Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Με τα μεταφορικα τι πεζει γτ στα champion ειναι 5€ η κουτα απ οτι ξερω για τους αλλους δεν ξερω τωρα ο wolf τα εχει 7€ τα 28αρια ειμαι κακος που θελω να παρω απ αλλου τι να πω
Τα μεταφορικά έχουν να κάνουν με την απόσταση και το βάρος. Το κόστος των μεταφορικών το καθορίζει ο κάθε μεταφορέας
 
Με τα μεταφορικα τι πεζει γτ στα champion ειναι 5€ η κουτα απ οτι ξερω για τους αλλους δεν ξερω τωρα ο wolf τα εχει 7€ τα 28αρια ειμαι κακος που θελω να παρω απ αλλου τι να πω
παρε τον ρουμελιωτη να ρωτησης ,εκει 3 με 5 ευρω πρεπει να ειναι αλλα και παλι σε συμφερει.
 
Σωστός ο συλλογισμός σου, αλλά τη δόση του Due Europe που τη βρήκες; Την μέτρησες ο ίδιος ή κάποιος άλλος ;; Γιατί εγώ την είχα βρει πολύ μικρότερη: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Σκοπευτικά-φυσίγγια.64/post-294654 ... Μόλις 1,31 γρ. !!!!! Κι εντάξει, πες ότι έτυχε το φυσίγγι που έκοψα να είχε τη μέγιστη απόκλιση προς τα κάτω ... Και πάλι όμως, κατά μέσον όρο, η δόση του δεν πρέπει να είναι πάνω από 1,33 γρ. Εξάλλου το καταλαβαίνεις και στον ώμο πόσο μαλακό είναι. Τότε που είχα ρίξει μερικά κουτιά, από όσο θυμάμαι το είχα νιώσει περίπου ίδιο και μάλλον λίγο πιο μαλακό από το πράσινο Lambro. Δυστυχώς δεν έχω ταχογράφο και δεν έχω μετρήσει ποτέ ταχύτητες, συγκρίνω μόνο με βάση τη δοσολογία που βρίσκω, σε συνδυασμό με τις ταχύτητες που αναφέρουν οι εταιρείες, αλλά δεν τους έχω και πολλή εμπιστοσύνη. Π.χ. δεν πιστεύω ότι το πράσινο Lambro βγάζει V1 410 m/s, θα έλεγα το πολύ 400. Όπως και για τα series 2 & 3 θεωρώ πολύ αισιόδοξα τα 410 - 412 m/s που αναφέρει στο site.
Επίσης έχω την εντύπωση (παλαιότερα έτσι ήταν, αλλά τώρα δεν ξέρω) ότι η NSI αναφέρει τις ταχύτητες στα 2,5 μέτρα (V2,5) οπότε για τη V1 πρόσθεσε μερικά μέτρα ακόμη (8-10 ;;; - δεν ξέρω ακριβώς).
Όσο για το NSI Due Sporting είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορο (και πιο δυνατό) κι από το Europe, αλλά κι από τα Lambro Sporting και series 2. Και είναι φυσικό, με δόση 1,43-1,45 γρ AS και 688 !!! Κι όμως η εταιρεία το δίνει 410 m/s, το ίδιο δηλαδή που δίνει και η Lambro τα δικά της !!! Οπότε τι γίνεται;;;; Είτε δεν δίνουν σωστές (πραγματικές) ταχύτητες, είτε τις μετράνε με διαφορετικό τρόπο καθένας (V0 - V1 - V2,5 κλπ.)...
Το nsi due europe.....το ειχα βρει με πυριτιδα 1.33!
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-424007
Και το nsi due sporting 1.44
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-465539
 
Κοιτα, ακομα και εντελως ξενα να σου ειναι ως προς το ριξιμο, αν εχεις μια μικρη εμπειρια, το βρισκεις το φυσιγγι ευκολα. Αν σου τιαριαζει η τιμη που ειναι και το ζητουμενο οταν ριχνεις πολλα, ολα τα αλλα τα βρισκεις.
 
