Στόχοι Σκοποβολής

Ωραίοι στόχοι είναι και τα καψύλια για ιδιογόμωση:)! Έχουν και ακουστική ειδοποίηση για την εύστοχη βολή.yel.! Έχω ανοίξει 4 τρύπες σε ένα ρετάλι σιδηροδοκό με τρυπάνι 6,5mm (εαν θυμάμαι καλά) και τα σφηνώνω μέσα με λίγη χαρτοταινία. Ίσως με 6mm τρυπάνι, να μη χρειαζόταν η χαρτοταινία. Το κακό είναι οτι μετά από 2-4 άστοχες βολές, φεύγει το καψύλι απ' την τρύπα και το χάνω στην λίγη ακαταστασία που επικρατεί στον τερματισμό των βολίδων...Γι αυτό βάζω 1-2 καψύλια κάθε φορά. 25m η απόσταση, αλλά πάντα με το αεροβόλο στηριγμένο σε πάγκο, και με διόπτρα στο τέρμα zoom (x24).
 
Ανέβασα κι ένα βινεάκι με στοχο καψυλι, αλλά δεν ξέρω πως να του κάνω περικοπή. Έτσι τα πρώτα 45 δευτερόλεπτα είναι άχρηστα, αφού επιστρέφω στο αεροβόλο μου, όπως επίσης και μετά το 1.25, που πηγαίνω στο τάμπλετ να σταματήσω την καταγραφή. Ρίχνω πρώτα 2 βολές σε χάρτινο στόχο για να δω αν πηγαίνουν οι βολές κέντρο, και στο 1.20 είναι η βολή στο καψύλι. Βάζω και μια φώτο του στόχου από κοντά, και άλλη μια με το τουφεκάκι μου στηριγμένο στον αυτοσχέδιο πάγκο.
 

Attachments

  • 20230520_082200.jpg
    20230520_082200.jpg
    320,1 KB · Προβολές: 32
  • 20230520_081659.jpg
    20230520_081659.jpg
    415,4 KB · Προβολές: 33
  • 20230520_082200.jpg
    20230520_082200.jpg
    320,1 KB · Προβολές: 31
  • 20230520_082200.jpg
    20230520_082200.jpg
    320,1 KB · Προβολές: 30
Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατό να παίζω με το αεροβόλο (stoger rx20) σε κλειστό χώρο. Έχω ένα υπόγειο όπου υπάρχει μια απόσταση 25 μέτρων αλλά δεν θέλω να κάνω ζημία στους τοίχους και φοβάμαι μην υπάρχουν εξοστρακισμοί.

Σκέφτομαι την κατασκευή μίας βάσης 1 * 1 που θα αποτελείτε από σιδερογωνιές και θα έχω ποντάρει μια γαλβάνιζε λαμαρίνα (όσο μπορώ ποιο ψιλή). Θα κολλήσω επάνω κάτι σαν ορυκτό βάμβακα και από πάνω αυτό το μπλέ μονωτικό οικοδομής.

Φαντάζομαι ότι τα πολλαπλά στρώματα και κυρίως ο ορυκτό βάμβακας θα αποτρέψει τους εξοστρακισμούς και ελπίζω ότι δεν θα έχει τόση δύναμη να τρυπήσει το γαλβάνιζέ φύλλο.

Έχει δοκιμάσει κάνεις κάτι παρόμοιο ή αν υπάρχει κάποιος στόχος σαν βληματοδέκτης μεγαλύτερων διαστάσεων.
 
Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατό να παίζω με το αεροβόλο (stoger rx20) σε κλειστό χώρο. Έχω ένα υπόγειο όπου υπάρχει μια απόσταση 25 μέτρων αλλά δεν θέλω να κάνω ζημία στους τοίχους και φοβάμαι μην υπάρχουν εξοστρακισμοί.

Σκέφτομαι την κατασκευή μίας βάσης 1 * 1 που θα αποτελείτε από σιδερογωνιές και θα έχω ποντάρει μια γαλβάνιζε λαμαρίνα (όσο μπορώ ποιο ψιλή). Θα κολλήσω επάνω κάτι σαν ορυκτό βάμβακα και από πάνω αυτό το μπλέ μονωτικό οικοδομής.

Φαντάζομαι ότι τα πολλαπλά στρώματα και κυρίως ο ορυκτό βάμβακας θα αποτρέψει τους εξοστρακισμούς και ελπίζω ότι δεν θα έχει τόση δύναμη να τρυπήσει το γαλβάνιζέ φύλλο.

