Σκοπευτική ταυτότητα

Σκέφτομαι να βγαλω σκοπευτική ταυτότητα για να ρίχνω με ραβδωτό και sporting.
Ξέρει κανεις να μου πει την διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζονται;
Επίσης αν παιζει ρόλο το σκοπευτήριο που θα την βγαλω επειδη ειναι δύο περιπου στην ιδια απόσταση.
 
Δελτίο σκοπευτή μπορείς να βγάλεις κάνοντας εγγραφή σε σκοπευτικό σύλλογο... συνήθως πληρώνεις κάποια εγγραφή και καταθέτεις κάποια δικαιολογητικά.... φωτογραφίες, ταυτότητα, αίτηση προς τη σκοε και βγάζεις δελτίο.... υπάρχουν σύλλογοι που ασχολούνται αποκλειστικά με τα αθλήματα με λειοκανο... Τραπ,σκητ, Σπόρτινγκ... και σύλλογοι που ασχολούνται με την πρακτική σκοποβολή με πιστόλια και λειοκανα
 
Σκέφτομαι να βγαλω σκοπευτική ταυτότητα για να ρίχνω με ραβδωτό και sporting.
Ξέρει κανεις να μου πει την διαδικασία και τι χαρτιά χρειάζονται;
Επίσης αν παιζει ρόλο το σκοπευτήριο που θα την βγαλω επειδη ειναι δύο περιπου στην ιδια απόσταση.
Γιώργο, που βρίσκεσαι στην Κρήτη;
 
Εχει και συνδρομη καθε χρονο Γιωργη
Και συνδρομή προς το σύλλογο και ανανέωση του δελτίου... δηλαδή 35 ευρώ κάθε χρόνο για τη σκοε , καρδιολόγο και την ετήσια συνδρομή του συλλόγου. Και φυσικά τα φυσίγγια που καταναλώνεις σε κάθε προπόνηση...
 
ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΘΛΗΤΗ ΣΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ

* Αίτηση Εγγραφής Μέλους στον Σκοπευτικό Σύλλογο (δίνεται από το Σύλλογο)
* Αίτηση Εγγραφής Αθλητή στην ΣΚ.Ο.Ε. (δίνεται από το Σύλλογο)
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 ότι δεν είσαι φυγόδικος/φυγόποινος κι ότι δεν είσαι γραμμένος σε άλλο σκοπευτικό σύλλογο.
* Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας εις διπλούνν (εμπρός - πίσω).
* Τέσσερις (4) Έγχρωμες φωτογραφίες 4Χ3 ή 3Χ3
* Κάρτα Υγείας Αθλητή θεωρημένη από Καρδιολόγο γιατρό, δημοσίου ή ιδιώτη (δίνεται από το Σύλλογο)
* Το ποσό της εγγραφής / συνδρομής για ένα χρόνο
* Το ποσό του παραβόλου I.P.S.C για όσους αθλητές ενδιαφέρονται και για το άθλημα της Πρακτικής Σκοποβολής.
 
Επίσης αν παιζει ρόλο το σκοπευτήριο που θα την βγαλω επειδη ειναι δύο περιπου στην ιδια απόσταση.
Αν παίζει; Μεγάλο! Όταν γραφτείς σε έναν σύλλογο και δεν μείνεις ευχαριστημένος για οποιοδήποτε λόγο, είναι πολύ μεγάλη βαβούρα για να πας σε έναν άλλο (ποσό αποδέσμευσης ανάλογα το συλλογο από 0-150ευρω, ποσό μεταγραφής στην ΣΚΟΕ 80ευρω συν την εγγραφή στον νέο σύλλογο).
Καλύτερα να επισκεφτείς τα κοντινά σου σκοπευτήρια και να δεις εάν σου κάνει ο χώρος, τα αθληματα που υποστηρίζει, τις τιμές του, κλπ και μετά να αποφασίσεις. Κι αν δεν σου κάνει κανένας από τους κοντινούς συλλόγους, μην διστάσεις να επισκεφτείς και πιο μακρινούς.
 