Κοιτα, ακομα και εντελως ξενα να σου ειναι ως προς το ριξιμο, αν εχεις μια μικρη εμπειρια, το βρισκεις το φυσιγγι ευκολα. Αν σου τιαριαζει η τιμη που ειναι και το ζητουμενο οταν ριχνεις πολλα, ολα τα αλλα τα βρισκεις.
Ειδες Βικτωρα ποιο ειναι το οφελος του σκοπευτηριου ;
 
Κοιτα, ακομα και εντελως ξενα να σου ειναι ως προς το ριξιμο, αν εχεις μια μικρη εμπειρια, το βρισκεις το φυσιγγι ευκολα. Αν σου τιαριαζει η τιμη που ειναι και το ζητουμενο οταν ριχνεις πολλα, ολα τα αλλα τα βρισκεις.
Ενταξει στο σκοπευτηριο είναι αλλιωs. Εγώ μιλάω για κυνήγι αφού μόνο εκεί τα χρησιμοποιώ αυτά. Πέρυσι είχα ρίξει ορισμένα από πολυδιαφημιζομενο εδώ μέσα γομωτη και ήταν τρομερά. Έκανα το λαθοs να πάρω 2 κουτες εγώ και αλλεs 4 κάτι φίλοι και ήταν ολεs για πέταμα. Πότε ξανά κουτεs στα τύφλα. Ρίχνουμε ένα κουτάκι και αν μαs κάνει αγοράζουμε όλα τηs ιδιαs παρτιδαs
 
Ενταξει στο σκοπευτηριο είναι αλλιωs. Εγώ μιλάω για κυνήγι αφού μόνο εκεί τα χρησιμοποιώ αυτά. Πέρυσι είχα ρίξει ορισμένα από πολυδιαφημιζομενο εδώ μέσα γομωτη και ήταν τρομερά. Έκανα το λαθοs να πάρω 2 κουτες εγώ και αλλεs 4 κάτι φίλοι και ήταν ολεs για πέταμα. Πότε ξανά κουτεs στα τύφλα. Ρίχνουμε ένα κουτάκι και αν μαs κάνει αγοράζουμε όλα τηs ιδιαs παρτιδαs

Στο σκοπευτηριο εννοουσα, για το κυνηγι εννοειται πως συμφωνω με τα λεγομενα σου. Δοκιμαζεις ενα κουτι, και μετα αποφασιζεις αν σ'αρεσει
 
Ειδες Βικτωρα ποιο ειναι το οφελος του σκοπευτηριου ;
Εκτός από πολλά τέτοια καλά που σου δίνει, εμένα το κυριότερο είναι ότι ξεκινάω για να πάω να ρίξω και πηγαίνω με 140χλμ, και γυρίζω με max 80... ηρεμία....αποσυμπίεση...
 
σημερα σχιστο μερικά lambro sporting 2 series εβγαζαν φλογα απ το κλειστρο, δεν ξερω αν φταει το φυσιγγι παντως μου εχει ξανασυμβει τον χειμωνα παλι με lambro tordo. εχει κανεις παρόμοια εμπειρία ή μονο εγω θα καω;
Αρκετές φορές μου έχει συμβεί παλιότερα που έριχνα με την καραμπίνα. Όχι με τα series 2 - που δεν υπήρχαν τότε - αλλά με διάφορα φυσίγγια, και σκοπευτικά και άλλα. Και σε άλλους με καραμπίνες το έχω δει. Κι από τη θαλάμη, και από τη μπούκα ... (από τη μπούκα συμβαίνει και στα δίκαννα).
Στο μισοσκόταδο, αργά το σούρουπο ... γιατί με ντάλα ήλιο, και να βγαίνει φλόγα δεν φαίνεται ... :rolleyes:
 
σημερα σχιστο μερικά lambro sporting 2 series εβγαζαν φλογα απ το κλειστρο, δεν ξερω αν φταει το φυσιγγι παντως μου εχει ξανασυμβει τον χειμωνα παλι με lambro tordo. εχει κανεις παρόμοια εμπειρία ή μονο εγω θα καω;
Ναι έχω κ εγώ την ίδια ακριβώς εμπειρία... .sarcastic. .sarcastic.
Με το Tordo Anniversary.....big smile....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top