Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επειδη οι μειον βαθμοι εδω ειναι θεμα συγκυριας, και το χιονι ακομα μεγαλυτερης, οταν καταφερα και βρεθηκα σε τετοια περιπτωση πριν μερικα χρονια, κρατουσα και απο 15 φυσιγγια 28γρ και αλλα τοσα 24αρια. Νο σκαγιων ηταν 9 στα 24γρ, και 8μιση στα 28γρ, καθως τα ειχα γεμισμενα και τα προοριζα για σκοπευτηριο, οποτε γεμιστηκαν με τα υλικα που ειχα ηδη. Πυριτιδες η AS και η 206SV. Eτυχα σε περασμα τσιχλας εκεινο το απογευμα, δεν καταλαβα να υστερουν σε κατι, ολα αυτα βεβαια σε νορμαλ αποστασεις βια 25-30 μετρα. Ο καιρος ηταν σχετικα καλος, το χιονι κατω κρυσταλλιασμενο, και η θερμοκρασια λιγο κατω απο το μηδεν.

Θα θελα να κανω και περισσοτερες δοκιμες σε τετοιους καιρους, δυστυχως δυσκολο για μας εδω, μονο κανα χιονονερο ισως και αυτο σπανια επισης
 
Eνα ακόμα 28αρι με ισπανικά υλικά που έχει φήμη ότι δεν χαμπαριαζει στις δυσκολες καιρικές συνθήκες είναι το saga sporting που θεωρείται κ ιδιαίτερα γρήγορο....
Παραπονιούνται όμως αρκετοί για το έντονο λάκτισμα του....
Αλλα αυτή του η "αντίδραση" στην προκειμενη περιπτωση μάλλον ειναι φυσιολογικη...
 
Όταν πρώτο πηρα ταχογράφο πριν κάποια χρόνια, το πρωτο φυσιγγι που μέτρησα ήταν το Saga που έγραφε στο κουτί 440 μ/δ, νομιζω στα 32 γρ αν θυμάμαι καλά γιατί γέρασα, μήπως ξέρει κάποιος τι έγραψε στο 1.5 μ ο ταχογραφος ;;
 
Εχω ξαναπεί πως το τελευταίο που με νοιάζει είναι η ταχυτητες ενός φυσιγγιου..

Το κάθε κουτί μπορεί να γραφει ότι θέλει από ταχυτητες κ για πιεσεις pmax, αυξομειώσεις κ στα δυο παντα θα υπάρχουν..

Επειτα είναι κ το άλλο...
Εχουμε ένα φυσιγγι 32γρ που παραγεται με σκάγια ν4-10 και ο κατασκευαστής του μας λέει ν1 425m/sec..
Ναι ωραία αλλά με πιο νουμερο σκαγιων έγινε η μέτρηση κ σε τι συνθηκες?

Του Στόκα το S-32 έγραφε στα κουτιά κ στον κάλυκα pmax 650bar κ η μέτρηση του περιοδικου Κ&Κ έδωσε 700bar(χωρις αυτό να σημαίνει ότι ξεπέρασε τα όρια ασφάλειας) απλως δίνω ένα από τα πολλα παραδειγματα που θυμάμαι......

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, κ χωρίς βεβαίως να μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά για τα παρακατω αναραφόμενα, μου αρέσει πολυ όπως τα "λέει" ο Δορκας στα κουτιά του..
Μας δίνει τις οποιες αυξομειώσεις κ στα γραμμάρια σκαγιων κ τις πιεσεις κ μας λέει οτι η ταχυτητα του R12 plus με σκάγια ν7 είναι η τάδε....


IMG_20211125_141237.jpg
 
Last edited:
Ξεκολλάτε από τις αρχικές ταχύτητες! Δεν έχουνε καμία απολύτως πρακτική σημασία!
Ακόμη και αναμεταξύ των φυσιγγίων από το ίδιο κουτί, υπάρχουν μικροδιαφορές στις αρχικές ταχύτητες...!
Είτε 380μ/δ, είτε 420μ/δ είναι η αρχική ταχύτητα σε ένα φυσίγγι, μια χαρά θα αποδώσει, αρκεί εμείς να ντουφεκίσουμε όπως πρέπει...!
Εάν δεν ντουφεκάμε σωστά, δεν μας φταίνε ούτε οι αρχικές ταχύτητες, ούτε τα μπαρούτια, ούτε το βάρος της γόμωσης, ούτε κτλ. κτλ. Ούτε κι ο καιρός...!
Όπως προανέφερε κι Στέλιος, ακόμη και τα υποηχητικά φυσίγγια με αρχικές ταχύτητες περί τα 330μ/δ, διατηρούν επαρκείς μένουσες ταχύτητες σε μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις, ώστε να δύνανται να καταβάλλουν θηράματα ή πήλινα δισκάκια σε όλο το φάσμα βεληνεκούς του λειόκαννου...!
 
