Σπάσιμο βελόνας από ξερή χρήση, μύθος ή αλήθεια;

firing pin = επικρουστήρας (βελόνα)
hammer = σφύρα (κόκορας)
Μέρη του πυροδοτικού μηχανισμού του όπλου που μπορεί να υπάρχουν μεμονωμένα (επικρουστήρα μόνο έχουν συνήθως τα bolt action τυφέκια), σε συνδυασμό (επικρουστήρα και σφύρα έχουν τα ημιαυτόματα και pump action λειόκανα) ή ενσωματωμένα (συναντάται συνήθως στα περίστροφα, παλαιότερα S&W κλπ).
 
Σε όλα μου τα όπλα έχω από ένα ζευγάρι A-Zoom μεταλλικά φυσίγγια αδράνειας.Ποτε ούτε μια φορά δεν έχω ρίξει σε αδεια θάλαμη λόγω των βιωμάτων και ακουσματων από μικρός.
Έπισης δεν αφήνω και τις σφυρες οπλισμένες ποτέ.
 
Καλημέρα, έχω ενα σουπερ ποζε και τωρα κατα την νεκρή κυνηγετική περιοδο δεν ξέρω "πως" να το αποθήκευσω, δηλαδή έβαλα φυσίγγια αδράνειας και το. Πατησα αλλά μετα σκέφτηκα οτι αν μείνει 5 μηνες οπλισμένη οι εξολκεις κάποια στιγμή θα χάσουν την δύναμη τους... Τα έβγαλα ελυσα και το όπλο και έριξα τις βελόνες ξέρες και το τοποθέτησα στη πλαστική θήκη με. Μπόλικο. Λάδι για να μην έχουμε διαβρώσεις... Υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνω? Γιατι φοβάμαι κιολαςμην σκουριάσει μέσα στην πλαστική αφού δεν αεριζεται. ..Ευχαριστώ
 
Καλημέρα, έχω ενα σουπερ ποζε και τωρα κατα την νεκρή κυνηγετική περιοδο δεν ξέρω "πως" να το αποθήκευσω, δηλαδή έβαλα φυσίγγια αδράνειας και το. Πατησα αλλά μετα σκέφτηκα οτι αν μείνει 5 μηνες οπλισμένη οι εξολκεις κάποια στιγμή θα χάσουν την δύναμη τους... Τα έβγαλα ελυσα και το όπλο και έριξα τις βελόνες ξέρες και το τοποθέτησα στη πλαστική θήκη με. Μπόλικο. Λάδι για να μην έχουμε διαβρώσεις... Υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνω? Γιατι φοβάμαι κιολαςμην σκουριάσει μέσα στην πλαστική αφού δεν αεριζεται. ..Ευχαριστώ
Καλά έκανες και δεν το άφησες οπλισμένο αλλά βγαλτο απ' τη θήκη και βάλτο κάπου να παίρνει αερα
 
Το θέμα είναι οτι αν ρινω τις σφύρες και με αδράνειας μέσα θα είναι οπλισμένη οι εξολκεις.. Δεν θα καταπονεθουν τόσο καιρό?
Μην αφήνεις τίποτα οπλισμένο και καλύτερα να το σπας όταν είναι να το φυλαξεις
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω κατι; Εμένα έχει σκανδάλη αδράνειας, όταν βάζω μέσα τα φυσίγγια αδράνειας για να ρίξω τις βελόνες βλέπω πολλούς που το χτυπάνε το κοντακι να πέσει και η δεύτερη. Εγώ γυρίζω τον επιλογέα και πέφτει και η δεύτερη. Τελικά ποιο είναι το σωστο;
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω κατι; Εμένα έχει σκανδάλη αδράνειας, όταν βάζω μέσα τα φυσίγγια αδράνειας για να ρίξω τις βελόνες βλέπω πολλούς που το χτυπάνε το κοντακι να πέσει και η δεύτερη. Εγώ γυρίζω τον επιλογέα και πέφτει και η δεύτερη. Τελικά ποιο είναι το σωστο;
Ο επιλογεας
 
Σπασιμο της βελονας...Μυθος η Πραγματικοτητα??? ...απο την στιγμη που υπαρχουν τετοια περιστατικα δεν ειναι μυθος αλλα πραγματικοτητα..........
Το γιατι συμβαινει???... ισως μια εξεταση με ειδηκο μικροσκοπιο να αποκαλυπτε το ''μυστικο'' που στις περισσοτερες φορες ειναι η αστοχια υλικου κατασκευης.......
Τουλαχιστον εγω σε ολα αυτα τα χρονια ετυχε μια φορα σε κυνηγι σε αλλον συναδελφο σε ποζε ενω κυνηγουσε κανονικα σε επομενο γεμισμα να πατα σκανδαλη χωρις να ριχνει....με προσεκτικο ελενχο διαπιστωσαμε πως ''εφυγε'' το μπροστινο κοματακι της βελονας χωρις να υπαρξει πυροβολισμος χωρις φυσιγγι.........αλλα οι πολλες περιπτωσεις αφορουν προβληματα σε οπλα που τα εριχναν χωρις φυσιγγια....
Για να υπαρχουν τα φυσιγγια αδρανειας σε ολα τα διαμετρηματα ακομα και σε ραβδωτα ισως κατι να σημαινει...δεν ξερω αν το μαρκετινκ κανει και εδω την δουλεια του με τα φυσιγγια αδρανειας αλλα καλο θα ηταν να μην παταμε σκανδαλες χωρις να υπαρχει αντισταση στον τερματισμο της βελονας....
 
