Σπάσιμο βελόνας από ξερή χρήση, μύθος ή αλήθεια;

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Όταν ήμουν 10 χρονών θυμάμαι που έπαιζα με το δύκκανο του παππού μου (χωρίς φυσίγγια βέβαια) και πάντα όταν τράβαγα την σκανδάλη χωρίς φυσίγγι μέσα, πάντα ο παππούς μου τρελαινόταν και φώναζε να μην το κάνω αυτό γιατί θα σπάσω την βελόνα (ένα ποζέ μπρέντα του 1950) . Η βελόνα είναι το μέρος του όπλου εκείνο που η σφύρα το χτυπά στο πίσω μέρος κατά την πίεση της σκανδάλης, και αυτή με την σειρά της χτυπά το καψύλλιο του φυσιγγίου και αρχίζει ένας κύκλος πυροδότησης.
Εγώ βέβαια δεν τον άκουγα ποτέ και όταν δεν έβλεπε, πάντα το έκανα αυτό το πράμα. Το αποτέλεσμα? Μετά από 500 φορές τουλάχιστον ξερής χρήσης ποτέ μα ποτέ δεν χάλασε το όπλο...
Ο παππούς μου ήταν κάθετος ότι η βελόνα σπάει με τέτοια χρήση... εγώ βέβαια δεν τα κατάφερα ποτέ... ούτε στα δικά μου ούτε στου παππού μου...
Όταν ρώτησα τον παππού μου πρόσφατα γιατί το πιστεύει αυτό ΔΕΝ ήξερε γιατί, απλά το πίστευε. Αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί πολλοί παλαιοί κυνηγοί το πιστεύουν ΑΚΡΆΔΑΝΤΑ.
Πώς γίνεται να το πιστεύουν τόσα άτομα αυτό με του ίδιου ποτέ να μην είναι μάρτυρες ούτε μίας σπασμένης βελόνας από ξερή πυροδότηση ? Δεν έχω γνωρίσει άτομο που όντος να είχε τέτοιο περιστατικό.
Πρόσφατα ρώτησα έναν θείο μου με ένα μπαικαλ πλαγιόκαννο, και πέραν ότι και αυτός το πιστεύει ακράδαντα, μου εξήγησε πως αυτό συμβαίνει συνήθως την πρώτη μέρα του χειμώνα όπου η βελόνα είναι παγωμένη. Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό... εκτός αν η βελόνα ήταν φτιαγμένη από υπερβολικά εύθραυστο υλικό που δεν είναι...
Άρα ή παλιά οι βελόνες φτιάχνονταν από γυαλί ή κάτι άλλο συνέβαινε..... Γιατί εγώ έχω κάνει άπειρες επομησεις στο σπίτι με ξερή χρήση και ούτε στο μπαικαλ που έχω ούτε στην μοσμπεργκ έχω σπάσει βελόνα.
Παρόλα αυτά, έχω πάντα τον φόβο καθώς από μικρός το είχα σαν αρνητικό άκουσμα.
Θέλω να επιβεβαιώσει κάποιος τι συμβαίνει γιατί τουλάχιστον 14 χρόνια έχω αυτήν την απορία...
Καθήμενος και φιλοσοφώντας μία μέρα σκέφτηκα ότι ΑΝ συμβαίνει μπορεί να φταίει η αδράνεια? το υλικό της βελόνας ? ταλαντώσεις γιατί δεν βρίσκει κόντρα το καψύλλιο?
Ας μου λύσει κάποιος την απορία
 
Μολις γνωρισες εναν που εσπασε βελονα με ξερες πυροδοτησεις. Σε ενα μονοκανακι που ειχα (το πρωτο μου οπλο), ολη μερα σαν πιτσιρικας εκανα ακριβως αυτο που περιγραφεις. Μεχρι που ετυχα σε κυνηγετικη μερα ενδιαφερουσα (τρυγονια-συκοφαγους) και εγω ημουν με το οπλο με σπασμενη βελονα. Υποψιν η μερα ηταν ζεστοτατη, καλοκαιρινη βλεπεις.

Χωρις πλακα, ο κατασκευαστης εχει υπολογισει οτι η βελονα κατα την διαδρομη της μπροστα θα συναντησει αντισταση απο το καψουλι, και θα βρεθει μεχρι ενος σημειου να εξεχει απο τον καθρεφτη. Εαν εσυ πυροδοτησεις, η αντισταση αυτη ειναι μηδενικη, η διαδρομη που θα διανυσει η βελονα ειναι μεγαλυτερη, και η καταπονηση ειναι σαφως μεγαλυτερη καθως "βρισκει" και πισω. Οποτε καλο θα ηταν να μην το κανεις, ακομα και αν δεν εχει τυχει ποτε να σου σπασει, ειναι κριμα να καταπονεις το οπλο χωρις λογο.
 
Μολις γνωρισες εναν που εσπασε βελονα με ξερες πυροδοτησεις. Σε ενα μονοκανακι που ειχα (το πρωτο μου οπλο), ολη μερα σαν πιτσιρικας εκανα ακριβως αυτο που περιγραφεις. Μεχρι που ετυχα σε κυνηγετικη μερα ενδιαφερουσα (τρυγονια-συκοφαγους) και εγω ημουν με το οπλο με σπασμενη βελονα. Υποψιν η μερα ηταν ζεστοτατη, καλοκαιρινη βλεπεις.

