Σουγιάδες και Μαχαίρια

View attachment 72723
Η gerber gator jr κανει για ολες τις χρησεις. Την έχω 5 χρόνια και λόγω μήκους κάνει από καθαρισμό μονοπατιών μέχρι εκδορά και τεμαχισμό κρέατος.
Φοβερή λαβή!!! Έχω ξεκλαρίσει από ελιές μέχρι βάτα....
 
Αυτές οι μαχέτες (ή ματσέτες) έχουν πολύ λεπτή λεπίδα που ανεμίζει στον αέρα. Δεν έχω καταλάβει πως μπορείς να κάνεις δουλειά με 1,9mm πάχος λεπίδας εκτός και αν είσαι κινεζος χορευτής κουνγκ-φου. Κατ' εμέ το ελάχιστο πάχος λεπίδας για μιά λειτουργική μαχέτα είναι τα 4mm, καλύτερα 6mm.

1685895350480.png
Πηγή: www.knivesandtools.com
 
Αυτές οι μαχέτες (ή ματσέτες) έχουν πολύ λεπτή λεπίδα που ανεμίζει στον αέρα. Δεν έχω καταλάβει πως μπορείς να κάνεις δουλειά με 1,9mm πάχος λεπίδας εκτός και αν είσαι κινεζος χορευτής κουνγκ-φου. Κατ' εμέ το ελάχιστο πάχος λεπίδας για μιά λειτουργική μαχέτα είναι τα 4mm, καλύτερα 6mm.

View attachment 72888
Πηγή: www.knivesandtools.com
Έχω 2 "επώνυμες" της Gerber, τη gator jr και τη versafix.
Η πρώτη είναι "ψιλή". Καλάμι, κλαρι, βάτα και γενικά σε ψιλή βλάστηση νικάει κατά κράτος τη "χοντρή" versafix που τα πάει καλύτερα όμως σε πιο βαριές δουλειές, πελέκημα (chopping που έλεγε και ο παππούς μου... 🤣🤣🤣), ως μαχαίρα να ανοίξεις σφάγειο κτλ... Πιο χρήσιμη μέχρι σήμερα μου έχει βγεί η ψιλή....
 
Αυτές οι μαχέτες (ή ματσέτες) έχουν πολύ λεπτή λεπίδα που ανεμίζει στον αέρα. Δεν έχω καταλάβει πως μπορείς να κάνεις δουλειά με 1,9mm πάχος λεπίδας εκτός και αν είσαι κινεζος χορευτής κουνγκ-φου. Κατ' εμέ το ελάχιστο πάχος λεπίδας για μιά λειτουργική μαχέτα είναι τα 4mm, καλύτερα 6mm.

View attachment 72888
Πηγή: www.knivesandtools.com
Μην ξεχνάς σε ποιες χώρες βλέπεις ματσετες μακρυες και λεπτές : σε ζούγκλες της Αφρικής, Κεντρικής Αμερικής και Ασίας. Εκεί συναντάς πολλές βροχές και καταπράσινη βλάστηση. Γενικά λοιπόν βλάστηση που κόβεται εύκολα, γιαυτό βολεύει η λεπτή λάμα.
Όμως οι ματσετες του αγγλικού στρατού που προορίζονται για πολλά διαφορετικα περιβάλλοντα είναι κοντές και χοντρές. Πχ η Golok Martindale:
https://www.greenmanbushcraft.co.uk/cutting-tools/machetes/martindale-golok.htm
4,3 χιλ πάχος λάμας μέτρησα στην δική μου. Κοντά στην λαβή 35 μοιρες ακόνισμα για σχίσιμο ξύλων και από την μέση και μπροστά 25+ μοιρες για γενικά κοψίματα.
Εμένα μου την χάρισε ο αδερφός μου που την είχε απαλλοτριωσει από θωρακισμένο όχημα που φορτώθηκε στο Ρότερνταμ για Ιράκ.Σημειώστε ότι θεωρείται πολεμικό όπλο και παρόλο που την μετέφερα σε βαλίτσα στο χώρο αποσκευων, με τσίμπησαν στο αεροδρόμιο του Βιλνιους και κόντεψα να χάσω το δρομολόγιο για Αθήνα. Με άφησαν αφού είδαν το εισιτήριο ότι ήταν για Αθήνα χωρίς ανταπόκριση και είχα μόνιμη διαμονή στην Ελλάδα. Αν όπως μου είπαν πήγαινα Αφρική, θα έιχε κατασχεθει και θα έπρεπε να δώσω σοβαρές εξηγήσεις για την χρήση του!
Δεν έχουν άδικο, γιατί διεθνώς θεωρείται το φθηνότερο και φονικοτερο όπλο. Οι καλές βραζιλιανικες πχ έχουν χοντρική περίπου 4-5 δολάρια, σίγουρα όμως υπάρχουν και με τα μισά λεφτά.
 
Last edited:
Όποιος θέλει πέτρα ακονίσματος δύο πλευρών με διαφορετική κόκωση, έχει από σήμερα το lidl σετάκι πέτρα με βάση για να μην γλιστράει και οδηγό για σταθερή γωνία ακονίσματος , νομίζω ότι αυτος πρέπει να είναι γύρω στις 20 μοίρες.
Σε αυτή την τιμή ούτε την πέτρα δεν παραγγέλνεις από aliexpress . Το σετάκι αυτό, χοντρικά ξεκιναει απο 20 ευρώ αν το παραγγείλεις από Κίνα.


Επίσης για όποιον δεν τις έχει χρησιμοποιήσει, έχει εποξικές κόλλες δύο συστατικών οι οποίες είναι απλά φανταστικές . Τις έχω δουλέψει πάρα πολύ και η τιμή αυτή ειναι τίποτα.

