Σουγιάδες και Μαχαίρια

Περιπου ναι.με λιγο πιο μικρη καμπηλη λαμας και ληγο πιο εισια και μακρια λαβη .big smile. .my man.

Ότι σχέδιο θέλουν πουλάνε για κρητικό μαχαίρι... πιστεύω... είχα πάει Κορώνη και βρήκα μαχαίρια από μαχαιρα κρητικο και τα εμπορεύεται στην Κορώνη άλλος..
Του λέω κρητικό μαχαίρι εχεις ;;;; και μου έδειχνε αυτά... ένα ΣΑΪΤΟΜΑΧΑΙΡΟ ήθελα να πάρω δεν είχε :confused:
 
Τα πιο πολα ειναι σαν σουβενηρ.η δυο πανο φωτο ειναι βοσκομαχερα.σαιτες πλεον κανουν μονο κατα παραγελια ο λογος οτη δεν προτιμουντε.εδω εχει μπει πλεον σαν κουλτουρα το βοσκομαχερο,λογο στηβαροτιτας κατασκευης και μαχερι στραπατσου
 
Τα πιο πολα ειναι σαν σουβενηρ.η δυο πανο φωτο ειναι βοσκομαχερα.σαιτες πλεον κανουν μονο κατα παραγελια ο λογος οτη δεν προτιμουντε.εδω εχει μπει πλεον σαν κουλτουρα το βοσκομαχερο,λογο στηβαροτιτας κατασκευης και μαχερι στραπατσου
Κατάλαβα Εφαγε το τουριστικό μαχαίρι το παραδοσιακό...:(
 
Κατάλαβα Εφαγε το τουριστικό μαχαίρι το παραδοσιακό...:(
Ακρηβος.το γνησιο βοσκομαχερο ειναι η λαβη απο πριναρη η κερατο τραγου,η λαμα απο σουστοφιλο βαψιμο και χτηπιμα σε αμονι ενοητε.το μονο μιον ειναι οτη σκουριαζη εφκολα και θελη νανε παντα λαδομενη.δεν σπαει με τηποτα δεν στιμονη ευκολα,αλα θελη σηντηριση.λαδομα και ακονισμα μολη αρχηζη να στομονη λιγο.και ο λογος αν στομοση καλα τοτε θα σου βγαλη το λαδι να το ακονησης μετα
 
Ωραιο βοσκομαχαιρο το πρώτο.. αλλα δεν είναι το παραδοσιακό ΚΡΗΤΙΚΟ ΜΑΧΑΊΡΙ..
Δεν τα γνωρίζω Νίκο....απλα αυτό μου το έφτιαξε ένα καλοκαίρι που ήμουν Κρήτη από λήμα και την λαβή απο κάποιο κέρατο...
Και κάθε μέρα σχεδόν μου έδειχνε την διαδικασία...αλλά με πέθανε στις ρακές...
 
Δεν τα γνωρίζω Νίκο....απλα αυτό μου το έφτιαξε ένα καλοκαίρι που ήμουν Κρήτη από λήμα και την λαβή απο κάποιο κέρατο...
Και κάθε μέρα σχεδόν μου έδειχνε την διαδικασία...αλλά με πέθανε στις ρακές...
Χορης ρακες δουλεια δεν γηνετε.τη νερο θα πινατε???αρωστοι ειστε .very funny. .my man.
 
Δεν τα γνωρίζω Νίκο....απλα αυτό μου το έφτιαξε ένα καλοκαίρι που ήμουν Κρήτη από λήμα και την λαβή απο κάποιο κέρατο...
Και κάθε μέρα σχεδόν μου έδειχνε την διαδικασία...αλλά με πέθανε στις ρακές...
Εργαλείο έχει φτιάξει... από λημα και κέρατο κρύου... το βοσκομαχερο είναι το ποιο εύχρηστο πιστεύω για εμάς τους κυνηγούς..
 
Back
Top