Συγκεντρωτήρας και Chokes

Μία απορία! ( Άσχετου )
Όταν ένα φυσίγγι έχει πλαστικό συγκεντρωτήρα, πώς επιδρά το τσοκ στα σκάγια? Αφού φεύγουν από την κάνη μαζί με τον συγκεντρωτήρα...
Γιώργο λέγεται ότι τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα δίνουν έναν βαθμό πιο σφιχτό τσοκ σε αντίθεση με τα φυσίγγια που έχουν μαλινη, Diana, η κυαθιο χωρίς πτερυγια που δίνουν την ακριβή απόδοση του τσοκ.
 
Γιώργο λέγεται ότι τα φυσίγγια με συγκεντρωτηρα δίνουν έναν βαθμό πιο σφιχτό τσοκ σε αντίθεση με τα φυσίγγια που έχουν μαλινη, Diana, η κυαθιο χωρίς πτερυγια που δίνουν την ακριβή απόδοση του τσοκ.
λεγεται επισης φιλε ότι τα φυσίγγια με πλαστικο συγκεντρωτηρα στο cal 12 στην ουσια δινουν τουφεκιες cal 16
 
ο συγκεντρωτήρας όμως δεν ακυρώνει το τσοκ?
Αφού τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη μαζί με τον συγκεντρωτήρα σαν μονόβολο και μετά από λίγο σταματάει ο συγκεντρωτήρας και συνεχίζουν τα σκάγια και ανοίγουν. Πώς επιδρά το τσοκ σε όλο αυτό?
Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά! .asking.
 
ο συγκεντρωτήρας όμως δεν ακυρώνει το τσοκ?
Αφού τα σκάγια βγαίνουν από την κάνη μαζί με τον συγκεντρωτήρα σαν μονόβολο και μετά από λίγο σταματάει ο συγκεντρωτήρας και συνεχίζουν τα σκάγια και ανοίγουν. Πώς επιδρά το τσοκ σε όλο αυτό?
Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά! .asking.
αυτό λεω παραπανω , στην ουσια πραγματι ο συγκεντρωτηρας ακυρωνει τα τσοκ ειδικα σε οπλα με επιμυκυμενο κωνο , στην ουσια δινει τουφεκια μικροτερου διαμετρήματος , μονο η μαλλινη υπακούει ακριβως στα τσοκ
 
Δηλαδή με συγκεντρωτήρα ότι τσοκ και να βάλουμε είναι το ίδιο?
Με τα F2 όταν άλλαζα τσοκ έβλεπα μεγάλη διαφορά στο άνοιγμα των σκαγιων.
εννοω μεχρι καποιο οριο μετρων , μετα η τουφεκια ανοιγει σαν τριανταφυλλο , αλλα στα πρωτα της μετρα από το στομιο παει σαν βλημα ανεξάρτητα βαθμου σύσφιξης αι με μετωπο μικροτερου διαμετρηματος
 
Last edited:
Να το θέσω αλλιώς!
Από την στιγμή που βγαίνει ο συγκεντρωτήρας με τα σκάγια σαν μονόβολο και δεν έχει επίδραση το τσοκ, πώς με τριάρι τσοκ το φυσίγγι ανοίγει στα "X" μέτρα και με τεσσάρι τσοκ ανοίγει στα "Ψ"?
Καλημέρα!
 
Δεν ανοίγει σε διαφορετικά μέτρα(ίδιο ακριβώς φυσίγγι διαφορετικό τσόκ) φαντάσου όμως ότι η στήλη των σκαγιών έχει διαφορετική διάμετρο όταν βγαίνει από την κάννη με Full και διαφορετική με κύλινδρο, άρα από την αρχή είναι διαφορετικό το άνοιγμα, μετά αφού αλλάζει η γεωμετρία αλλάζει και η επίδραση του περιβάλλοντος πάνω της, πχ ο κύλινδρος έχει μεγαλύτερη με τοπική επιφάνεια άρα και αντίσταση από τον αέρα σαν σύνολο γόμωσης. Κάπως έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.
 
Με πιο ανοιχτό τσοκ, έχει μεγαλύτερο μέτωπο η στήλη των σκαγιων, σε σχέση μ'ένα πιο κλειστό.
Όταν έχουμε το ίδιο βισμα και στις δύο περιπτώσεις...
Υπάρχουν εξαιρέσεις, κυαθιων με χοντρό πλαστικό(steel πχ) ...
Εκεί μπορεί να παρουμε πιο συγκεντρωτικές τουφεκιες, από ένα πιο ανοιχτό τσοκ.
Οι συγκεντρωτηρες προστατεύουν την στήλη των σκαγιων από πλευρικεςτριβές στο κοίλο της καννης.
Τα σκάγια παραμένουν πιο σφαιρικά με αποτέλεσμα πιο ευθείες τροχιές που δίνουν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις .
 
η στήλη σκαγιών, δεν είναι όλοκληρη μέσα στον συγκεντρωτήρα μέχρι να βγει από την κάνη?
Όχι πάντα, αλλά αυτό δεν ακυρώνει την δουλειά του τσοκ, όταν βγαίνει από την κάννη και υπό κανονικές συνθήκες, λόγο μάζας και αεροδυναμικής αντίστασης ο συγκεντρωτήρας χάνει ταχύτητα πολύ γρήγορα σε σχέση με τα σκάγια και αποκόπτεται.
 
Αααααα!!! Τέλεια! Το έμαθα κι αυτό! .sarcastic.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!!
Γιωργο γραψε αν θελεις και εσυ την γνωμη σου , ποια είναι λοιπον η δικη σου γνωμη ? ποια εναι η λειτουργια του τσοκ και ποια η επιδραση του στους συγκεντρωτηρες ?
 
Γιωργο γραψε αν θελεις και εσυ την γνωμη σου , ποια είναι λοιπον η δικη σου γνωμη ? ποια εναι η λειτουργια του τσοκ και ποια η επιδραση του στους συγκεντρωτηρες ?
Τι εννοείς?
Να ξαναγράψω αυτά που μου είπατε πιο πάνω?
 
το μετά το έχω καταλάβει! ( νομίζω! ) πώς λειτουργεί το τσοκ δεν έχω καταλάβει! .sarcastic.
Καλησπερα φιλε μου. Το τσοκ δουλευει οπος ο σολινας που ποτιζουμε τον κυπο μας. Οταν βαζουμε το δαχτιλο μας μπροστα στο λαστιχο οσο κλινουμε το στομιο τοσο εκτονονετε το νερο πιο μακρια. Και αν το παρακλισουμε το στομιο μιαζι με καπια τσοκ π.χ. ΧΧΧ ful που τα διασκορπιζουνε τα σκαγια. Ετσι και η κανι ειναι μια σολινα που περναι μεσα ο συγκεντροτηρας και πριν την εξοδο στενευη. Απλι μεθοδος ειναι.....;)
 
Back
Top