Σπασιμο της βελονας...Μυθος η Πραγματικοτητα??? ...απο την στιγμη που υπαρχουν τετοια περιστατικα δεν ειναι μυθος αλλα πραγματικοτητα..........
Το γιατι συμβαινει???... ισως μια εξεταση με ειδηκο μικροσκοπιο να αποκαλυπτε το ''μυστικο'' που στις περισσοτερες φορες ειναι η αστοχια υλικου κατασκευης.......
Τουλαχιστον εγω σε ολα αυτα τα χρονια ετυχε μια φορα σε κυνηγι σε αλλον συναδελφο σε ποζε ενω κυνηγουσε κανονικα σε επομενο γεμισμα να πατα σκανδαλη χωρις να ριχνει....με προσεκτικο ελενχο διαπιστωσαμε πως ''εφυγε'' το μπροστινο κοματακι της βελονας χωρις να υπαρξει πυροβολισμος χωρις φυσιγγι.........αλλα οι πολλες περιπτωσεις αφορουν προβληματα σε οπλα που τα εριχναν χωρις φυσιγγια....
Για να υπαρχουν τα φυσιγγια αδρανειας σε ολα τα διαμετρηματα ακομα και σε ραβδωτα ισως κατι να σημαινει...δεν ξερω αν το μαρκετινκ κανει και εδω την δουλεια του με τα φυσιγγια αδρανειας αλλα καλο θα ηταν να μην παταμε σκανδαλες χωρις να υπαρχει αντισταση στον τερματισμο της βελονας....
Στο στρατό πάντος ήταν standard practice το δις οπλησατε πυροδοτησατε...
Πιστεύω ειναι ανάλογα τον κατασκευαστή...
Όσον αφορά αυτό που λέει ένας φίλος πιο πάνω για το οπλισμένο ελατήριο και αυτό που κάνει τις πολλές βολές ισχύει από μηχανολογικός άποψης. Είναι η λεγόμενη κόπωση ή κυκλική φόρτιση η οποία είναι χειρότερη από τη στατική φόρτιση.
Τα ελατήρια δεν παθαίνουν κάτι. Το πρόβλημα είναι οι βελόνες...
 
Και η δική μου άποψη είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων πρόκειται γιά αστοχία υλικού, που ίσως να επιταχύνεται με την επιβάρυνση της ξηράς πυροδότησης. Προσωπικα είχα μία τέτοια εμπειρία σε μία καραμπίνα Franchi πριν πολλά χρόνια, όπου αν και καινούργια τότε, κατά τη διάρκεια του κυνηγιού έσπασε η βελόνα (νομίζω μπορείτε όλοι να φανταστείτε τα συναισθήματα:mad:).
Αυτή η εμπειρία είχε σαν αποτέλεσμα, από τότε, να κουβαλάω στο αυτοκίνητο και δεύτερο όπλο στα κυνήγια μου!
Φυσικά κάθε μηχανισμός είναι διαφορετικός και η φόρτιση της κάθε βελόνας διαφέρει από όπλο σε όπλο.
Πάντως, επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει, χρησιμοποιώ φυσίγγια αδρανείας γιατί δεν θέλω να το ξαναζήσω... :)
 
Ούτε έναν οπλουργο δεν έχει το hunterslife να μας λύνει σωστά τις απορίες.

Κρίμα...τόσοι φίλοι εδώ κάνεις να μην είναι ξυλουργός.
Δν είναι μαγαζί το H.L Στέλιο.... .sarcastic.
Έχεις πάθει κάποια βλάβη θες βοήθεια σε κάτι;;
 
Δν είναι μαγαζί το H.L Στέλιο.... .sarcastic.
Έχεις πάθει κάποια βλάβη θες βοήθεια σε κάτι;;
Το ξέρω ότι δεν είναι μαγαζί.
Απλώς ένας οπλουργός θα μπορούσε να υπάρχει σαν φίλος του φόρουμ όπως εμας αν είχαμε την τύχη.
Δεν έχω πάθει....Αλλά για να μην πάθω θα με ενδιέφερε μια γνώμη κάποιου που θα έχει όντως τις γνώσεις και όχι υποθετωντας ή έχοντας απλώς ακουστά για αυτό το θέμα.
 
Το ξέρω ότι δεν είναι μαγαζί.
Απλώς ένας οπλουργός θα μπορούσε να υπάρχει σαν φίλος του φόρουμ όπως εμας αν είχαμε την τύχη.
Δεν έχω πάθει....Αλλά για να μην πάθω θα με ενδιέφερε μια γνώμη κάποιου που θα έχει όντως τις γνώσεις και όχι υποθετωντας ή έχοντας απλώς ακουστά για αυτό το θέμα.
Χέρομαι που δν έχεις πάθει κάποια βλάβη.... :)
Όλο και κάποιος οπλουργός θα μας διαβάζει...;)
 
Χέρομαι που δν έχεις πάθει κάποια βλάβη.... :)
Όλο και κάποιος οπλουργός θα μας διαβάζει...;)
Είναι πιθανόν να μας διάβαζε κάποιος και να έπαθαν τα νεύρα του απ την ημιμάθεια μας και παρετηθηκε απ το να ασχοληθεί παραπάνω με εμάς.
Χαχαχα!!!
Αστειεύομαι...Αλλά η αλήθεια μπορεί να μην απέχει πολύ.
 
Back
Top