Σουγιάδες και Μαχαίρια

Καλο.... Γιατί συνήθως αυτου τυπου οι σουγιαδες που πωλουνται φθηνά δεν κόβουν ουτε γιαουρτι.......
Λοιπόν ο σουγιάς τη σελίδα την κόβει,στο μήλο στομωνει οπότε μπορεί και να μην αξίζει ,η να θέλει ακονισμα.Το πορτοκάλι το καθαρίζει ,σας μπερδεψα;IMG_20220105_142335.jpg
 
Last edited:
Λοιπόν ο σουγιάς τη σελίδα την κόβει,στο μήλο στομωνει οπότε μπορεί και να μην αξίζει ,η να θέλει ακονισμα.Το πορτοκάλι το καθαρίζει ,σας μπερδεψα;View attachment 39203
Ακονισμα θέλει σιγουρα........
Ότι δεν εκαναν(σωστά) στο εργοστάσιο.....
 
Του έκανα μερικές μπρος πίσω στο ακονιστηρι με τους δίσκους και κόβει καλύτερα.View attachment 39204
Εχω ακριβώς το ίδιο ακονιστηρι για τα κουζινομαχαιρα....

Δεν θέλει υπερβολές με τα περασματα κ ουτε κ ζόρι στο ακονισμα......
Γιατί έχω παταρησει πως χαράζει την λαμα,
και επιπλέον η κόψη αφηνει γρεζια, "φαγωματα', και το μαχαιρι αν κόβει κ κόβει "σκαλώνει"...
 
Λοιπόν ο σουγιάς τη σελίδα την κόβει,στο μήλο στομωνει οπότε μπορεί και να μην αξίζει ,η να θέλει ακονισμα.Το πορτοκάλι το καθαρίζει ,σας μπερδεψα;View attachment 39203
Δεν γινεται να κοβει σελιδα -τουλαχιστον με τον τροπο που δοκιμαζουμε την κοψη- και να στομωνει στο μηλο
Μαλλον για να την κοβει την κρατουσες σε καποιο σταθερο σημειο με το χερι
Σιγουρα θελει ακονισμα φιλε μου
 
Το θεμα του ακονισματος.... και το μαχαιρι.......ειναι ''επιστημη''....!!!!
Καποτε στην Κρητη.....ενας αδελφικος φιλος μου εκανε δωρο ενα μαχαιρι....για το κυνηγι!!!
Οταν πηγαμε να το παρουμε ( δεν λες οχι σε Κρητικο..... ) ο Μαστορας μεγαλος σε ηλικια...με ρωτησε τι
μαχαιρι θελω....
Του ειπα για κυνηγι....
Μου λεει.....Θα σου δωσω ενα μαχαιρι.....αλλα δεν θα κοψεις ΠΟΤΕ ψωμι και λαχανικα....Θα κοβεις κρεας...
και οτι αλλο θελεις εκτος απο αυτα που ειπα....
Τι θα γινει εαν κοψω ψωμι τον ρωτησα....
Μου απαντησε....το μαχαιρι το ''εχασες''.....δεν θα ξανα κοψει ποτε οπως κοβει τωρα...
Ποσο Δικιο ειχε!!!!
Το ειχα παντα στα ειδη κυνηγιου μου.....Εβαλε ο διαολος το ποδαρι του....το πηρε η γυναικα μου
να το πλυνει...το αφησε να στεγνωσει....
Ειχαμε τραπεζι εκεινη την ημερα σε κατι φιλους....
Γυριζω απο την δουλεια....και βλεπω μια φιλη της γυναικας να κοβει σαλατα με το μαχαιρι μου!!!!
Ηταν τεστ εγκεφαλικου....
Ο Μαστορας ειχε ΔΙΚΙΟ....Οτι και να εκανα....οσο και προσπαθησα να το ακονισω με το λαδακονο
που μου ειχε δωσει...δεν καταφερα τιποτα...
Το μαχαιρι μετα απο δυο κοψιματα...στομωνει .
Το εβαλα στην ''ακρη'' και το εχω για να θυμαμαι τον καλό μου φιλο !!!

εικόνα_Viber_2022-01-05_14-50-47-790.jpg
 
Αγαπητέ ΝίκοΠ το μαχαίρι σου χρειάζεται απλά ακόνισμα.
Αν ακονιστεί καλά θα είναι καλύτερο από ότι ήταν όταν το αγόρασες.

Φυσικά και δεν θα μπορέσεις ποτέ εσύ να το ακονίσεις με το ακόνι που σου έδωσε διότι δεν κατέχεις τηντέχνη του ακονίσματος αλλά ούτε και τα απαραίτητα εργαλεία.
Πρέπει να βρεις κάποιον που να ξέρει πραγματικά να ακονίζει, πάρα πολύ δύσκολο στην Ελλάδα, και να του το δώσεις να στο ακονίσει. Εναλλακτικά, μπορεί να στο ακονίσει κάποιος που έχει ένα σοβαρό μηχάνιμα ακονίσματος (προς Θεού όχι τροχίσματος) και να στο φτιάξει.