Καλησπερα. Επειδη μπερδευτικα λιγο, θα ηθελα λιγη περισσοτερη αναλυση αν ειναι ευκολο. Σκευτηκα να ασχοληθω με το σκοπευτηριο για λογους αναψυχης κυριως και να βελτιωθω επισης. Θελω να ριχνω με την καραμπινα μου, οποτε δεν ξερω ποιο αθλημα ειναι καταλληλο κλπ.

Εκει που μπερδευομαι ειναι στα εξης :

1. Δελτιο σκοπευτη βγαζεις μονο μεσω σκοπευτικου συλλογου ;
2. Με το δελτιο μπορεις να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο ;
3. Αν για τον α β λογο δεν θες να ανανεωσεις την επομενη χρονια τι γινεται ;
 
Καλησπερα. Επειδη μπερδευτικα λιγο, θα ηθελα λιγη περισσοτερη αναλυση αν ειναι ευκολο. Σκευτηκα να ασχοληθω με το σκοπευτηριο για λογους αναψυχης κυριως και να βελτιωθω επισης. Θελω να ριχνω με την καραμπινα μου, οποτε δεν ξερω ποιο αθλημα ειναι καταλληλο κλπ.

Εκει που μπερδευομαι ειναι στα εξης :

1. Δελτιο σκοπευτη βγαζεις μονο μεσω σκοπευτικου συλλογου ;
2. Με το δελτιο μπορεις να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο ;
3. Αν για τον α β λογο δεν θες να ανανεωσεις την επομενη χρονια τι γινεται ;
Δελτίο σκοπευτή βγάζεις μόνο ως μέλος σκοπευτικού συλλόγου. Με αυτό το δελτίο μπορείς να μπεις σε σκοπευτήριο που εξασκούνται στο ίδιο άθλημα....Τραπ,σκητ πρακτική σκοποβολή και να πάρεις μέρος σε αγώνες...αν για κάποιο λόγο δεν ανανεώσεις το δελτίο σου δεν μπορείς να λάβεις μέρος σε αγώνες.... αλλά ούτε σε προπόνηση του συλλόγου.... γιατί αν γίνει έλεγχος και δεν έχεις ανανεωμένο δελτίο ο σύλλογος είναι εκτεθειμένος....
 
Δελτίο σκοπευτή βγάζεις μόνο ως μέλος σκοπευτικού συλλόγου. Με αυτό το δελτίο μπορείς να μπεις σε σκοπευτήριο που εξασκούνται στο ίδιο άθλημα....Τραπ,σκητ πρακτική σκοποβολή και να πάρεις μέρος σε αγώνες...αν για κάποιο λόγο δεν ανανεώσεις το δελτίο σου δεν μπορείς να λάβεις μέρος σε αγώνες.... αλλά ούτε σε προπόνηση του συλλόγου.... γιατί αν γίνει έλεγχος και δεν έχεις ανανεωμένο δελτίο ο σύλλογος είναι εκτεθειμένος....
Σε ευχαριστω για την απαντηση Βασιλη. Εγω εχω στο μυαλο μου να πηγαινω καμια κυριακη να ριχνω 1 2 πουλες και να φευγω. Δεν με ενιαφερουν (τουλαχιστον τη δεδωμενη στιγμη) οι αγωνες. Οποτε πρεπει να παω σε καποιο συλλογο και να κανω τα απαραιτητα χαρτια.
 
