Σταθερά VS Εναλλασσόμενα τσοκ

Ένα απογευματινό είδα από μακριά κάτι καταβολές που σίγουρα έλεγα ότι είναι κάποιος που πάνω φοράει φρενατο. Ξεχώριζαν από μακριά. Τελικά ήταν ο κύριος, το οπλο ένα ταπεινό tzo */***. Δεν το πιστευα
Μαλλον toz εννοεις..
Xαχαχα ετσι ε?...και γιατι να μην το πιστεψεις ρε Μαριε..
Καποτε σε μια συζητηση περι διευρημενων η μη αυλων,καλες οι κακες καννες,θεαματικα η οχι σκοτωματα..ειχα κανει την εξης ερωτηση:
Ας πουμε οτι ειστε στο καρτερι κ απεναντι σας ειναι ενα φοβερο τουφεκι που δεν χαριζει καστανα κ βλεπετε κ καποιες πραγματικα μακρινες κ θεαματικες βολες..μπορειτε να στοιχηματισετε τι αυλο εχει το οπλο του?αν εχει μακρυ κωνο η οχι?αν η καννη του ειναι..cosmi η ενα..ταπεινο toz oπως στην προκειμενη?
Κ το κερασακι στην τουρτα:
Η αν αυτος ο κυνηγος εχει το κοντακι φερμενο στα μετρα του?η αν ακολουθει καποια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης κ δεν ριχνει με καποιο λανθασμενο τροπο χρησιμοποιωντας το ενστικτο του?
Ξεφυγα απο το θεμα αλλα μια κ το εφερε η κουβεντα..απαντησεις δεν ζηταω..ετσι κι αλλιως ποτε δεν εχω παρει καποια που να αξιζε..
 
Last edited:
Μαλλον toz εννοεις..
Xαχαχα ετσι ε?...και γιατι να μην το πιστεψεις ρε Μαριε..
Καποτε σε μια συζητηση περι διευρημενων η μη αυλων,καλες οι κακες καννες,θεαματικα η οχι σκοτωματα..ειχα κανει την εξης ερωτηση:
Ας πουμε οτι ειστε στο καρτερι κ απεναντι σας ειναι ενα φοβερο τουφεκι που δεν χαριζει καστανα κ βλεπετε κ καποιες πραγματικα μακρινες κ θεαματικες βολες..μπορειτε να στοιχηματισετε τι αυλο εχει το οπλο του?αν εχει μακρυ κωνο η οχι?αν η καννη του ειναι..cosmi η ενα..ταπεινο toz oπως στην προκειμενη?
Κ το κερασακι στην τουρτα:
Η αν αυτος ο κυνηγος εχει το κοντακι φερμενο στα μετρα του?η αν ακολουθει καποια ενδεδειγμενη τεχνικη σκοπευσης κ δεν ριχνει με καποιο λανθασμενο τροπο χρησιμοποιωντας το ενστικτο του?
Ξεφυγα απο το θεμα αλλα μια κ το εφερε η κουβεντα..απαντησεις δεν ζηταω..ετσι κι αλλιως ποτε δεν εχω παρει καποια που να αξιζε..
Toz... Το πληκτρολόγιο. Ναι εγώ το παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση. Είναι από τις λίγες φορές που έχω δει κάτι τέτοιο, κάποτε μάλιστα μια aries 2 που δεν είχε κανένα τσοκ επάνω και με 34 γρ νο 6 ε ναι και η καταβολή και ο τρόπος ήταν το ίδιο διαφορετικός, σε φασσες. Ήταν οι πρώτες τουφεκιες του ανθρώπου στο κυνήγι μας και μετά πήγα και ρώτησα για φυσίγγια κλπ. Όλη ομάδα έριχνε τα ίδια φυσιγγια
 
Στην έναρξη φέτος ήμασταν 2 Beretta 18,3 αυλοι ( μια 390 και ένα ultralight), ένα baikal cccp skeet /cyl κι ένα ακόμα ρωσικό. Το χε σε κάκιστη κατάσταση και δεν εδοσα σημασία ένας λαγας που κυνηγούσε μαζί μας.
Ένα απογευματινό είδα από μακριά κάτι καταβολές που σίγουρα έλεγα ότι είναι κάποιος που πάνω φοράει φρενατο. Ξεχώριζαν από μακριά. Τελικά ήταν ο κύριος, το οπλο ένα ταπεινό tzo */***. Δεν το πιστευα
70 Χιλ θαλαμες, 1 - 3 τσοκαρισμα, 18.5 αυλοι είναι τρομερός συνδυασμός φίλε. Κ πάντα ο κανόνας. Όταν κάποιος σκοτώνει συστηματικά κ συνέχεια , το κοντάκι του είναι κέντρο. Θες από τύχη, θες το έφτιαξε το κοντάκι ρίχνει κεντρο
 
