Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στρογγυλές είναι, όπως σου είπε κι ο Κώστας. Παλιά η 6 ήταν πράσινη και η 5 γκρι, τώρα είναι και οι δυο γκρι και δεν ξεχωρίζουν. Μόνο με βάση τον όγκο τους μπορείς να τις ξεχωρίσεις, αλλά πρέπει να έχεις κι από τις δυο ... και ζυγαριά ακριβείας ... Ζυγίζεις ίδια ποσότητα (π.χ. 3 ή 4 γραμμάρια) από την κάθε μια και τις ρίχνεις σε δυο ίδιους κάλυκες, διάφανους κατά προτίμηση. Αυτή που θα βγει πιο ψηλά (= μεγαλύτερος όγκος = μικρότερη πυκνότητα) είναι η Csb 6 ... ;)
Ευχαριστω Στελιο!!το πιασα.
 
Μήπως πήρε κανείς, ή είδε, πρόσφατα το Lambro series 2 των 28γρ. από τις τελευταίες παρτίδες παραγωγής ;;; Μου είπε κάποιος σήμερα ότι τώρα βγαίνει σε κάλυκα με ψηλότερο πάφυλα (μέταλλο).
Εγώ πάντως 2 κουτιά που πήρα πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο ήταν με τον γνωστό κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο της Nobelsport.
Αν ισχύει αυτό, αναρωτιέμαι αν τα βγάζει τώρα με τον 12αρη Nobelsport ... ή με τον 10αρη ΜΑΧΑΜ όπως και όταν τα πρωτοκυκλοφόρησε δοκιμαστικά, οπότε λογικά θα είναι και με καψούλι G-1000 ... ( κι αυτός που μου το είπε δεν ήξερε σίγουρα, δεν είχε προσέξει ...) o_O
 
Το series 2 μου είχε κάνει καλή εντύπωση!το Κένταυρος όταν είχε ανεβάσεις ταχύτητες μου άρεσε αρκετά,επίσης του ρουμελιωτη και αυτό πολύ καλό!Λιγα που είχα ριξει του φάντομ τα μισοταπα μου είχαν κάνει εξαιρετική εντύπωση αν και σε ένα κουτακι σε διπλανό βατήρα είχαν κάνει θεματάκια!
 
Μήπως πήρε κανείς, ή είδε, πρόσφατα το Lambro series 2 των 28γρ. από τις τελευταίες παρτίδες παραγωγής ;;; Μου είπε κάποιος σήμερα ότι τώρα βγαίνει σε κάλυκα με ψηλότερο πάφυλα (μέταλλο).
Εγώ πάντως 2 κουτιά που πήρα πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο ήταν με τον γνωστό κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο της Nobelsport.
Αν ισχύει αυτό, αναρωτιέμαι αν τα βγάζει τώρα με τον 12αρη Nobelsport ... ή με τον 10αρη ΜΑΧΑΜ όπως και όταν τα πρωτοκυκλοφόρησε δοκιμαστικά, οπότε λογικά θα είναι και με καψούλι G-1000 ... ( κι αυτός που μου το είπε δεν ήξερε σίγουρα, δεν είχε προσέξει ...) o_O
Στέλιο αγόρασα εγώ πρόσφατα lambro serie 2 και όντως έχει διαφορές στον κάλυκα με τα προηγούμενα που έχω.Τα καινούργια είναι γεμισμένα σε κάλυκα maxam 12 Χιλ..Στην φωτό διακρίνεται η διαφορά του νέου με τον παλιό κάλυκα.(maxam και nobel sport).
 