1. Δελτιο σκοπευτη βγαζεις μονο μεσω σκοπευτικου συλλογου ;
2. Με το δελτιο μπορεις να ριξεις σε οποιοδηποτε σκοπευτηριο ;
3. Αν για τον α β λογο δεν θες να ανανεωσεις την επομενη χρονια τι γινεται ;
Καλησπέρα!
Δελτίο σκοπευτή βγάζεις μόνο μέσω σκοπευτικού συλλόγου.
Με το δελτίο σκοπευτή (ΔΕ.ΣΚ.), μπορείς να ρίξεις σε οποιοδήποτε σκοπευτήριο με το δικό σου όπλο μόνο, εκτός από του συλλόγου σου όπου μπορείς να ρίξεις και με τα όπλα του συλλόγου σου.
Αν κάποια χρονιά δεν ανανεώσεις, απλά δεν θα είσαι ενεργός σκοπευτής με ότι αυτό συνεπάγεται (άρνηση εισόδου στο σκοπευτήριο, ανάκληση αδειών ραβδωτών όπλων, κλπ).
 
Καμπάνι και Σκινέ, απ' τα καλύτερα στην Ελλάδα. Οπωσδήποτε επισκέψου τα!
Επίσης και στο Ρέθυμνο παίζει η Καλή Συκιά σε πολύ καλό επίπεδο.
Σκινες μου πέφτει μακρια σε σχεση με τα αλλα, ανάμεσα Καμπανι και Ασκύφου είμαι να παω. Ασκύφου εχω παει με γνωστό και μου άρεσε, Καμπανι δεν έχω πάει ακομα
 
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με όλα τα σκοπευτήρια της Ελλάδας και το τί προσφέρουν; ή έχει κάποιος συνάδελφος κάποια λίστα; Στην ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ γράφει μόνο συλλόγους - άσε που πολλά λινκς δεν δουλεύουν
 
Αν γραφτείς σε σύλλογο που ασχολείται μόνο με αθλήματα του λειόκαννου, ξεχνάς πιστόλια και τυφέκια. Το λέω διότι στο αρχικό σου ποστ μιλούσες και για ραβδωτό.
Σκέφτομαι να βγαλω σκοπευτική ταυτότητα για να ρίχνω με ραβδωτό και sporting.
 
Last edited:
Σκινες μου πέφτει μακρια σε σχεση με τα αλλα, ανάμεσα Καμπανι και Ασκύφου είμαι να παω. Ασκύφου εχω παει με γνωστό και μου άρεσε, Καμπανι δεν έχω πάει ακομα
Υπάρχει και στον αποκώρονα στον Φονέ κι άλλο σκοπευτήριο, πολύ καλό, βασικά για πρακτική σκοποβολή και σταθερό στόχο.
Στο καμπάνι θα βρεις και τις καλύτερες εγκαταστάσεις της Κρητης σε sporting, compaq, skeet, αλλά και όλα τα αθλήματα ραβδωτού. Είναι πολύ καλά οργανωμένο.
 
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με όλα τα σκοπευτήρια της Ελλάδας και το τί προσφέρουν; ή έχει κάποιος συνάδελφος κάποια λίστα; Στην ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ γράφει μόνο συλλόγους - άσε που πολλά λινκς δεν δουλεύουν
Απ όσο γνωρίζω Θόδωρε, όχι, δεν υπάρχει τέτοια βάση δεδομένων στο διαδύκτιο. Ψάχνοντας όλοι και συνήθως, εκεί που πάει η παρέα μας καταλήγουμε :)
 
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με όλα τα σκοπευτήρια της Ελλάδας και το τί προσφέρουν; ή έχει κάποιος συνάδελφος κάποια λίστα; Στην ιστοσελίδα της ΣΚΟΕ γράφει μόνο συλλόγους - άσε που πολλά λινκς δεν δουλεύουν
Μόνο από τη σελίδα της Σκοε μπορείς να δεις τι σωματεία υπάρχουν,σε ποιο νομό και με τι αθλήματα ασχολούνται στο καθένα
 
Μόνο από τη σελίδα της Σκοε μπορείς να δεις τι σωματεία υπάρχουν,σε ποιο νομό και με τι αθλήματα ασχολούνται στο καθένα
Βασίλη μπορείς να δώσεις το λινκ που βλέπεις τα σωματεία και τα αθλήματα με τα οποία ασχολείται το κάθε ένα σε παρακαλώ;
 
Back
Top