70 Χιλ θαλαμες, 1 - 3 τσοκαρισμα, 18.5 αυλοι είναι τρομερός συνδυασμός φίλε. Κ πάντα ο κανόνας. Όταν κάποιος σκοτώνει συστηματικά κ συνέχεια , το κοντάκι του είναι κέντρο. Θες από τύχη, θες το έφτιαξε το κοντάκι ρίχνει κεντρο
Σύμφωνο. Το κοντάκι του συγκεκριμένου ήταν αεροβόλου τζάμπο ακόμα και για το σωματότυπα του. Και δεν παίρνω όρκο... Λαγατζης μονόφθαλμος απ το 76 στην κατοχή του, κάποια στάνταρ θα χει
 
Εγω θα συνηγορησω υπερ των εναλλασσομενων. Αν δεν εχεις την πολυτελεια διαφορετικων οπλων με σταθερα τσοκαρισματα, σου δινει τη δυνατοτητα να μαθεις το οπλο σου σε διαφορετικες συνθηκες και βολες.

Οπλο λογικα δε ξανα-αγοραζω οποτε θα μεινω με οσα εχω με σταθερο και εναλλασσομενα
 
Πλέον προτιμώ να ψαχτώ με το φυσίγγι και να χω σταθερά τσοκ ώστε να φεύγει απο το κεφάλι μου ένα "πρόβλημα" παρά αυτό που γίνεται σήμερα με τα τσοκ.. Έχουν υπερεκτιμηθεί το πόσο μπορεί να αλλάξει την τουφεκιά κλπ κλπ.. Αν το όπλο είναι στα μέτρα σου και τουφεκάς ευθεία και εκεί που βλέπεις δεν χρειάζεται τπτ άλλο.. Οκ ένα πιο ανοιχτό τσοκ θα σου χαρίσει κάποια περιφερειακά σκάγια που συνεπαγεται με περισσότερες επιτυχίες είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο αλλά εως εκεί. Προσωπικά στον εαυτό μου λέω τουφέκα σωστά και κέντρο και το αποτέλεσμα θα έρθει μόνο του.
 
Πλέον προτιμώ να ψαχτώ με το φυσίγγι και να χω σταθερά τσοκ ώστε να φεύγει απο το κεφάλι μου ένα "πρόβλημα" παρά αυτό που γίνεται σήμερα με τα τσοκ.. Έχουν υπερεκτιμηθεί το πόσο μπορεί να αλλάξει την τουφεκιά κλπ κλπ.. Αν το όπλο είναι στα μέτρα σου και τουφεκάς ευθεία και εκεί που βλέπεις δεν χρειάζεται τπτ άλλο.. Οκ ένα πιο ανοιχτό τσοκ θα σου χαρίσει κάποια περιφερειακά σκάγια που συνεπαγεται με περισσότερες επιτυχίες είτε στο κυνήγι είτε στο σκοπευτήριο αλλά εως εκεί. Προσωπικά στον εαυτό μου λέω τουφέκα σωστά και κέντρο και το αποτέλεσμα θα έρθει μόνο του.

Eσυ μαστορακο μου εισαι μια χαρα, οποτε καλα το σκεφτεσαι στο μυαλο σου. Εμεις θελουμε και την εξτρα αβαντα .big smile.
 
Eσυ μαστορακο μου εισαι μια χαρα, οποτε καλα το σκεφτεσαι στο μυαλο σου. Εμεις θελουμε και την εξτρα αβαντα .big smile.

Βγάλε απο το μυαλό σου οτι θέλεις έξτρα αβάντα και θα δεις.. Πες οτι δεν υπάρχουν τσοκ.
 
