Σταθερά VS Εναλλασσόμενα τσοκ

βγάζεις έναν μπελά βάζεις έναν άλλο, εκτός και αν μιλάμε για φυσίγγια που πάντα θα είναι τα ίδια το οποίο μου ακούγεται δύσκολο

θα είχα μόνο σταθερό τσοκάρισμα εάν ο τόπος που είχα διαλέξει να κυνηγάω θα ήταν ο ιδανικός σε συγκεκριμένο τύπο κυνηγιού π.χ αν έκανα μόνο καρτερίσιο κυνήγι και ήξερα ότι περνάνε ψηλά,αν κυνηγόυσα μόνο φέρμα ή αν έκανα περπατητό σε κλειστά ή ανοιχτά κομμάτια,,,αν κάνεις όμως όλα τα παραπάνω τότε είναι μονόδρομος τα τσοκ

σκοπευτήριο ειδικά στο compak & sporting που έχεις όλων των ειδών βολές από την πιο κοντινή δίπλα στον βατήρα μέχρι την πιο μακρυνή,δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς τσοκ
Παύλο αν μου επιτρέπεις ένα σχόλιο, το μεγάλο κέρδος είναι όταν καταλήξουμε στο κάθε γήπεδο τι πρέπει κ να μπει κ τέλος. Δεν ασχολουμαστε πάλι η όπως λέει ένας κοινός φίλος ούτε σωβρακο δεν αλλάζουμε
 
κάτσε γιατί έτσι όπως πάει ο Ντιζζζζ θα ξεχάσουμε την φάτσα του ,θα έχει ξεχάσει να επωμίζει κιόλας .sarcastic.
 
@tasos hunter
Τασο μου αρεσει που διακρυνω στα μηνυματα σου μια συγκρατηση απεναντι στο συγχρονο markenting.
Για εμενα η ουσια ειναι καπου στην μεση.
Οντως η σκοπευτικη καταρτηση σε σημειο που αυτη χρειαζεται στον κυνηγοτοπο και ενα σωστο κοντακι βοηθαει. Οσο πιο σωστο το κοντακι τοσο θα βοηθησει περισσοτερο να βελτιωθεις και στην σκοπευτικη αρετη.
Το θεμα με τα aftermarket chokes ειναι πως μπορουν βοηθησουν μια καννη που τα εχει αναγκη. Αλλες καννες τα χρειαζονται περισσοτερο και αλλες λιγοτερο.
Σκεψου να ριχνεις με εναν συνδυασμο καννης τσοκ φυσιγγιου, να στελνεις την βολη σχετικα καλα πανω στον στοχο ( καλα την στελνουν ελαχιστοι) και να μην εχεις σωστες καταβολες.

Το οπλο χτιζεται απο πισω ( κοντακιο) , και στανταρεται στο τελος με εναν συνδυασμο καννης -τσοκ και πυρομαχικου που ικανοποιει τις αναγκες μας.
 
Πηγαίντε σε ένα γήπεδο compak που γνωρίζετε τις τροχιές και παίξτε 3 πούλες.. Στην μια πούλα βάλτε 3-3 στην άλλη πούλα βάλτε 1-1 και στην άλλη βάλτε 5-5.. Βάλτε κάποιον γνωστό σας να σημειώνει πια πιάτα χάσατε από ποιον βατήρα και με τι τσοκ.. Και θα καταλάβετε πολλά..
 
το έχουμε κάνει Τζέρυ αλλά δεν δουλεύει πάντα,κάπου θα το χάσεις ειδικά σε κοντινές τροχιές και σε αγώνα που η πίεση είναι μεγάλη

στον πρόσφατο αγώνα Ασπρόπυργο στο πάνω γήπεδο το Α και το Ε πριν τα αλλάξουν,πόσες φορές θα το έσπαγες αν έριχνες με 3/2 ;
 
το έχουμε κάνει Τζέρυ αλλά δεν δουλεύει πάντα,κάπου θα το χάσεις ειδικά σε κοντινές τροχιές και σε αγώνα που η πίεση είναι μεγάλη

στον πρόσφατο αγώνα Ασπρόπυργο στο πάνω γήπεδο το Α και το Ε πριν τα αλλάξουν,πόσες φορές θα το έσπαγες αν έριχνες με 3/2 ;