Αυτό έχουν τα μαχαίρια, όσο περισσότερο χρησιμοποιούνται, τόσο συχνότερα χρειάζονται ακόνισμα.
Αν κάποιος δεν έχει βρει λύση στο θέμα του ακονίσματος, τότε τα μαχαίρια του καταντάνε διακοσμητικά, διότι αν τα χρησιμοποιήσει στα σοβαρά και χρειαστεί ακόνισμα, δεν μπορεί να το κάνει.
 
Το θεμα του ακονισματος.... και το μαχαιρι.......ειναι ''επιστημη''....!!!!
Καποτε στην Κρητη.....ενας αδελφικος φιλος μου εκανε δωρο ενα μαχαιρι....για το κυνηγι!!!
Οταν πηγαμε να το παρουμε ( δεν λες οχι σε Κρητικο..... ) ο Μαστορας μεγαλος σε ηλικια...με ρωτησε τι
μαχαιρι θελω....
Του ειπα για κυνηγι....
Μου λεει.....Θα σου δωσω ενα μαχαιρι.....αλλα δεν θα κοψεις ΠΟΤΕ ψωμι και λαχανικα....Θα κοβεις κρεας...
και οτι αλλο θελεις εκτος απο αυτα που ειπα....
Τι θα γινει εαν κοψω ψωμι τον ρωτησα....
Μου απαντησε....το μαχαιρι το ''εχασες''.....δεν θα ξανα κοψει ποτε οπως κοβει τωρα...
Ποσο Δικιο ειχε!!!!
Το ειχα παντα στα ειδη κυνηγιου μου.....Εβαλε ο διαολος το ποδαρι του....το πηρε η γυναικα μου
να το πλυνει...το αφησε να στεγνωσει....
Ειχαμε τραπεζι εκεινη την ημερα σε κατι φιλους....
Γυριζω απο την δουλεια....και βλεπω μια φιλη της γυναικας να κοβει σαλατα με το μαχαιρι μου!!!!
Ηταν τεστ εγκεφαλικου....
Ο Μαστορας ειχε ΔΙΚΙΟ....Οτι και να εκανα....οσο και προσπαθησα να το ακονισω με το λαδακονο
που μου ειχε δωσει...δεν καταφερα τιποτα...
Το μαχαιρι μετα απο δυο κοψιματα...στομωνει .
Το εβαλα στην ''ακρη'' και το εχω για να θυμαμαι τον καλό μου φιλο !!!

View attachment 39210
Κυρ Νικο
Με σεβασμο στα χρονια σου παντα!!!
Αν θες μου απαντας
Με αυτο το μαχαιρι
Πριν κοψει την σαλατα η φιλη σας
Εκοβες για χρονια κρεας και δεν στομωσε ποτε
Εσφαξες μαζι του χοιρινο αρχη- τελος και το μαχαιρι εμεινε το ιδιο κοφτερο χωρις να χρειαστει ακονισμα;
Σε ρωταω οχι γιατι δεν σε πιστευω
Απλα επειδη η μεγαλυτεροι καποια φορες δεν θελετε να δειτε πιο περα απο αυτο που εχετε μαθει η τουλαχιστον σας ειναι πολυ δυσκολο
Και οχι σκοπιμα!
Απλα η εποχη που ζησατε οι πολεμοι οι δυσκολιες και αλλα σας εχουν κανει καποια πραματα να δυσκολευεστε να τα αποδεκτειτε

Το μαχαιρι ειναι μεταλλο
Σαν υλη φθειρετε αναλογα με την επαφη με το αλλο υλικο που καλειτε να κοψει
Σκληρες επιφανειες χαλανε την κοψη νωριτερα
Επισης ουσιες οπως το λιπος η το κοκκαλο η η τριχα το κανουν
Το πιο πιθανον ειναι κοβοντας σαλατα σε καποιο ξυλο επανω η φιλη σας να του χαλασε την κοψη

Οποιοδηποτε μαχαιρι χρησιμοποιησετε για να σφαξετε χοιρινο θα χρειαστει ακονισμα πριν τελειωσετε
Το λιπος και η τριχα θα το στομωσουν

Αναλογα το ειδος του( καθοριζει την γωνια ακονισματος- κατασκευη του) θα στομωνει ειτε πιο νωρις ειτε πιο αργα

Σας τα λεω αυτα μονο και μονο επειδη σας το εκανε φιλος καλος το μαχαιρι
Ακονιστε το σωστα!!!
Και θα γινει ξανα το δεξι σας χερι

Τα αντικειμενα που αγαπαμε πρεπει να τα χερομαστε στην πραξη και να μην πιανουμ σκονες
 
Αγαπητέ ΝίκοΠ το μαχαίρι σου χρειάζεται απλά ακόνισμα.
Αν ακονιστεί καλά θα είναι καλύτερο από ότι ήταν όταν το αγόρασες.

