Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Καταρχήν να ζητήσω από όλους σας συγνώμη γιατί σας έχω ζαλίσει με τις φλυαρίες μου. Σκοπος μου όμως είναι να μου λυθούν κάποιες απορίες που ίσως τις έχουν κ άλλοι συνάδελφοι. Ακούμε τώρα τελευταία η τάδε καραμπίνα βλητικά είναι καλύτερη από την άλλη, το τάδε τσοκ βάζει περισσότερα σκάγια στο χαρτόνι κλπ. Καλοι μου φίλοι τόσα χρόνια τα κυνήγια μου καρτέρι κ περπατητό γίνονται με δυο όπλα με τσοκ 1-3 το δίκαννο κ πάντα στη καραμπίνα το 3αρι. Δόξα το θεό παράπονο δεν έχω. Πιστεύετε ότι αν αγόρασα ένα όπλο πχ με κρυογεννή τσοκ κ διευρυμένους αυλούς θα είχα καλύτερα αποτελέσματα με άμεση καταβολή στο θήραμα; (σε σχέση με τα όπλα που έχω τώρα), πχ ας πούμε ότι έχουμε δυο αμάξια ένα ακριβό κ ένα φθηνό,το ακριβό έχει σαφώς πλεονεκτήματα. Όμως φίλοι κ τα δυο μας πάνε στον προορισμό μας (που ειναι κ το ζητούμενο). ΕΦΟΣΟΝ ξέρουμε να οδηγούμε σωστά. Μια φορά στην ζωή μου έριξα σε χαρτόνι Όλη κ όλη και ούτε είμαι από τους κυνηγούς που κάθομαι στο καρτέρι με το κλειδί του τσοκ στα χέρια. Εν ολίγοις κατά την άποψη μου δεν υπάρχουν μαγικά Τσοκ κ μαγικά όπλα, αλλά μόνο καλοί σκοπευτές. Λες κ αν δώσει κανείς στον Λοβερδο ένα απλό οπλακι χωρίς αυτά τα σύγχρονα "καλούδια" δεν θα μπορεί να σπάει τους δίσκους. Θεωρώ λοιπόν ότι όλα είναι κατασκευαστικά τρικ. Ζητάω την άποψη σας. Όσοι φίλοι κυνήγησαν με ένα "απλό" όπλο κ μετά μεταβηκαν σε κάποιο όπλο με κρυογενη τσοκ, διευρυμένους αυλούς (κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο) ας μου πουν αν είδαν διαφορά στις τουφεκιές τους πάνω στο θήραμα κ όχι σε χαρτόνια. ΥΓ μην με παρεξηγήσετε δεν κάνω τον ξερόλα (το κέρατο μου το τραγιο ξέρω) άπλα με βασάνισε αρκετά χρόνια αυτή η απορία. Ευχαριστω όλους για τις οποίες απαντήσεις.
 
Last edited:
Τασο ειδικα πανω στο θηραμα καλως η κακως υπαρχουν διαφορες, οχι μονο υπερ των ακριβων οπλων αλλα πολλες φορες κ υπερ των φτηνοτερων... Η φονικοτητα δεν περιγραφεται με λογια μονο φαινεται στην πραξη... Η βλητικη εξαρταται απο ολη τη γεωμετρια μιας κανης, τα μεταλλα της, τον τροπο κατασκευσης της κ η καθε καννη ειναι κατα ενα βαθμο μοναδικη...
Ενας καλος σκοπευτης θα σκοτωνει με ολα τα οπλα, απλα ενα καλο οπλο θα τον βοηθησει να φτασει μεχρι το καλυτερ σημειο που μπορει... ;)
 
Αρι αν θυμαμε καλά κάποτε κυνηγουσες με ένα ποζε (ας μου επιτραπεί η έκφραση απλό)τώρα κυνηγάς με ένα μπραουνινγκ με όλα του τα "καλουδια".θα ήθελα να μου πεις αν είδες καμιά διαφορά στο κυνήγι.πχ πιο μακρινές βολές,λιγότερα τραυματισμενα κλπ
 
