Σταθερά VS Εναλλασσόμενα τσοκ

Δεν ασχολούμε με τσοκ Δημήτρη και δεν προτιμώ όπλα με τσοκ.
Το μερκελ μου είναι 18.2 η δεξιά κάννη και 17.8 η αριστερή σταθερά στον 18.6 αυλό του.
Κ τα σταθερά , τσοκ είναι φίλε. LM δηλαδή η δεξιά. Στα 1000 μ υψόμετρο γίνεται σχεδόν LF η απόδοση της
 
Το γνωρίζω ότι είναι τσοκ και αυτά, αλλά η απόδοση τους δεν έχει καμία σχέση με τα εναλλασσόμενα πουράκια.
Μέγα λαθος αυτό που έγραψες. Οταν τα εναλλασομενα πουρακια φτιαχτούν custom βάσει αυλου του όπλου, όπως πχ κάνουν οι κορυφαίες Briley κ Teague, μετά είναι άπιαστα σε κατανομες κ συγκεντρώσεις. Αλλά κ σε απλά εμπορίου aftermarket τσοκ, δεν μπορεί εργοστασιακό σταθερό, να συγκριθεί με Κικs η pattern, η κάποιο άλλο ποιοτικό τσοκ φρενου
 
Last edited:
Αν εκφράζεσαι κυνηγετικά συμφωνώ μαζί σου, αν εκφράζεσαι βλητικά δεν συμφωνώ, έχουμε ένα θέμα με την βλητική στην Ελλάδα το έχω καταλάβει συγκριτικά με τα ξένα φόρουμ και τον κυνηγετικό τύπο.
Εκεί γίνονται δοκιμές, εδώ είμαστε μόνοι μας.
 
Last edited by a moderator:
Αν εκφράζεσαι κυνηγετικά συμφωνώ μαζί σου, αν εκφράζεσαι βλητικά δεν συμφωνώ, έχουμε ένα θέμα με την βλητική στην Ελλάδα το έχω καταλάβει συγκριτικά με τα ξένα φόρουμ και τον κυνηγετικό τύπο.
Εκεί γίνονται δοκιμές, εδώ είμαστε μόνοι μας.
Γράψε λοιπόν τι διαβάζεις η τι ξέρεις Νίκολη. Κ δεν πρέπει να συμφωνούμε όλοι. Η διαφωνία πάντα φέρνει όφελος. Ενημερωτικά να σου πω ότι εχω όπλο με σταθερό τσοκ κ όπλα με εναλλασσόμενα. Ξέρω ακριβώς τι γράφω
 
Γράψε λοιπόν τι διαβάζεις η τι ξέρεις Νίκολη. Κ δεν πρέπει να συμφωνούμε όλοι. Η διαφωνία πάντα φέρνει όφελος. Ενημερωτικά να σου πω ότι εχω όπλο με σταθερό τσοκ κ όπλα με εναλλασσόμενα. Ξέρω ακριβώς τι γράφω
Τί όπλο έχεις με σταθερά τσοκ?
 
Δεν ξέρει κοτζάμ ΜERKEL να διαμορφώνει αποτελεσματικές, εργοστασιακές, σταθερές συσφίγξεις στα δίκαννά της, και περιμένει από τρίτους να φτειάξουν "καλύτερα" τσοκ γι' αυτήν...?(!) Προς Θεού...!!! Συνέλθετε παρακαλώ...!!! "Βλασφημία" (εάν όχι ανοησία) και μόνο να το σκεφτόμαστε, όχι μόνο να το συζητάμε...!!!

Αυτό, ισχύει κατά τη γνώμη μου σε όλες τις εργοστασιακές συσφίγξεις...! Με την έννοια ότι εάν δεν γνωρίζουν οι ίδιοι οι οπλοκατασκευαστές να τσοκάρουν σωστά τις κάννες τους (είτε με σταθερά, είτε με εναλλασσόμενα), τότες αλίμονο...!!!
 
Δεν ξέρει κοτζάμ ΜERKEL να διαμορφώνει αποτελεσματικές, εργοστασιακές, σταθερές συσφίγξεις στα δίκαννά της, και περιμένει από τρίτους να φτειάξουν "καλύτερα" τσοκ γι' αυτήν...?(!) Προς Θεού...!!! Συνέλθετε παρακαλώ...!!! "Βλασφημία" (εάν όχι ανοησία) και μόνο να το σκεφτόμαστε, όχι μόνο να το συζητάμε...!!!

