Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το εχω ξαναναφερει, σε δοκιμες με Buffer που διατηρουσα την σφαιρικοτητα των σκαγιων η διαφορα στην διατρηση ηταν οφθαλμοφανεσατη οπως κ η διατηρηση μιας καλης συγκεντρωσης σε μεγαλυτερη αποσταση...
Τωρα για την εφαρμογη τους στο ελληνικο Sporting δεν μπορω να εχω αποψη, ειδικα αν καποιος ψαχνει το απολυτο μαλλον αξζει η χρηση τους εστω κ για ψυχολογικους λογους... Απο τη στιγμη που τα πιατα του Trap μπορουν να γινονται σκονη με 24αρια ν.7,5 "της σειρας" στα 50 κ στα 60 μετρα σιγουρα το σκαγι εχει την απαραιτητη ενεργεια...;)
 
Εγώ πάντως δεν πασχω από καλό φυσίγγι, από τις μικρές προσκοπευσεις πασχω!

Oι περισσοτεροι απο μας, ασχετως πως δεν το παραδεχομαστε.

Πηρα υλικα παντως σημερα, για τη κατασκευη 24γρ για το σπορτιγκ. Οσο τα ριχνω, τοσο περισσοτερο μ'αρεσει η αισθηση των τοσο ελαφριων γομωσεων
 
Oι περισσοτεροι απο μας, ασχετως πως δεν το παραδεχομαστε.

Πηρα υλικα παντως σημερα, για τη κατασκευη 24γρ για το σπορτιγκ. Οσο τα ριχνω, τοσο περισσοτερο μ'αρεσει η αισθηση των τοσο ελαφριων γομωσεων
Βικτωρα φωτοβολιδες με F2X24?
 
Oι περισσοτεροι απο μας, ασχετως πως δεν το παραδεχομαστε.

Πηρα υλικα παντως σημερα, για τη κατασκευη 24γρ για το σπορτιγκ. Οσο τα ριχνω, τοσο περισσοτερο μ'αρεσει η αισθηση των τοσο ελαφριων γομωσεων
Δύο τρεις φορές που έριξα με 24 γρ 7,5 μια χαρά τα πήγα.
Αν ήταν ν.8,5 θα ήταν καλύτερα.
 
Παυλο οχι, με G2000 και σκαγια 8½
Αυτα ριχνω συνηθως, και μερικα επιλεγμενα 28αρια σε μακρινες ή απομακρυνομενες βολες. Κυριως για ψυχολογικους λογους, οχι πως εχω κανα πλεονεκτημα με τα 28αρια σε σχεση με τα αλλα.
 
Άκουγα ότι δεν έχουν σημασία τα γρ για το αν είναι μια τουφεκια δυνατή ή όχι. Το κατάλαβα όταν πηρα κάποτε τα trap της Πυρκαλ και τα ρίξαμε με τον "δουλίτσα" στο σκοπευτηριο. Εριχνα με ενα όπλο κατασκευασμενο το 1961 το izh54 και κατάφεραν μετά από 55 χρόνια να κουνηθουν κάτι πιροι που έχει στην βαση κ να βγουν προς τα έξω. Το όπλο ήταν το βασικό όπλο του παππού μου κ στην συνέχεια του πατέρα μου για πολλά χρόνια. Ποτέ δεν ειχαν κουνηθει αυτοι οι πιροι και έγινε σε ένα πρωί με δυο τέτοια κουτιά.
 
Μερικά φυσιγγια είναι πράγματι lock out, ξεκουνανε δηλ.τα πάντα :δόντια, κεφάλι,
πυρους όπλων,κλπ.!!!
Το έχουν γράψει πολλοί :για τις πιέσεις των φυσιγγιων δεν έχουν σχέση τα γρ.της γομωσης.
 
Άκουγα ότι δεν έχουν σημασία τα γρ για το αν είναι μια τουφεκια δυνατή ή όχι. Το κατάλαβα όταν πηρα κάποτε τα trap της Πυρκαλ και τα ρίξαμε με τον "δουλίτσα" στο σκοπευτηριο. Εριχνα με ενα όπλο κατασκευασμενο το 1961 το izh54 και κατάφεραν μετά από 55 χρόνια να κουνηθουν κάτι πιροι που έχει στην βαση κ να βγουν προς τα έξω. Το όπλο ήταν το βασικό όπλο του παππού μου κ στην συνέχεια του πατέρα μου για πολλά χρόνια. Ποτέ δεν ειχαν κουνηθει αυτοι οι πιροι και έγινε σε ένα πρωί με δυο τέτοια κουτιά.

Τα μοναδικά semi magnum σκοπευτικά φυσίγγια που ξέρω! Και να φανταστείς τα έριχνε μία κοπέλα στο skeet που της τα είχε κάνει χορηγία η ΠΥΡΚΑΛ!!! Μάταια προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι δεν είναι δυνατόν ένα 24άρι φυσίγγι να κάνει το όπλο να σου φεύγει από τα χέρια.
 
Μάταια προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι δεν είναι δυνατόν ένα 24άρι φυσίγγι να κάνει το όπλο να σου φεύγει από τα χέρια.
.very funny.... μέχρι που τα έριξες και συ ε; Ρε τι ξύλο φάγαμε μέχρι να τα τελειώσουμε ....sarcastic.. Άσε που μετά από κάθε μπαμ, έδινες αγώνα να ξαναφέρεις το όπλο ... .what.
 
Καλα πως τους ξεφυγαν οι πιεσεις τοσο πολυ? Την εταιρεια την θεωρουσα παντα πολυ αξιολογη ως προς τον ποιοτικο της ελεγχο.
 
Άστο Βίκτωρα. Θυμάμαι σε μία έκθεση Diana, που είχαν μία περιπτεράρα, και ήταν 5-6 κουστουμάτοι που προσπαθούσα να τους εξηγήσω γιατί είναι τραγικό το σκοπευτικό φυσίγγι να θυμίζει φουρνέλο εκβραχισμών. Με κοίταγαν με ένα ύφος "δεν καταλαβαίνω τι μου λες αλλά είμαι βέβαιος ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται". Yeah right. Δημόσια επιχείρηση.
 
Παιζει να ηταν στην Diana που ειχα ανεβει και γω. Το θυμαμαι το περιπτερο τους παντως, ηταν εντυπωσιακο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top