Σκουριά στην θαλάμη

Κύριοι έχω σοβαρό θέμα και θέλω την γνώμη σας. Έχω ένα δικανο sp baikal του 70 αν και δεν κυνηγάω συχνά με αυτό, το προσέχω σαν τα μάτια μου γιατί είναι του συγχωρεμενου του πατέρα μου. Είδα λοιπον στον κωνο προσαρμογής να έχει φύγει χρώμιο γύρο από το δαχτυλίδι. (σ.σ είναι χρωμιομενη κανη και θαλαμη). Το πήγα σε οπλουργο-μηχανουργο εδώ στην Πάτρα και μου είπε ότι πρέπει με αλεζουαρ να ανοίξει τον κωνο, για να δει αν έχει φάει πολύ από κάτω η σκουριά. Μετά βλέπουμε μου είπε. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο; η διανοιξή του κωνου προσαρμογής επηρεάζει την αντοχή του όπλου; ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά...
Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ΟΠΛΟΥΡΓΟ ώστε αν δεν βγάλω άκρη στην Πάτρα να πάω αλλού.
 
Εχω ακουσει οτι συμβαινει αυτο ειδικα σε οπλα σχετικα παλια, να σπαει δηλάδη το χρωμιο στο σημειο που εχει κοπει ο κωννος... Αυτο βεβαια απο την αλλη ειναι κ ενα ελαττωμα της διαδικασιας επιμηκυνσης του κωννου, οτι δηλαδη το σημειο που "κοβεται" το χρωμιο ειναι επιφοβο να σπασει...
Δεν ξερω αν η διαδιακασια που σου προτεινει ο οπλουργος απο την πατρα ειναι σωστη, δεν εχω αποψη σε οπλουργικα θεματα, ωστοσο αν ημουν στη θεση σου θα επιαρνα κ μια δευτερη γνωμη... Εγω προσωπικα θα επιαρνα ενα τηλ τον Παπατσαρουχα, οπλουργειο Ηφαιστος που εχει μεγαλη εμπειρια σε αυτα τα οπλα...
 
Φίλε Άρη μόλις έκανα αυτό που μου είπες. Πήρα δεύτερη γνώμη από τον οπλουργο που μου σύστησε ο Ρουμελιωτης. Μου είπε 1ον ότι ο οπλουργος που πήγα χθες είναι απατεώνας και ότι είναι μηχανουργος που το παίζει οπλουργος.
2ον μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι με καλό λαδομα στο σημείο μετά από κάθε κυνήγι είναι κομπλέ. 3ον Ότι διανοιξη κωνου κάνει ΜΌΝΟ ο παπατσαρουχας και κάνεις άλλος. ΚΑΘΏΣ και ότι είναι επικίνδυνη η διανοιξη αν γίνει από κάποιον που δεν γνωρίζει.
Τώρα τι κάνω; θα πάρω και τηλ τον παπατσαρουχα για 3η άποψη αλλά φοβάμαι ρε παιδιά, γιατί όλοι με το μάτι το βλέπουν και μου λένε δεν είναι τίποτα. Χαρακτηριστικά ο δεύτερος οπλουργος μου είπε έχει αλλά 50 χρόνια μπροστά του το όπλο. Αντίθετα ότι παρόμοιο βρήκα στο ίντερνετ από άρθρα του Κυπριδημου και άλλων λένε ότι είναι επικίνδυνο...
 
Φίλε Άρη μόλις έκανα αυτό που μου είπες. Πήρα δεύτερη γνώμη από τον οπλουργο που μου σύστησε ο Ρουμελιωτης. Μου είπε 1ον ότι ο οπλουργος που πήγα χθες είναι απατεώνας και ότι είναι μηχανουργος που το παίζει οπλουργος.
2ον μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι με καλό λαδομα στο σημείο μετά από κάθε κυνήγι είναι κομπλέ. 3ον Ότι διανοιξη κωνου κάνει ΜΌΝΟ ο παπατσαρουχας και κάνεις άλλος. ΚΑΘΏΣ και ότι είναι επικίνδυνη η διανοιξη αν γίνει από κάποιον που δεν γνωρίζει.
Τώρα τι κάνω; θα πάρω και τηλ τον παπατσαρουχα για 3η άποψη αλλά φοβάμαι ρε παιδιά, γιατί όλοι με το μάτι το βλέπουν και μου λένε δεν είναι τίποτα. Χαρακτηριστικά ο δεύτερος οπλουργος μου είπε έχει αλλά 50 χρόνια μπροστά του το όπλο. Αντίθετα ότι παρόμοιο βρήκα στο ίντερνετ από άρθρα του Κυπριδημου και άλλων λένε ότι είναι επικίνδυνο...
Χρησιμοποιησε το με καλό καθαρισμο όπως σου είπε ο προηγούμενος και σε πρώτη ευκαιρία φερτο ή στειλτο να το δει ο Παπατσαρουχας.
Αν το εξετάσει ένας έμπειρος και σπουδασμενος οπλουργος σαν τον Παπατσαρουχα δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα.
 
Αυτό θα κάνω φίλε jnp. Ούτως ή άλλως δεν είχα θέμα μέχρι τώρα, αλλά από τότε που το είδα παντα θα έχω στο μυαλό μου μην ανοίξει με κάνα σκατοφυσιγγο και πάθω κι εγώ ζημιά μαζί και το όπλο. .hair..sarcastic.
 
Καλησπερα,
Γνωρίζει καποιος ποιο εναι το ελάχιστο επιτρεπομενο παχος καννης στο υψος του κωννου συναρμογης για το 16./70;
Το παψος του παροντος οπλου ειναι γυρο στα 6χιλ και το βαθος των κρατηρων περιπου 1 με 1.5 χιλιοστο.
Εμπειρικα με το ματι.
Σωνονται οι καννες; Κριμα ρε γμτ για τον ντουφεκο!
 
Back
Top