Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα σκοπευτικα 28αρια και 24αρια γνωρίζει κάποιος να μου πει αν έχουν στάνταρ σκληρά σκάγια 5% αντιμονιο μέσα ή μπορεί να έχουν και τα κλασσικά που έχουν μέσα στα κυνηγετικα?
Τα απλά σκάγια έχουν σχεδόν όλα τα σκοπευτικά, ελληνικά και ξένα (τα λεγόμενα ημίσκληρα 2-3%). Όσα έχουν 5% αντιμόνιο το λένε και το 'φωνάζουν" !!! Και 'φαίνεται' εξάλλου και στην τιμή τους ...;)
 
Από oscar το mix θέλω να δοκιμάσω φίλε που μου είχες προτείνει και εσύ.Να έρθουν με το καλό οι πιτσιλωτες και θα κάνουμε τις δοκιμές μας και φέτος.Ενδιαφερον φαίνεται και το νέο που έβγαλε με ch6.
Το mix σε 8/9 πολύ καλο. Σε μπασιμο που το είχα ρίξει κενταγε. Τα black diamond με ganular τρομερά κοψίματα πριν τρία χρόνια που είχε ρίξει μερικά κουτια.
 
Τα απλά σκάγια έχουν σχεδόν όλα τα σκοπευτικά, ελληνικά και ξένα (τα λεγόμενα ημίσκληρα 2-3%). Όσα έχουν 5% αντιμόνιο το λένε και το 'φωνάζουν" !!! Και 'φαίνεται' εξάλλου και στην τιμή τους ...;)
Σε ευχαριστώ Στέλιο με κάλυψες..
 
Το mix σε 8/9 πολύ καλο. Σε μπασιμο που το είχα ρίξει κενταγε. Τα black diamond με ganular τρομερά κοψίματα πριν τρία χρόνια που είχε ρίξει μερικά κουτια.
Έχει αρκετούς τύπους ο συγκεκριμένος και γενικά ακούγονται καλά λόγια. Αν είχε λίγο χαμηλότερες τιμές πιστεύω θα τα προτιμούσαν πολλοί.
 
Έχει αρκετούς τύπους ο συγκεκριμένος και γενικά ακούγονται καλά λόγια. Αν είχε λίγο χαμηλότερες τιμές πιστεύω θα τα προτιμούσαν πολλοί.
Πήγα στο απόγευμα στο μαγαζί στη Λαμψακο για αγορά λαδιών καθαρισμού και έπεσε το μάτι μου στα jk6 και τα bior του Oscar και πήρα δύο κουτάκια για το γαμωτο. Όντως αν είχε λίγο χαμηλότερη τιμή θα είχε μεγαλύτερη μερίδα!
 
Πήγα στο απόγευμα στο μαγαζί στη Λαμψακο για αγορά λαδιών καθαρισμού και έπεσε το μάτι μου στα jk6 και τα bior του Oscar και πήρα δύο κουτάκια για το γαμωτο. Όντως αν είχε λίγο χαμηλότερη τιμή θα είχε μεγαλύτερη μερίδα!
Περιμένω εντυπώσεις Δημήτρη.Σε τι τιμές παίζουν πάνω κάτω αυτά;
 
Περιμένω εντυπώσεις Δημήτρη.Σε τι τιμές παίζουν πάνω κάτω αυτά;
Τα jk6 τα είχε 6,9 νομιζω τα bior δεν θυμάμαι ακριβως. Τα ξέχασα στο αμάξι του ξαδέρφου. Αύριο θα δω την απόδειξη και θα σου πω τιμές. Δοκιμή Κυριακή πρωί ελπιζω!
 
