Σουγιάδες και Μαχαίρια

Μετά απο πολύ καιρό και με πολλές δυσκολίες , κατάφερα επιτέλους να τελειώσω την δεύτερη λάμα που είχα φτιάξει σχεδόν από πέρυσι .
Το βάψιμο ήταν μια απο τις κύριες αιτίες της καθυστέρησης και παράλληλα προχωρούσα σε κατασκευή άλλες 6 λάμες για να μπορέσω να καταλάβω περισσότερα σχετικά με τις δυσκολίες της κατασκευής στην πράξη πια.

Στην πορεία αγόρασα ατσάλια , πύρους διάτρητους ,πύρους με σχέδια ,βουλκανικά χαρτιά,φυλλα μπρούντζου,κάποια ξυλα απο το εξωτερικο ,αλλα δικα μου από μουριά,καρυδιά ,χρυσόξυλο και ενα σωρό άλλα που χρειάζονται.
Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο μαχαίρι ,η λάμα ειναι απο λίμα του 1960 Ολλανδικής κατασκευής και η λαβή του ειναι απο έβενο.
Ένα ξυλο που πρώτη φόρα το δούλεψα και πραγματικά με εντυπωσίασε με το βάρος και την πυκνότητά του. Σε κάνει να ξεχνάς οτι ξέρεις για τα ξύλα.Ειναι σαν να δουλεύεις κάτι σαν μέταλλο και όχι ξύλο.
Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι είναι το δεύτερο που τελειώνω και φυσικά με πολύ δουλειά και κόπο,Ατελείωτες ώρες τριψίματος .
Χωρίς φουρνάκι και χωρις ταινειολειαντήρα με μεγάλο μοτέρ ,τα πραγματα δυσκολευουν πάααρα πολύ.


View attachment 2900


View attachment 2901


View attachment 2902


View attachment 2903


View attachment 2904
Μπράβο παίκτη....πολύ δυνατό.
Λίγο palm swel χάθηκε να δώσεις; .sarcastic.
 
Μετά απο πολύ καιρό και με πολλές δυσκολίες , κατάφερα επιτέλους να τελειώσω την δεύτερη λάμα που είχα φτιάξει σχεδόν από πέρυσι .
Το βάψιμο ήταν μια απο τις κύριες αιτίες της καθυστέρησης και παράλληλα προχωρούσα σε κατασκευή άλλες 6 λάμες για να μπορέσω να καταλάβω περισσότερα σχετικά με τις δυσκολίες της κατασκευής στην πράξη πια.

Στην πορεία αγόρασα ατσάλια , πύρους διάτρητους ,πύρους με σχέδια ,βουλκανικά χαρτιά,φυλλα μπρούντζου,κάποια ξυλα απο το εξωτερικο ,αλλα δικα μου από μουριά,καρυδιά ,χρυσόξυλο και ενα σωρό άλλα που χρειάζονται.
Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο μαχαίρι ,η λάμα ειναι απο λίμα του 1960 Ολλανδικής κατασκευής και η λαβή του ειναι απο έβενο.
Ένα ξυλο που πρώτη φόρα το δούλεψα και πραγματικά με εντυπωσίασε με το βάρος και την πυκνότητά του. Σε κάνει να ξεχνάς οτι ξέρεις για τα ξύλα.Ειναι σαν να δουλεύεις κάτι σαν μέταλλο και όχι ξύλο.
Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι είναι το δεύτερο που τελειώνω και φυσικά με πολύ δουλειά και κόπο,Ατελείωτες ώρες τριψίματος .
Χωρίς φουρνάκι και χωρις ταινειολειαντήρα με μεγάλο μοτέρ ,τα πραγματα δυσκολευουν πάααρα πολύ.