Ειτε σταθερα ειτε εναλλασομενα τσοκ ολα θα αποδωσουν..
Πιστευω οτι οπλα με σταθερα τσοκ "παλια" και καινουργια αποδιδουν το αναμενομενο, ειναι δηλαδη "σωστα" τα τσοκαρισματα που αναγραφουν..
Με τα εναλλασομενα τα τελευταια χρονια υπαρχει μπαχαλο κ απο οτι λενε οι κατοχοι συνηθως ειναι πιο ανοιχτα απο το αναμενομενο..
Βenelli,browning,baikal κ.α λεγετε οτι εχουν "θεμα"..
Οπως καταλαβενετε ειναι αδυνατον ολες αυτες οι εταιριες να μην μπορουν να φτιαξουν τσοκ που να αποδιδει οτι γραφει..επισης ειναι αδυνατον να μην γνωριζουν τα παραπονα των κυνηγων πανω σε αυτο..παρολα αυτα εξακολουθουν..
Νομιζω αυτο γινεται για να πουλανε κ οι εταιριες των aftermarket τσοκ..που ουτως σι αλλως εχουν μπει για τα καλα στην αγορα..
Δεν ειναι καθολου τυχαιο που υπαρχουν σπειρωματα για καθε μαρκα οπλου..λες κ ολα τα εχουν αναγκη........
Παλια νομιζω οτι τα εναλλασομενα ελεγαν οτι εκαναν..απο τοτε που εγιναν μοδα τα εναλλασομενα aftermarket κ φτιαχνει κ η κουστη μαρια κατι σταματησε να πηγενει καλα..
Και αντι λοιπον τοτε οι κατασκευαστες των οπλων να κοιταξουν να φτιαξουν κατι καλο ωστε να τους "χτυπησουν" τα εκαναν χειροτερα?μηπως δεν εχουν τις γνωσεις?
Μηπως δεν μπορει το ταδε εργοστασιο να προσφερει μαζι με τα τσοκ κ καποιο αλλο εξειδικευμενο τυπου φρενατο η οπως αλλιως τα λενε?
Και κατι αλλο..Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που ακουω για κυνηγους με διαφορα οπλα να "πετανε" τα μαμα τσοκ χωρις καν να τα δοκιμασουν στο κυνηγι η οπου αλλου,κ να τρεχουν να αγορασουν τα ταδε τσοκ στις ιδιες συσφιξεις που ειχαν τα μαμα κ που ακουσαν οτι ειναι φοβερα..
Αν μου πει καποιος οτι εχει τρελα την με την αγορα τσοκ κ τις δοκιμες θα το δεχτω!
Αλλα οταν ακουω οτι πχ η remington,beretta,fabarm εχει καλα μαμα τσοκ κ βλεπεις ο κατοχος κ αγοραζει κ αλλα 5-6 aftermarket τσοκ στην ιδια συσφιξη κ ενδεχομενως τα πληρωνει πανακριβα περιμενοντας να δει κατι το μαγικο που θα αυξησει κατακορυφα τις επιτυχιες του σε σχεση με τα μαμα( κ πολλες φορες βλεπει το αντιθετο)ειναι κατι που ποτε δεν καταλαβα..
Βαζω κ στην συζητηση τα aftermarket γιατι νομιζω πως εχουν κ αυτα ενα μεριδιο ευθηνης..
Κ μια απορια..αν ας πουμε αυτη την στιγμη σταματαει η παραγωγη οποιουδηποτε aftermarket τσοκ,οι κατασκευαστες που εχουν την "φημη" θα διορθωσουν τα εναλλασομενα τσοκ τους η οχι??
 
Last edited:
Δίκιο έχεις φυσικά αλλά εγώ αυτό που είδα είναι ότι τα όπλα αυτά έστω και λίγα σκάγια έχουν μεγάλη δύναμη πάνω στο θήραμα. Εδώ έχουμε και τον παράγοντα κάννη. Αυτό το είδα και σε μιδας κόκκινο το οποίο προσπαθεί να δοσει ένα κέντρο αλλά περιφέρεια ληψη. Πάλι αυτή η ληψη περιφέρεια σκότωνε με την ίδια δύναμη.
Πώς η browning όμως μια αμερικανική εταιρία που εξευρωπαιζεται, εισπράξει από διάφορες τσοκ εταιρίες, απο έναν κερατα και μόνο που θα έχει το κουτάκι Invector plus πχ kicks???
Ανέκαθεν βελγική ήταν η εταιρεία browning
 
Από την σκοπευτικη πλευρά, συμφωνώ ότι η εναλλαγή τσοκαρισματος είναι μεγάλη για το μυαλό ενόχληση. Αλλά ένας έμπειρος κ μετά απο δοκιμές θα κατασταλάξει στο τάδε γήπεδο 4 - 3 πχ. Στο σχιστο 3-2 κλπ κλπ. Θα έχει πάντα δηλαδή την βέλτιστη κατανομή στο όπλο του. Τα σταθερά μονο στο τραπ συνεχίζουν να δουλεύουν αν κ εκει πολλά όπλα έχουν εναλλασομενα. Στο σπορτιγκ είναι σχεδόν κανονας τα εναλλασομενα. Στο σκητ με την αλλαγή των κανονισμών έγιναν απαραίτητα τα εναλλασομενα. Κ τώρα τελευταία πολλά κ ακριβά όπλα πχ Krieghoff η Perazzi βάζουν thinwall εναλλασσόμενα
 