Πήγα στο απόγευμα στο μαγαζί στη Λαμψακο για αγορά λαδιών καθαρισμού και έπεσε το μάτι μου στα jk6 και τα bior του Oscar και πήρα δύο κουτάκια για το γαμωτο. Όντως αν είχε λίγο χαμηλότερη τιμή θα είχε μεγαλύτερη μερίδα!
Πήρα και εγώ σήμερα από ένα από το καθένα απο αυτά τα δύο να τα δοκιμάσουμε
 
Τα jk6 τα είχε 6,9 νομιζω τα bior δεν θυμάμαι ακριβως. Τα ξέχασα στο αμάξι του ξαδέρφου. Αύριο θα δω την απόδειξη και θα σου πω τιμές. Δοκιμή Κυριακή πρωί ελπιζω!
Πρώτα ο θεός την κυριακή που θα τα δοκιμάσεις,ρίξε το bior στα 25m κ το jk6 στα 30m πάντα με 3*....να πάρουμε μάτι δηλαδή, γιατί ο Οscar προσέχει τα φυσίγγια του κ το λέω χωρίς να έχω ρίξει ούτε ένα φυσίγγι του...απλά αυτό που μου αρέσει,είναι πως τα δηλώνει υπεύθυνα τα στοιχεία των φυσιγγίων του χωρίς να το κρύβει από τν πελάτη..
 
Κύριοι μίλησα με τον οσκαρ και μου είπε ότι τα βγαζει και με g2000 και με as και θα βγάλει και 3η παρτίδα καινούργια με aquila s. Δλδ θα υπάρχουν και με τις 3 μπαρουτες. Βέβαια υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε υλικά και μου ανέφερε ότι πιθανόν από Δευτέρα που θα παραλάβει σκάγια είναι πιθανόν να αλλάξει και η τιμή καθώς έχουν πάρει αύξηση. Όλα αυτά τα μεταφέρω με επιφύλαξη φυσικά για το τι θα γίνει καθώς ούτε ο ίδιος δεν γνωρίζει κάτι σίγουρα
Βλέπω να τα κάνει μάτσο και δεν θα ξέρει και ο πελάτης τι αγοράζει!!!! Έλεγα να επιστρέψω στα 28αρια του φέτος αλλά μάλλον θα μείνω στα nsi europa.
 
Βλέπω να τα κάνει μάτσο και δεν θα ξέρει και ο πελάτης τι αγοράζει!!!! Έλεγα να επιστρέψω στα 28αρια του φέτος αλλά μάλλον θα μείνω στα nsi europa.
Εμένα πάντως μου είπε ότι θα αναγράφει πάνω στο κάθε κουτί με τι είναι γεμισμένα για να μπορεί να διαλέξει ο κάθε ένας τι θέλει και να μην γίνονται μπερδέματα. Λίγη υπομονή και θα δείξει.. Λογικά σε λίγες μέρες θα έχει γεμίσει και θα δούμε..
 
Κάποια στιγμή απόψε στην 1η πούλα, όπως βάζω ένα φυσίγγι στην πάνω κάννη, ένιωσα αντίσταση, δεν έμπαινε καλά. Το έσπρωξα λίγο και μπήκε, κλείνω το όπλο και δεν έκλεισε καλά - το περαστό κλειδί προεξείχε το μισό έξω !!! Αντιστρέφω τα φυσίγγια και το βάζω αυτό στην κάτω κάννη. Τώρα το δίκαννο δεν έκλεινε καθόλου !!! Το έβγαλα και το φύλαξα στην τσέπη, και συνέχισα ... το βράδυ που γύρισα σπίτι το κοίταξα (με τα γυαλιά μου) ... και σας το παρουσιάζω - ελπίζω να διακρίνεται στις φωτο η άθλια κατάσταση του κάλυκα !!!
1631559531092.jpg
1631559531089.jpg

1631559531086.jpg1631559531082.jpg
Αφιερωμένες οι φωτο στον φίλο μου @Alex37 ... που έχει αδυναμία σ' αυτή τη μάρκα ... .sarcastic. .yelling.
Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κάμποσες χιλιάδες τέτοια φυσίγγια, με 3 τύπους κάλυκα (Nobelsport με 8αρι μέταλλο, Maxam 10άρι και τώρα Nobelsport 12άρι), και δεν μου έχει ξανατύχει αυτό το πράμα !!! :oops:
 
