Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νιούφι! τα φυσίγγια με μισόταπα- μάλλινη τάπα αφήνουν μολυβδώσεις στον νεροσωλήνα σου γιατί τα σκάγια δεν προστατεύονται από τα πτερύγια του συγκεντρωτήρα με αποτέλεσμα να είναι μόνα και αβοήθητα μέσα στην κάννη :p
 
Καποιες φορες παντως, οι μολυβδωσεις που μου αφησαν φυσιγγια με κανονικο βυσμα, ηταν περισσοτερες απο κεινες που ειδα μετα απο τη χρηση μαλλινης ταπας. Το αντιθετο ειναι ομως το συνηθες
 
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι η μισόταπα περιγράφεται ως bior.
 
Τι του απαντάς τώρα Αρίστο;.goodboy..smashfrak..hair.

Μην του δινεις σημασια... Θα δωσει το Σεπτεμβρη επαναληπτικες να στρωσει... .goodboy.

Νιούφι! τα φυσίγγια με μισόταπα- μάλλινη τάπα αφήνουν μολυβδώσεις στον νεροσωλήνα σου γιατί τα σκάγια δεν προστατεύονται από τα πτερύγια του συγκεντρωτήρα με αποτέλεσμα να είναι μόνα και αβοήθητα μέσα στην κάννη :p
Σωστα το εθεσες... Νιουφις και νεροσωληνας... .yel..yel..yel.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι η μισόταπα περιγράφεται ως bior.
Ετσι ειναι συνηθως ναι...
 
Έχω μια απορία και θέλω να μου την λύσουν οι σπεσιαλίστες.
Στα κυνηγητικά φυσίγγια με σκάγια εμπλουτισμένα με αντιμόνιο, καταλαβαίνω την χρησιμότητα τους και την ύπαρξη τους. Στα σκοπευτικά όμως δυσκολεύομαι λίγο να την καταλάβω. Άντε να δεχτώ ότι ένα φυσίγγι με σκάγια αντιμονίου θα παρουσιάσει μια πιο σφικτή κατανομή λόγο της διατηρημένης σφαιρικότητας των σκαγιών που οφείλεται στην μεγαλύτερη σκληρότητα. Αυτό όμως μπορεί να επιτευχθεί και με την επιλογή μιας πιο σφιχτής σύσφιξης σε ένα απλό φυσίγγι, με το τίμημα βέβαια να χάσουμε κάποια σκάγια.
Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο η σκληρότητα ενός σκαγιού με αντιμόνιο θα σπάσει τον δίσκο, ενώ τα "μαλακά" σκάγια ενός απλού φυσιγγιού δεν θα τον σπάσουν. Εν κατακλείδι, έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα η χρήση σκοπευτικών φυσιγγίων αντιμονίου στο Ελληνικό sporting ?
Η προσωπική μου άποψη είναι, όχι.
 
Θεωρώ πως περιπλέκεται πολύ το θέμα περί φυσίγγια αντιμονίου για το σκοπευτήριο..Και η δική μου άποψη είναι οχι..Ίσως ενα φυσίγγι με νούμερο σκαγιών 9,5 να μην μπορεί να σπάσει τον δίσκο στο χτύπημα ενός και μοναδικού σκαγιού στα 40 μέτρα αλλά πιστευώ πως το 7,5 και με μισό σκάγι τον ανοίγει στα 2..Που θέλω να καταλήξω? Πως δεν παίζει ρόλο απο τι είναι κατασκευασμένο το σκάγι αλλά τι νούμερο είναι..
 
Έχω μια απορία και θέλω να μου την λύσουν οι σπεσιαλίστες.
Στα κυνηγητικά φυσίγγια με σκάγια εμπλουτισμένα με αντιμόνιο, καταλαβαίνω την χρησιμότητα τους και την ύπαρξη τους. Στα σκοπευτικά όμως δυσκολεύομαι λίγο να την καταλάβω. Άντε να δεχτώ ότι ένα φυσίγγι με σκάγια αντιμονίου θα παρουσιάσει μια πιο σφικτή κατανομή λόγο της διατηρημένης σφαιρικότητας των σκαγιών που οφείλεται στην μεγαλύτερη σκληρότητα. Αυτό όμως μπορεί να επιτευχθεί και με την επιλογή μιας πιο σφιχτής σύσφιξης σε ένα απλό φυσίγγι, με το τίμημα βέβαια να χάσουμε κάποια σκάγια.
Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο η σκληρότητα ενός σκαγιού με αντιμόνιο θα σπάσει τον δίσκο, ενώ τα "μαλακά" σκάγια ενός απλού φυσιγγιού δεν θα τον σπάσουν. Εν κατακλείδι, έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα η χρήση σκοπευτικών φυσιγγίων αντιμονίου στο Ελληνικό sporting ?
Η προσωπική μου άποψη είναι, όχι.
Σε πολυ μακρινα δισκακια (ειχε κανα δυο τετοια το δεξι γηπεδο στο Σχιστο)μετραει πιστευω η καλη κατασταση του σκαγιου,να ειναι δηλαδη ατσαλακωτο, ωστε να διατηρει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια στις ακραιες ντουφεκιες και πυκνοτερη κατανομη.
 
Εν κατακλείδι, έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα η χρήση σκοπευτικών φυσιγγίων αντιμονίου στο Ελληνικό sporting ?

Σε πολυ μακρινα δισκακια...στις ακραιες ντουφεκιες

Γιάννη γιαυτό αναφέρθηκα στο Ελληνικό sporting. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαιτητικό.
 
Γιάννη γιαυτό αναφέρθηκα στο Ελληνικό sporting. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απαιτητικό.
Συμφωνω,γιαυτο αναφερθηκα στις εξαιρεσεις.
Αν και νομιζω οτι με την σωστη προσκοπευση τα επαιρνες με απλα 7.5αρια.
 
Το αντιμόνιο βοηθάει στο να χαθούν λιγότερα παραμορφωμένα σκάγια από την κατανομή, με αποτέλεσμα να μπορείς ευκολότερα με το κατάλληλο τσοκ να δημιουργήσεις την κατανομή που θέλεις.
 
Αν θυμάμαι καλά από τις πρώτες εφαρμογές που βρήκαν τα σκληρά και επινικελωμενα σκαγια ήταν στην περιστεροβολια με γομωσεις 35-36 γρ ν.7.
Ο leo σίγουρα ξέρει καλύτερα να μας πει.
 
Αν θυμάμαι καλά από τις πρώτες εφαρμογές που βρήκαν τα σκληρά και επινικελωμενα σκαγια ήταν στην περιστεροβολια με γομωσεις 35-36 γρ ν.7.
Ο leo σίγουρα ξέρει καλύτερα να μας πει.

Σωστά. Όποτε καίει πολύ τον σκοπευτή το απόλυτο αποτέλεσμα, τα σκληρά σκάγια είναι το πρώτο μέλημα στο φυσίγγι.
 
Παιζοντουσαν λεει χοντρα στοιχηματα στα περιστερακια τοτε και οχι μονο ανθοδεσμες και μεταλλια!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top