Σουγιάδες και Μαχαίρια

Ένα κυνηγετικό μαχαίρι στις πόσες μοίρες ακονίζεται ;

Τι λέτε για το παρακάτω
https://ruixinprosharp.com/collections/knife-sharpeners/products/ruixin-pro-sharp

Τελικά πως μπορεί ένας ερασιτέχνης να ακονίσει σωστά ένα μαχαίρι ;
Φυσικά δεν θα το πάρω 90$ ... πιο φθηνό ή θα το φτιάξω μόνος μου και θα αγοράσω τις πέτρες ...
 
Ένα κυνηγετικό μαχαίρι στις πόσες μοίρες ακονίζεται ;

Τι λέτε για το παρακάτω
https://ruixinprosharp.com/collections/knife-sharpeners/products/ruixin-pro-sharp

Τελικά πως μπορεί ένας ερασιτέχνης να ακονίσει σωστά ένα μαχαίρι ;
Φυσικά δεν θα το πάρω 90$ ... πιο φθηνό ή θα το φτιάξω μόνος μου και θα αγοράσω τις πέτρες ...
Η γωνία ακονίσματος σ αυτά τα μαχαίρια ειναι 25 εως 30 μοίρες.
Με αυτές τις πέτρες κάνεις ενα φρεσκάρισμα στην κόψη. Αν όμως η κόψη εχει καταστραφεί και χρειάζεται τρόχισμα απο μικρο grit δεν θα χεις και το καλύτερο αποτέλεσμα.
Είχα πάρει κι εγω κάποιο αντίστοιχο πριν 3 χρόνια αλλα τώρα χρησιμοποιώ πέτρες .
 
Ένα κυνηγετικό μαχαίρι στις πόσες μοίρες ακονίζεται ;

Τι λέτε για το παρακάτω
https://ruixinprosharp.com/collections/knife-sharpeners/products/ruixin-pro-sharp

Τελικά πως μπορεί ένας ερασιτέχνης να ακονίσει σωστά ένα μαχαίρι ;
Φυσικά δεν θα το πάρω 90$ ... πιο φθηνό ή θα το φτιάξω μόνος μου και θα αγοράσω τις πέτρες ...
Εγώ Μπίλυ ,το ακονισα με γυαλοχαρτα νερού,επειδή δεν έκοβε ούτε βούτυρο ,το ξεκίνησα με 300-600-1000-2000-3000 δέρμα...μια παλιά δερμάτινη ζώνη ,την οποία πέρασα με σαπούνι χρυσοχόων.Ατσαλι φθηνό κινεζικό,μάρκα browning folder,αξίας 5€,με δαυτό είχα ξυρίσει την αριστερή γάμπα ,μετά μουσικής,burn by the cure:cool:κ είχα γδάρει κ ένα γουρούνι να δω αν κρατά τον αιθέρα....όλα cool ‼️
 
Καλορίζικο - μοιάζει με επαγγελματικό εργαλείο, σκοπεύεις να ανοιξεις τροχείο;:)
Χαχα! Καλή ιδέα!
"ΤΙΜΕΣ ΦΙΛΙΚΕΣ" .yel.

Από τη μία μου αρέσει τα μαχαίρια μου να 'ξυρίζουν'... Και τα κουζινομάχαιρα (η γυναίκα μου με βρίζει γιατί κόβεται :p), και οι σουγιάδες και όλα τα άλλα.

Από την άλλη έχω και ένα ψώνιο με εργαλεία, οπότε...

Θέλει σταθερό χέρι η γωνια.
Ακριβώς! και το εργαλείο αυτό έχει ρύθμιση γωνιών από 15-30 μοίρες.
 
IMG_20210414_115553_054.jpg

Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Τζάμπα δουλεύω 7 στις 7 μέρες εδώ και πάνω από ένα χρόνο? Λοιπόν έχουμε και λέμε, χειροποίητο ανοξείδωτο δαμάσκηνο ατσάλι. Βασικά μίξη δύο ατσαλιων 440c + j2 συνολικό μήκος λάμας 20 cm και πάχος 3mm λαβή από σφένδαμο Αυστραλίας και ρητίνη στην οποία έχουν εμποτιστεί φύλα από ασήμι. Χάραξη με τα αρχικά μου.
Υ.γ. ώρες ώρες έχω ακριβά γούστα ρε πουστη μου....
 

Attachments

  • IMG_20210414_114001.jpg
    IMG_20210414_114001.jpg
    357,8 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20210408_013719.jpg
    IMG_20210408_013719.jpg
    675,8 KB · Προβολές: 39
View attachment 25904

Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. Τζάμπα δουλεύω 7 στις 7 μέρες εδώ και πάνω από ένα χρόνο? Λοιπόν έχουμε και λέμε, χειροποίητο ανοξείδωτο δαμάσκηνο ατσάλι. Βασικά μίξη δύο ατσαλιων 440c + j2 συνολικό μήκος λάμας 20 cm και πάχος 3mm λαβή από σφένδαμο Αυστραλίας και ρητίνη στην οποία έχουν εμποτιστεί φύλα από ασήμι. Χάραξη με τα αρχικά μου.
Υ.γ. ώρες ώρες έχω ακριβά γούστα ρε πουστη μου....
Με υγεια Φιλε και να μαστε καλα να κανουμε τα γουστα μας .love.
Να το χαρεις
Τα αρχικα σου σημαινουν και σαββατοκυριακο οποταν τις τεταρτες τους λαγους να τους γδερνεις με αλλο μαχαιρι.big smile.
 
Back
Top