View attachment 2900


View attachment 2901


View attachment 2902


View attachment 2903


View attachment 2904
Γειά σου ρε Μιτσο μάστορα! ;)
 
Μετά απο πολύ καιρό και με πολλές δυσκολίες , κατάφερα επιτέλους να τελειώσω την δεύτερη λάμα που είχα φτιάξει σχεδόν από πέρυσι .
Το βάψιμο ήταν μια απο τις κύριες αιτίες της καθυστέρησης και παράλληλα προχωρούσα σε κατασκευή άλλες 6 λάμες για να μπορέσω να καταλάβω περισσότερα σχετικά με τις δυσκολίες της κατασκευής στην πράξη πια.

Στην πορεία αγόρασα ατσάλια , πύρους διάτρητους ,πύρους με σχέδια ,βουλκανικά χαρτιά,φυλλα μπρούντζου,κάποια ξυλα απο το εξωτερικο ,αλλα δικα μου από μουριά,καρυδιά ,χρυσόξυλο και ενα σωρό άλλα που χρειάζονται.
Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο μαχαίρι ,η λάμα ειναι απο λίμα του 1960 Ολλανδικής κατασκευής και η λαβή του ειναι απο έβενο.
Ένα ξυλο που πρώτη φόρα το δούλεψα και πραγματικά με εντυπωσίασε με το βάρος και την πυκνότητά του. Σε κάνει να ξεχνάς οτι ξέρεις για τα ξύλα.Ειναι σαν να δουλεύεις κάτι σαν μέταλλο και όχι ξύλο.
Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι είναι το δεύτερο που τελειώνω και φυσικά με πολύ δουλειά και κόπο,Ατελείωτες ώρες τριψίματος .
Χωρίς φουρνάκι και χωρις ταινειολειαντήρα με μεγάλο μοτέρ ,τα πραγματα δυσκολευουν πάααρα πολύ.


View attachment 2900


View attachment 2901


View attachment 2902


View attachment 2903


View attachment 2904
Φοβερή δουλειά πατριώτη!! Μπραβο!! Φαντάζομαι να ειχες και τα εργαλεία ακριβώς που θες τι θα έφτιαχνες!!
 
Σε λάδι ναι. Τωρα οσο για την σκληροτητα ,αν δεν μετρηθει τι να σου πω . Παντως τήρησα κατα καποιο τροπο τον κανόνα . 15 με 20 λεπτά πυρωμένο σε χρώμα που αντιστοιχεί περίπου στους 800 βαθμούς και σβήσιμο σε λάδι. Μετα επαναφορα 1 ωρα στους 200. Ετσι εβαψα και τις αλλες 6 λαμες που εχω. Οι 2 μου στραβωσαν λίγο ,οποτε παμε παλι απο την αρχή. Ξεβαμα και παλι βαψιμο.
Καταλαβαινεις ότι αφου ειναι το δευτερο ,ακομη ψαχνομαι
Μπράβο για τη δουλειά και την υπομονή σου!!! Ξεκίνησα κ εγώ αλλά λόγω ζέστης δεν την πάλευα και θα επανέλθω τον Οκτώβριο. Η λάμα είναι από σούστα; Δούλεψες και σφυρί και αμονι ή μόνο τη διαμόρφωσες;
Το ζεσταίνεις σε κάρβουνα ή με φλόγιστρο;
Τι λάδι έβαλες;
 
Last edited:
Μπράβο για τη δουλειά και την υπομονή σου!!! Ξεκίνησα κ εγώ αλλά λόγω ζέστης δεν την πάλευα και θα επανέλθω τον Οκτώβριο. Η λάμα είναι από σούστα; Δούλεψες και σφυρί και αμονι ή μόνο τη διαμόρφωσες;
Το ζεσταίνεις σε κάρβουνα ή με φλόγιστρο;
Τι λάδι έβαλες;
Η λάμα δεν είναι σφυρήλατη,είναι από παλιά λίμα .Ειναι από τις πρώτες που έφτιαξα για να αρχίσω να μαθαίνω καποια πράγματα. .
Το σφυρήλατο το σκέφτομαι αλλά ειναι κατι που δεν μπορώ να το κάνω εδω ,παρά μόνο στο χωριό.
Εχω βρει κομμάτια λαμαρίνα πάχους 3εκ. γι αυτή τη δουλειά αλλά του χρόνου το καλοκαίρι τωρα .
Τη συγκεκριμένη μαζί με κάμποσες άλλες τις έβαψα πριν ενάμιση μίνα στο χωριό με κάρβουνο και αέρα από το πλάι. Εδω έχω ενα υποτυπώδες φουρνακι για μικρες λάμες με πυρότουβλο και ζεσταίνω με προπάνιο.Οσο για το λάδι χρησιμοποίησα λάδι κινητήρα .
 
