Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλα πως κανετε ετσι με την ανακρουση στο σκοπευτηριο? Aφου υπαρχουν λυσεις και για τους πιο ευαισθητους ωμους!!!
Eδω μια προταση που λυνει ολα αυτα τα προβληματα .sarcastic.

03/16/2015 - IWA 2015 / A special low recoil cartridge developed by Eley for gold med Amber Hill

Eley sponsors clay shooting championess Amber Hill, 2013 ISSF World Cup gold medallist. She burst onto the scene in 2012, equaling the Ladies World Record and won the Skeet World Cup in Mexico when she was only 15. Eley developed for her a special 12 gauge cartridge called "Amber" with low recoil powder and wadding.

Despite the low recoil, Amber hits hard on clays with eley's special 5% antimony magnum 8 shot. This cartridge has a distinctive look and it is coloured in pink to encourage and support lady shooters. Eley Amber comes in 21 and 24 grams load.
 
Ε . Οι τουφεκιες ειναι κοντινες...
.
Αρι οι ντουφεκιές είναι κοντινες για τους έμπειρους, που τους βλέπεις και νομίζεις ότι οι ντουφεκιές στους ντουμπλεδες είναι εύκολες. Οι άπειροι όμως έχουν δεύτερη τουφεκιά πολλές φορές στα 25-30 μέτρα.
 
Αρι οι ντουφεκιές είναι κοντινες για τους έμπειρους, που τους βλέπεις και νομίζεις ότι οι ντουφεκιές στους ντουμπλεδες είναι εύκολες. Οι άπειροι όμως έχουν δεύτερη τουφεκιά πολλές φορές στα 25-30 μέτρα.

Mη σου πω οτι δεν προλαβαινουν δευτερη
 
Βικτωρα γιαυτό εχω γράψει παλιότερα ότι είναι θέμα σωστού timing.
Με τον ήλιο απέναντι έχει τύχει να πάρω δίσκο χωρίς να τον βλέπω.
Απλά ο εγκέφαλος εφάρμοσε το πρόγραμμα που ηξερε χωρίς τη βοήθεια των ματιών.
 
jHQWB4J.jpg

Έλα Βίκτορα... Αν θες και το excel που λέει ο Άρης (αυτό χρησιμοποιώ και εγώ) πες μου να το στείλω
 
Eυχαριστω παρα πολυ γιατρε μου .sarcastic.

Aπο το λιγο που εχω ασχοληθει με το σκοπευτηριο ανακαλυψα τελικα οτι το μυαλο ξερει τι να κανει αν το αφησεις μονο του. Αν το σκεφτεσαι κεινη την ωρα, ουτε καν θα προλαβεις να δεις τους δισκους
 
Τo Νέο MEZZO Compaq της Lambro στα 28 γρ. την άλλη βδομάδα στα ράφια των καταστημάτων σε δελεαστική τιμή απ ότι ανακοίνωσε η εταιρεία.
Αντε να δούμε και τα 30 και 32 γρ. που ακολουθούν
 
Αρ
Τo Νέο MEZZO Compaq της Lambro στα 28 γρ. την άλλη βδομάδα στα ράφια των καταστημάτων σε δελεαστική τιμή απ ότι ανακοίνωσε η εταιρεία.
Αντε να δούμε και τα 30 και 32 γρ. που ακολουθούν

Αραγε με ποιες πυριτιδες θα τα γεμησει η Lambro? Στην ιστιοσελιδα δεν υπαρχει ακομη διαφανεια. Η λογικη λεει οτι θα παει σε δοκιμασμενες συνταγες οπως Tordo 30 και Tordo 32 χωρις να αποκλειονται εκπληξεις.
 
