Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
......πόσο ευχαριστημένοι είστε με τη χρήση σκοπευτικών φυσιγγιών στο κυνήγι ;;;;;
Τα έχετε κυνηγήσει σε όλες τις πιθανές καιρικές συνθήκες και ποιά η απόδοσή τους ;;;
Με τόσο λίγα θηράματα που βρίσκω πλέον, δε τολμάω να κάνω δοκιμές !!!
 
......πόσο ευχαριστημένοι είστε με τη χρήση σκοπευτικών φυσιγγιών στο κυνήγι ;;;;;
Τα έχετε κυνηγήσει σε όλες τις πιθανές καιρικές συνθήκες και ποιά η απόδοσή τους ;;;
Με τόσο λίγα θηράματα που βρίσκω πλέον, δε τολμάω να κάνω δοκιμές !!!


Γύρνα απο την εξορία και μετά τα λέμε. .cool.
Για φέτος ενδιαφέρεσαι να τα χρησιμοποιήσεις η του χρόνου ;.buy.
 
Είμαι σε ένα μέρος που.....ούτε ο Ζαχαριάδης δεν πέρασε :D.....εγώ όμως θα γυρίσω σύντομα.shake.

Έχει νόημα να τα χρησιμοποιήσω, χρονικά, από εδώ και πέρα ;;;;
 
Tα σκοπευτικα φυσιγγια κανενα προβλημα δεν εχουν στο κυνηγι, της τσιχλας ειδικα, ασχετως πως οι πλειονοτητα των κυνηγων δεν τα εμπιστευεται. Κυριως για ψυχολογικους λογους, επειδη τα 28γρ θεωρουν οτι ειναι λιγα, ενω τα 32, ή ακομα και τα 34 ειναι οσα χρειαζονται για ενα τετοιο θηραμα. Προσωπικα δεν τολμω επισης να αλλαξω αυτη την αποψη, κυριως γιατι ειμαι ευχαριστημενος με το φυσιγγι που γεμιζω τα τελευταια 5+ χρονια. Εχω ριξει ομως και 28γρ, και καμποσα 24 γρ και δεν ειδα να υστερουν, ειδικα τα πρωτα, σε κατι.
 
Τα Sporting (28γρ. #8) του Κένταυρου τα έχει ρίξει κανείς;
Είδα μια πολύ καλή προσφορά στο Fb (86 ευρώ τα 475 φυσίγγια=4,5 το κουτί) τα σκέφτομαι για το δίκαννο τρυγόνια&τσίχλα...
 
@leo στον αγώνα την Κυριακή κάποια φυσιγγια που κάναν πιο πολύ θόρυβο μου πες οτι ήταν μισόταπα..Μπορείς να κάνεις μια explain..τι προσφέρει δλδ ενα φυσίγγι με μισόταπα? Έχει μεγαλύτερη διασπορά?
 
Ο Λεωνιδας θα σου απαντησει καλυετρα για τα σκοπευτικα γιατι προφανως στηνονται με τετοιο τροπο ωστε να επιτυγχανουν λιγο μεγαλύτερο ανοιγμα τουφεκιας... Εγω θα σου πω τι εχω δει σε κανονικα φυσιγγια εμποριου κ σε μερικα που δοκιμασα στην ιδιογομωση με την λεγομενη μισοταπα...
Λοιπον, τα μισοταπα θεωρητικα δημιουργουνται για να ανοιγουν λίγο περισσοτερο τη διαμετρο της τουφεκιας, ενα 10 με 20% ας πουμε στις μεσαιες και κοντινες αποστασεις, λιγο περισσοτερο στις πιο μακρινες... Θεωρητικα παλι, ακολουθουν πιο πιστα την συσσφιξη του τσοκ γιατι δεν εχουν τα πλαινα του συγεκντρωτηρα να συμπιεζουν λιγο ακομα τα σκαγια κατα την εξοδο τους απο το τσοκ... Αποδιδουν δηλαδη συγκεντρωσεις πιο κοντα στις ονομαστικες αποδοσεις των συσφιξεων...
Το δικο μου συμπερασμα τωρα (μαζι με τις μαλλινες ταπες) ειναι οτι αποτελουν μια βυσματωση πασπαρτου... Δηλαδη... Με το καταλληλο στησιμο κ λιγο παραπανω "ζορισμα" βγαζουν κατανομες λιγο πιο ανοιχτες απο τον κλασσικο συγεκντρωτηρα αλλα παλι με το καταλληλο στησιμο και χωρις ζορι στην ταπα, μπορουν να αποδωσουν εξαιρετικα σφιχτες κατανομες εφαμιλες των κανονικων φυσιγγιων...
 
Eξαρταται απο το ειδος της μαλλινης. Η Diana θελει οπωσδηποτε και cuvette αν γεμιστει σε πλαστικο καλυκα, γιατι ειναι σκληρη σαν κουτσουρο, και εχουμε απωλεια αεριων. Αν τη γεμισεις σε χαρτινο, καπως φτιαχνει τα πραγματα αλλα οχι τρομερα. Μισοταπες δεν εχω δοκιμασει, σκεφτομαι φετος να πειραματιστω λιγο. Η μισοταπα ειναι κατι αναμεσα, φαντασου την σαν μια μαλλινη με cuvette περιπου
 
Γεράσιμε, η μισόταπα χρησιμοποιείτα στο Compak για να δώσει λίγη παραπάνω διασπορά από το συγκεντρωτήρα, επειδή απαγορεύονται οι διασπορείς. Η διαφορά πάντως είναι μικρή. Το κέρδος μάλλον είναι σε καλύτερη περιφέρεια της κατανομής σε σχέση με το συγκεντρωτήρα και αυτό όχι πάντα. Ο περίεργος ήχος που άκουσες πάντως ήταν από κακογεμισμένη μισόταπα με διαφυγή αερίων στον πυροβολισμό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top