Αυτό, ισχύει κατά τη γνώμη μου σε όλες τις εργοστασιακές συσφίγξεις...! Με την έννοια ότι εάν δεν γνωρίζουν οι ίδιοι οι οπλοκατασκευαστές να τσοκάρουν σωστά τις κάννες τους (είτε με σταθερά, είτε με εναλλασσόμενα), τότες αλίμονο...!!!
Σωστοτατος...
 
Γράψε λοιπόν τι διαβάζεις η τι ξέρεις Νίκολη. Κ δεν πρέπει να συμφωνούμε όλοι. Η διαφωνία πάντα φέρνει όφελος. Ενημερωτικά να σου πω ότι εχω όπλο με σταθερό τσοκ κ όπλα με εναλλασσόμενα. Ξέρω ακριβώς τι γράφω
Δεν διαφωνώ μαζί σου Δημήτρη απεναντίας τα μηνύματα σου δείχνουν ισχυρή κυνηγετική παιδεία στην αντίληψη μου.
Όσο αναφορά την βλητική οι μελέτες της και οι αριθμοί που παρουσιάζει δείχνουν ότι υπερτερούν οι κάννες σταθερής σύσφιξης διότι η κινητική ενέργεια η κρούση και διάτρηση των σκαγιών ειναι μεγαλύτερη στα βαλλιστικά τζελ, η μετάβαση τους γίνεται ομαλά από τον αυλό στο συνεχές τσοκ της καννης. Απεναντίας δεν ενοχλούνται απο την ένωση του τσοκ με την κάννη και δεν δημιουργείται ο αεροδυναμικός κυματισμός από το «σκαλοπάτι» της ένωσης που μειώνει την κινητική ενέργεια για αυτήν την μικρό μετατόπιση τους. Συμφωνώ ότι στις αίσθησης μας δεν είναι αντιληπτό όμως σε μια βολή long range υπάρχει η πιθανότητα να γίνει αντιληπτή η δύναμη των σκαγιών πάνω στο θήραμα και εννοώ την διάτρηση αυτών.
Υπάρχουν εταιρίες με κορυφαία, σωστά τσοκ εν συγκρίσει με τους γνήσιους τενεκέδες πολλών εταιριών λειοκαννου.
 
Δεν διαφωνώ μαζί σου Δημήτρη απεναντίας τα μηνύματα σου δείχνουν ισχυρή κυνηγετική παιδεία στην αντίληψη μου.
Όσο αναφορά την βλητική οι μελέτες της και οι αριθμοί που παρουσιάζει δείχνουν ότι υπερτερούν οι κάννες σταθερής σύσφιξης διότι η κινητική ενέργεια η κρούση και διάτρηση των σκαγιών ειναι μεγαλύτερη στα βαλλιστικά τζελ, η μετάβαση τους γίνεται ομαλά από τον αυλό στο συνεχές τσοκ της καννης. Απεναντίας δεν ενοχλούνται απο την ένωση του τσοκ με την κάννη και δεν δημιουργείται ο αεροδυναμικός κυματισμός από το «σκαλοπάτι» της ένωσης που μειώνει την κινητική ενέργεια για αυτήν την μικρό μετατόπιση τους. Συμφωνώ ότι στις αίσθησης μας δεν είναι αντιληπτό όμως σε μια βολή long range υπάρχει η πιθανότητα να γίνει αντιληπτή η δύναμη των σκαγιών πάνω στο θήραμα και εννοώ την διάτρηση αυτών.
Υπάρχουν εταιρίες με κορυφαία, σωστά τσοκ εν συγκρίσει με τους γνήσιους τενεκέδες πολλών εταιριών λειοκαννου.
Στα λεγόμενα μου γυρνάς. Όταν λοιπόν το τσοκ φτιαχτεί βάσει αυλου, φυσική προέκταση του αυλου χωρίς σκαλοπάτι, μετά μόνο όφελος θα έχουμε από το πιο μεγαλο παράλληλο κομμάτι. Πιο σωστές κατανομές κ συγκεντρώσεις. Ένα είναι το μεγάλο πρόβλημα των πολύ μεγάλων σε μήκος εναλλασομενων τσοκ. Μήπως πάει το μυαλό σου;
 
Στα λεγόμενα μου γυρνάς. Όταν λοιπόν το τσοκ φτιαχτεί βάσει αυλου, φυσική προέκταση του αυλου χωρίς σκαλοπάτι, μετά μόνο όφελος θα έχουμε από το πιο μεγαλο παράλληλο κομμάτι. Πιο σωστές κατανομές κ συγκεντρώσεις. Ένα είναι το μεγάλο πρόβλημα των πολύ μεγάλων σε μήκος εναλλασομενων τσοκ. Μήπως πάει το μυαλό σου;
Δίνει έξτρα βάρος και μετατοπίζει το ζύγισμα, αν είναι ατσάλινο.
 
