Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παρακολουθώντας χθές μια πολύ δυνατή πούλα skeet στους αγωνες (4 χ25 2χ24 )με παικταράδες νέο αίμα
μούκαναν εντύπωση τα σπασίματα των δύο .Όταν τέλειωσαν πήρα απο τον ένα 2 φυσίγγια .
10άκια με bior 25 . Πολύ ωραίο βύσμα τελικά ο bior .
 
Ρίχνει κανείς εδώ τα σκοπευτικά alectoris μαύρα 28 γρ του Μητσάκου? Εντυπώσεις, υλικά γόμωσης? Στη σελίδα του γράφει διβασική σκοπευτική πυρίτιδα.
Κανένας ρε παιδιά? Έχει ενδιαφέρον ότι τα παλιά μαύρα 28γρ τα γέμιζε με μονοβασική πυρίτιδα. Αυτά λέει τώρα γεμίζονται με διβασική.
 
Ρίχνει κανείς εδώ τα σκοπευτικά alectoris μαύρα 28 γρ του Μητσάκου? Εντυπώσεις, υλικά γόμωσης? Στη σελίδα του γράφει διβασική σκοπευτική πυρίτιδα.
"Διβασική σκοπευτική" πυρίτιδα, από όσο ξέρω δεν υπάρχει άλλη (σε Ελλάδα και Ευρώπη) εκτός από την G2000 της B&P. Αυτή θεωρούνταν παλαιότερα διβασική, τώρα αυτό χωράει συζήτηση (δεν ξέρω το ποσοστό νιτρογλυκερίνης που έχει), η εταιρεία πάντως την χαρακτηρίζει ως "τροποποιημένη" ... modified laminated nitrocellulose ... όπως όλες δηλαδή που παράγει.
Πριν χρόνια είχαν πέσει στα χέρια μου, από κάποιους Αθηναίους σκοπευτές, μερικά από τα Extra Light 28γρ. τα κίτρινα. Κι αυτά είχαν G2000, δε θυμάμαι τώρα το βύσμα, μπορώ να το δω το απόγευμα. Τώρα, για τα μαύρα δεν ξέρω κάτι ...
 
Ρίχνει κανείς εδώ τα σκοπευτικά alectoris μαύρα 28 γρ του Μητσάκου? Εντυπώσεις, υλικά γόμωσης? Στη σελίδα του γράφει διβασική σκοπευτική πυρίτιδα.
Για την f2*28. λεει και την ονομασε ετσι..για εμπορικους σκοπους
 
Πώς θα γίνει @ΣΤΕΛΙΟΣ να κάνεις μία από τις εξαιρετικές παρουσιάσεις φυσιγγίων και για αυτό το φυσίγγι (alectoris special black edition 28γρ)?
Αν πέσει κανένα στα χέρια μου, ευχαρίστως ... Αλλά που να το βρω εδώ ; Λίγο δύσκολο ...
Παρεμπιπτόντως το Extra Light είχε το βύσμα T2 της B&P.
Εδώ το απόσπασμα από τις σημειώσεις μου (φωτογραφίες δεν έχω, μόνο σημειώσεις κρατούσα τότε):

81. ALECTORIS EXTRA LIGHT – (2013)
ΚΑΛΥΚΑΣ : CHEDDITE – 12/70/12 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : G2000x28 => 1,39 gr
ΒΥΣΜΑ : B&P T2
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7½ – 28,15 gr – [12,4 p/gr – 351 p/oz] – 349
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58 mm)

Μπορείς να κόψεις ένα, να δεις την πυρίτιδα, αν έχει G2000, ή F2 που λέει ο Ηλίας. Ξεχωρίζουν εύκολα από το χρώμα ...
 
Για το περιοδικό hunter passion είχα δοκιμάσει το 2014 τα κίτρινα του μητσακου κ είχαν f2x28 στο cx2000 1,35-28 κ το 2015 τα μαύρα του που είχαν grannular cx2000 1,45-28...
Το μαύρο ήταν κ πολύ καλό στο κυνήγι...
Αυτό που ήταν πολύ αξιόλογο στα φυσίγγια του ήταν οι μηδαμινές αποκλίσεις στην δοσολογία πυρίτιδας που είχε...
 
Καλησπέρα. Διβασικες σκοπευτικες πυριτιδες δεν νομίζω πως παράγονται στην Ευρώπη με εξαίρεση την D13 της lovex. Η f2x24 ειναι η μονη απο τις b&p που το ποσοστό νιτρογλυκερινης το ανέβασε στο 12 % , ενω στις υπόλοιπες είναι κατω απο 10%. Ήπιες διβασικες εως 30% παράγουν οι αμερικανοί.
 
Η ΝΙΚΕ δεν παράγεται εδω και πολλά χρόνια.
Η εταιρια αναφερει οτι την παραγει μονο ως υλικο για τα φυσιγγια της, και δεν την πουλαει σε συσκευασιες οπως τις αλλες πυριτιδες. Ομοιως φτιαχνει και την Ballistite. Τωρα κατα ποσο ισχυει δεν ξερω, αλλα το αναφερουν ως υλικο στα φυσιγγια τους
 
Η εταιρια αναφερει οτι την παραγει μονο ως υλικο για τα φυσιγγια της, και δεν την πουλαει σε συσκευασιες οπως τις αλλες πυριτιδες. Ομοιως φτιαχνει και την Ballistite. Τωρα κατα ποσο ισχυει δεν ξερω, αλλα το αναφερουν ως υλικο στα φυσιγγια τους
Η b&p έχει πουλήσει τα τελευταία χρόνια φυσιγγια nike αλλα η πυριτιδα ήταν η συνηθισμένη b&p ( 8 ή 9% νιτρογλυκερινη), πέρυσι ανακοίνωσε πως παράγει μια με 30% οπως η παλιά Nike αλλα αυτή η νεα που την ονόμασε ballistite 30 έχει range 34 με 35 γραμμάρια και δεν διατίθεται σε ιδιώτες.
 
Καλημέρα ομάδα. Γνωρίζουμε αν άλλαξαν οι τιμές για τα σκοπευτικά φυσίγγια του Ρουμελιώτη; Τα τραπ ήταν στα 4,3 ευρώ πέρυσι. Προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί του αλλά δεν είναι εφικτό
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top