Φυσικά και δεν θα μπορέσεις ποτέ εσύ να το ακονίσεις με το ακόνι που σου έδωσε διότι δεν κατέχεις τηντέχνη του ακονίσματος αλλά ούτε και τα απαραίτητα εργαλεία.
Πρέπει να βρεις κάποιον που να ξέρει πραγματικά να ακονίζει, πάρα πολύ δύσκολο στην Ελλάδα, και να του το δώσεις να στο ακονίσει. Εναλλακτικά, μπορεί να στο ακονίσει κάποιος που έχει ένα σοβαρό μηχάνιμα ακονίσματος (προς Θεού όχι τροχίσματος) και να στο φτιάξει.

Αυτό έχουν τα μαχαίρια, όσο περισσότερο χρησιμοποιούνται, τόσο συχνότερα χρειάζονται ακόνισμα.
Αν κάποιος δεν έχει βρει λύση στο θέμα του ακονίσματος, τότε τα μαχαίρια του καταντάνε διακοσμητικά, διότι αν τα χρησιμοποιήσει στα σοβαρά και χρειαστεί ακόνισμα, δεν μπορεί να το κάνει.


Κυρ Νικο
Με σεβασμο στα χρονια σου παντα!!!
Αν θες μου απαντας
Με αυτο το μαχαιρι
Πριν κοψει την σαλατα η φιλη σας
Εκοβες για χρονια κρεας και δεν στομωσε ποτε
Εσφαξες μαζι του χοιρινο αρχη- τελος και το μαχαιρι εμεινε το ιδιο κοφτερο χωρις να χρειαστει ακονισμα;
Σε ρωταω οχι γιατι δεν σε πιστευω
Απλα επειδη η μεγαλυτεροι καποια φορες δεν θελετε να δειτε πιο περα απο αυτο που εχετε μαθει η τουλαχιστον σας ειναι πολυ δυσκολο
Και οχι σκοπιμα!
Απλα η εποχη που ζησατε οι πολεμοι οι δυσκολιες και αλλα σας εχουν κανει καποια πραματα να δυσκολευεστε να τα αποδεκτειτε

Το μαχαιρι ειναι μεταλλο
Σαν υλη φθειρετε αναλογα με την επαφη με το αλλο υλικο που καλειτε να κοψει
Σκληρες επιφανειες χαλανε την κοψη νωριτερα
Επισης ουσιες οπως το λιπος η το κοκκαλο η η τριχα το κανουν
Το πιο πιθανον ειναι κοβοντας σαλατα σε καποιο ξυλο επανω η φιλη σας να του χαλασε την κοψη

Οποιοδηποτε μαχαιρι χρησιμοποιησετε για να σφαξετε χοιρινο θα χρειαστει ακονισμα πριν τελειωσετε
Το λιπος και η τριχα θα το στομωσουν

Αναλογα το ειδος του( καθοριζει την γωνια ακονισματος- κατασκευη του) θα στομωνει ειτε πιο νωρις ειτε πιο αργα

Σας τα λεω αυτα μονο και μονο επειδη σας το εκανε φιλος καλος το μαχαιρι
Ακονιστε το σωστα!!!
Και θα γινει ξανα το δεξι σας χερι

Τα αντικειμενα που αγαπαμε πρεπει να τα χερομαστε στην πραξη και να μην πιανουμ σκονες


Μπορει και να εχετε και οι δυο ΔΙΚΙΟ φιλοι μου!!!!
Θα σας πω ομως....οτι στα 5 χρονια που το ειχα....πριν το πιασει στα χερια της η φιλη της γυναικας
μου.....ΠΟΤΕ δεν χρειαστηκε ακονισμα....
Εγω ναι δεν ξερω να ακονιζω....οσο και αν προσπαθησα δεν τα καταφερα...μετα αποδεχτηκα αυτο
που μου ειχε πει ο Μαστορας και το εβαλα στην ακρη....
Ισως να ηταν λαθος μου....Θα βρω καποιον που να ξερει απο μαχαιρια και ακονισμα...και θα
κοιταξω να το ξανα φτιαξω !!!
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!
.love.
 
Δεν γινεται να κοβει σελιδα -τουλαχιστον με τον τροπο που δοκιμαζουμε την κοψη- και να στομωνει στο μηλο
Μαλλον για να την κοβει την κρατουσες σε καποιο σταθερο σημειο με το χερι
Σιγουρα θελει ακονισμα φιλε μου
Πρέπει να αρχίσω να ασχολούμαι με το ακονισμα ,έχω το σύστημα lansky εδω και μερικά χρόνια και δεν το έχω χρησιμοποιήσει λόγο τεμπελιάς.
 
Back
Top