Η λάμα δεν είναι σφυρήλατη,είναι από παλιά λίμα .Ειναι από τις πρώτες που έφτιαξα για να αρχίσω να μαθαίνω καποια πράγματα. .
Το σφυρήλατο το σκέφτομαι αλλά ειναι κατι που δεν μπορώ να το κάνω εδω ,παρά μόνο στο χωριό.
Εχω βρει κομμάτια λαμαρίνα πάχους 3εκ. γι αυτή τη δουλειά αλλά του χρόνου το καλοκαίρι τωρα .
Τη συγκεκριμένη μαζί με κάμποσες άλλες τις έβαψα πριν ενάμιση μίνα στο χωριό με κάρβουνο και αέρα από το πλάι. Εδω έχω ενα υποτυπώδες φουρνακι για μικρες λάμες με πυρότουβλο και ζεσταίνω με προπάνιο.Οσο για το λάδι χρησιμοποίησα λάδι κινητήρα .
Και πάλι μπράβο σου. Έκανες πολύ καλή δουλειά. Θέλει πολύ χρόνο για να έχεις καλό αποτέλεσμα και θεωρώ το δικό σου αποτέλεσμα σε ανταμοιβει μόνο που το βλέπεις!!!
 
Μετά απο πολύ καιρό και με πολλές δυσκολίες , κατάφερα επιτέλους να τελειώσω την δεύτερη λάμα που είχα φτιάξει σχεδόν από πέρυσι .
Το βάψιμο ήταν μια απο τις κύριες αιτίες της καθυστέρησης και παράλληλα προχωρούσα σε κατασκευή άλλες 6 λάμες για να μπορέσω να καταλάβω περισσότερα σχετικά με τις δυσκολίες της κατασκευής στην πράξη πια.

Στην πορεία αγόρασα ατσάλια , πύρους διάτρητους ,πύρους με σχέδια ,βουλκανικά χαρτιά,φυλλα μπρούντζου,κάποια ξυλα απο το εξωτερικο ,αλλα δικα μου από μουριά,καρυδιά ,χρυσόξυλο και ενα σωρό άλλα που χρειάζονται.
Τώρα όσον αφορά το συγκεκριμένο μαχαίρι ,η λάμα ειναι απο λίμα του 1960 Ολλανδικής κατασκευής και η λαβή του ειναι απο έβενο.
Ένα ξυλο που πρώτη φόρα το δούλεψα και πραγματικά με εντυπωσίασε με το βάρος και την πυκνότητά του. Σε κάνει να ξεχνάς οτι ξέρεις για τα ξύλα.Ειναι σαν να δουλεύεις κάτι σαν μέταλλο και όχι ξύλο.
Τέλος πάντων η ουσία είναι οτι είναι το δεύτερο που τελειώνω και φυσικά με πολύ δουλειά και κόπο,Ατελείωτες ώρες τριψίματος .
Χωρίς φουρνάκι και χωρις ταινειολειαντήρα με μεγάλο μοτέρ ,τα πραγματα δυσκολευουν πάααρα πολύ.


View attachment 2900


View attachment 2901


View attachment 2902


View attachment 2903


View attachment 2904
Μπράβο μάστορα ....
 