Στέλιο αγόρασα εγώ πρόσφατα lambro serie 2 και όντως έχει διαφορές στον κάλυκα με τα προηγούμενα που έχω.Τα καινούργια είναι γεμισμένα σε κάλυκα maxam 12 Χιλ..Στην φωτό διακρίνεται η διαφορά του νέου με τον παλιό κάλυκα.(maxam και nobel sport).
Ευχαριστώ Φώτη. Για μένα, καλύτερα ο 12αρης πάφυλας από τον 8αρη ... Αν και δεν είχα θέμα μέχρι τώρα στο δίκαννο ...
Τώρα γιατί Maxam, και όχι Nobelsport που χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά η Lambro? Σίγουρα λόγω κόστους, ο 12αρης Maxam θα του'ρχεται φτηνότερα ακόμη κι από τον 8αρη Nobelsport !!:rolleyes:
Προφανώς θα έχει και το ισπανικό καψούλι, αν άλλαξε και κάτι άλλο στο σεταπ (πυρίτιδα, δόση, βύσμα κλπ.) θα το δω όταν πέσουν στα χέρια μου. ;)
 
Πάντως αυτά που έριχναν(lambro) οι σκητέρ το Σ/Κ στο GRAND PRIX ήσαν πολύ γρήγορα .Πάρα πολύ γρήγορα με ωραία σπασίματα .
Όλα κρίνονται στην πράξη και απο το αποτέλεσμα .Το αποτέλεσμα ήταν λαμπρό για τα lambro !!Έχασε στο τσακ ο Μάκης το χρυσό και η Εθνική το χάλκινο(1 δίσκο).
Όλα επαναλαμβάνω κρίνονται εκ του αποτελέσματος ....
https://www.cssf-shooting.org/nw/competiton_files/SKEET MEN.pdf
https://www.cssf-shooting.org/nw/competiton_files/SKEET TEAM.pdf
fgrfgrfgr
 
Last edited:
Μήπως πήρε κανείς, ή είδε, πρόσφατα το Lambro series 2 των 28γρ. από τις τελευταίες παρτίδες παραγωγής ;;; Μου είπε κάποιος σήμερα ότι τώρα βγαίνει σε κάλυκα με ψηλότερο πάφυλα (μέταλλο).
Εγώ πάντως 2 κουτιά που πήρα πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο ήταν με τον γνωστό κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο της Nobelsport.
Αν ισχύει αυτό, αναρωτιέμαι αν τα βγάζει τώρα με τον 12αρη Nobelsport ... ή με τον 10αρη ΜΑΧΑΜ όπως και όταν τα πρωτοκυκλοφόρησε δοκιμαστικά, οπότε λογικά θα είναι και με καψούλι G-1000 ... ( κι αυτός που μου το είπε δεν ήξερε σίγουρα, δεν είχε προσέξει ...) o_O
nobel αλλά με αστεράκια (ειδική παραγγελία)
 
Μήπως πήρε κανείς, ή είδε, πρόσφατα το Lambro series 2 των 28γρ. από τις τελευταίες παρτίδες παραγωγής ;;; Μου είπε κάποιος σήμερα ότι τώρα βγαίνει σε κάλυκα με ψηλότερο πάφυλα (μέταλλο).
Εγώ πάντως 2 κουτιά που πήρα πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο ήταν με τον γνωστό κάλυκα με 8 χιλ. μέταλλο της Nobelsport.
Αν ισχύει αυτό, αναρωτιέμαι αν τα βγάζει τώρα με τον 12αρη Nobelsport ... ή με τον 10αρη ΜΑΧΑΜ όπως και όταν τα πρωτοκυκλοφόρησε δοκιμαστικά, οπότε λογικά θα είναι και με καψούλι G-1000 ... ( κι αυτός που μου το είπε δεν ήξερε σίγουρα, δεν είχε προσέξει ...) o_O
Lambro series 2 και mezzo τα έχω πάρει με κάλυκα maxam.
 
Σωστά! Αλλά με καψούλι 688 !!! :oops:
View attachment 9665
View attachment 9666
Επομένως και στο καινούργιο series 2 πιθανότατα να έχει 688 όπως και μέχρι τώρα.
Για το series 2 ποιό πάνω έτσι μου είπαν.
Αν ανοιχτεί από εμπειρο μάτι θα διαπιστωθεί(μου επαν) Η επόμενη παραγγελία μάλλον θα είναι πατημένο το λογοτυπο lampro....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top