Last edited:
Nαι Τασο εχω ενα παλιο Franchi Alcione δισκανδαλο με σταθερα τσοκ 1-3... Για να πω την αληθεια μου το οπλο ηταν πολυ καλο βλητικα (φημιζοταν αλλωστε η Franchi,ειδικα σε παλαιοτερες εποχες)... Κ το τωρινο 725 ειναι πολυ καλο βλητικα κ δεν μπορω να βαλω καποιο πανω απο το αλλο απο τις κυνηγετικες μου εμπειριες γιατι δεν χω κανει στατικη δοκιμη... Αυτα βλητικα ομως, γιατι το 725 ας πουμε εχει χιλια δυο πραγματα ακομα που το κανουν να υπερεχει απο το Alcione... Σιγουρα ομως μπορω να πω οτι το 725 ειναι καλυτερο βλητικα απο αλλα προηγουμενα Browning ας πουμε, αλλα και το παλιο Alcione ειναι καλυτερο απο πολλα καινουργια σουπερποζε... Αυτο που θελω να πω ειναι δεν μετρα η χρονολογια ενος οπλου για να ειναι καλο βλητικα, μην σου πως μαλιστα οτι πολλα παλιοτερα οπλα ειχαν πολυ καλυτερες καννες απο τους σημερινους τους απογονους...
Θεωρω παντως οτι στοιχεια οπως μακριοι κ ομαλοι κωννοι συναρμογής κ σωστα τσοκ θα ειναι σιγουρα πιο αποτελεσματικα απο ενα ιδιο οπλο χωρις αυτα... Η διαφορα θα φανει ειδικα στα ψιλα σκαγια που δεχονται ολες τις παραμορφωσεις...;) Κ η διαφορα θα μεγαλωνει οσο πιο δυσκολες γινονται οι καιρικες συνθηκες... Το ιδιο ισχυει κ για τα μεταλλα που χρησιμοποιουνται στις καννες...
Ο φιλος μου ο Αντωνης ειχε μια καλη καννη σε ενα ολο που ομως πριν χρονια κοπηκε κ μπηκαν σε αυτη εξωτερικα τσοκ... Η αποδοση ειχε πεσει κατακορυφα... Αλλαγη που δεν το περιμενα πραγματικα, εγινε οταν μεγαλωσε τους κωννους και εβαλε καλυτερα τσοκ... Το οπλο απλα μεταμορφωθηκε κ η αλλαγη ηταν κατι που φανηκε στο κυνηγι... Η φονικοτητα δεν περιγραφεται με λογια οπως προειπα αλλα φαινεται κ μερικες φορες σε κανει να θες να φωναξεις με αυτα που βλεπεις...
Γενικα θεωρω οτι οποιοδηποτε στοχειο σε μια καννη μπορει να συνδραμει στη μειωμενη παραμορφωση των σκαγιων κατα τη διελευση τους απο αυτη ειναι μεγαλο βοηθημα βλητικα... Εφοσον παντα διατηρησουμε τα μεταλα μιας καννης ιδια...
 
Ευχαριστώ Αρι.Η απάντηση σου ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική.αν κ δεν είμαι λάτρεις του ποζε,οφείλω να ομολογήσω ότι η φρανκι εφτιαχνε κ φτιάχνει ωραία ποζε.ως προς τις καραμπίνες.....τα παλιά μοντέλα ήταν καλύτερα νομίζω..
 