Μητσάρα αν τα θες για τσίχλα το 28αρι είναι κομπλέ! ;) Ειδικά και για μισόταπα στο περπατητό είναι μανούλα..Αν και άκουσα κάτι για 6.30€
 
Μητσάρα αν τα θες για τσίχλα το 28αρι είναι κομπλέ! ;) Ειδικά και για μισόταπα στο περπατητό είναι μανούλα..Αν και άκουσα κάτι για 6.30€

Για το pοze οκ.Ομως με την 3,5 την sx3 δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω απροβλημάτιστα.
 
Μια γενικη ερωτηση για τα παιδια που ριχνουν συχνα σκοπευτηριο.
Πως συμπεριφερεται το σκοπευτικο σας φυσιγγι σε μεγαλες αλλαγες καιρου? πχ παγωνια η φουλ νοτιας. Τα πιατακια σπανε το ιδιο, η σκορπιζει πχ στο νοτια η τουφεκια?
 
Μια γενικη ερωτηση για τα παιδια που ριχνουν συχνα σκοπευτηριο.
Πως συμπεριφερεται το σκοπευτικο σας φυσιγγι σε μεγαλες αλλαγες καιρου? πχ παγωνια η φουλ νοτιας. Τα πιατακια σπανε το ιδιο, η σκορπιζει πχ στο νοτια η τουφεκια?

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο..Πέρα οτι το καλοκαίρι η ανάκρουση είναι λίγο εντονότερη..στα πιατάκια δεν έχω βρεί αλλαγές..
 
Nα σου πω την αληθεια, στο σκοπευτηριο παω απο Μαρτη ως Οκτωβρη περιπου, οσο επιτρεπει ο καιρος. Θα θελα να πηγαινα και στο ενδιαμεσο αλλα δεν μπορω, λογω χρονου και παρεας. Στο κυνηγι που εχω παρει 24γρ ομως, διαφορα δεν ειδα φοβερη, ομως φαντασου οτι δεν εριξα και τα τρελλα φυσιγγια
 
Μητσο τα 28αρια δουλευουν αψογα κ στους διευρυμενους αυλους... Μην πεφτεις θυμα αυτων που ακουγονται, το βλεπω κ στο δικαννο... Οσο κατεβαινεις σε γραμμαρια, τοσο ανεβαινει η αποτελεσματικοτητα σε μεγαλες αποστασεις...
 
Μητσο τα 28αρια δουλευουν αψογα κ στους διευρυμενους αυλους... Μην πεφτεις θυμα αυτων που ακουγονται, το βλεπω κ στο ιδικαννο... Οσο κατεβαινεις σε γραμμαρια, τοσο ανεβαινει η αποτελεσματικοτητα σε μεγαλες αποστασεις...

Αρη δεν το λέω λόγω αυλού αλλά λόγω του ότι η sx3 είναι super magnum και ναι μεν λέει ότι λόγω της ενεργής βαλβίδας στο πιστόνι δουλευει απροβλημάτιστα απο τα 28 γραμ. αλλά στην πράξη με πολλά φυσίγγια των 28 δεν την έχω δοκιμάσει.
 
Last edited:
Σε αυτο μνο μονος σου μπορεις να το δεις στην πραξη... Ειναι κ θεμα του ποσο χρησιμοποιημενα ειναι τα ελατηρια... Κ η δικια μου η Μ2 ριχνει τα 24αρια του Skeet απροβληματιστα αλλα εχω δει κ αλλες που δεν εριχναν ουτε τα 28αρια...
 
Στα όπλα αερίων καθαρίστε με τρυπανακι τις τρύπες εξόδου των αερίων από την καννη προς το πιστονι. Καθαρίστε και λαδωστε ελαφρά το επανατατικο ελατήριο και το σωληνα του, όπως επίσης τις ραγες πάνω στις οποίες κινείται το κλειστρο.
 
έχει ο καλκαντζακος τα nsi uno prima 28, με 5,20... εχει κανεις αποψη για τα συγκεκριμενα?
Δημητρη λογικα θα στα ριχνει τα 28αρια, εμενα το χρεπι η browning με το ιδιο πιστονι ριχνει και 24αρια ανετα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top