βασικα δεν τα έχασα ποτέ αυτά τα 2 και έπαιζα με U3-U3 σε όλον τον αγώνα..Δεν είναι αυτό το θέμα.. Το παράδειγμα που έδωσα πάνω αν το κάνει η πλειοψηφία θα δει ότι τα ίδια πιάτα θα χάσει και με το 1 και με το 3 και με το 5.. Είναι ότι δεν ξέρω τι τεχνική να χρησιμοποιήσω για να το σπάσω και δεν μου φταίει τι τσοκ θα χρησιμοποιήσω.. Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν πρόκειται να μου την αλλάξει κάποιος.. ;)
 
στον αγώνα ήταν διαφορετικά το Α & Ε από την προπόνηση τουλάχιστον έτσι όπως τα πρόλαβα εγώ 1 μέρα πριν πας με τον κουρέα,,,στον αγώνα αυτά τα δύο ήταν αρκετά εύκολα

για την τεχνική θα συμφωνήσω !
 
στον αγώνα ήταν διαφορετικά το Α & Ε από την προπόνηση τουλάχιστον έτσι όπως τα πρόλαβα εγώ 1 μέρα πριν πας με τον κουρέα,,,στον αγώνα αυτά τα δύο ήταν αρκετά εύκολα

για την τεχνική θα συμφωνήσω !

Ολα αυτά τα λέω από προσωπική εμπειρία μπορεί άνετα κάποιος να μην συμφωνεί μαζί μου και είναι δεκτό.. Αλλά έτσι είναι Παυλάρα.. Βλέπω κόσμο που μπορεί να χάνει ένα κοντινό πιάτο και να βάζει πχ το skeet και μετά να το τουφεκαει και να φεύγει ένα κομματάκι.. Αυτή είναι η λύση; Για μένα δεν είναι λύση.. Εγώ θα βάλω το Full να το τουφεκίσω μέχρι να γίνεται καπνός και να νιώσω ότι έχω βρει το κεντρο του..
 
Aυτο που λεει ο Γερασιμος εχει δικιο, αν το δεις σε βαθος χρονου. Οτι εχανες με τα κλειστα θα χανεις και με τα ανοιχτα.

Αν το δεις ομως στο κυνηγι Γερασιμε, τον μεσο κυνηγο τον ενδιαφερει να πεσει το θηραμα και να ειναι και σε καλη κατασταση, αν ειναι κοντα θα το κανει κομματια με το πολυ σφιχτο τσοκ.

Για το σκοπευτηριο ομως συμφωνω μαζι σου, με τα σφιχτα τσοκ μαθαινεις να ριχνεις, και μαθαινεις τ κεντρα του οπλου σου.
 
Ολα ειναι θεμα μάρκετινγκ και μυαλού αν δεν αγοράζαμε τους (τενεκέδες) που πουλάνε το σετ οσο ενα όπλο τωρα δεν θα γινότανε αυτη η συζήτηση.Μπορω να καταλάβω πολύ καλά έναν σκοπευτή που θέλει την απειροελάχιστη βελτίωση για να μην του ξεφύγει ενα πιάτο, δεν μπορω να κατανοησω τον καουμπόη που παιρνει 76 και 81 πόντους κανη και βαζει κικς φιδια μύδια για να καταφέρει τι?
 
Δεν αμφισβητώ ότι ελάχιστα έχουν εξειδίκευση ,αλλά για το μέσο κυνηγό δεν θα την καταλάβει ποτέ γιατί το 2 η 5% βελτίωση δεν μπορεί να την αξιοποίησει στο κυνηγοτοπο .Καλυτερα ας βρούμε την γομωση που μας ταιριάζει και εκεί θα απολαύσουμε το χόμπι μας στο έπακρο
Έχω χαλάσει πολλά λεφτά στα τσοκ ολλα αυτά τα χρόνια και κατάλαβα ότι από τα 20 μου χρηαζωντε μόνο 3 τα άλλα είναι πεταμένα λεφτά και marketing
 
Μέγα λαθος αυτό που έγραψες. Οταν τα εναλλασομενα πουρακια φτιαχτούν custom βάσει αυλου του όπλου, όπως πχ κάνουν οι κορυφαίες Briley κ Teague, μετά είναι άπιαστα σε κατανομες κ συγκεντρώσεις. Αλλά κ σε απλά εμπορίου aftermarket τσοκ, δεν μπορεί εργοστασιακό σταθερό, να συγκριθεί με Κικs η pattern, η κάποιο άλλο ποιοτικό τσοκ φρενου
Σωστα αλλα κουστουμη για την κανη μας εχει μια καννη ακομη σε λεφτα
 
Back
Top