Καταρχήν να ζητήσω από όλους σας συγνώμη γιατί σας έχω ζαλίσει με τις φλυαρίες μου.σκοπος μου όμως ειναι να μου λυθούν κάποιες αποριες που ίσως τις έχουν κ άλλοι συνάδελφοι.ακούμε τώρα τελευταία η τάδε καραμπίνα βλητικα ειναι καλύτερη από την άλλη,το τάδε τσοκ βαζει περισσότερα σκάγια στο χαρτόνι κλπ.καλοι μου φίλοι τόσα χρόνια τα κυνήγια μου καρτέρι κ περπατητο γινοντε με δυο όπλα με τσοκ 1-3 το δίκαννο κ πάντα στη καραμπίνα το 3αρι.δοξα το θεό παράπονο δεν έχω.πιστευετε ότι αν αγόρασα ένα όπλο πχ με κρυογεννη τσοκ κ διευρυμένους αυλούς θα είχα καλύτερα αποτελέσματα με άμεση καταβολή στο θήραμα;(σε σχέση με τα όπλα που έχω τώρα).πχ ας πούμε ότιέχουμε δυο αμάξια ένα ακριβό κ ένα φθηνό,το ακριβό έχει σαφώς πλεονεκτήματα.όμως φίλοι κ τα δυο μας πάνε στον προορισμό μας(που ειναι κ το ζητούμενο).ΕΦΟΣΟΝ ξέρουμε να οδηγούμε σωστά.μια φορά στην ζωή μου έριξα σε χαρτόνι Όλη κ όλη .κ ούτε είμαι από τους κυνηγούς που καθομε στο καρτέρι με το κλειδί του τσοκ στα χέρια.εν ολίγοις κατά την αποψη μου δεν υπάρχουν μαγικά Τσοκ κ μαγικά όπλα,αλλα μόνο καλοί σκοπευτές.λες κ αν δώσει κανείς στον λοβερδο ένα απλό οπλακι χωρις αυτά τα σύγχρονα "καλούδια" δεν θα μπορεί να σπάει τους δίσκους.θεωρώ λοιπόν ότι όλα ειναι κατασκευαστικά τρικ.ζηταω την άποψη σας.οσοι φίλοι κυνήγησαν με ένα "απλό"όπλο κ μετά μεταβηκαν σε κάποιο όπλο με κρυογενη τσοκ,διευρυμένους αυλούς(κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο)ας μου πουν αν είδαν διαφορά στις τουφεκιες τους πάνω στο θήραμα κ όχι σε χαρτόνια.υγ μην με παρεξηγήσετε δεν κάνω τον ξερόλα.(το κέρατο μου το τραγιο ξέρω).άπλα με βασάνισε αρκετά χρόνια αυτή η απορία.ευχαριστω όλους για τις οποίες απαντήσεις.

φιλε τασο καλησπερα κι απο εμενα.κατ αρχην δεν ζαλιζεις κανενα.θα σου πω το εξης απο την λιγη εμπειρια που εχω γιατι κι εγω οταν ξεκινησα να κυνηγαω ψαχνομουνα πολυ με τσοκ κατανομες και αλλα πολλα και δυστυχως πεταξα παρα μα παρα πολλα λεφτα στα σκουπιδια μεχρι να καταλαβω το εξης.μεχρι τα 30 μετρα ολα τα οπλα και ολα τα τσοκ σκοτωνουυν.σιγουρα η τεχνολογια ειναι καλη αλλα οι περισσοτεροι απο εμας ξεκιναμε λαθος.αντι να ψαχνουμε τσοκ kick off κρυογενεις καννες κ.α πρεπει πρωτα να δουμε τη σωστη επωμιση και τα μετρα του οπλου μας.απο εκει και περα ολα τ αλλα ερχονται.και αν τα 30 μετρα φαινονται λιγα αν κοιταξεις μια 3ωροφη πολυκατοικια στο υψος θα καταλαβεις τι εννοω.θα σου πω λοιπον οτι απο τα χερια μου εχουν περασει οπλα με αυλους απο 18,3 ως 18,6 τσοκ απειρα απο briley μεχρι carlson ε λοιπον τις ντουφεκιες και τα σκοτωματα που εχω κανει σε τσιχλες με το ταπεινο μου baikal τις εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απ ολες.και το τσοκαρισμα? 25-50 μαμα.συμπερασμα κατ εμε.οταν σου κατσει ενα οπλο δεν το αλλαζεις και οι εταιρειες ας βγαλουν και διαστημοπλοια.ολα ειναι marketing.η υπογραφη που εχω βαλει ειναι γιατι μολις τον απριλιο πηρα αυτη τη καραμπινα απο τον πατερα μου και μ εχει τρελανει.ετος κατασκευης? 1980.λειτουργει αψογα φοβερη ποιοτητα κατασκευης και ουτε crio ουτε kick off ουτε microcore και οτι αλλο εχουνε βγαλει
 
