Συγκεντρωτήρας και Chokes

Αρα τα σκαγια που βγενουν απο μια φουλ τσοκ καννη θα αναπτύσσουν υψηλοτερες ταχυτητες απο οτι αν εβγεναν απο μια κυλινδρικη καννη.xm.
Ναι :)
Όσο στενεύει το τσοκ μειώνεται η άτρακτος και ανεβαίνουν οι ταχύτητες.
 
Η πιο μικρή μετωπικη επιφάνεια της στήλης των σκαγιων παρουσιάζει μικρότερη αντίσταση στον αέρα....
Η δέσμη παραμένει πιο συμπαγής.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, αυτο που λεει ο Γιωργος,κοντυτερη ατρακτο και μεγαλύτερες ταχύτητες των σκαγιων!
Το υπερβολικό τσοκαρισμα,απο την αλλη, προκαλεί "στραγγαλισμό "της δέσμης και πολλά παραμορφωμένα σκάγια.
Με έντονο αυτό το φαινόμενο ,στα μαλακά ή τα πολύ ψιλα σκαγια!
Άρα σκορποσκαγια ,οπως είπε ο Άκης...
Παλι την χρυσή τομή ψάχνουμε....
 
Ξεχνατε ολοι το πρωτο τσοκαρισμα της κανης.....
Εκη που εχεις το δευτερο 5-10% παραμορφομενα σκαγια....
Γιατι απλα το πρωτο 5-10% το περνεις κατα την εκρηξη....
Και μηλαω για τον κονο......που και αυτος με την σειρα του στραγγαλιζει τα σκαγακια μας για να μπουνε στον καλο μας αυλο....

Γνωμη μου...θεωρω αδιανοητο καποιος να ενδιαφερετε τοσο πολλη για το τσοκ μπροστα απο τον αυλο και να μην τον ενδιαφερη το πησω .........
 
Ξεχνατε ολοι το πρωτο τσοκαρισμα της κανης.....
Εκη που εχεις το δευτερο 5-10% παραμορφομενα σκαγια....
Γιατι απλα το πρωτο 5-10% το περνεις κατα την εκρηξη....
Και μηλαω για τον κονο......που και αυτος με την σειρα του στραγγαλιζει τα σκαγακια μας για να μπουνε στον καλο μας αυλο....

Γνωμη μου...θεωρω αδιανοητο καποιος να ενδιαφερετε τοσο πολλη για το τσοκ μπροστα απο τον αυλο και να μην τον ενδιαφερη το πησω .........
ΣΩΣΤΟΣ.......;)
 
Ξεχνατε ολοι το πρωτο τσοκαρισμα της κανης.....
Εκη που εχεις το δευτερο 5-10% παραμορφομενα σκαγια....
Γιατι απλα το πρωτο 5-10% το περνεις κατα την εκρηξη....
Και μηλαω για τον κονο......που και αυτος με την σειρα του στραγγαλιζει τα σκαγακια μας για να μπουνε στον καλο μας αυλο....

Γνωμη μου...θεωρω αδιανοητο καποιος να ενδιαφερετε τοσο πολλη για το τσοκ μπροστα απο τον αυλο και να μην τον ενδιαφερη το πησω .........
Εχεις δικιο με αυτα που γραφεις. Οταν πατας την σκανδαλι και γινετε εκριξη απο εκει και μετα γινετε Ο ΧΑΜΟΣ.... Παραμορφοσι στα σκαγια που ειναι χαμιλα στο κυαθιο γιαφτο βαζουμε χαρτακηα και αλλα..... Παραμορφοσι στο χιλος του αστεσγιου στο γιλος του παραμορφοσι στον κονο. Και στο τελος απο το τσοκ. Ειδικα τα ψιλα σκαγια. Γ@@@ΤΑ......:mad:
 
Back
Top