Σουγιάδες και Μαχαίρια

Θέλω να αγοράσω ένα καλό μαχαίρι ,αλλά γιατί να τα δώσω σε ξένους εάν υπάρχουν καλοί μαχαιροποιοι.Αλλα δεν τους ξέρω .
Αδερφε εγω παραγγειλα προσφατα ενα απο τον Αλκιβιαδη τον Τσαφο κ εμεινα πολυ ευχαριστημενος,εχει δουλειες του στη σελιδα του.
 

Attachments

  • IMG_20200423_205114.jpg
    IMG_20200423_205114.jpg
    135,8 KB · Προβολές: 68
Μια ερώτηση ,ποιος Έλληνας φτιάχνει τα ποιοτικότερα μαχαίρια ;
Πραγματικα ειναι δυσκολο να τους βαλεις σε παλατζα για το ποιος φτιαχνει τα ποιοτικοτερα μαχαιρια στην Ελλαδα μιας και υπαρχουν πολλοι καλοι μαστορες..για μενα ο μοναδικος που ξεχωριζει για τα δαμασκηνα, τα san mai και γενικα μαχαιρια με μεγαλη τεχνοτροπια ειναι ο Παρης ο Παλαπαϊδης απο Καστορια..αλλα αν δεν θες κατι τοσο ψαγμενο γενικα ολοι οι μαχαιροποιοι συμπεριλαμβανομενου και μενα προσεχουμε τις κατασκευες μας σε καθε λεπτομερεια απο την διαμορφωση μεχρι την βαφη και αγαπαμε αυτο που κανουμε πανω απ ολα
 
....το ανοξειδωτο καλα θα κανεις στειλτο Στασινοπουλο γιατι και φουρνακι να χες για την θερμοκρασια το σβησιμο πρεπει να γινει σε υγρο αζωτο δηλαδη κρυογενη επεξεργασια για να γινει σωστη η δουλεια
Μίλτο τους πήρα τηλέφωνο και μου πέσαν τ αυτιά.Για μια λάμα 35 εκ ανοξείδωτη ,θέλουν 30 € για τη βαφή!
Τι τα θελα τα ανοξείδωτα ;
Μου την έδωσε και ξεκινάω φούρνο ηλεκτρικό. Οχι οτι καίγομαι για τα ανοξείδωτα ,αλλα και για τα ανθρακούχα είναι καλή και καθαρή λύση.Παράγγειλα τον ελεγκτή απ έξω,τώρα θα παραγγείλω και το σύρμα απο Γερμανία ,αλλά δεν πρόλαβα να παρω τα τούβλα και κλείσανε.Ηταν ευκαιρία τώρα τον Αύγουστο να ξεκίναγα τα τούβλα και τη μεταλλική κατασκευή .
Απο Σεπτέμβρη και μετά ,καλά κρασιά.
 
Last edited:
Μίλτο τους πήρα τηλέφωνο και μου πέσαν τ αυτιά.Για μια λάμα 35 εκ ανοξείδωτη ,θέλουν 30 € για τη βαφή!
Τι τα θελα τα ανοξείδωτα ;
Μου την έδωσε και ξεκινάω φούρνο ηλεκτρικό. Οχι οτι καίγομαι για τα ανοξείδωτα ,αλλα και για τα ανθρακούχα είναι καλή και καθαρή λύση.Παράγγειλα τον ελεγκτή απ έξω,τώρα θα παραγγείλω και το σύρμα απο Γερμανία ,αλλά δεν πρόλαβα να παρω τα τούβλα και κλείσανε.Ηταν ευκαιρία τώρα τον Αύγουστο να ξεκίναγα τα τούβλα και τη μεταλλική κατασκευή .
Απο Σεπτέμβρη και μετά ,καλά κρασιά.
Ναι σε σχετικα μεγαλα μαχαιρια βαραει στο κεφαλι και δεν συμφαιρει..χιλιες φορες ανθρακουχα μονο κανε και τον φουρνο σιγα σιγα και θα σαι αρχοντας..το μονο θεμα ειναι αυτο οτι δεν βρισκεις ευκολα συρμα και ελεγκτη θερμοκρασιας ελλαδα οποτε αναγκαστικα εξωτερικο
 
Ναι σε σχετικα μεγαλα μαχαιρια βαραει στο κεφαλι και δεν συμφαιρει..χιλιες φορες ανθρακουχα μονο κανε και τον φουρνο σιγα σιγα και θα σαι αρχοντας..το μονο θεμα ειναι αυτο οτι δεν βρισκεις ευκολα συρμα και ελεγκτη θερμοκρασιας ελλαδα οποτε αναγκαστικα εξωτερικο
Το συρμα 25μ 25€ από Γερμανία με 2,5 μεταφορικά.
Ο ελεγκτης70 εδώ ,20 απο βρωμοκίνα.
 