Αγαπητέ Ευριπίδη νομίζω ότι έγραψες πολύ σοφές κουβέντες.κ εγώ έσπαγα το κεφάλι μου χρόνια τώρα.ειδα φίλο μου να έχετε σε απογευματινό καρτέρι με μια μπερεττα Βιτόρια κ να μου δείχνει ένα τσοκ μπριλευ 3αρι λέγοντας μου:ιδανικες κατανομές για τσίχλα!!!!!έλεος!να μου πεις για μπεκατσα που έχει ιδιαιτερότητες σαν κυνήγι να πω οκ!αλλά για τσιχλα αν είναι δυνατόν!ΥΓ κυνηγάω με μπαικαλ αρκετά χρόνια.τουφεκια φαρμάκι κ σπάνια θα σου πει "όχι"στα φυσίγγια.οταν λες τσοκ 25-50 πόσο βγενει;4-2;
 
Να ΄μαι και εγω...
Λοιπόν θα συμφωνήσω αρχικά με τον "Ευρυπίδη 302" για τα μέτρα του όπλου και ότι παίζει πρωταρχικό ρόλο στην καταβολή του θηράματος.
Τώρα όσον αφορά την σύγκριση "παλιών - νέων" και "απλών - καλουδιασμένων" νομίζω ότι γίνεται σε λάθος βάση.
Το να συγκρίνεις ένα όπλο παλιό που έχει κατασκευαστεί περισσότερο στο χέρι από τα αντίστοιχα όπλα του σήμερα είναι λάθος. Η τιμή των όπλων σήμερα έχει πέσει πάρα πολύ σε σχέση με παλιά. Και αυτή ακριβώς η πτώση οφείλεται σε κάποιες "εκπτώσεις" που γίνονται στην ποιότητα των υλικών, στην πλήρη εκβιομηχάνιση της παραγωγής, στην δυνατότητα λειτουργίας εργοστασίων σε περιοχές με χαμηλούς συντελεστές φορολόγησης κ.ο.κ.
Επίσης, το "απλό" όπλο δεν σημαίνει ότι είναι βλητικά απλό. Σημαίνει ότι πχ δεν έχει καλές ψάθες, ξύλα, φινίρισμα μετάλλου κτλπ που και αυτά είναι βασικά πράγματα στο όπλο μην τα υποβαθμίζουμε πάντα (πρόσφατα είδα δίπλα δίπλα μια παλιά Browning Auto 5 στα ξύλα με μία A5 καινούργια και τα δύο όπλα κατάσταση "καινουργής" μέρα νύχτα).
Ένα παράδειγμα είναι το Β25 της Browning το οποίο δεν έχει διευρυμένος αυλούς ούτε Back bore ούτε Invector Plus Ds Chokes ούτε τίποτα... αλλά ακολουθώντας παρόμοια γραμμή παραγωγής με την παλιά και κάποια παρόμοιας ποιότητας υλικά η τιμή του φτάνει σε εξωφρενικά επίπεδα σε σχέση με ένα 725 με πολλά τεχνολογικά καλούδια.
Ή οι πρώτες καραμπίνες που βγήκαν στην αγορά για να τις αποκτήσεις απαιτούσε ΧΡΗΜΑ το οποίο διέθεταν λίγοι...
Η εκβιομηχάνιση κατάφερε να μειώσει τις τιμές για ένα πιο προσιτό όπλο στην αγορά. (και πιο ελεγμένο κακά τα ψέματα).