Αντε και το τρίτο αλλά οχι το μακρύτερο ,είναι γεγονός αφου υπήρχε ο χρόνος .Είναι ενα μαχαίρι επηρεασμένο απο την πατρίδα των φίλων μου των σύντεκνων. .sarcastic.
Μήκος λάμας 13,5 και λαβής 12 εκ.H λάμα είναι κατασκευασμένη απο πριονι μηχανουργείου με ατσάλι πολύ μεγάλης σκληρότητας και πολύδυσκολο στο δούλεμα λόγω μεγάλης περιεκτικότητας σε κοβάλτιο.Παρ όλη την επεξεργασία και τις θερμοκρασιες μου αρεσε που διατηρούσε αυτο το σκουρο χρώμα και την άφησα ετσι.
Η λαβή απο μπρούτζο,ξύλο Τζουμερκιώτικής μουριάς .yel. και το μαύρο ειναι Bog-wood mortα. To Ρώσικο που λεγαμε οτι ήταν θαμμένο για πολλά χρόνια και παθαίνει ενα είδος ανθράκωσης. Μαλακιά είς τον κύβον δηλαδή!
Αντε και συντομα αν προλάβω και το επόμενο ,εναν γδάρτη , με ιδιο υλικό λάμας αλλά η λαβή μάλλον με καρυδιά.
Θελω να τελειώνω μ αυτα και το πρώτο σταδιο κατασκευών που εχει σκοπό την εκμάθηση και εξάσκηση ,για να ξεκινήσω με τα ατσαλια που αγόρασα.

3061

3062

3064

3063

3065
 
Παίδες ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται;
Μαχαίρι Laguiole.
Παίζει να έχει κάποια αξία;

[url=https://postimg.cc/GHh1QTqq]


20190908-155847
Γαλλικο ειναι το μαχαιρι Γιωργο και το οκομα του ειναι απο το ομωνυμο χωριο στην Γαλλια και το σχεδιο θυμιζει λιγο αραβια αλλα προερχεται απο ισπανικες επιροες..η λαμα πρεπει να ειναι απο ανθρακουχο ατσαλι και η λαβη απ οτι φαινεται μοιαζει με κερατο..αν ειναι κερατο τοτε προκειται για κερατο γαζελας..λογικα με τετοια ποιοτητα υλικων αν το συμαζεψεις λιγακι εχει αξια
 
Παίδες ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται;
Μαχαίρι Laguiole.
Παίζει να έχει κάποια αξία;

[url=https://postimg.cc/GHh1QTqq]


20190908-155847
https://www.ebay.com/itm/Veritable-...275301?hash=item1a7c8586e5:g:5NYAAOSwlQ5c5a5s

Δες ένα αντίστοιχο, το δικό σου δείχνει αρκετά παλαιότερο, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο σχέδιο.
Το Laguiole δεν είναι μάρκα, είναι προέλευση απο περιοχή στη Γαλλία , όπως λέει και ο Μίλτος, φημισμένο για τα μαχαίρια τους, είναι κάτι αντίστοιχο με το Solingen στη Γερμανία...
 
Ένα ακόμη μαχαιράκι,ας το πούμε γδαρσίματος τελείωσε. Η λάμα απο λάμα σιδεροπρίονου μηχανουργείου HSS ,όπως και το προηγούμενο και πέρα απο την ατυχία του πρώτου ξύλου που ήταν καρυδιά και τελικά μπήκε μουριά ,όλα πήγαν καλά.
Ολες αυτές οι κατασκευές βοήθησαν στο να καταλάβω καποια οπραγματα και να μην επαναλάβω τα αρχικά λάθη και να προχωρήσω με καλύτερα ατσάλια .
Όμως απο δω και πέρα είναι αλήθεια οτι δεν θα έχω τον χρόνο που είχα αυτόν τον νεκρό μήνα για τέτοιες κατασκευές και σειρά εχουν οι θήκες που αποτελεί το επόμενο βήμα ,με άλλες δυσκολίες και άλλα μυστικά.

35003501

35023503

View attachment 3491
 
Last edited:
Back
Top