Δεν ξέρει κοτζάμ ΜERKEL να διαμορφώνει αποτελεσματικές, εργοστασιακές, σταθερές συσφίγξεις στα δίκαννά της, και περιμένει από τρίτους να φτειάξουν "καλύτερα" τσοκ γι' αυτήν...?(!) Προς Θεού...!!! Συνέλθετε παρακαλώ...!!! "Βλασφημία" (εάν όχι ανοησία) και μόνο να το σκεφτόμαστε, όχι μόνο να το συζητάμε...!!!

Αυτό, ισχύει κατά τη γνώμη μου σε όλες τις εργοστασιακές συσφίγξεις...! Με την έννοια ότι εάν δεν γνωρίζουν οι ίδιοι οι οπλοκατασκευαστές να τσοκάρουν σωστά τις κάννες τους (είτε με σταθερά, είτε με εναλλασσόμενα), τότες αλίμονο...!!!
Δεν είναι το μερκελ το σημείο της συζήτησης Νικόλα, σε πολλές εταιρίες θα βρεις κάννες με σταθερές συσφίξεις. Η έρευνα μου ξεκίνησε πριν πάρω το πλάγιο βλέποντας πρώτη φορά στον πίνακα την δύναμη κρουσης στα φυσίγγια του λαγού 33-34γρ με το μπαικαλ του φίλου μου Μύρο.
 
Μιλάμε για 2 διαφορετικές συγκρίσεις. Όπλα μαζικής παραγωγής, που εκεί Νικολή ναι η επιλογή after market choke από ανάγκη πολλές φορές Γίνεται σήμερα έχει γίνει μόδα ( εδώ έχει να κάνει με την πτώση σε ποιότητα σχεδιασμό αντιστοιχεια από τη μεριά των εταιριών) και όπλα όπως τα Merkel gamba κλπ που εκεί δεν παίζουμε με τέτοια πράματα, όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω.
Είναι σχετικό αυτό με το σταθερό τσοκαρισμα, όσον αφορά κυρίως που μπορείς να φτάσεις ένα όπλο αν έχει εναλλασομενα, αν χρειάζεται. Δεν ισχύει σε όλα δεν είναι αναγκη
 
Δίκιο έχεις φυσικά αλλά εγώ αυτό που είδα είναι ότι τα όπλα αυτά έστω και λίγα σκάγια έχουν μεγάλη δύναμη πάνω στο θήραμα. Εδώ έχουμε και τον παράγοντα κάννη. Αυτό το είδα και σε μιδας κόκκινο το οποίο προσπαθεί να δοσει ένα κέντρο αλλά περιφέρεια ληψη. Πάλι αυτή η ληψη περιφέρεια σκότωνε με την ίδια δύναμη.
Πώς η browning όμως μια αμερικανική εταιρία που εξευρωπαιζεται, εισπράξει από διάφορες τσοκ εταιρίες, απο έναν κερατα και μόνο που θα έχει το κουτάκι Invector plus πχ kicks???
 
Δίνει έξτρα βάρος και μετατοπίζει το ζύγισμα, αν είναι ατσάλινο.
Ακριβώς. Αυτό είναι το μεγα πρόβλημα ειδικά σε σκοπευτικα οπλα. Ειδικά πάνω από 76 εκ το να έχεις δύο ατσάλινα τσοκ με 50 γρ το καθένα βαρος, μόνο πιο δύσκολο κάνει το όπλο στην κίνηση
 
Στην έναρξη φέτος ήμασταν 2 Beretta 18,3 αυλοι ( μια 390 και ένα ultralight), ένα baikal cccp skeet /cyl κι ένα ακόμα ρωσικό. Το χε σε κάκιστη κατάσταση και δεν εδοσα σημασία ένας λαγας που κυνηγούσε μαζί μας.
Ένα απογευματινό είδα από μακριά κάτι καταβολές που σίγουρα έλεγα ότι είναι κάποιος που πάνω φοράει φρενατο. Ξεχώριζαν από μακριά. Τελικά ήταν ο κύριος, το οπλο ένα ταπεινό tzo */***. Δεν το πιστευα
 
Back
Top