Κάποια στιγμή απόψε στην 1η πούλα, όπως βάζω ένα φυσίγγι στην πάνω κάννη, ένιωσα αντίσταση, δεν έμπαινε καλά. Το έσπρωξα λίγο και μπήκε, κλείνω το όπλο και δεν έκλεισε καλά - το περαστό κλειδί προεξείχε το μισό έξω !!! Αντιστρέφω τα φυσίγγια και το βάζω αυτό στην κάτω κάννη. Τώρα το δίκαννο δεν έκλεινε καθόλου !!! Το έβγαλα και το φύλαξα στην τσέπη, και συνέχισα ... το βράδυ που γύρισα σπίτι το κοίταξα (με τα γυαλιά μου) ... και σας το παρουσιάζω - ελπίζω να διακρίνεται στις φωτο η άθλια κατάσταση του κάλυκα !!!
View attachment 32421
View attachment 32422

View attachment 32423View attachment 32424
Αφιερωμένες οι φωτο στον φίλο μου @Alex37 ... που έχει αδυναμία σ' αυτή τη μάρκα ... .sarcastic. .yelling.
Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κάμποσες χιλιάδες τέτοια φυσίγγια, με 3 τύπους κάλυκα (Nobelsport με 8αρι μέταλλο, Maxam 10άρι και τώρα Nobelsport 12άρι), και δεν μου έχει ξανατύχει αυτό το πράμα !!! :oops:
Και εμένα μου είχε τύχει με τα λάμπρο τα κίτρινα 34γρ αλλά στο ύψος του πάφυλλα.(Μέταλλο)
 
Πήγα στο απόγευμα στο μαγαζί στη Λαμψακο για αγορά λαδιών καθαρισμού και έπεσε το μάτι μου στα jk6 και τα bior του Oscar και πήρα δύο κουτάκια για το γαμωτο. Όντως αν είχε λίγο χαμηλότερη τιμή θα είχε μεγαλύτερη μερίδα!
Μόνο Λέκκας
 
Κάποια στιγμή απόψε στην 1η πούλα, όπως βάζω ένα φυσίγγι στην πάνω κάννη, ένιωσα αντίσταση, δεν έμπαινε καλά. Το έσπρωξα λίγο και μπήκε, κλείνω το όπλο και δεν έκλεισε καλά - το περαστό κλειδί προεξείχε το μισό έξω !!! Αντιστρέφω τα φυσίγγια και το βάζω αυτό στην κάτω κάννη. Τώρα το δίκαννο δεν έκλεινε καθόλου !!! Το έβγαλα και το φύλαξα στην τσέπη, και συνέχισα ... το βράδυ που γύρισα σπίτι το κοίταξα (με τα γυαλιά μου) ... και σας το παρουσιάζω - ελπίζω να διακρίνεται στις φωτο η άθλια κατάσταση του κάλυκα !!!
View attachment 32421
View attachment 32422

View attachment 32423View attachment 32424
Αφιερωμένες οι φωτο στον φίλο μου @Alex37 ... που έχει αδυναμία σ' αυτή τη μάρκα ... .sarcastic. .yelling.
Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κάμποσες χιλιάδες τέτοια φυσίγγια, με 3 τύπους κάλυκα (Nobelsport με 8αρι μέταλλο, Maxam 10άρι και τώρα Nobelsport 12άρι), και δεν μου έχει ξανατύχει αυτό το πράμα !!! :oops:
Και εγώ τέτοια ρίχνω συνήθως.
Εντάξει μπορεί να συμβεί και συμβαίνει στους χώρους παραγωγής ... Το θέμα είναι να μην φτάνει στην κατανάλωση.
2-3 καμερούλες και ένα εξειδικευμένο λογισμικό θέλει και τα πιάνεις όλα αυτά.
Στείλτους φωτό να δουν τα χάλια τους.
 