Μαζεύοντας τα υλικά για την κατασκευή του φούρνου η οποία βλέπω οτι θα πάει πίσω ,ειπα να ολοκληρώσω μια λάμα από λίμα παλιάς κοπής ,την οποία είχα έτοιμη από ένα χρόνο ,αλλά περίμενε στην άκρη αφού είχαν προηγηθεί άλλες καλύτερες κατασκευές.
Πριν απο αρκετές μέρες λοιπόν είπα να την κουμπώσω σε ένα κομμάτι καρυδιάς και να ολοκληρωθεί.
Ολικόμηκος 23,5εκ και μηκος λάμας 11εκ.

1601368418006.png

1601368433510.png
 
Last edited:
Μαζεύοντας τα υλικά για την κατασκευή του φούρνου η οποία βλέπω οτι θα πάει πίσω ,ειπα να ολοκληρώσω μια λάμα από λίμα παλιάς κοπής ,την οποία είχα έτοιμη από ένα χρόνο ,αλλά περίμενε στην άκρη αφού είχαν προηγηθεί άλλες καλύτερες κατασκευές.
Πριν απο αρκετές μέρες λοιπόν είπα να την κουμπώσω σε ένα κομμάτι καρυδιάς και να ολοκληρωθεί.
Ολικόμηκος 23,5εκ και μηκος λάμας 11εκ.

View attachment 16603

View attachment 16604
ΚΟΥΚΛΙΙΙΙΙ δημητρηηηηη .RESPECT. .love.
 
Μαζεύοντας τα υλικά για την κατασκευή του φούρνου η οποία βλέπω οτι θα πάει πίσω ,ειπα να ολοκληρώσω μια λάμα από λίμα παλιάς κοπής ,την οποία είχα έτοιμη από ένα χρόνο ,αλλά περίμενε στην άκρη αφού είχαν προηγηθεί άλλες καλύτερες κατασκευές.
Πριν απο αρκετές μέρες λοιπόν είπα να την κουμπώσω σε ένα κομμάτι καρυδιάς και να ολοκληρωθεί.
Ολικόμηκος 23,5εκ και μηκος λάμας 11εκ.

View attachment 16603

View attachment 16604
Μπραβο Δημητρη φανταστικο μαχαιρι και εδεσες και ολα τα υλικα τελεια!
 
Μαζεύοντας τα υλικά για την κατασκευή του φούρνου η οποία βλέπω οτι θα πάει πίσω ,ειπα να ολοκληρώσω μια λάμα από λίμα παλιάς κοπής ,την οποία είχα έτοιμη από ένα χρόνο ,αλλά περίμενε στην άκρη αφού είχαν προηγηθεί άλλες καλύτερες κατασκευές.
Πριν απο αρκετές μέρες λοιπόν είπα να την κουμπώσω σε ένα κομμάτι καρυδιάς και να ολοκληρωθεί.
Ολικόμηκος 23,5εκ και μηκος λάμας 11εκ.

View attachment 16603

View attachment 16604
μη σε δω να κωβης ψωμι με αυτο θα σε μαλωσοοοοοο.bye.
 
