Σουγιάδες και Μαχαίρια

προσφατα πηρα κ εχω παντα μαζι μου στη φυση στο κυνηγι κτλ, ενα σουγια okapi..μιλαμε κοβει ξυραφι!!! ..ίσως ο καλύτερος σουγιάς που είχα ποτέ..κάτι επώνυμοι κ τρίχες κατσαρές..
ο okapi ειναι σουγιας που κυκλοφορησε πριν 30 χρονια μπορι και παραπανω ,Ειναι γερμανικος με ανθρακουχο χαλυβα και πραγματι κοβει καλα και επανερχετε ευκολα η κοψη του , Το μονο οτι οξειδωνει θελει λαδακι ,Κυκλοφορησαν και απομιμησεις που φτιαχνωντε στην αφρικη ,
 
Δυο καινούργια και ολίγον επιχειρησιακά μαχαιρια ετοιμάζονται έστω και με ρυθμούς χελώνας.
Κοπή απο ατσαλόλαμα 80CrV2 ,διαμόρφωση ,τρυπηματα και προχωράμε . Το πότε και το πως ,ας το αφήσουμε .
Οποτε. .sarcastic.

best pic for upload
To καλό πράγμα αργεί να γίνει ....
 
Δυο καινούργια και ολίγον επιχειρησιακά μαχαιρια ετοιμάζονται έστω και με ρυθμούς χελώνας.
Κοπή απο ατσαλόλαμα 80CrV2 ,διαμόρφωση ,τρυπηματα και προχωράμε . Το πότε και το πως ,ας το αφήσουμε .
Οποτε. .sarcastic.

best pic for upload
Πολυ ωραια σχεδια και με εκκεντρικες λαβες..Σαν και μενα κανεις παντως..εχω 2 λαμες ετοιμες για βαψιμο απο περσυ και ακομα να τις πιασω στα χερια μου..πιστευω να τις ξαναρχισω συντομα γιατι μου αρεσουν τα σχεδια τους
 
Δυο καινούργια και ολίγον επιχειρησιακά μαχαιρια ετοιμάζονται έστω και με ρυθμούς χελώνας.
Κοπή απο ατσαλόλαμα 80CrV2 ,διαμόρφωση ,τρυπηματα και προχωράμε . Το πότε και το πως ,ας το αφήσουμε .
Οποτε. .sarcastic.

best pic for upload
Το πάνω πολύ ωραίο σχέδιο!! .love.
Λίγο πιο άγριο το κάτω αλλά εξίσου όμορφο...
 
Πολυ ωραια σχεδια και με εκκεντρικες λαβες..Σαν και μενα κανεις παντως..εχω 2 λαμες ετοιμες για βαψιμο απο περσυ και ακομα να τις πιασω στα χερια μου..πιστευω να τις ξαναρχισω συντομα γιατι μου αρεσουν τα σχεδια τους
Ειναι οτι για τέτοιες δουλειές θελεις ιδιαίτερο χώρο Μιλτο.
Οταν περιμένω να δω ποτε θα μπορέσω να κάνω κατι στη δουλειά ή ακομη να κατσω πιο πισω και πότε στο σπίτι ,άστα.Ασε που καθε φορα βγάζω και μαζεύω τα εργαλεία .
Αν τα εχεις ολα στημένα και εχεις και εναν καλο λειαντήρα , προχωρας γρήγορα .
Σκεφτομαι να ξεκινησω φουρνακι για μπορώ να δουλεψω και ανοξείδωτο ,αλλά ακόμη ειμαι στη σκεψη.
 
Ειναι οτι για τέτοιες δουλειές θελεις ιδιαίτερο χώρο Μιλτο.
Οταν περιμένω να δω ποτε θα μπορέσω να κάνω κατι στη δουλειά ή ακομη να κατσω πιο πισω και πότε στο σπίτι ,άστα.Ασε που καθε φορα βγάζω και μαζεύω τα εργαλεία .
Αν τα εχεις ολα στημένα και εχεις και εναν καλο λειαντήρα , προχωρας γρήγορα .
Σκεφτομαι να ξεκινησω φουρνακι για μπορώ να δουλεψω και ανοξείδωτο ,αλλά ακόμη ειμαι στη σκεψη.
Κανά περδικομαχαιρο θα φτιάξεις κύριε? .my man.
 
Ειναι οτι για τέτοιες δουλειές θελεις ιδιαίτερο χώρο Μιλτο.
Οταν περιμένω να δω ποτε θα μπορέσω να κάνω κατι στη δουλειά ή ακομη να κατσω πιο πισω και πότε στο σπίτι ,άστα.Ασε που καθε φορα βγάζω και μαζεύω τα εργαλεία .
Αν τα εχεις ολα στημένα και εχεις και εναν καλο λειαντήρα , προχωρας γρήγορα .
Σκεφτομαι να ξεκινησω φουρνακι για μπορώ να δουλεψω και ανοξείδωτο ,αλλά ακόμη ειμαι στη σκεψη.
Ακροβως οπως τα λες ειναι και για μενα..αυτο το βαλε βγαλε τα εργαλεια ειναι μαρτυριο πραγματικα..ενω εχω χωρο να κανω την δουλεια μου στο κτημα του πεθερου μου δεν εχω εκει ρευμα να μπορω να απλωσω την πραματεια μου..εγω παντως σκεφτομαι να φτιαξω εναν ταινιολειαντηρα στο σχεδιο κολλαω ακομα μιας και λεω να βαλω μονο contact wheel για hollow grind και τα νορμαλ με τον παλιο καλο λιμαντηρα
 
καλημερα παιδια,με τη ακονιζεται το μαχαιρη?ποιος ειναι ο σωστος τροπος?
Ακονιζεις με οποιο τροπο σε βολευει..απο πετρες μεχρι πιο συνθετα συστηματα ακονισματος μεχρι και ακονισμα στον ταινιολειαντηρα..για μενα πιο τεχνικο κομματι ειναι με τις πετρες αλλα θελει πολυ εξασκηση
 
καλημερα παιδια,με τη ακονιζεται το μαχαιρη?ποιος ειναι ο σωστος τροπος?
Οπως σου ειπε και ο Μίλτος υπάρχουν πολλοί τρόποι.Εξαρτάται βέβαια και απο το μαχαίρι ,απο και τι κατάσταση ειναι αυτό που θέλεις να τροχίσεις και σε τι κόψη θέλεις να φτάσεις. https://thesecretrealtruth.blogspot.com/2015/01/blog-post_748.html
Υπάρχουν συστηματάκια που σε βοηθανε στο να κρατάς σταθερή γωνία.Ενδεικτικά σε φθηνές επιλογές ....https://www.ebay.com/itm/Professional-Kitchen-Knife-Fix-angle-Sharpener-Sharpening-Tool-kit-with-4-Stones/232902835633?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
https://www.ebay.com/itm/MOLIBAO-Po...604742?hash=item3d74530c46:g:iLYAAOSwON5boRSX
Αν εχεις και πέτρα νερού με πολύ ψιλο κόκκο για το τέλος ακόμη καλύτερα.Θελει όμως εξοικείωση για να κρατας σταθερή τη γωνία οπως και η φορα που τροχίζεις . Ψαξε για βιντετακια στο youtube.
 
Last edited:
Back
Top