Έχει δοκιμάσει κάνεις κάτι παρόμοιο ή αν υπάρχει κάποιος στόχος σαν βληματοδέκτης μεγαλύτερων διαστάσεων.
Μπορείς να κανεις βληματοδοχο και με σακιά άμμο..... ή ακόμη και με πάνελ OSB...... δύο πάνελ 9mm τοποθετημένα σε απόσταση 8-9 εκατοστά μεταξύ τους με κομμάτια ξύλο για αποστάτες και ενδιάμεσα fibram......
 
Μπορείς να κανεις βληματοδοχο και με σακιά άμμο..... ή ακόμη και με πάνελ OSB...... δύο πάνελ 9mm τοποθετημένα σε απόσταση 8-9 εκατοστά μεταξύ τους με κομμάτια ξύλο για αποστάτες και ενδιάμεσα fibram......
Αυτό ακούγετε και ποιο εύκολο σαν κατασκευή. Ίσως και μία στρώση Fibram από μπροστά για ασφάλεια.

Γενικά υπάρχει κανείς που να κάνει σκοποβολή σε κάνα γκαραζ κλπ. Δεν υπάρχει η δυνατότητα για σκοπευτήριο κάθε ΣΚ και παρόλο που έχω άπειρα μέρη κοντά μου φοβάμαι πως δεν επιτρέπετε εκτός σκοπευτηρίου
 
Αν στεγανοποίησεις περιμετρικά τα δύο πάνελ μπορεί να μπει και άμμος ενδιάμεσα..... αποκλείεται να την περάσει βλήμα αεροβόλου.....
 
Θέλω να ρωτήσω αν είναι δυνατό να παίζω με το αεροβόλο (stoger rx20) σε κλειστό χώρο. Έχω ένα υπόγειο όπου υπάρχει μια απόσταση 25 μέτρων αλλά δεν θέλω να κάνω ζημία στους τοίχους και φοβάμαι μην υπάρχουν εξοστρακισμοί.

Σκέφτομαι την κατασκευή μίας βάσης 1 * 1 που θα αποτελείτε από σιδερογωνιές και θα έχω ποντάρει μια γαλβάνιζε λαμαρίνα (όσο μπορώ ποιο ψιλή). Θα κολλήσω επάνω κάτι σαν ορυκτό βάμβακα και από πάνω αυτό το μπλέ μονωτικό οικοδομής.

Φαντάζομαι ότι τα πολλαπλά στρώματα και κυρίως ο ορυκτό βάμβακας θα αποτρέψει τους εξοστρακισμούς και ελπίζω ότι δεν θα έχει τόση δύναμη να τρυπήσει το γαλβάνιζέ φύλλο.

Έχει δοκιμάσει κάνεις κάτι παρόμοιο ή αν υπάρχει κάποιος στόχος σαν βληματοδέκτης μεγαλύτερων διαστάσεων.
Θα το φτιαξεις εσυ;
Γνωριζεις ηλεκτροκοληση;

Υπαρχει παντως και ετοιμο -δες τπν συνδεσμο αν ομως ξερεις να δουλευεις ηλεκτροκοληση μπορεις να φτιαξεις πολυ καλυτερο και πιο ασφαλες

https://www.hobbi.gr/vlimatodoxos-p-20058.html
 
Θα το φτιαξεις εσυ;
Γνωριζεις ηλεκτροκοληση;

Υπαρχει παντως και ετοιμο -δες τπν συνδεσμο αν ομως ξερεις να δουλευεις ηλεκτροκοληση μπορεις να φτιαξεις πολυ καλυτερο και πιο ασφαλες

https://www.hobbi.gr/vlimatodoxos-p-20058.html
Θέλω κάτι μεγαλύτερο. περίπου 1 τετραγωνικο. τα έτοιμα είναι πάντα 14 * 14. Θέλω να πιάσω και αυτά που πιθανό να μην πάνε στόχο γιατι απο πίσω είναι τοίχος
 
Θέλω κάτι μεγαλύτερο. περίπου 1 τετραγωνικο. τα έτοιμα είναι πάντα 14 * 14. Θέλω να πιάσω και αυτά που πιθανό να μην πάνε στόχο γιατι απο πίσω είναι τοίχος
Η πιο φτηνη σου λυση απο θεμα κοστους και συναμα βαρους και χωρου τοτε ειναι να παρεις ενα τετοιο και πισω στον τοιχο να βαλεις δυο κοματια osb 11 χιλιοστων 1τετραγωνικου που αναμεσα τους θα Βιδωσεις ενα κοματι πετροβαμβακα
Και θα γινουν σαντουιτς
Συνολικο κοστος 14+18+_10 πανω κατω 40-50 ευρω

Οτι δηποτε αλλο κανεις ειτε θα βγεις πιο ψηλα σε τιμη ειτε θα εχεις αυξημενο βαρος ειτε αυξημενο ογκο και δυσκολη αποθηκευση ειτε θα χρειαστεις πόλυ παραπανω προσωπικη εργασια
 
Back
Top