Σπάσιμο βελόνας από ξερή χρήση, μύθος ή αλήθεια;

Στο ποζέ χρησιμοποιώντας αδειους καλυκες κάποιες φορες, εχω αντιμετωπίσει προβλήματα να μη βγαίνει το φυσίγγι να κολλάει στον εξολκεα και να χρειάζεται βέργα.
 
Στο ποζέ χρησιμοποιώντας αδειους καλυκες κάποιες φορες, εχω αντιμετωπίσει προβλήματα να μη βγαίνει το φυσίγγι να κολλάει στον εξολκεα και να χρειάζεται βέργα.
Απο τη στιγμή που τους έχει πυροδοτήσει ήδη το όπλο και τους έχει εξολκευση κανονικά ήδη μια φορά, γιατί να κολλάνε τη δεύτερη?
Ισως οι θαλάμες να έχουν διαφορετικές ανοχές η μία απο την άλλη και να ''φουσκώνουν'' διαφορετικά τους κάλυκες..
 
Αυτο μου κανει. Φουσκωμένοι κάλυκες. Μπαίνουν και πιο δυσκολα. Οποτε χρησιμοποιώ πλέον μονο κατι μεταλλικά αδράνειας και ειμαι οκ. Τα πλαστικά οντως σπάνε.
 
μήπως είναι κάλυκας με υψυλό μέταλο? γιατί καμιά φορά φουσκόνει απο την τουφεκιά. εγλω φέτος είχα μεγάλο πρόβλημα με τα b&p μάγγνουμ 56γρ έριχνα και μετά έβαζα δύναμη μεγάλη να βγάλω απο μέσα τον κάλυκα
 
Φιλαράκια μου θυμάστε τις προάλλες που σας είπα για ένα καρτέρι απογευματινό που έπαθα ""αφλογιστεία" στη FABARM;
Σήμερα έκατσα να την έλυσα να δω τη συμβαίνει....Με το που έβγαλα το σιδηρόδρομο με το κλείστρο: ΤΣΟΥΚ...μου έμεινε η βελόνα στο χέρι. Την έχει κόψει από το κεφάλι......Η βελόνα είναι 3mm κ την έκοψε διστυχώς. Τώρα θα πρέπει να στραφώ στον οπλουργό μου κ φίλο Σωτήρη Βένδρα μήπως βρω ανταλλακτικό. Κ λόγο του ότι είναι παλιό μοντέλο φοβάμαι μήπως κ δν βρω......Πάντος ήταν λιπασμένη η βελόνα. Από τη να έγινε όμως αυτό ρε παιδιά;
Να τονίσω κάτι: Η βελόνα ήταν η εργοστασιακή της δν έχει ξανασπάσει κ ίσως είχε έρθει η ώρα της απο το 1985 που ντουφεκάει......big smile.
 
Η βελόνα είναι το μέρος του όπλου εκείνο που η σφύρα το χτυπά στο πίσω μέρος κατά την πίεση της σκανδάλης, και αυτή με την σειρά της χτυπά το καψύλλιο του φυσιγγίου και αρχίζει ένας κύκλος πυροδότησης.

Η βελόνα είναι ... ο επικρουστήρας.


Είναι αλήθεια ότι παλιά απαγορευόταν η ξερή πυροδότηση στα όπλα και όσο πιο παλιός είναι κάποιος τόσο πιο έντονα έχει ριζώσει μέσα του αυτή η απαγόρευση.

Ο λόγος που απαγορευόταν είναι ότι παλιά, στα περίστροφα αλλά και τα άλλα όπλα, η σφύρα και ο επικρουστήρας ήταν ένα πράγμα. Δηλαδή ήταν ένα μπλοκ σφύρα-επικρουστήρας (δεν υπήρχε ξεχωριστός επικρουστήρας) και έτσι σε κάθε ξηρή πυροδότηση υπήρχε κίνδυνος να σπάσει το κομμάτι που ήταν κολλημένο στη σφύρα και έκανε τη δουλειά που κάνει σήμερα ο επικρουστήρας. Δε γινόταν κάθε φορά που ξεροπυροβολούσες, αλλά αρκετά συχνά ώστε να γίνει κανόνας ότι απαγορεύεται η ξηρή πυροδότηση.