Όσον αφορά τα τεχνολογικά καλούδια που δεν είμαστε σίγουροι για τα αποτελέσματα τους, ας σκεφτούμε ότι σήμερα έχουμε και την τεχνογνωσία να μετρήσουμε αυτά τα αποτελέσματα και τις αλλαγές που προσφέρουν. Το τάδε choke ξέρουμε και μπορούμε να δούμε ακριβώς πως μεταβάλλει κατανομή, διάτρηση, άτρακτο κτλπ. Προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί σε θέμα πίνακα με after market choke-άκια, τώρα αν αυτό λειτουργεί και σε αυθυποβολή και σε κάνει πιο εύστοχο...άβυσσος η ψυχολογία του νεοέλληνα...

Τέλος μην ξεχνάτε ότι ο συνδυασμός όπλο-σκοπευτής σκοτώνει (ή σπάει πιάτα) επομένως καλώς ή κακώς ο καθένας μας ψάχνει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες του και στα ζητούμενα του. (λίγα έγραψα πάλι .yel.)
 
Γιώργο συμφωνω,ιδιαίτερα στο τελευταίο.ως προς το κοντακι,θα πω ότι είμαι αριστερόχειρας κανένα όπλο μου δεν έχει κοντακι αριστερό.μαλιστα στο πλακιοκανο το κοντακι μου είναι κοντό.παντα σκοπεύω διοφθαλμα.το χειρότερο κυνήγι είναι 20 τουφεκιες κ 5 τσίχλες,κ το καλύτερο μου είναι 17 τουφεκιες κ 14 τσίχλες σε περπατητο κυνήγι.(τσοκ 1-3 φυσιγγια nsi sipe)να τονίσω ότι τουφεκαω από ένστικτο χωρίς να ακολουθώ κάποια σκοπευτικη τεχνική.κ δεν πιστεύω ότι αν είχα κοντακι στα μέτρα μου θα τα πηγενα καλύτερα.εξαλου χομπιστες είμαστε,ας φύγει κ κάτι αλώβητο..Υγ άποψη δική μου,χωρίς σε καμία μα καμία περίπτωση να θέλω να προσβαλω συνάδελφο που έφτιαξε κοντακι στα μέτρα του.
 
Το καλύτερο είναι να μην αλλάζουμε συχνά μάρκα φυσιγγίων,έτσι τα "μαθενουμε"καλύτερα.Εγω λόγω πάθους που έχω με τα φυσιγγια δεν μπορώ.ακομα κ ένα άριστο φυσίγγι θα το παρατησω για να δοκιμάσω καποιο άλλο.υγ έχω ένα φίλο με πλάγιο κ τσοκ 1-3 κ για πάντα πάει με συγκενρωτηρα 32γρ ν9 για μπεκατσα με σκυλί φερμας.δουλευει μια μάρκα εδώ κ 10 περίπου χρόνια(Ρίο 20)τον πειράζω ξέροντας την "τρέλα του.ρε βάλε μέσα κανένα διασποράς!γυρίζει κ μου λέει,το έχω μάθει τόσα χρόνια κ δεν το αλλάζω για κανένα λόγο.τι να πάω να αγοράσω?διασποράς για πεταλούδες??.very funny.
 
Γιώργο συμφωνω,ιδιαίτερα στο τελευταίο.ως προς το κοντακι,θα πω ότι είμαι αριστερόχειρας κανένα όπλο μου δεν έχει κοντακι αριστερό.
Το ότι δεν έχεις δώσει αριστερή κλίση ( cast on) στα κοντάκια σου, δεν σημαίνει ότι την χρειάζεσαι απαραίτητα.

το χειρότερο κυνήγι είναι 20 τουφεκιες κ 5 τσίχλες,κ το καλύτερο μου είναι 17 τουφεκιες κ 14 τσίχλες σε περπατητο κυνήγι.
Αφού θυμάσαι τέτοιες λεπτομέρειες , πόσες από τις 14 ήταν ζωντανές;