Παιδια, και εγω πριν παρω μαχαιρι πηρα αρκετους που φτιαχνουν τηλ.
Εψαχνα κατι σε μηκος λαμας 16 cm. ανοξειδωτο...Ολοι τους δεν μου ειπαν κατω απο 200 Ευρω!
Δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα μπορει και 250 Ευρω!.hair.
Ξερω οτι αυτα ποθ φτιαχνουν, (αχετως που τους βγαινουν φθηνα σαν υλικα) θα ηταν χειροποιητο, και καπως μοναδικο, αλλα πολλα τα λεφτα Αρη!.sarcastic.
Ετσι και εγω βρηκα στο car απο εναν Ιδιωτη, ενα Falkniven A1, σε κατασταση( ηταν απείραχτο, ακόνιστο) καινουργιου, με 180 Ευρω, και το πηρα;)
 
Παιδια, και εγω πριν παρω μαχαιρι πηρα αρκετους που φτιαχνουν τηλ.
Εψαχνα κατι σε μηκος λαμας 16 cm. ανοξειδωτο...Ολοι τους δεν μου ειπαν κατω απο 200 Ευρω!
Δεν θυμαμαι ακριβως, αλλα μπορει και 250 Ευρω!.hair.
Ξερω οτι αυτα ποθ φτιαχνουν, (αχετως που τους βγαινουν φθηνα σαν υλικα) θα ηταν χειροποιητο, και καπως μοναδικο, αλλα πολλα τα λεφτα Αρη!.sarcastic.
Ετσι και εγω βρηκα στο car απο εναν Ιδιωτη, ενα Falkniven A1, σε κατασταση( ηταν απείραχτο, ακόνιστο) καινουργιου, με 180 Ευρω, και το πηρα;)
Αν είναι τέτοιες οι τιμές ,τότε να σκάσω 1500 να πάω να αγοράσω φούρνο,λειαντήρα και κορδέλα ,και να αρχίσω το εμπόριο :rolleyes:
 
Αν είναι τέτοιες οι τιμές ,τότε να σκάσω 1500 να πάω να αγοράσω φούρνο,λειαντήρα και κορδέλα ,και να αρχίσω το εμπόριο :rolleyes:

Εψαχνα ενα-δυο χρονια πριν...ειδα καποιους που εχοον τις δουλειές τους στο fb, και τους πηρα τηλ...
Δεν νομιζω να κανω λαθος για τις τιμες...τι να πω...μακαρι ο..κορονοιος, να τις εριξε..
 
Πάνω από 100-150€ για μαχαίρι (το οποίο θα χρησιμοποιώ και δεν θα το έχω στο τζάκι) δεν θα έδινα σε καμιά περίπτωση.
Ενδιαφερόμουν και εγώ για χειροποίητο αλλά με τα χρήματα που ζητάνε αγοράζω τα υλικά και τα εργαλεία και το φτιάχνω μόνος μου.
 
Αν είναι τέτοιες οι τιμές ,τότε να σκάσω 1500 να πάω να αγοράσω φούρνο,λειαντήρα και κορδέλα ,και να αρχίσω το εμπόριο :rolleyes:
Τετοιες ειναι Δημητρη,το δικο μου το πηρα 250 € με πιστοποιητικο για το ατσαλι κ για το οτι ειναι χειροποιητο σε δερματινη θηκη κ το προσεχω οπως προσεχω κ τα οπλα μου!
 
Τετοιες ειναι Δημητρη,το δικο μου το πηρα 250 € με πιστοποιητικο για το ατσαλι κ για το οτι ειναι χειροποιητο σε δερματινη θηκη κ το προσεχω οπως προσεχω κ τα οπλα μου!
Αρα, δεν εκανα λαθος στις τιμες....πολλα τα βαλαντια παιδια...ειπαμε να παρουμε κατι που θα ειναι και Ελληνικο, αλλα ευχαριστώ, αλλα εγω προσωπικά δεν θα...παρω ;)
και στα 260/280 νομιζω κανει ενα καινουργιο Falkniven a1 Με ατσαλι VG10...που δεν συνγρινεται με τα δικα τους....
 
Αρα, δεν εκανα λαθος στις τιμες....πολλα τα βαλαντια παιδια...ειπαμε να παρουμε κατι που θα ειναι και Ελληνικο, αλλα ευχαριστώ, αλλα εγω προσωπικά δεν θα...παρω ;)
και στα 260/280 νομιζω κανει ενα καινουργιο Falkniven a1 Με ατσαλι VG10...που δεν συνγρινεται με τα δικα τους....
Αδερφε το θεμα ειναι οτι παιρνεις ενα μαχαιρι πολυ ποιοτικο κ με εγγυηση!Τη περασμενη κυριακη που βαρεσαμε το καπρι για ποτε το εγδαρε κ το φιλεταρε δεν φανταζεσαι
 
Back
Top