Κάποια στιγμή η βιομηχανία όπλων διόρθωσε αυτό το πρόβλημα φτιάχνοντας δύο ξεχωριστά μέρη στο όπλο, τη σφύρα, που απλά χτυπάει τον επικρουστήρα, και τον επικρουστήρα που κάνει μία ευθεία διαδρομή μέσα σε ένα κλειστό κανάλι και χτυπάει το καψύλι.
Στην εικόνα από το πιστόλι 1911 φαίνονται ξεκάθαρα τα δύο μέρη, σφύρα - επικρουστήρας:



Με αυτή την αλλαγή μειώθηκαν πάρα πολύ τα σπασίματα του επικρουστήρα και τώρα στα όπλα ο κίνδυνος να σπάσει ο επικρουστήρας από ξερή πυροδότησα είναι εξαιρετικά μικρός. Παρόλα αυτά μπορεί να συμβεί. Προσωπικά έχω δει να σπάει ο επικρουστήρας σε όπλο φίλου στην κεφαλή, δηλαδή στα 3 μπροστινά χιλιοστά. Δεν ξέρουμε αν ήταν από ξερή πυροδότηση ή απλά από τη χρήση, διότι ο φίλος έκανε ξερές πυροδοτήσεις που και που.

Όπως και να'χει η ξηρή πυροδότηση καλό είναι να αποφεύεται διότι σχεδόν αντιβαίνει τον πρώτο από τους τρεις βασικούς κανόνες ασφαλείας:

1) Το όπλο είναι πάντα γεμάτο, ακόμα και αν το έλεγξες πριν 1 λεπτό.

2) Ποτέ δε δείχνουμε την κάννη του όπλου σε κάτι που δεν θέλουμε να πυροβοληθεί και σε καμία μας κίνηση.

3) Το δάχτυλο πρέπει να είναι πάντα έξω από τη σκανδάλη. Στη σκανδάλη μπαίνει μόνον όταν έχουμε κάνει τη συνειδητή επιλογή να πυροβολίσουμε.
 
αντί να ρίχνεις στον αέρα για να πυροδοτήσει και να πέσει η σφύρα κάντο αλλά με το κλείστρο τραβηγμένο στο μισό της διαδρομής και πάτα σκανδάλη,,,θα πυροδοτήσει και πάλι αλλά θα δεις πόσο πιο απαλά γίνεται αυτό ;)
 
Εγω εχω το κακο ελλατωμα που παντα ριχνω την η τις βελονες σε αδεια θαλαμη..εδω κ παρα πολλα χρονια..
Πολυ σπανια θα χρησιμοποιησω καποιον αλλον ενδεδειγμενο τροπο..
Παντως δεν εχω δει να εχει μειωθει η δυναμη τους,βαζω στις οπες τους στο δικαννο δυο κερματα κ οχι μονο τα "σημαδευει" αλλα τα πεταει κ αρκετα ψηλα με δυναμη..
Εχω φιλο που παντα το δικαννο του το αφηνει με οπλισμενες σφυρες...
Βεβαια κ στις δυο περιπτωσεις μια φορα θα γινει η ζημια..
Κακιες συνηθειες..
 
Last edited:
Επίσης, πιστεύω ότι ο όρος "ξερή πυροδότηση" είναι λανθασμένος.
Στην πραγματικότητα προσπαθούμε να μεταφράσουμε το "dry fire", αλλά "fire" εδώ δε σημαίνει "πυροδοτώ", αλλά "πυροβολώ".
Άρα μάλλον πιο σωστό θα ήταν "ξηρός πυροβολισμός". Αλλά και αυτό δεν ακούγεται καλά, διότι η ελληνική γλώσσα κυριολεκτεί και εδώ δεν έχουμε κανέναν βολισμό η πυροβολισμό.
Ένας φιλόλογος στην παρέα θα βοηθούσε :rolleyes:
Μέχρι να βρω φιλόλογο θα το λέω "ξεροσκανδαλιά"
 
Εγω εχω το κακο ελλατωμα που παντα ριχνω την η τις βελονες σε αδεια θαλαμη..εδω κ παρα πολλα χρονια..
Το ίδιο κι εγώ ... στην καραμπίνα ... Πάντα !!! ;):)
......
Εχω φιλο που παντα το δικαννο του το αφηνει με οπλισμενες σφυρες...
Εγώ είμαι αυτός ;;;;; .yel. γιατί κι εγώ στο δίκαννο πάντα οπλισμένες τις αφήνω ...:D o_O
.sarcastic.
 
Επίσης, πιστεύω ότι ο όρος "ξερή πυροδότηση" είναι λανθασμένος.
Στην πραγματικότητα προσπαθούμε να μεταφράσουμε το "dry fire", αλλά "fire" εδώ δε σημαίνει "πυροδοτώ", αλλά "πυροβολώ".
Άρα μάλλον πιο σωστό θα ήταν "ξηρός πυροβολισμός". Αλλά και αυτό δεν ακούγεται καλά, διότι η ελληνική γλώσσα κυριολεκτεί και εδώ δεν έχουμε κανέναν βολισμό η πυροβολισμό.
Ένας φιλόλογος στην παρέα θα βοηθούσε :rolleyes:
Μέχρι να βρω φιλόλογο θα το λέω "ξεροσκανδαλιά"
Πεστο τζουφια, παραπέμπει σε κάτι ύπουλο...
 
