Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Περα απο την οποια πλακα κανουμε τα αποτελσματα που περνω εγω απο ζυγισεις κ οχι μονο απο πινακες ειναι αυτα που αναφερει ο Βασιλης χοντρικα... Το Sporting που θα μου φερεις εχει 8αρια μεσα 2.25-2.3 χιλιοστα ( τουλαχιστον οσα εχω μετρησει μεχρι τωρα) και τα βγαζω 423 σκαγια περιπου στα 28 γρ απο τις σημειωσεις που εχω κρατησει...
Μην ξεχνας επιπλεον οτι η ανακρουση σε ενα 24αρι ειναι πιο μικρη απο ενα 28αρι κ ειναι ευκολοτερο να παιξεις καλυτερα τους ντουμπλεδες...
 
Αρι, ο Γιώργος αναφέρθηκε σε ν.8,5 (διαμ.2,2μμ), οπότε η διαφορα σε σκαγια είναι ακόμη μικρότερη. Δεκτό αυτό για την ανακρουση, αλλα τα ν.8,5 υπερτερουν σε οριακες τουφεκιες.
 
Μην ξεχνας επιπλεον οτι η ανακρουση σε ενα 24αρι ειναι πιο μικρη απο ενα 28αρι

E βέβαια, αφού από τις αναφορές φαίνεται να καταρρέει το επιχείρημα περί αριθμού σκαγιών, το ρίξαμε στην ανάκρουση .... .yel.
Θα πάω να τα αλλάξω με trap, είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεις να πεις και για αυτά ... .sarcastic.
 
Αρι, ο Γιώργος αναφέρθηκε σε ν.8,5 (διαμ.2,2μμ), οπότε η διαφορα σε σκαγια είναι ακόμη μικρότερη.
Άστον Γιάννη, όταν εμφανίζεται κάποιος εκτός από τα παιδάκια που έχει βρει και παίζει, τον πιάνει μια νευρικότητα ... .llk..very funny..very funny..very funny.
 
Ασχέτως πλακας, αυτο που γνωρίζω είναι ότι τα 24 γρ ν.9.5 επιλεχθηκαν για να δυσκολεψουν τα πράγματα στο σκητ και να μην πετυχαινουν 200/200, όπως είχε αρχίσει να γίνεται μετά τον Ρωσο Πετροβ.Μέχρι τότε εριχναν 32 γρ μαλλινοταπα.
Πάντως στο σκητ μετράει η τεχνική του αθλητή και μετά όλα τα άλλα.
Αρι τώρα που το ξανασκεφτομαι υπάρχουν 24αρια με αίσθηση ανακρουσης σαν 28αρια.
 
Αρι τώρα που το ξανασκεφτομαι υπάρχουν 24αρια με αίσθηση ανακρουσης σαν 28αρια.
Όχι απλά σαν 28άρια Γιάννη αλλά όπως σωστά είχε παρομοιάσει ο Λεωνίδας και σαν semi. ;)
 
Ασχέτως πλακας, αυτο που γνωρίζω είναι ότι τα 24 γρ ν.9.5 επιλεχθηκαν για να δυσκολεψουν τα πράγματα στο σκητ και να μην πετυχαινουν 200/200, όπως είχε αρχίσει να γίνεται μετά τον Ρωσο Πετροβ.
Mts-106 VOSTOK...
 
Ναι με πραγματικα Tula τσοκ και οχι σαν κατι παραμυθια
που τα εχουν τωρα βαφτισει ετσι και εκμεταλλευονται τους ασχετους.
 
Ε ενταξει δεν αναφερομαστε σε ακραιες περιπτωσεις φυσιγγιων, στη μεση περιπτωση αναφερομαστε που σαφως τα 24αρια ειναι αρκετα πιο μαλακα απο τα 28αρια... Κ εγω υπερ του πιο χοντρου σκαγιου ειμαι για πολλους κ διαφορους λογους αλλα δεν νομιζω οτι στο Skeet εχει κ τοσο σημασια... Οι τουφεκιες ειναι κοντινες...
Οι απαντησεις μου αφορουσαν την ερωτηση του Χουνταλα που ειχε περισσοτερο ειρωνικο χαρακτηρα παρα ενημερωτικο... .buy..buy. Μην σας ξεγελα η σεβασμια φυσιογνωμια του... .buy buy..buy buy..buy buy..buy buy..sarcastic. Παντως οπως κ να εχει κ.Γιωρικα τα Skeetοφυσιγγα εχουν περισσοτερα σκαγακια απο τα 28αρια ειτε ειναι ν.8 ειτε ειναι ν8,5....goodboy. Τα νουμερα απο δικες μου μετρησεις ξαναλεω πλησιαζουν αυτα που ανεφερε ο Βασιλης...
 
Οταν λεω Skeetoφυσιγγα εννοω τα 24 γρ ν.9,5 που εχουν χοντρικα 500κατι σκαγια... Τα 28 γρ ν,8 (διαμετρου 2,25 χιλ) εχουν χοντρικα 420 σκαγια...
 
Για κάντο πιο λιανά..Πώς ενα φυσίγγι 24γραμμαρίων έχει πιο πολλά σκάγια απο ένα 28..
Τι σημασία έχουν βρε Jerry, τα γραμμάρια; Το μέγεθος του σκαγιού παίζει ρόλο. Για σκέψου ... ;)
 
Οταν λεω Skeetoφυσιγγα εννοω τα 24 γρ ν.9,5 που εχουν χοντρικα 500κατι σκαγια... Τα 28 γρ ν,8 (διαμετρου 2,25 χιλ) εχουν χοντρικα 420 σκαγια...
Η RM στο site δεν αναφέρει την διάμετρο του 8,5. Αν για το 8 είναι όπως τα λες παραπάνω και το 8,5 είναι πιο ψιλό, τότε η διαφορά θα είναι μικρότερη.
 
Γιωργο απο δυο κουτες Rm που εχω μετρησει σκαγια, ηταν 8 κ οχι 8,5 με διαμετρο 2,25-2,3 χιλιοστα...
Βικτωρα εχω καποιες σημειωσεις στο σπιτι απο διαφορες μετρησεις αλλα δεν τα θυμαμαι απ'εξω αν κ το ιδανικοτερο ειναι ζυγιση της παρτδιας των σκαγιων που εχουμε στο γραμμαρο... Οι διαφορες ειναι μικρες βεβαια κ συνηθως ειναι αρκετα κοντα στους διαφορους πινακες με τον αριθμο σκαγιων ανα γομωση που κυκλοφορουν στο διαδικτυο... Η σελιδα της Idiogomosis εχει ενα τετοιο προγραμμα σε Excel που ειναι πολυ κοντα στον μεσο ορο των δικων μου μετρησεων...
 
Α thanks.... .sarcastic.

Περισσοτερο ακαδημαικα το θελω, για να δω τη διαφορα σε σκαγια αναμεσα στα Νο9 και στα Νο8½ που γεμιζω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top