Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα παιδια, ποια ειναι η γνωμη σας για χρηση στο αθλημα του COMPAK SPORTING φυσιγγια 24γρ. νουμερο 8.5, με δεδομενο την χαμηλοτερη ανακρουση και κοστος, μπορουν να ανταπεξελθουν... ευχαριστω.
Άνετα, πολυ ωραια κ άνετη τουφεκια, ελάχιστα πιατα θέλουν πιο πολλα γρ η πιο χοντρό σκαγι
 
Καλησπέρα στην παρέα! Σήμερα με ρώτησε ένα φιλαράκι αν μπορεί να ρίξει σκοπευτικα φυσιγγια skeet-sporting με καραμπίνα αδράνειας. Το φοβάται μήπως έχει θέματα με εμπλοκές αν και το όπλο είναι πολύ προσεγμένο και δουλεύει ρολόι ! Έχει κάνεις άποψη πάνω στο θέμα ?
*Μέχρι τώρα το παλικάρι δουλεύει 32 gr χωρίς πρόβλημα.
 
Μιας και θα μείνω Ελλάδα αρκετό καιρό αποφάσισα και έκανα τα χαρτιά μου για σκοπευτική ταυτότητα και ήδη αγόρασα και τα sporting φυσίγγια lambro series 2. Δεν τα έχω ρίξει ξανά και δεν έχω άποψη αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει καλά λόγια εδώ μέσα. Υπάρχει κάποιος να πει εντυπώσεις και σε τι σύσφιξη είχαν καλή απόδοση; Θα τα ρίξω με καραμπίνα.
 
Περσι τα εριξα σχεδον αποκλειστικα, αλλα οχι πολλα, 3-4 κουτες συνολο. Φετος εχω ριξει μερικα ακομα κουτακια. Τσοκ τα 4/3 αστρα του 687 και U2/U3 του Ζολι.

Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος. Αλλαξα τα due μετα απο καιρο, ειναι πιο ησυχα στο ριξιμο τους, αλλα χωρις εκπτωσεις στην αποδοση.
 
Μιας και θα μείνω Ελλάδα αρκετό καιρό αποφάσισα και έκανα τα χαρτιά μου για σκοπευτική ταυτότητα και ήδη αγόρασα και τα sporting φυσίγγια lambro series 2. Δεν τα έχω ρίξει ξανά και δεν έχω άποψη αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει καλά λόγια εδώ μέσα. Υπάρχει κάποιος να πει εντυπώσεις και σε τι σύσφιξη είχαν καλή απόδοση; Θα τα ρίξω με καραμπίνα.
Μην ανησυχείς καθόλου Βασίλη για τα φυσίγγια, μια χαρά είναι. Τα ρίχνω χρόνια στο σκοπευτήριο (από τότε που βγήκαν), ούτε που θυμάμαι πόσες κούτες, και δεν έχω παράπονο, όταν κάνω σωστά τη "δουλειά" μου, θα κάνουν κι εκείνα τη δική τους !!! :)
Όπως τα λέει κι ο Βίκτωρας, πολύ καλά σε απόδοση φυσίγγια, με νορμάλ ταχύτητα και χαμηλή ανάκρουση. Συνήθως τα ρίχνω με το δίκαννο, και τσοκ είτε Brain BL & MR, είτε BRILEY SK & LM ( 2 δέκατα και 4,5 δέκατα περίπου). Αλλά και με την καραμπίνα τα έχω ρίξει κάμποσες φορές, με τσοκ Mod. τον πρώτο χρόνο που ήταν με πάφυλα 8 mm (Nobelsport) μου έκαναν κάποιες εμπλοκές, αλλά αργότερα με τον 10αρη πάφυλα ΜΑΧΑΜ δούλευαν μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα έχω παρουσιάσει και στο φόρουμ, κι έχω ανεβάσει φωτο κατά καιρούς από κάποιες δοκιμές στον πίνακα , δε θυμάμαι τώρα πότε και σε ποιο τοπικ.

Και στο κυνήγι στις τσίχλες, επίσης έχω ρίξει κάμποσα ...
Φέτος μάλιστα πήρα και μια φάσσα ... ;) πατσαβούρι έπεσε από τα 30-35 μέτρα, με την πάνω κάννη και τσοκ Brain MR !
 
Μιας και θα μείνω Ελλάδα αρκετό καιρό αποφάσισα και έκανα τα χαρτιά μου για σκοπευτική ταυτότητα και ήδη αγόρασα και τα sporting φυσίγγια lambro series 2. Δεν τα έχω ρίξει ξανά και δεν έχω άποψη αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει καλά λόγια εδώ μέσα. Υπάρχει κάποιος να πει εντυπώσεις και σε τι σύσφιξη είχαν καλή απόδοση; Θα τα ρίξω με καραμπίνα.
Για καραμπίνα πρόσεξε τα γιατί μερικές φορές κάνουνε τσαφ μερικά.θα έπαιρνα κάτι άλλο
για καραμπίνα όπως το rio το μπλε που είναι λίγο πιο σκληρο
 
Μιας και θα μείνω Ελλάδα αρκετό καιρό αποφάσισα και έκανα τα χαρτιά μου για σκοπευτική ταυτότητα και ήδη αγόρασα και τα sporting φυσίγγια lambro series 2. Δεν τα έχω ρίξει ξανά και δεν έχω άποψη αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει καλά λόγια εδώ μέσα. Υπάρχει κάποιος να πει εντυπώσεις και σε τι σύσφιξη είχαν καλή απόδοση; Θα τα ρίξω με καραμπίνα.
Βασιλη, κι εγω τα χρησιμοποιω σχεδον απο τοτε που βγηκαν. Σε δυο καραμπινες, URIKA & RAPTOR. Τσοκ 3 αστρα και καποιες φορες 2 αστρα.
Πολυ ικανοποιημενος, μαλιστα τα εχω δοκιμασει και στο κυνηγι με καλα αποτελεσματα.
 
Το
Ρουμελιωτης μόνο!
Το 28αρι του στο κυνήγι πολύ καλό και στο σκοπευτήριο καλό είναι δεν μου αρέσει τόσο τους καλοκαιρινούς μήνες,το 24αρι του είναι πολύ καλό φυσίγγι εγώ το προτιμώ σε σχέση με το 28αρι του .
 
Καλησπερα σε όλους. Παρακαλώ γνώμες για τα Rio star team evolution 28gr διότι τα βρήκα σε πολυ καλη τιμή και όντας ευχαριστημενος απο τα rio σκέφτομαι να προχωρησω σε αγορά δυο κουτων.
Ευχαριστώ.
 
Καλησπερα σε όλους. Παρακαλώ γνώμες για τα Rio star team evolution 28gr διότι τα βρήκα σε πολυ καλη τιμή και όντας ευχαριστημενος απο τα rio σκέφτομαι να προχωρησω σε αγορά δυο κουτων.
Ευχαριστώ.
Καμμια γνώμη?? Δεν τα έχει χρησιμοποιήσει κανεις???
 
Από ότι φαίνεται όχι Γιώργο...
Μην παρεις δυο κουτες, αλλά δυο... Κουτιά...
και αν σου αρέσουν περνεις ποσοτητα..
Αν έχεις την δυνατότητα τα δοκιμάζεις κ τωρα σε κάποιο σκοπευτήριο,αίσθηση ανακρουσης κλπ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top