Σουγιάδες και Μαχαίρια

Όπως το λες μάστορα.Αδειάζει το μυαλό και σου διώχνει ενα μεγάλο μέρος απο αυτά που σε βαραίνουν. Έτσι κι αλλιώς πάντα μου άρεσε να καταπιάνομαι και είχα πολλές ανησυχίες από παλιά.Κάποιες κατέληξαν σε δημιουργίες και κάποιες παρέμειναν στα χαρτιά.Τώρα η έλλειψη χώρου και χρόνου ,καθώς οι πολλές υποχρεώσεις ,είναι αυτά που με βασανίζουν και με φρενάρουν σε πολλά.
Οπως τα λες πολλες υποχρεωσεις αλλα πρεπει να κλεβουμε λιγο χρονο και για μας ,Αλλιως τη βαψαμε
 
Αν εννοείς να θυλήκωνε το πισω μέρος της λάμας μεσα στο ξύλο ώστε στη λαβή να μην φαίνεται το μέταλλο, αυτο ήταν επιλιγή μου γιατι μου άρεσε περισσότερο. Στο επόμενο όμως θα θυληκώνει το μετταλο στη λαβή και ειναι ήδη μισοφτιαγμένο.
 
Μετά απο πολλά χρόνια και μάλιστα σε μια περίοδο που είχα ανάγκη εκτόνωσης ,αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα μαχαίρι.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο και αφού διάβασα αρκετά ,αν και πολλές λεπτομέρειες μεν αλλά σημαντικές δεν αναφέρονται , αποφάσισα να ξεκινήσω την πρώτη κατασκευή για να δω και στην πράξη τις όποιες δυσκολίες και το που θα γίνουν τα λάθη της πρώτης φοράς..
Το μεγάλο πρόβλημα ειναι ο χώρος. Όταν έχεις να κάνεις με εργαλεία όπως ,μέγγενες ,δίσκους κοπής ,φλόγιστρα ,ταινειολειαντήρες ακόμη και υποτυπώδους μικρού φούρνου για ξέβαμμα και βάψιμο του μετάλλου θέλεις χώρο γιατι δημιουργείς και πολύ βρωμιά. Περα όμως απο τα εργαλεία ,πρεπει να φτιάξεις και κάποιες κατασκευές που ειναι απαραίτητες για την όλη διαδικασία. Ευτυχώς κάποια στάδια μπόρεσα να τα κάνω στη δουλειά σε ώρες μετά την εργασία.
Συνήθως όσοι πρωτοασχολήθηκαν με το θέμα μαχαίρι ,οι πρώτες κατασκευές τους ήταν από παλιές λίμες.Έτσι κι εγώ είχα στα χεριά μου κάποιες λίμες αρκετά παλιές αλλά και πολύ καλές..Ολλανδικές από τη δεκαετία του 1960.
Προχωρώντας την κατασκευή του πρώτου μαχαιριού και φτάνοντας σε κάποιο στάδιο ,άρχισα παράλληλα να προχωράω και άλλα δυο λίγο μικρότερα τα οποία ακόμη θέλουν δουλειά.
Έτσι σας βάζω στα γρήγορα κάποιες φωτογραφίες ,οχι τόσο από την κατασκευή αλλά από τα στάδια εξέλιξης .
Έγιναν κάποια λάθη τα οποία οφείλονται σε βιασύνη και σε λάθος ώρα .Ειναι αυτό που λέμε της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά. :)

gDgIg3a.jpg


7Ch9W2D.jpg


JuNhBfv.jpg


Και φυσικά το ξύλο απο καρυδιά δικιά μου απο το χωριο.Στα επόμενα θα μπει χρυσόξυλο.

Oblgzvm.jpg


1Mt9wSS.jpg
Πάρα πολύ όμορφο Δημήτρη!!
 
Μετά απο πολλά χρόνια και μάλιστα σε μια περίοδο που είχα ανάγκη εκτόνωσης ,αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα μαχαίρι.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο και αφού διάβασα αρκετά ,αν και πολλές λεπτομέρειες μεν αλλά σημαντικές δεν αναφέρονται , αποφάσισα να ξεκινήσω την πρώτη κατασκευή για να δω και στην πράξη τις όποιες δυσκολίες και το που θα γίνουν τα λάθη της πρώτης φοράς..
Το μεγάλο πρόβλημα ειναι ο χώρος. Όταν έχεις να κάνεις με εργαλεία όπως ,μέγγενες ,δίσκους κοπής ,φλόγιστρα ,ταινειολειαντήρες ακόμη και υποτυπώδους μικρού φούρνου για ξέβαμμα και βάψιμο του μετάλλου θέλεις χώρο γιατι δημιουργείς και πολύ βρωμιά. Περα όμως απο τα εργαλεία ,πρεπει να φτιάξεις και κάποιες κατασκευές που ειναι απαραίτητες για την όλη διαδικασία. Ευτυχώς κάποια στάδια μπόρεσα να τα κάνω στη δουλειά σε ώρες μετά την εργασία.
Συνήθως όσοι πρωτοασχολήθηκαν με το θέμα μαχαίρι ,οι πρώτες κατασκευές τους ήταν από παλιές λίμες.Έτσι κι εγώ είχα στα χεριά μου κάποιες λίμες αρκετά παλιές αλλά και πολύ καλές..Ολλανδικές από τη δεκαετία του 1960.
Προχωρώντας την κατασκευή του πρώτου μαχαιριού και φτάνοντας σε κάποιο στάδιο ,άρχισα παράλληλα να προχωράω και άλλα δυο λίγο μικρότερα τα οποία ακόμη θέλουν δουλειά.
Έτσι σας βάζω στα γρήγορα κάποιες φωτογραφίες ,οχι τόσο από την κατασκευή αλλά από τα στάδια εξέλιξης .
Έγιναν κάποια λάθη τα οποία οφείλονται σε βιασύνη και σε λάθος ώρα .Ειναι αυτό που λέμε της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά. :)

gDgIg3a.jpg


7Ch9W2D.jpg


JuNhBfv.jpg


Και φυσικά το ξύλο απο καρυδιά δικιά μου απο το χωριο.Στα επόμενα θα μπει χρυσόξυλο.