Χωρις πλακα, ο κατασκευαστης εχει υπολογισει οτι η βελονα κατα την διαδρομη της μπροστα θα συναντησει αντισταση απο το καψουλι, και θα βρεθει μεχρι ενος σημειου να εξεχει απο τον καθρεφτη. Εαν εσυ πυροδοτησεις, η αντισταση αυτη ειναι μηδενικη, η διαδρομη που θα διανυσει η βελονα ειναι μεγαλυτερη, και η καταπονηση ειναι σαφως μεγαλυτερη καθως "βρισκει" και πισω. Οποτε καλο θα ηταν να μην το κανεις, ακομα και αν δεν εχει τυχει ποτε να σου σπασει, ειναι κριμα να καταπονεις το οπλο χωρις λογο.

Όταν λες έσπασε.... προσδιόρισε μου λίγο την φθορά . Κόπηκε στην μέση? ράγισε? έφυγε κομματάκι ? Τι ακριβώς?
 
Πότε δεν ρίχνω τις βελόνες ξερες στην καραμπίνα τραβάω το κλείστρο μέχρι την μέση περίπου εκεί που αρχίζει να σκληραίνει τραβάω την σκανδάλη και αφήνω το κλείστρο σιγά σιγά.Στο s.Posse όπως είναι ανοιχτό πιέζω λίγο ακόμα τις κανες προς τα κάτω και τραβάω τις σκανδαλες και παροπλιζει.
 
Πότε δεν ρίχνω τις βελόνες ξερες στην καραμπίνα τραβάω το κλείστρο μέχρι την μέση περίπου εκεί που αρχίζει να σκληραίνει τραβάω την σκανδάλη και αφήνω το κλείστρο σιγά σιγά.Στο s.Posse όπως είναι ανοιχτό πιέζω λίγο ακόμα τις κανες προς τα κάτω και τραβάω τις σκανδαλες και παροπλιζει.
ακριβώς τα ίδια κι εγώ :)
 
Πότε δεν ρίχνω τις βελόνες ξερες στην καραμπίνα τραβάω το κλείστρο μέχρι την μέση περίπου εκεί που αρχίζει να σκληραίνει τραβάω την σκανδάλη και αφήνω το κλείστρο σιγά σιγά.Στο s.Posse όπως είναι ανοιχτό πιέζω λίγο ακόμα τις κανες προς τα κάτω και τραβάω τις σκανδαλες και παροπλιζει.
ακριβώς τα ίδια κι εγώ :)

Είχατε κάποιο συμβάν με σπασμένη βελόνα ή απλά και εσείς έχετε ακούσει ότι συμβαίνει και το κάνετε προληπτικά ?
 
μακη ακριβως το ιδιο κανω κι εγω.μαλιστα επειδη τα πλαστικα μου εχουν πεσει αρκετες φορες και σπανε πληρωσα κατι παραπανω και πηρα μεταλλικα που ρυθμιζουν ακριβως που θελεις να χτυπανε οι βελονες του δικανου
 
μακη ακριβως το ιδιο κανω κι εγω.μαλιστα επειδη τα πλαστικα μου εχουν πεσει αρκετες φορες και σπανε πληρωσα κατι παραπανω και πηρα μεταλλικα που ρυθμιζουν ακριβως που θελεις να χτυπανε οι βελονες του δικανου
κι εγώ το ίδιο φίλε στο δίκαννο....μια φορά σε καραμπίνα μου κόπηκε(έσπασε)το πλαστικό που είχα και μαμήθηκα ελαφρώς να το βγάλω από την θαλάμη που είχε σφηνώσει....άσε που φύσσαγα την κάννη μήπως είχε μείνει κομμάτι μέσα....κλαρίνο στον κυνηγότοπο .sarcastic.
 
Eσπασε το μπροστινο κομματι της, δηλαδη δουλευε κανονικα, αλλα πυροδοτωντας δεν εβγαινε προς το καψουλι. Πιστεψε με ειναι πολυ μα πολυ απογοητευτικο να το παθαινεις

Μεγάλη πίκρα για ένα κομματάκι μερικών χιλιοστών να μην δουλεύει το όπλο .... το ξέρω...
 
γι αυτον ακριβως τον λογο υπαρχουν τα φυσιγγια αδρανειας
Μπορούμε επίσης, αντί για φυσίγγια αδρανείας, να πάρουμε 2 άδειους κάλυκες απ' αυτούς που έχουμε ρίξει το πρωί (και που ποτέ δεν τους αφήνουμε ''πεσκέσι'' στο χωράφι αυτού που μας φιλοξενεί για να κάνουμε το ''κεφι'' μας;)) και να απασφαλίσουμε τις σφύρες.
Βέβαια τα χρησιμοποιούμε μόνο μια φορά, γιατί μετά βαθουλώνει το καψούλι και πάλι πέφτει ο επικρουστήρας στο κενό.
 
Back
Top