Last edited:
Ξεκολλάτε από τις αρχικές ταχύτητες! Δεν έχουνε καμία απολύτως πρακτική σημασία!
Ακόμη και αναμεταξύ των φυσιγγίων από το ίδιο κουτί, υπάρχουν μικροδιαφορές στις αρχικές ταχύτητες...!
Είτε 380μ/δ, είτε 420μ/δ είναι η αρχική ταχύτητα σε ένα φυσίγγι, μια χαρά θα αποδώσει, αρκεί εμείς να ντουφεκίσουμε όπως πρέπει...! Εάν δεν ντουφεκάμε σωστά, δεν μας φταίνε ούτε οι αρχικές ταχύτητες, ούτε τα μπαρούτια, ούτε οι κάλυκες, ούτε κτλ. κτλ. Ούτε κι ο καιρός...!
Επειδή σχολιάζουμε στο θέμα ''σκοπευτικά φυσίγγια '' θ'αναφέρω την περίπτωση της NSI που παρότι
η ίδια κατασκευάστρια και βυσμάτων (2 pezzi , GT )για το πιό ακριβό της τραποφύσιγγο (GOLDEN) μέχρι
πρίν μερικά χρόνια που την παρακολουθούσα αγόραζε κι'έβαζε το VO 25 απο gualandi .
Γιατί άραγε ;
 
Επειδή σχολιάζουμε στο θέμα ''σκοπευτικά φυσίγγια '' θ'αναφέρω την περίπτωση της NSI που παρότι
η ίδια κατασκευάστρια και βυσμάτων (2 pezzi , GT )για το πιό ακριβό της τραποφύσιγγο (GOLDEN) μέχρι
πρίν μερικά χρόνια που την παρακολουθούσα αγόραζε κι'έβαζε το VO 25 απο gualandi .
Γιατί άραγε ;
Γιατί φυσικά όλοι οι gualandi δίνουν τις μεγαλυτερες αρχικές ταχυτητες αλλά κ πιεσεις , κ ταιριάζουν τέλεια με την νέα μόδα στα σκοπευτικα, τους διευρυμενους αυλους
 
Με δικαννο κ 24 γρ τραπ κανεις όλα τα κυνηγια, σε λογικά πλαισια παντα
Δημήτρη έχω ένα πολύ ελαφρύ δίκανο (verney carron) και θέλω να χρησιμοποιώ μόνο μαλακά φυσίγγια. Αυτό που λες για όλα τα κυνήγια με 24 γρ. τι νούμερο; 7,5; Ακόμα και για φάσσα;
 
Δημήτρη έχω ένα πολύ ελαφρύ δίκανο (verney carron) και θέλω να χρησιμοποιώ μόνο μαλακά φυσίγγια. Αυτό που λες για όλα τα κυνήγια με 24 γρ. τι νούμερο; 7,5; Ακόμα και για φάσσα;
Φυσικά, τις κάνει σκόνη σε λογικά μέτρα παντα , κλείσε κ λιγο τα τσοκ στην φασσα , ότι σου γράφω είναι δοκιμασμένο κ τσεκαρισμενο, δεν γράφω θεωρίες όπως λένε κάποιοι φίλοι από το φόρουμ
 
Φυσικά, τις κάνει σκόνη σε λογικά μέτρα παντα , κλείσε κ λιγο τα τσοκ στην φασσα , ότι σου γράφω είναι δοκιμασμένο κ τσεκαρισμενο, δεν γράφω θεωρίες όπως λένε κάποιοι φίλοι από το φόρουμ
Δημήτρη σε πιστεύω. Μια φορά είχα πάει για φάρσες με παρέα και ήμουν ο μόνος που χρησιμοποιούσα 32γρ 7,5 nsi classica με μια franchi affonity και όλοι οι άλλοι από 36 γρ και πάνω. Θερμοκρασία αρκετά κάτω από το μηδεν. Τα φυσίγγια μου απέδιδαν πολύ καλά.
 
Να τονίσω ότι πάνω από 35 μέτρα δεν σηκώνω τουφέκι. Δεν είμαι καλός σκοπευτης
Οι καλοι σκοπευτές όπως γράφεις, στο κυνήγι αφήνουν τα πουλια να έρθουν όσο πιο κοντά γίνεται, η κάθε τουφεκια μετράει φίλε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top