Oblgzvm.jpg


1Mt9wSS.jpg

Δεν περίμενα να δώ κάτι λιγότερο Δημήτρη!! Πανέμορφο!!
 
Μετά απο πολλά χρόνια και μάλιστα σε μια περίοδο που είχα ανάγκη εκτόνωσης ,αποφάσισα να ασχοληθώ με το θέμα μαχαίρι.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο και αφού διάβασα αρκετά ,αν και πολλές λεπτομέρειες μεν αλλά σημαντικές δεν αναφέρονται , αποφάσισα να ξεκινήσω την πρώτη κατασκευή για να δω και στην πράξη τις όποιες δυσκολίες και το που θα γίνουν τα λάθη της πρώτης φοράς..
Το μεγάλο πρόβλημα ειναι ο χώρος. Όταν έχεις να κάνεις με εργαλεία όπως ,μέγγενες ,δίσκους κοπής ,φλόγιστρα ,ταινειολειαντήρες ακόμη και υποτυπώδους μικρού φούρνου για ξέβαμμα και βάψιμο του μετάλλου θέλεις χώρο γιατι δημιουργείς και πολύ βρωμιά. Περα όμως απο τα εργαλεία ,πρεπει να φτιάξεις και κάποιες κατασκευές που ειναι απαραίτητες για την όλη διαδικασία. Ευτυχώς κάποια στάδια μπόρεσα να τα κάνω στη δουλειά σε ώρες μετά την εργασία.
Συνήθως όσοι πρωτοασχολήθηκαν με το θέμα μαχαίρι ,οι πρώτες κατασκευές τους ήταν από παλιές λίμες.Έτσι κι εγώ είχα στα χεριά μου κάποιες λίμες αρκετά παλιές αλλά και πολύ καλές..Ολλανδικές από τη δεκαετία του 1960.
Προχωρώντας την κατασκευή του πρώτου μαχαιριού και φτάνοντας σε κάποιο στάδιο ,άρχισα παράλληλα να προχωράω και άλλα δυο λίγο μικρότερα τα οποία ακόμη θέλουν δουλειά.
Έτσι σας βάζω στα γρήγορα κάποιες φωτογραφίες ,οχι τόσο από την κατασκευή αλλά από τα στάδια εξέλιξης .
Έγιναν κάποια λάθη τα οποία οφείλονται σε βιασύνη και σε λάθος ώρα .Ειναι αυτό που λέμε της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά. :)

gDgIg3a.jpg


7Ch9W2D.jpg


JuNhBfv.jpg


Και φυσικά το ξύλο απο καρυδιά δικιά μου απο το χωριο.Στα επόμενα θα μπει χρυσόξυλο.

Oblgzvm.jpg


1Mt9wSS.jpg
Εεε!!! ρε φίλε...έβγαλες "φάτσα-φόρα" το δώρο μου....sarcastic.
Θα μου το ματιάσουν και θα στομώσει....sarcastic.

Πολύ ωραίο Μήτσο...μερακλίδικο!!!
Μπράβο!!!
Για φερτο πάνω...που ξέρεις...μπορεί να κάτσει και να το δοκιμάσουμε στην πράξη...;)
 
τα βάφεις μόνος?? ή τα δίνεις ??
Προς το παρόν που ειμαι σε πολύ αρχικό στάδιο ,μόνος Νίκο.
Εχω σκοπό να πάω κάποια μέρα στον Στασινόπουλο για να αγοράσω ατσάλια και να δω αν αυτός τα βάφει ακόμη όπως παλιότερα.Οπότε για τα ανοξειδοτα τουλάχιστον που θέλουν πάνω απο 1000 βαθμούς αξίζει να τα δόσεις εκεί.
 
Δυο απο τις 4 λάμες που ακόμη θέλουν δουλειά πριν βαφούν.
Μεγαλη δυσκολία ο χώρος και τα απαραίτητα εργαλεία
Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή για να εκτονωνόμαστε την νεκρή περίοδο.


uliwcHT.jpg


3ekIr1N.jpg
Μια χαρα το πας μην ξεχασεις μονο να ανοιξεις τις τρυπες πριν την βαφη..τι ατσαλι ειναι;
 
Μια χαρα το πας μην ξεχασεις μονο να ανοιξεις τις τρυπες πριν την βαφη..τι ατσαλι ειναι;
Δεν ειναι αγορασμένα αυτά Μίλτο οπότε και δεν ξερω λεπτομέρειες τουλάχιστον για τη μια λάμα την στενή.
Η πιο στενή είναι απο Ολλανδική λίμα τουλάχιστον 40 χρόνων.
Το άλλο είναι απο ΗR 1095.
Eχω βρει και τον Σοφιανό απο Θεσσαλονίκη που εχει πολύ πράμα από ατσάλια σε διαφορα πάχη και κομμένα σε διάφορα μήκη.Ισως να παραγγείλω και απο κει.
https://www.sofianos.net/index.php/...taskevis-maxairion/atsali-gia-lames-maxairion
 
Back
Top