Κάποια στιγμή απόψε στην 1η πούλα, όπως βάζω ένα φυσίγγι στην πάνω κάννη, ένιωσα αντίσταση, δεν έμπαινε καλά. Το έσπρωξα λίγο και μπήκε, κλείνω το όπλο και δεν έκλεισε καλά - το περαστό κλειδί προεξείχε το μισό έξω !!! Αντιστρέφω τα φυσίγγια και το βάζω αυτό στην κάτω κάννη. Τώρα το δίκαννο δεν έκλεινε καθόλου !!! Το έβγαλα και το φύλαξα στην τσέπη, και συνέχισα ... το βράδυ που γύρισα σπίτι το κοίταξα (με τα γυαλιά μου) ... και σας το παρουσιάζω - ελπίζω να διακρίνεται στις φωτο η άθλια κατάσταση του κάλυκα !!!
View attachment 32421
View attachment 32422

View attachment 32423View attachment 32424
Αφιερωμένες οι φωτο στον φίλο μου @Alex37 ... που έχει αδυναμία σ' αυτή τη μάρκα ... .sarcastic. .yelling.
Υ.Γ. Η αλήθεια είναι ότι έχω ρίξει κάμποσες χιλιάδες τέτοια φυσίγγια, με 3 τύπους κάλυκα (Nobelsport με 8αρι μέταλλο, Maxam 10άρι και τώρα Nobelsport 12άρι), και δεν μου έχει ξανατύχει αυτό το πράμα !!! :oops:
Σιγά τώρα... Επειδή κοιμήθηκε ο άλλος 5-6 ώρες στην παραγωγή πάει να πει ότι δεν είναι ποιοτικά φυσίγγια?
 
Και εγώ τέτοια ρίχνω συνήθως.
Εντάξει μπορεί να συμβεί και συμβαίνει στους χώρους παραγωγής ... Το θέμα είναι να μην φτάνει στην κατανάλωση.
2-3 καμερούλες και ένα εξειδικευμένο λογισμικό θέλει και τα πιάνεις όλα αυτά.
Στείλτους φωτό να δουν τα χάλια τους.
Σιγά τώρα... Επειδή κοιμήθηκε ο άλλος 5-6 ώρες στην παραγωγή πάει να πει ότι δεν είναι ποιοτικά φυσίγγια?
Εντάξει, μεμονωμένη περίπτωση ήταν, δεν το θεωρώ και τραγικό, απλά το ανέφερα έτσι για την κουβέντα. Ούτε κατηγορώ την εταιρεία, γιατί έχω συναντήσει πολλά παρόμοια (μεμονωμένα) περιστατικά (με ελαττωματικά φυσίγγια) κι από άλλες "σοβαρές" εταιρείες. Κι επίσης τα είχα παρουσιάσει εδώ παλαιότερα. Όπως ένα RC sporting με έντονα τσαλακωμένο και στραβορελιασμένο αστέρι, ένα B&P sporting με παραμορφωμένο πάφυλα που δεν φαινόταν με το μάτι αλλά δεν έμπαινε στη θαλάμη, άλλο σκοπευτικό B&P επίσης (χωρίς μπαρούτι ;;;) που έμεινε ο συγκεντρωτήρας σφηνωμένος στη μέση της κάννης ... ακόμη και το Remington express που έσφαξα και σας έδειξα προ καιρού με το συγκεντρωτήρα στραβοπατημένο και με σκισμένη "φούστα" και γυρισμένη η μισή ανάποδα ... κλπ.
Όσο για τα Lambro, πιο πολύ με ενόχλησε η (αδικαιολόγητη) αύξηση στις τιμές ... Τα "οικονομικά" (υποτίθεται) series 2 πήγαν στα 6,10€ από 5,60 που τα έπαιρνα !!! ...
 
Παω να παραλαβω την σειρα Ν5 Lambro σκοπευτικα με 5% αντιμονιο σε Ν8,5 κ Ν7,5.
Θελω να δω.....αυτα τα 85 μετρα....και πως εσπαγε τα δισκακια....
Ευχομαι.....να μην ειναι απλα διαφημηση!!!! ;)
Νίκο συγγνώμη που θα στο πω αλλά τα 85 είναι λίγα

 
Status
Not open for further replies.
Back
Top