κ δεν πιστεύω ότι αν είχα κοντακι στα μέτρα μου θα τα πηγενα καλύτερα.εξαλου χομπιστες είμαστε,ας φύγει κ κάτι αλώβητο..
Ένα κοντάκι φτιαγμένο πάνω στον κυνηγό είναι μεγάλη κ...λα, δεν έχει να κάνει με το αν φύγει κάτι αλώβητο. Έχει να κάνει με τη ικανοποίηση που πηγάζει από όλη την διαδικασία της επώμισης, της αφής, της οπτικής, της αντίληψης, της αυτοπεποίθησης, της αυτογνωσίας στην αστοχία και διάφορα άλλα. Πριν ασχοληθώ με τα μέτρα στο κοντάκι και γενικότερα με την σκόπευση, σκότωνα πουλιά. Η διαδικασία όμως της επώμισης και της σκόπευσης γενικότερα ήταν πολλές φορές μια αγχωτική διαδικασία. Πλέον είναι σπάνιες η φορές που δεν ξέρω γιατί δεν βρήκαν τα σκάγια μου τον στόχο.
 
Της θυμαμε κ παρά πολυ καλα φίλε μου.ηταν η καλύτερη μου "ρεντα"στο κυνηγι.κακα τα ψέματα.την καλύτερη επιτυχία μας την θυμόμαστε για πάντα.οπως επίσης κ την παταγώδη αποτυχία μας.ποσα ηταν τραυματισμένα δεν θυμαμε ακριβώς κ δεν θέλω να πω ψέμα.το μόνο που ξερω ότι τα πήρα όλα στο χέρι.ποτε δεν ντράπηκα να πω για τις αποτυχίες μου .ομως αυτη ηταν η καλύτερη μου μέρα ως σημερα
 
Φίλε αλταιρ επειδη ειλικρινά δεν κατάλαβα το σκοπό της ερωτήσεις σου, τι σημασία έχει πόσες ηταν τραυματισμένες?ειλικρινά δεν καταλαβενω.εχει να κάνει με το φυσίγγι ο σκοπός της ερώτησης;το φυσίγγι ηταν στο κόκκινο κίτρινο κουτί με το 8mm μεταλλο
 
Last edited:
Ο σκοπός της ερώτησης έχει να κάνει με το κατά πόσο είσαι κέντρο ή όχι. Την απόδοση σου θα την ζήλευαν ακόμα και πρωταθλητές σκοπευτές. :)
 
Οχι Τασο.
σε ευχαριστώ ρωτα για να δει κατα ποσον οι βολες σου ηταν κεντρο η λόγω λάθους κοντακιου τιε επερνες με τα περιφεριακα σκαγια της βολης.

Αυτο κάνει την διαφορα με ενα κοντακι στα μετραα σου.

Το κοντακι στα μετρα σου ειναι το αλφα κ το ομεγα

Περνοντας το πλαγιοκαννο μου που ειχα παραγγειλει με κοροιδεψαν οτι μου πήραν μετρα κ ηταν πανω μου σπο το εργασταδιο.
ημουν 21 ετων τοτε

Εμεινε στο ερμαρι πολλά χρόνια πριν μαθω για το θεμα κοντακι κ διοφθαλμη σκοπευση κ το παρω για ελεγχο.......
και σημερα το μισητό οπλο που εχανα τους λαγους κ τα ορτυκια λες κ εριχνα ασφαιρα ειναι το αγαπημενο μιυ......γιατι ριχνει εκει που βλεπω..
δες το θέμα κοντακι....θα ευτυχισεις πολυ πιο ποιοτικές βολες κ κυνηγια
 
Σε ευχαριστώ φιλε μου Γιώργο.ειναι πως θα μου κάτσει η μέρα.δεν σου κρύβω ότι υπάρχουν φορές.που αν θα με έβλεπε κάποιος θα έλεγε:ρε συ δεν ξέρει να τουφεκαει.μπορω σε αυτό ότι αυτη την μέρα με βοήθησε το πλάγιο σκοπευτικα.το έχω τσεκαρει ότι με το πλάγιο πάντα περνώ τα περισσότερα πουλιά στο περπατητο(σε σχέση με τα φυσιγγια που ρίχνω)από ότι με την καραμπίνα.ισως βοηθά το εύρος Καννών που "σκεπάζει"αμέσως το θήραμα.οπως λένε οι ειδικοί.με ακρίβεια δεν γνωρίζω...
 
Last edited:
Back
Top