1691075706903.png
 
Όποιος θέλει πέτρα ακονίσματος δύο πλευρών με διαφορετική κόκωση, έχει από σήμερα το lidl σετάκι πέτρα με βάση για να μην γλιστράει και οδηγό για σταθερή γωνία ακονίσματος , νομίζω ότι αυτος πρέπει να είναι γύρω στις 20 μοίρες.
Σε αυτή την τιμή ούτε την πέτρα δεν παραγγέλνεις από aliexpress . Το σετάκι αυτό, χοντρικά ξεκιναει απο 20 ευρώ αν το παραγγείλεις από Κίνα.


Επίσης για όποιον δεν τις έχει χρησιμοποιήσει, έχει εποξικές κόλλες δύο συστατικών οι οποίες είναι απλά φανταστικές . Τις έχω δουλέψει πάρα πολύ και η τιμή αυτή ειναι τίποτα.

View attachment 76056
Από σήμερα θείο?
 
Όποιος θέλει πέτρα ακονίσματος δύο πλευρών με διαφορετική κόκωση, έχει από σήμερα το lidl σετάκι πέτρα με βάση για να μην γλιστράει και οδηγό για σταθερή γωνία ακονίσματος , νομίζω ότι αυτος πρέπει να είναι γύρω στις 20 μοίρες.
Σε αυτή την τιμή ούτε την πέτρα δεν παραγγέλνεις από aliexpress . Το σετάκι αυτό, χοντρικά ξεκιναει απο 20 ευρώ αν το παραγγείλεις από Κίνα.


Επίσης για όποιον δεν τις έχει χρησιμοποιήσει, έχει εποξικές κόλλες δύο συστατικών οι οποίες είναι απλά φανταστικές . Τις έχω δουλέψει πάρα πολύ και η τιμή αυτή ειναι τίποτα.

View attachment 76056
Τις κόλλες αυτές δουλεύω αρκετά χρόνια, μια χαρά είναι ειδικά σε αυτή την τιμή.
 
με νερό δουλεύει η λάδι
Μεγειά. Νερόπετρες είναι. Μπορείς να βάλεις λάδι αλλά μετά δεν έχει επιστροφή. Το λάδι δεν έχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με το νερό. Ιδίως αν τις θέλεις για κουζινικά μαχαίρια χρησιμοποίησε νερό. Το λέω διότι αυτό για τη σταθερή γωνία είναι για μαχαίρι κουζίνας και όχι κυνηγίου. Για όποια χρήση και να τις θέλεις είναι καλύτερα με νερό κατά τη γνώμη μου.
Φυσικά ο Κόλλιας θα έβαζε λάδι.
 
Μεγειά. Νερόπετρες είναι. Μπορείς να βάλεις λάδι αλλά μετά δεν έχει επιστροφή. Το λάδι δεν έχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με το νερό. Ιδίως αν τις θέλεις για κουζινικά μαχαίρια χρησιμοποίησε νερό. Το λέω διότι αυτό για τη σταθερή γωνία είναι για μαχαίρι κουζίνας και όχι κυνηγίου. Για όποια χρήση και να τις θέλεις είναι καλύτερα με νερό κατά τη γνώμη μου.
Φυσικά ο Κόλλιας θα έβαζε λάδι.
Εχω αρκετά μαχαίρια και χειροποίητα έχω πέτρα Κρήτης.. αλλα μικρό κομμάτι και είναι βάσανο αρα στα μαχαίρια να μην βάλω την σταθερή γωνία και χαλάσω κανα μαχαίρι.
 
Εχω αρκετά μαχαίρια και χειροποίητα έχω πέτρα Κρήτης.. αλλα μικρό κομμάτι και είναι βάσανο αρα στα μαχαίρια να μην βάλω την σταθερή γωνία και χαλάσω κανα μαχαίρι.
Ακριβώς. Η γωνία που έχουν αυτά είναι 18-22 μοίρες, ανάλογα. Αυτές είναι οι γωνίες των μεγάλων κουζινικών μαχαιριών. Τα κυνηγητικά συνήθως έχουν 30 μοίρες γωνία. Άρα με αυτό θα τη χαλάσεις την κόψη σου και θα πρέπει να τη φτιάξεις από την αρχή.

Αχχχχ αυτό με τις πέτρες της Κρήτης! Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτοί που τις κόβουν είναι παντελώς άχρηστοι και άσχετοι.
Κάτι κοντόχοντρα κομμάτια σα μικρά τούβλα πουλάνε παντελώς άχρηστα για ακόνισμα. Εμείς επιφάνεια θέλουμε για να ακονίσουμε όχι πάχος στην πέτρα. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν;;; Και έχουν και το θράσος μερικοί να τις πουλάνε με το κιλό. Σε αναγκάζουν να πάρεις βαρύτερη και άχρηστη πέτρα και τη πληρώνεις και παραπάνω. Σε όλα τα μέρη του κόσμου η τιμή αυξάνει με την επιφάνεια που έχει για ακόνισμα όχι με το βάθος!
 

Δημήτρη το διάβασα από σένα και το πειρα με κλειστά μάτια.. είχε και 400-800 πειρα 1000-6000 με νερό δουλεύει η λάδι
Με νερο . Θα την αφησεις μεσα στο νερο για 2 με 3 λεπτα και μετα κατα τη διάρκεια του τροχίσματος ρίχνεις λιγο με το χερι ή την Βουτάς και την βγάζεις αμέσως.
Πρόσεξε όμως το θέμα της γωνίας της κόψης .
 
Back
Top