Εγω εχω το κακο ελλατωμα που παντα ριχνω την η τις βελονες σε αδεια θαλαμη..εδω κ παρα πολλα χρονια..
Το ίδιο κι εγώ ... στην καραμπίνα ... Πάντα !!! ;):)
Μια από τα ίδια. Δίκαννα και καραμπίνες όλα τα χρόνια ρίχνω τις βελόνες σε άδεια θαλάμη πατώντας τις σκανδάλες και πάντα με την κάννη επάνω στον αέρα. Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, δεν έσπασε κάποια βελόνα και δεν έχω αλλάξει ποτέ βελόνα. Λειτουργούν όλα χωρίς πρόβλημα.
Απλά αναφέρω την εμπειρία μου χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα ή να σημαίνει ότι πράττω σωστά... :)
 
Μια από τα ίδια. Δίκαννα και καραμπίνες όλα τα χρόνια ρίχνω τις βελόνες σε άδεια θαλάμη πατώντας τις σκανδάλες και πάντα με την κάννη επάνω στον αέρα. Ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, δεν έσπασε κάποια βελόνα και δεν έχω αλλάξει ποτέ βελόνα. Λειτουργούν όλα χωρίς πρόβλημα.
Απλά αναφέρω την εμπειρία μου χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα ή να σημαίνει ότι πράττω σωστά... :)
Ενα καλο μαστορα οπλουργο που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι προτιμοτερο να ειναι οπλισμενη η σφυρα τα ελατηρια δεν παθενουν τιποτα παρα να τις ριχνουμε χωρις φυσιγγι αδρανειας
 
Τα ελατήριο όταν ελκονται ή πιέζονται για πολύ ώρα έχουν πρόβλημα.... Παραμορφονονται και κάποια στιγμή η παραμόρφωση γίνεται μόνιμη....
Και εγώ πάντα ξερή πυροδότηση στον αερα κάνω τόσα χρόνια και πότε δεν είδα κάποιο θέμα. Παραπέρα δεν το έψαξα.
 
Στο δίκαννο βάζω φυσίγγια αδράνειας και όλα καλά. Στην καραμπίνα που κυνηγούσα μέχρι πριν μερικά χρόνια έριχνα κι εγώ τουφεκια αλλά ειδικά στη benelli με το κλείστρο μέχρι τη μέση. Τελικα τι είναι καλύτερο για την καραμπίνα;
 
dry fire = ξηρά βολή.
Συνηθισμένη πρακτική από τους σκοπευτές σταθερού στόχου για προπόνηση σε κλειστούς χώρους χωρίς χρήση πυρομαχικών για βελτίωση των σκοπευτικών τους ικανοτήτων.
Προσωπικά χρησιμοποιώ πάντα φυσίγγια αδρανείας, ακόμη και τότε που είχε σπάσει ο ένας επικρουστήρας στο δίκαννο.
Αν είναι να σου τύχει...
Είμαι υπέρ της χρήσης τέτοιων φυσιγγίων και όχι καλύκων με πυροδοτημένο καψύλιο, που με κάθε επιπλέον πυροδότηση γεμίζουν με κατάλοιπα την κάννη, όχι και ότι καλύτερο ειδικά για όπλα με αχρωμίωτες κάννες.
 
Τα ελατήριο όταν ελκονται ή πιέζονται για πολύ ώρα έχουν πρόβλημα.... Παραμορφονονται και κάποια στιγμή η παραμόρφωση γίνεται μόνιμη....

Και εγώ έτσι νόμιζα και έτσι έλεγα.
Όμως διάβασα ότι δεν ισχύει.
Το ελατήριο αποδυναμώνεται όσο χρησιμοποιείται, και όχι όταν είναι σε μόνιμη, μέσα στα όριά του, πίεση.
Έτσι λοιπόν αν δύο επανατατικά ελατήρια καινούργια τα βάλεις σε δύο όπλα την ίδια μέρα, το ένα το βάλεις στη ντουλάπα οπλισμένο και το αφήσεις εκεί 1 χρόνο χωρίς να το ακουμπήσεις, ενώ το άλλο το παίρνεις κάθε μέρα στο κυνήγι-σκοπευτήριο και ρήξεις 5000 φυσίγγια, μετρώντας τις λίβρες των ελατηρίων μετά από ένα χρόνο, το μόνιμα συμπιεσμένο δεν θα έχει κάποια μείωση σε ισχύ, το άλλο που χρησιμοποιούσες θα έχει.
Έτσι λένε.
Παρόλα αυτά και εγώ κάνω όπως όλοι, ξηρή βολή στην αποθήκευση, είτε με φυσίγγια αδράνειας στη θαλάμη, είτε χωρίς, ανάλογα το όπλο.
 
Back
Top