κ ανάφερες την θαλάμη 70mm...
Μια μέρα συγκρινα 1 setup με τη Fabarm κ με την SX1....θα μου πεις διαφορετικές γεωμετρίες όπλων..οκ ναι...αλλά τη δύναμη που βλέπω στην sx1 η Jupiter την έχει μισή...
Η φαμπαρμ νεας γενιας xlr με τριμπορ κανη και τα μεγαλα τσοκ ειναι(για μενα) ανωτερη απο Sx1/2/3 4..
 
Η φαμπαρμ νεας γενιας xlr με τριμπορ κανη και τα μεγαλα τσοκ ειναι(για μενα) ανωτερη απο Sx1/2/3 4..
Ναι συμφωνώ,γιατί κ εγώ αυτό έχω διαπιστώσει...
Η fabarm που έχω είναι του '83...δν είναι η xlr....απλά τις τεστάρισα μια μέρα που δν είχα τη να κάνω, να δω τη κ πως... και διαπίστωσα τα παραπάνω ανάμεσα στα 2 όπλα μου...
 
Ναι συμφωνώ,γιατί κ εγώ αυτό έχω διαπιστώσει...
Η fabarm που έχω είναι του '83...δν είναι η xlr....απλά τις τεστάρισα μια μέρα που δν είχα τη να κάνω, να δω τη κ πως... και διαπίστωσα τα παραπάνω ανάμεσα στα 2 όπλα μου...
Εξερετικη κανη ειχε και η ελετζι πρειν την τριμπορ ..οσα παιδια την εχουν εδω δεν την αλαζουν με τιποτα...φυσηγγια απο το ραφι με ολλα θα βγαλει ντουφεκες topic. ,sorry
 
Εξερετικη κανη ειχε και η ελετζι πρειν την τριμπορ ..οσα παιδια την εχουν εδω δεν την αλαζουν με τιποτα...φυσηγγια απο το ραφι με ολλα θα βγαλει ντουφεκες topic. ,sorry
Ίδια όπλα,ίδια εντόσθια ΑΚΡΙΒΩΣ η Ellegy με τη Jupiter....topic.
 
Μιας κ ανάφερες την θαλάμη 70mm...
Μια μέρα συγκρινα 1 setup με τη Fabarm κ με την SX1....θα μου πεις διαφορετικές γεωμετρίες όπλων..οκ ναι...αλλά τη δύναμη που βλέπω στην sx1 η Jupiter την έχει μισή...
Γράψε αναλυτικά τα χαρακτηριστικά στις δυο κανες κ την συνταγή
 
Back
Top