Ρεμη 1100 με 76 κανη σταθερό φουλ 70χι θάλαμο με αντίστοιχη 1187 με 70 κανη και κικς φουλ αλά 76 θαλάμη νικητής το σταθερό φουλ και σε διατριση και σε συγκέντρωση
Και τα δύο τα έχω στη κατοχή μου
Τεο ξέρεις για ποιο λόγο νίκησε η 1100. Δεν φταίει το τσοκ. Σε δύο ολοιδιες κάνες σε όλα, μετρημένες με αυλομέτρο κ παχυμετρο, αυτή με το Κικς θα είναι πολύ μπροστά σε όλα
 
Eιναι μεγαλη κουβεντα η ποιοτητα των εναλασσομενων τσοκ. Αφηνω στην ακρη τα κακως φτιαγμενα, με εκκεντρα πασα κλπ, που ειναι ομως μειοψηφια και νομιζω πλεον εχουν εξαλλειφθει. Η πλειοψηφια ομως των κυνηγων απορριπτει τα μαμα τσοκ επειδη εχει ακουσει γνωμες αλλων, ή εχει κανει δοκιμες; Και αν εχει κανει δοκιμες, εχει κανει σωστες δοκιμες ή απλα εριξε σε ενα ντενεκε φετα μετρωντας καποια βηματα;

Αυτο που λεει ο Γερασιμος ειναι σωστο. Βγαζεις ενα εξτρα μπελα απο το κεφαλι σου, και ψαχνεσαι με φυσιγγια. Αν ομως το κανεις σωστα, ψαξεις σωστα τις αποδοσεις των φυσιγγιων σου, δεν εισαι ολη μερα με το τσοκοκλειδο στο χερι.
 
Eιναι μεγαλη κουβεντα η ποιοτητα των εναλασσομενων τσοκ. Αφηνω στην ακρη τα κακως φτιαγμενα, με εκκεντρα πασα κλπ, που ειναι ομως μειοψηφια και νομιζω πλεον εχουν εξαλλειφθει. Η πλειοψηφια ομως των κυνηγων απορριπτει τα μαμα τσοκ επειδη εχει ακουσει γνωμες αλλων, ή εχει κανει δοκιμες; Και αν εχει κανει δοκιμες, εχει κανει σωστες δοκιμες ή απλα εριξε σε ενα ντενεκε φετα μετρωντας καποια βηματα;

Αυτο που λεει ο Γερασιμος ειναι σωστο. Βγαζεις ενα εξτρα μπελα απο το κεφαλι σου, και ψαχνεσαι με φυσιγγια. Αν ομως το κανεις σωστα, ψαξεις σωστα τις αποδοσεις των φυσιγγιων σου, δεν εισαι ολη μερα με το τσοκοκλειδο στο χερι.
Βίκτωρα άκου τώρα το πιο ωραίο. Το αποφάσισα θα πάρω τουφέκι 3 3 να ησυχάσω με τα τσοκ ρε φίλε. Πάω κ το παίρνω. Πάω προπόνηση αρχίζουν τα ζερο. Έκανα μαλακια έμεινα πίσω κ επάνω. Παω στον αγώνα 5 πιάτα κάτω. Ρε λες να πηγαίνει μπάλα στα κοντινά κ να χάνω πιάτα;;;;;;;; Γρήγορα στον μάστορα για thinwall
 
βγάζεις έναν μπελά βάζεις έναν άλλο, εκτός και αν μιλάμε για φυσίγγια που πάντα θα είναι τα ίδια το οποίο μου ακούγεται δύσκολο

θα είχα μόνο σταθερό τσοκάρισμα εάν ο τόπος που είχα διαλέξει να κυνηγάω θα ήταν ο ιδανικός σε συγκεκριμένο τύπο κυνηγιού π.χ αν έκανα μόνο καρτερίσιο κυνήγι και ήξερα ότι περνάνε ψηλά,αν κυνηγόυσα μόνο φέρμα ή αν έκανα περπατητό σε κλειστά ή ανοιχτά κομμάτια,,,αν κάνεις όμως όλα τα παραπάνω τότε είναι μονόδρομος τα τσοκ

σκοπευτήριο ειδικά στο compak & sporting που έχεις όλων των ειδών βολές από την πιο κοντινή δίπλα στον βατήρα μέχρι την πιο μακρυνή,δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς τσοκ
 
Back
Top